Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[Zelenko1]
Res je, vodik je najslabša izbira glede varnosti. Sem se že igral z njim in se ga bojim o hudiča. In vsak trezen naravoslovec z izkušnjami v labolatoriju se ga. Bencin je pesem napram vodiku.

Je pa najbolj eko.
Hudič je v tem, da si se z njim igral. Bencin je pa res pesem proti vodiku, seveda če se greš igrice. Za vžig potrebuje 10x manjšo energijo kot bencin, temperatura plamena s kisikom je 3.200°C, "nenevarni" acetilen v vsakdanj rabi pa samo 3.480°C. No bencin gori veliko "hladneje" ušivih 2.240°C.
Skoraj 43 let sem skoraj dnevno delal z vodikom pa ne vidim razloga, da bi bil nekakšen bav-bav. Potrebna je ustrezna oprema, še najbolj je pa potrebno upoštevati določene predpise za delo z vodikom in imeti ustrezne alarmne sisteme. Sicer pa vodik ne gori ali poči kar tako, potrebna je ravno pravšnja koncentracija v zraku (4-75% za gorenje, 18-60% za eksplozijo), kar se pa generalno zaznava z detektorji H2. Sem delal še z mnogimi bolj nevarnimi plini, PH3, AsH3, SiH4 in tudi z eno najbolj nevarnih snovi DHMO, pa ni bilo nezgod in sem srečno dočakal penzjon, kakor so do sedaj brez resnejših nesreč delali sodelavci. Vsekakor pa pri nepravilnem delu (posledica neupoštevanja predpisov) lepo poči.... Videno lastnoočno.

Vsem tistim, ki pišejo o nevarnosti ekplozij polnilnic, recimo forum.finance.si/?m=...890&single pa samo to. V XIX stoletju so svarili pred nevarnostjo parnih strojev, kajti kotli lahko ekplodirajo. O tem obstaja dober link en.wikipedia.org/wik..._explosion In vendar se dandanes nihče več ne boji eksplozije kotla.... (No saj jih ni več toliko) in čez nekaj časa se tudi ne bomo bali več polnilnic za vodik.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2789907

Strani: 1

anon-518781 sporočil: 588
Zadnja sprememba: anon-518781 22.08.2019 09:36
+5
Primerjal sem ga z potencialnimi gorivi.
Ti si strokovnjak, izšolan, izurjen. Kaj pa povprečen Janez?

In ne bom padel na DHMO foro :)
aimon sporočil: 1.924
[MarijanMacek]
... Sem delal še z mnogimi bolj nevarnimi plini, PH3, AsH3, SiH4 in tudi z eno najbolj nevarnih snovi DHMO ...
Divodikov monoksid (ali DHMO) je nevarna spojina, vdihavanje že manjših količin DHMO je za človeka lahko usodno, v plinastem stanju ga lahko hudo opeče, daljša izpostavljenost trdnemu DHMO pa lahko povzroči nepopravljive poškodbe tkiva.
vrac sporočil: 11.068
Pri vodiku ne mislim, da njegova uporaba ni varna (tu se da s standari in njihovim upoštevanjem nevarnost nesreče zmanjšati na minimum). Po mojem je največja ovira za prodor vozil z gorivnimi celicami cena samega avtomobila in zatem tudi cena vodika. Kolikor spremljam, od velikih proizvajalcev nudi ta vozila serijsko samo Toyota, pa še to ne večje število tipov, Nemci od razvoja teh avtov do nekih večjih prodajnih številk niso prišli. Morda se motim, vendar ne vidim neke velike perspektive vodika kot pogonskega goriva. Morda so bolj primerni za pogon tovornjakov in gospodarskih vozil. Baterije za ta vozila vsekakor niso, čeprav se je Musk hvalil, da ima razvit tak tovornjak. V ponudbi ga pa še seveda ni. (Baterije so pretežke).

Strani: 1