Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2791427] 30.08.19 12:05
Odgovori   +    18
Manjša rast BDP bo povzročila nekaj težav sindikalnim teroristom iz javnega sektorja, ki bodo namesto 30-odstotnega zvišanja plač v letu 2020, zahtevali le 20-odstotno.
Erik9999 sporočil: 149
[#2791436] 30.08.19 12:39 · odgovor na: anon-317028 (#2791427)
Odgovori   +    28
Za tiste, ki so plačani iz proračuna bi bilo potrebno določiti skupno maso plač in jo po nekem ključu vezati na gibanje BDP in potem, če hoče neka interesna skupina povečanje, ni noben problem, dogovorite se med seboj na proračun prisesani, komu se bo pa za isti odstotek znižalo, in to je to.

Ne morejo biti tisti, ki so zaposleni v gospodarstvu žrtve požrešnosti tistih, ki imajo že tako ali tako cca. 23 % višje plače in to brez vrednotenja varnosti delovnega mesta. Če pa nekdo v javnem sektorju ni zadovoljen s svojo plačo, je pa rešitev tudi preprosta - odpoved naj da.
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2791542] 31.08.19 00:19 · odgovor na: Erik9999 (#2791436)
Odgovori   +    1
Najbolj smešno je, da smo do leta 2004 še nekako imeli določena merila, kako bodo rasle plače (to je še ostalo iz Juge), potem so prišla krasna leta rasti BDP, prišel je JJ in njegova vlada, ki je razjebala gospodarske sogovornike (sindikatov jim ni uspelo razjebati), sindikati so zavohali kri in odtlej namesto 2,0% rasti imamo 3,5% letno rast plač.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2791545] 31.08.19 00:58 · odgovor na: FIN-379669 (#2791542)
Odgovori   +    7
[]
Najbolj smešno je, da smo do leta 2004 še nekako imeli določena merila, kako bodo rasle plače (to je še ostalo iz Juge), potem so prišla krasna leta rasti BDP, prišel je JJ in njegova vlada, ki je razjebala gospodarske sogovornike (sindikatov jim ni uspelo razjebati), sindikati so zavohali kri in odtlej namesto 2,0% rasti imamo 3,5% letno rast plač.
Res so plače v zadnjih 12 letih rasle hitreje kot BDP, a nikakor ne za tvoje sanjske številke, ki si jih potegnil iz lufta, statistični podatki kažejo, da gre za povprečno 0,6% na leto.
To se vidi tudi na priloženem grafikonu.
shrani.si/f/2Y/sv/4i...zmerja.png
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2791572] 31.08.19 12:17 · odgovor na: 1011Arist (#2791545)
Odgovori   +    6
Pozabi na statistiko (ki je kurba) in deloma pozabi na gospodarstvo, čeprav:
Čeprav poglej realno. Kelner je imel leta 2004 nominalno neto plačo 550 eur, danes 900 eur. Že to ti pove, da ti statistika ne deluje v realnosti. Odvisno od parametrov.

Očitno si pozabil, da imajo v javni upravi dve formuli: eno je cca. 1,7 % konstantna letna rast plač + 1,7% imajo skrite v t.i. avtomatično napredovanje (pa čeprav sviraš k. in za en drek delaš, pač napreduješ). Tega v gospodarstvu nimaš.

Realnost je treba živeti in poznati navznoter in navzven, vse drugo je, če hočeš, statistika.

Poglej rast mase plač v javni upravi, izloči efekt novega zaposlovanja, in primerjaj včeraj in danes. Boš takoj našel teh cca. 3,5% letno od 2004 dalje. Tu me pa nihče ne bo jebb...
1011Arist sporočil: 1.037
[#2791625] 01.09.19 00:47 · odgovor na: FIN-379669 (#2791572)
Odgovori   +    2
[]
Pozabi na statistiko (ki je kurba) in deloma pozabi na gospodarstvo, čeprav:
Čeprav poglej realno. Kelner je imel leta 2004 nominalno neto plačo 550 eur, danes 900 eur. Že to ti pove, da ti statistika ne deluje v realnosti. Odvisno od parametrov.

Očitno si pozabil, da imajo v javni upravi dve formuli: eno je cca. 1,7 % konstantna letna rast plač + 1,7% imajo skrite v t.i. avtomatično napredovanje (pa čeprav sviraš k. in za en drek delaš, pač napreduješ). Tega v gospodarstvu nimaš.

Realnost je treba živeti in poznati navznoter in navzven, vse drugo je, če hočeš, statistika.

