Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[MarijanMacek]
Debata s teboj me spominja na onega cepca na nekem forumu, ki je zagovarjal trditev, da Slovenija stagnira. Že nekaj let je namreč po njegovih izjavah na okoli 87% povprečnega BDP per capita po kupni moči EU, nekatere novejše članice pa hitro povečujejo svoj relativni BDP. Ali je to stagniranje ali razvoj se pa lahko razpravlja v nedogled. Nerodno je samo to, ker če Slovenija stagnira, najbolj razvite države potemtakem v resnici nazadujejo, kar pa seveda nikakor ni hotel priznati, saj tudi ni res. Ampak potrebno je razumevanje1
Vse je možno, pa vendar je OECD in ne jaz objavil, da so češki učitelji v letu 2017 zaslužili 21.006,5$, slovenski pa 40.350,9$, polski 25.552,6$, slovaški 20.057,3$, finski 40.991,1$, islandski učitelji pa 39.477,2$...poglej še enkrat analizo OECD (klikni za začetek klikni Table, nakar ostalo) data.oecd.org/edures...laries.htm

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2788563

Strani: 1

anon-178149 sporočil: 4.311
[FIN-311684]
> [MarijanMacek]

Vse je možno, pa vendar je OECD in ne jaz objavil, da so češki učitelji v letu 2017 zaslužili 21.006,5$, slovenski pa 40.350,9$, polski 25.552,6$, slovaški 20.057,3$, finski 40.991,1$, islandski učitelji pa 39.477,2$...poglej še enkrat analizo OECD (klikni za začetek klikni Table, nakar ostalo) data.oecd.org/edures...laries.htm

Jaz ti čisto verjamem ko navakaš podatke, gre za plače v dolarjih. samo ko gledaš neke podatke je dobro prebrati kaj predstavljajo. Da ti pomagam:

Teachers' salaries are the average gross salaries of educational personnel according to official pay scales, before the deduction of taxes, including the employee's contributions for retirement or health care plans, and other contributions or premiums for social insurance or other purposes, but less the employer’s contribution to social security and pension.
In ravno v boldanem tekstu je hakeljc ki ga ne dojameš, primerjaš plačo slovenskega učitelja, ki plača večino socialnih prispevkov (sem ti podal tabelo iz katere to sledi, www.google.com/searc...zM:&vet=1) s plačo francoskega, ki plača 3x manj prispevkov kot delodajalec. Očevidno v svoji zaslepljenosti primerjaš jabolka in hruške. Edino pravilna primerjava, koliko stane zaposlen so stroški dela. In verjami mi, ker moj sin dela v Franciji, da so tam stroški dela pri enaki neto plači kot pri nas občutno višji.
In ker je moja hčerka učiteljica ti tudi povem, da učitelji po 15 letih dela ne vidijo neke gromozanske plače, začnejo s podpovprečno, nato so pa nekaj nad njo. Tudi plače univerzitetnih asistentov in profesorjev niso prbližno take, kot bi naj bile po tvojem.
Pa poglejmo bruto plače (podatki iz 2016, za primerjavo dec. 2016 je bila povprečna bruto plača 1.654€)

asistent 30 1.373€
asistent 32 1.485€ (z mag)
asistent 36 1.485€ (z dokt)

povprečna bruto 1.654€

profesor/docent 43 2.286€
profesor/izredni 46 2.572€
profesor/redni 50 3.009€

Plačilni razredi se sicer s časom zvišajo za maskimalno 5 razredov, toda kot vidiš je bil pred 3 leti zaslužek asistenta z doktoratom nižji od povprečne plače in šele po vseh napredovanjih je njegova plača nadpovprečna. So sicer še uspešnosti etc, ampak bistva ne spremenijo, plače na univerzi niso bajne, kakor trdiš ti za osnovno in srednje šolstvo. Seveda so se plače nekoliko popravile, največji problem je bil z asistenti, na medicini jih sploh niso mogli več zaposlit, ker noben dohtar ne bi šel učit mladino za podpovprečno plačo. Seveda boš takoj repliciral, da učitelji delajo le 6 ur na teden. Ti verjamem, samo prej se poduči, kaj so obveznosti profesorja na Univerzi.

Strani: 1