16 min
S kozmetiko nad vrste
31 min
ZPIZ je določil nove pokojninske osnove 1
39 min
V Slovenijo prek madžarskega AutoWallisa prihajajo kitajski kombiji 1
1 ura
Špekulacija: ali je Ivan Anušić novi Plenković? 1
1 ura
Šola borze, 11. del: Tehnična analiza delnice (2)
1 ura
Sum dogovarjanja o cenah, AVK preiskal štiri dobavitelje računalnikov
1 ura
Marec je v EU zaznamoval precejšnji upad prodaje e-avtov 1
2 uri
Večer: ministrstvo zahteva prestavitev novega sistema omrežnin za dve leti. Agencija: o tem ne razmišljamo 2
2 uri
Bundesbank: gospodarske razmere v Nemčiji nekoliko boljše, a hkrati zelo negotove
2 uri
Sprejet zakon, kaj morajo zdravniki delati med stavko, Fides že napovedal ustavno presojo
2 uri
Pomembna nova zmaga podjetniških izbrisancev na ustavnem sodišču 1
3 ure
Fiskalni svet ima več pripomb na proračune za obdobje 2024 in 2027
3 ure
Slovenski Siemens prejemnik nagrade Feniks za najboljši projekt poslovnega svetovanja
3 ure
Hrvaški velikan z avtodeli je na zadnjem pohodu prevzel tudi slovenski del Stahlgruberja
3 ure
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
3 ure
Zakaj je Tito prejel italijansko državno odlikovanje in kaj imata s tem vprašanje meje in gospodarstvo
4 ure
Delež eko kmetij večji. Kakšni so drugi kazalniki zelene rasti?
4 ure
Kako smo razglasili ESG-prvaka 2024 in zakaj so udeleženci (tudi nam) tako ploskali
4 ure
Guverner Vasle za Bloomberg: Junijski rez izgleda verjeten, tudi nadaljni, če se uresničijo gospodarske napovedi v praksi
5 ur
Pomoč ali past na cesti? Na to pri avtovlekah pazite, da ne boste plačali preveč

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.041
[FIN-209516]
> [1011Arist]
> > [FIN-209516]
> > "Zveza društev upokojencev je v predlogih zahtevala dvig starostnega pogoja za upokojitev na 67 let..."
> > Jaz pa zahtevam da se ob vsaki spremembi pokojninskega sistema vse pokojnine znova preračunajo.
> > Naj se ob vsakem izplačilu upošteva odmerni odstotek, ki velja sedaj, in malusi za predčasno upokojitev. Pa bomo videli če bodo tisti, ki so šli v penzijo pri petdesetih še navijali, naj drugi za njih delajo do 67.
>
> Ti namesto da nekaj brez veze zahtevaš, se najprej malo pouči o pravu. Že od starega Rima naprej (Rimskega prava), se lahko stvari spreminjajo za naprej, ne pa za nazaj.
>
> Skratka spremenjena odločba (po tvoje ponovno preračunana, bi padla na vsakem sodišču, ker bi bilo tako ravnanje nepravno), zato je tvoj predlog nekaj čisto brezveznega!!!!

Očitno EU svetovalci v Grčiji niso jemali rimskega prava.
en.wikipedia.org/wik...y_packages
"Existing public sector pensioners younger than 67 received a 10% decrease in their pensions until they reach that age (excluding disability pensions)."
"Monthly pensions above €1,200 cut by 20%. Retirees under 55 years old, the pension over €1,000 is cut by 40%"
Bomo videli kako bo pri nas ob naslednji krizi, ko ena dodatna miljarda iz proračuna za pokojnine ne bo več zadoščala.

In zakaj je moj predlog u usklajevanju obstoječih pokojnin s trenutno zakonodajo sprememba za nazaj, spreminjanje moje upokojitvene starosti in odmernega odstotka pa ne? To je tako, kot bi za avto plačeval lizing 48 obrokov, in po plačilu štiridesetega obroka bi ti rekli - sori stari, nam se računi ne izidejo, plačati moraš 60 obrokov, in obrok ti zvišamo za 20%.
Na tem forumu je verjetno tudi kak pravnik, ki ti bo to bolje razložil.
Ko se upokojiš dobiš odločbo, ki je pravna podlaga za tvojo pokojnino in v njej je tudi izračun. S tem to postane tvoja pravica ali nekaj podobnega.