Poglej rast mase plač v javni upravi, izloči efekt novega zaposlovanja, in primerjaj včeraj in danes. Boš takoj našel teh cca. 3,5% letno od 2004 dalje. Tu me pa nihče ne bo jebb...
A te bo jebal te bo, ker si preprosto izmišljuješ neke podatke.
Glej, pri državni statistiki je tako, da se plače preverja vsaj na dva načina iz oddanih podatkov podjetij, ki jih oddajo Ajpesu v letnih poročili, nato pa jih Ajpes lepo sešteje in vsako leto okoli maja objavi in iz dohodnine, ki jo ljudje plačujejo. Če bi si vzel nekaj več časa, kot pa da preprosto nakladaš, bi ugotovil, da se ta dva vira ujemata in jim lahko gotovo bolj zaupamo kot pa nekim tvojim čez prst "ugotovitvam"

Povprečne plače v javnem in zasebnem sektorju rastejo že 12 let zelo podobno, predvsem pa je pomembno merilo vsota izplačil zaposlenim v obdobju med dvema vrhovoma npr. 2008 2019, ker tako zajameš tako dobro kot slabe čase, ker plače v zasebnem in javnem reagirajo različno glede na gospodarski cikel.
Edino ta metoda vsote je "stabilna", da vedno vsak ne najde dveh točk na krivulji in potem "oblikuje" svoje argumente, kako mora njegova skupina dobiti več.
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2791667] 01.09.19 10:47 · odgovor na: 1011Arist (#2791625)
Odgovori   +    2
Tvoja tabela kaže na rast BDP v letih 2009 do 2012, kar je nonsens. Kakorkoli že. Predvsem sem razmišljal o razmerju plače v gospodarstvu in javni upravi. Slednje so v zadnjih letih rasle hitreje in ujele ter prehitele plače v gospodarstvu.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2791691] 01.09.19 13:28 · odgovor na: FIN-379669 (#2791667)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: 1011Arist 01.09.2019 13:29
[]
Tvoja tabela kaže na rast BDP v letih 2009 do 2012, kar je nonsens. Kakorkoli že. Predvsem sem razmišljal o razmerju plače v gospodarstvu in javni upravi. Slednje so v zadnjih letih rasle hitreje in ujele ter prehitele plače v gospodarstvu.
S opravičujem, ker sem jo sem prilepil brez komentarja. Tabela predstavlja vsoto BDP, plač, Dobičkov v 12 letih.
Zakaj vsoto, ker če nekaj proizvedemo oziroma naredimo, si lahko razdelimo le dele te celote.
Ker se kategorije, ki so predstavljene na grafikonu obnašajo različno v gospodarskem ciklu dobički enkrat so drugič niso, gospodarska rast je pa je potem zopet ni, plače in prejemki gospodinjstev pa so bolj lepljive in manj reagirajo na cikel je edino primerno, da seštejemo vse skozi obdobje celega cikla.
Potem vidimo pri čem smo.
Seštevek BDP se je tudi v letih 2009 do 2012 povečeval. Zadnje točke na grafih za leto 2019 so seštevki vseh 12 let in na teh normiranih razmerjih je razvidno, kako je bilo ustvarjeno v 12 letih razdeljeno med plače, dobičke, koliko prihodkov so podjetja ustvarila. Da je bil ustvarjeni BDP in Dobički posledica rasti produktivnosti, ker je vsota prihodkov 11,8, vsota dobičkov 12,11 in vsota BDP 12,45.
Pri primerjavah je pomembno, da so v mojem primeru uporabljeni nominalni podatki, ker edino tako primerjamo slive s slivami.
Bralce mnogokrat zavede, ker novinarji uporabljajo nominalno rast plač, BDP pa se običjano prikazuje z realno rastjo.
Novinarji tega časopisa so ustvarjali vtis, da gre vse narobe, ko so še pred letom ali dvemi ralagali, kako realni BDP še ni presegel tistega iz leta 2008, kar je bila resnica, hkrati pa napisali, da so plače v javnem sektorju zrasle za več kot 20% v tem obdobju tudi res. Kombinacija teh dveh podatkv pa pri površnem bralcu ustvari vtis, da je vse narobe. UStrezna primerjava je tudi nominalna rast BDP, ki pa je v tem obdobju zrasel podobno kot plače malo pod 20%.

Skratka pri uporabi teh podatkov je mnogo čudnih okoliščin, težko pa je dognati ali gre le za novinarsko neznanje matematike ali statistike ali pa je v ozadju nekaj mnogo bolj umazanega, da dejansko razumejo te razlike pa z nekimi nameni ustvarjajo novice, ki pri večini ljudi povzroči vsaj "fake" razumevanje problematike.
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2791731] 01.09.19 18:34 · odgovor na: 1011Arist (#2791691)
Odgovori   +    1
Pri mojih dveh procentih sem "naciljal" letno appr. "nominalo" rasti - seveda tu nisem deduktiral vsakaletno "inflacijo", ki ima cca. appr. 1,6% učinka.

Torej realno so plače rasle 0,4 % v gospodarstvu in recimo 1,8% v javni upravi (javnem sektorju).

Mogoče se pa motim glede rasti v javnem sektorju, ampak so v zadnjih 10 letih v povprečju plače v javni upravi (širše rečeno v javnem sektorju) rasle za dober 1% hitreje kot v gospodarstvu.

Če pa upoštevamo, da dela 30% delavcev v javnem sektorju, pridemo resda bližje tvojim netto 0,6% letni rasti plač iznad netto letnega BDP.

Vsekakor imamo v javnem sektorju tudi mnogo raznih dodatkov, ki jih v zasebnem nimamo in me prav zanima, kaj se smatra kot plača - kot primerjalna kategorija za statistiko.

Primerjave že kažejo, da so se plače v javnem in zasebnem sektorju izenačile... pa če recimo upoštevamo približno podobne kriterije izobraženosti, delovnih ur (no glede teh pa če pomislim na šolnike, vem, da statistika laže..)...
1011Arist sporočil: 1.037
[#2791737] 01.09.19 18:54 · odgovor na: FIN-379669 (#2791731)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: 1011Arist 01.09.2019 19:00
[]
Pri mojih dveh procentih sem "naciljal" letno appr. "nominalo" rasti - seveda tu nisem deduktiral vsakaletno "inflacijo", ki ima cca. appr. 1,6% učinka.

Torej realno so plače rasle 0,4 % v gospodarstvu in recimo 1,8% v javni upravi (javnem sektorju).

Mogoče se pa motim glede rasti v javnem sektorju, ampak so v zadnjih 10 letih v povprečju plače v javni upravi (širše rečeno v javnem sektorju) rasle za dober 1% hitreje kot v gospodarstvu.

Če pa upoštevamo, da dela 30% delavcev v javnem sektorju, pridemo resda bližje tvojim netto 0,6% letni rasti plač iznad netto letnega BDP.

Vsekakor imamo v javnem sektorju tudi mnogo raznih dodatkov, ki jih v zasebnem nimamo in me prav zanima, kaj se smatra kot plača - kot primerjalna kategorija za statistiko.

Primerjave že kažejo, da so se plače v javnem in zasebnem sektorju izenačile... pa če recimo upoštevamo približno podobne kriterije izobraženosti, delovnih ur (no glede teh pa če pomislim na šolnike, vem, da statistika laže..)...
Pred kratkim sem delal primerjavo javno zasebno; plače v javnem so od januarja 2014 do danes na leto rasle za 0,28% hitreje kot v privatnem sektorju, kar pomeni, da je javni sektor dobil v 66 mesecih 69,97 plače iz januarja leta 2014, zasebni sektor pa 68,9 svoje plače iz januarja 2014. Res je, v petih in pol letih je javni sektor dobil eno plačo več, kar pomeni zgoraj omenjeno 0,28% rast na leto glede na privatni sektor.

Problem je, da zaradi neumnih pogajanj v javnost prihajajo razni "fake" podatki.
Sindikati javnega sektorja razlagajo o grdih kapitalistih in rasti BDP, da morajo tudi oni dobiti svoje (pa ves čas dobivajo malo več kot raste BDP), "njihovi" novinarji pa to njihovo "argumentacijo" razpihujejo.
Na drugi stani se zberejo eni kljukci, "ki bodo rešili Slovenijo" in razlagajo, da je javni sektor vse izcuzal in namerno kažejo realne rasti namesto nominalnih, njihovi novinarji pa še to razpihnejo.
Tako imaš v prostoru polno neresnic in pogajalce, ki želijo preslepiti drugo stran.
Žalostno pri vsem skupaj je, da ni nikogar, ki bi jih ustavil: "ta njihov "demokratični" socialni dialog in rekel tako je dejansko in nehajte.

Naša družba je že več kot desetletje v nekem solidnem ravnotežju in nobena od skupin dejansko ne prehiteva druge.
To pa vseeno ni ovira pri nenehnih poskusih prigrabiti zase večji delež pogače.

Pri sedanjih razmerjih se kaže solidno napredovanje Slovenije v primerjavi z drugimi.
Če želimo ta razmerja porušiti, pa jaz ne vidim v tem nič dobrega, ker ne želim da gre ustvarjalna energija v nič z brezmiselnimi preigravanji.
*Na statistiki se seštejejo vsa izplačila: z obrazcem1 za plače, dodatke, nadure ..., z obrazcem3 za regres..

Strani: 1