Ti pa v času svoje aktivnosti zgolj poravnavaš solidarnostni PAYGO, da bodo v času tvoje starosti tvoji in sosedovi otroci plačevali za tebe. Aktivni vzdržujejo stare že tisočletja in nič se ni spremenilo, to je najbolj zanesljiv sistem in se izide ne glede na gospodarske pretrese inflacijo in podobno. Sedaj je to 40 let delaš 20 se šolaš, okoli 20 si upokojen.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2791898

Strani: 1

greeny sporočil: 250
Najboljše, da uvedejo takšno testiranje: time.com/5656767/blo...longevity/ , zanesljivost je cc. 80%, ugotovijo "približno", koliko življenja te še čaka, timer nastavijo kakšni dve leti preden krepneš (bo dovolj za tlačansko nekoruptivno rajo?) in greš takrat v pokoj.
sopranos sporočil: 11.404
Zadnja sprememba: sopranos 03.09.2019 13:37
[1011Arist]
> [FIN-209516]
> > [1011Arist]
Na tem forumu je verjetno tudi kak pravnik, ki ti bo to bolje razložil.
Ko se upokojiš dobiš odločbo, ki je pravna podlaga za tvojo pokojnino in v njej je tudi izračun. S tem to postane tvoja pravica ali nekaj podobnega.
Saj veš kaj pravijo, dva pravnika, tri mnenja. Pravniki ti lahko zagovarjajo zakone, ki dopuščajo rasno segregacijo, izvensodne poboje itd. Lahko pa zavzamejo diametralno nasprotno stališče in recimo trdijo, da suverena država nima možnosti varovanja svojih meja, sankcioniranja nelegalnih selitev itd. Skratka vse se da, če se hoče, ali pa obratno, nič se ne da, če se noče. Vse je stvar interesa in vrednostnih prepričanj.
Ti pa v času svoje aktivnosti zgolj poravnavaš solidarnostni PAYGO, da bodo v času tvoje starosti tvoji in sosedovi otroci plačevali za tebe. Aktivni vzdržujejo stare že tisočletja in nič se ni spremenilo, to je najbolj zanesljiv sistem in se izide ne glede na gospodarske pretrese inflacijo in podobno. Sedaj je to 40 let delaš 20 se šolaš, okoli 20 si upokojen.
PAYGO je sistem, ki je v veljavi cca. 150 let. Sistem je stabilen samo zato, ker je v osnovi izjemno nepravičen. Za razliko od bolj znanih diskriminacij, kot so spolna, rasna, verska, pri PAYGO sistemu diskriminacija leži v letnici rojstva. Tvoje pravice in obveznosti se spreminjajo glede na to kdaj si bil rojen. To pa zaradi tega, ker se skozi leta spreminjajo demografske značilnosti družb.

Reči, da je pravično, da dva človeka, ki sta delala na primerljivih delovnih mestih in sta prejemala primerljive plače, a imata 10-15 let razlike v letih prejemata zelo različni višini pokojnin, je meni nepojmljivo. In če je nekaj izrazito nepravično in diskriminanto, še posebej v tako velikem obsegu, potem to na dolgi rok ne more obstati.

Govoriš o pravni državi, o tem kako se za nazaj pravil ne sme spreminjati. Kar načeloma drži. A po drugi strani imamo že stanje, ko spreminjamo stvari za nazaj. Mi smo samo umetno postavili ločnico, da se pokojnine za nazaj ne morejo spreminjati, medtem ko se pogoji za upokojevanje lahko spreminjajo med trajanjem pogodbe, ki jo imamo ljudje z državo. Ja, razlika je v tem, da je pokojninska odločba individualna, medtem ko je pogodba z državo napisana v zakonih. Ne v nekih promocijskih brošurah, ampak v zakonih. Ti, ki danes vstopajo na trg dela, si preberejo zakon in na podlagi veljavnega zakona nato gradijo kariero, sprejemajo osebne odločitve, naložbe itd. Nato pa se na vsakih nekaj let zadeva spremeni in to na slabše. A je potem kaj čudnega, da zaupanja v državo, pravni sistem in zlasti pokojninski sistem ni?

Je pa zoper to rešitev. Vsem že upokojenim in bodočim upokojencem se preračuna preteklo plačevanje prispevkov v točke. Potem se lahko vrednost te točke spreminja v skladu z demografskimi in finančnimi zmožnostmi države. In je zadeva dejansko pravična. Če torej rečemo, da bomo dali za pokojnine 12% BDP, potem se toliko nameni za pokojnine. Imamo torej maso denarja za pokojnine, imamo število upokojencev in vemo koliko točk imajo. In potem smo dejansko vsi v istem čolnu.

Ne pa da mora en delati 35 let, drugi 40, tretji 45 let, po drugi strani pa tisti, ki dela manj časa, dobi višjo pokojnino. Mislim, saj ni raketna znanost, da je s tem nekaj narobe. In da je treba sistem ustrezno prilagoditi.

Strani: 1