Strani: 1 2

tasilo sporočil: 9.830
[#2788008] 09.08.19 11:14
Odgovori   +    13
Mesec in Šarec se že veselita, koliko denarja bosta spet lahko spičkala za socialce, nevladnike in dvig plač v javnem sektorju ... :P
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2788016] 09.08.19 11:31
Odgovori   +    7
Če pametna politika zagotavlja stabilno okolje, so rezultati dobri. Politični nesposobneži pa ustvarjajo izredne razmere.
bigl sporočil: 18.363
[#2788023] 09.08.19 11:47 · odgovor na: tasilo (#2788008)
Odgovori   +    2
[tasilo]
Mesec in Šarec se že veselita, koliko denarja bosta spet lahko spičkala za socialce, nevladnike in dvig plač v javnem sektorju ... :P
Mefisto se ustavi in pravi: Verz (Faust 7715, stran 554): ..vse ve, vse vidi, vse lahko pritiska, in vendar pleše, kakor mrha piska! Za Johanna W.G. je bila ta mrha svet. Speljani backi.Od Adama naprej le cacki! In še pravi: Napravi čez norost že križ! Čista funkcija umetnosti --- upanje in to od Mefista. Lep dan.
P.S.: Lahko bi rekel, da je bil vizionar. Podobnost z našimi časi je zgolj naključna. To pa je lahko veliko ali malo in tako dalje.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2788028] 09.08.19 12:01 · odgovor na: anon-329788 (#2788016)
Odgovori   +    6
[inflacija123]
Če pametna politika zagotavlja stabilno okolje, so rezultati dobri. Politični nesposobneži pa ustvarjajo izredne razmere.
Se strinjam s tabo, da je ustvarjanje izrednih razmer neustrezen odziv.

Hkrati pa se moramo zavedati, da je sedaj edini pravi čas za ukrep.
Stabilnega okolja ne moreš zadržati, ko pri vseh partnerjih gospodarstvo pada. Tako kot je dobro vsaj nekaj naložb prodati na vrhu, da imaš zalogo za slabše čase, mora tudi politika reagirati sedaj.

Proračun za naslednje leto, ki bo v obravnavi septembra je neustrezen, nikakor ne sme preseči letošnjega, ko smo dosegli vrh.
Če temu ne bo tako, bomo ponovili vse oslarije iz Virantovih reform leta 2008. Tudi za ceno stavk, je treba sicer že dogovrjene zadeve s socialnimi partnerji spremeniti razmeram primerno!
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2788051] 09.08.19 13:16 · odgovor na: 1011Arist (#2788028)
Odgovori   +    6
A tebi se ne zdi, da je vse skupaj en monopoli in teh ekonomskih igric ni resno za jemat? S tem strašenjem pred krizami in tudi krizami samimi hoče ekonomija, da bi ljudje res mislili, da smo odvisni od nje. Razvoj je ekonomijo že davno prerasel, človeštvo je toliko razvito in bogato, da se bi z lahkoto otreslo teh špekulativnih igric in uvedlo plansko gospodarstvo vodeno s pomočjo umetne inteligence. Prihaja neki novi socializem, pa naj se ljubitelji monopolija tega še tako bojijo.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2788071] 09.08.19 14:52 · odgovor na: anon-329788 (#2788051)
Odgovori   +    3
[inflacija123]
A tebi se ne zdi, da je vse skupaj en monopoli in teh ekonomskih igric ni resno za jemat? S tem strašenjem pred krizami in tudi krizami samimi hoče ekonomija, da bi ljudje res mislili, da smo odvisni od nje. Razvoj je ekonomijo že davno prerasel, človeštvo je toliko razvito in bogato, da se bi z lahkoto otreslo teh špekulativnih igric in uvedlo plansko gospodarstvo vodeno s pomočjo umetne inteligence. Prihaja neki novi socializem, pa naj se ljubitelji monopolija tega še tako bojijo.
Mi smo že malo ujeti v monopoly kje tisti, ki si največ izposodi, mora največ premoženja prodati in tu nastopijo investitorji, tudi naši upniki, ki saj nam ponujajo poceni denar z negativnimi obrestmi za refinanciranje dolgov, saj se bojijo, da jim slučajno ne bi vrnili denar, ki danes za njih nima velike vrednosti, jutri ko bodo obresti skočile na 6%,7%...bo pa imel veliko vrednost, ki jo bomo mi plačali s prodajo državnih podjetij in seveda z visokimi davki, nizkimi plačami in pokojninami. Kako bo slovenska igra monopoly potekala v praksi? Poglejmo Grčijo, ki več denarja vrne, več je dolžna. Lahko pogledamo tudi Portugalsko, ki je sred igre vrnila dolg in izstopila iz igre. Torej, Šarec bi lahko še letos prodal Petrol, Telekom, Triglav...in omogočil Sloveniji pred začetkom krize izstop iz igre.

ps. pravkar berem najnovejšo Varufakisovo knjigo "Je tu kakšen odrasel?" (Cankarjeva založba, 2018), ki bi jo moral prebrati vsak slovenski politik ali odločevalec, ki odloča o slovenskem dolgu. Evropska unija in finančni močniki okoli nje ni imela niti najmanjšega usmiljenja do Grčije in Grkov, tudi do hudo zadolžene Slovenije ne bo. EU je v določenem trenutku zaradi reševanja nemških in francoskih bank (sicer tudi zapravljivi Grki imajo nekaj masla na glavi) preprosto finančno zablokirala Grčijo.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2788079] 09.08.19 15:34 · odgovor na: anon-329788 (#2788051)
Odgovori   +    9
V bistvu že dolgo ni (več) dveh sistemuv, kapitalizma in socializma, ampak gre v osnovi le za en sistem, kateri pa je lahko zelo različno upravljan in zato daje videz dveh sistemov. Pravi socializem, organiziran kot vladavina opic, je bil samo Leninov, Allendejev in Pol Potov. Vsi ostali socializmi so bili mešani sistemi, ki so se med seboj razlikovali po tem, koliko belega hrupa v odnosu do mednarodne ekonomske konkurenčnosti sistema sta uradniško-politikantska in akademska sfera določeni državi vsiljevali.

Vendar pa je narobe misliti, da je akademska manipulacija zgolj značilnost socializma. Smithov in Ricardov model sta namreč samo teorija, ki se v praksi nikoli ne bi uveljavila, če ne bi iz odpadnikov lažne angleške politične demokracije nastale Združene države Amerike. Ameriški kapitalizem je v svetu prevladal zato, ker je uspel zavarovati vrednost znanja in sposobnosti ljudi in genuine reproduktivno funkcijo kapitala. Vendar sta na nasprotni strani isto naredila tudi Stalin in Deng. Oba sta namesto ideološko - poltične manipulacije, ki jo pri nas poznamo kot titoizem ali kučanizem, uvedla surogat trgu, ki je nemilosrdno obračunaval z nasprotniki, pri čemer je Stalin bil celo toliko demokratičen, da je proti političnim nasprotnikom fordizacije sovjetskega gospodarstva, v svojih vrstah, izvedel tako imenovane Stalinske procese, medtem ko je Deng s svojimi nasprotniki znotraj Partije obračunaval bolj na kratko. Na Zahodu iniciacijo Dengovega surogata trgu poznamo samo skozi Tijenanmensko opereto, resnično okolje Dengove borbe s korupcijo, ki pri surogatu trga nadomesti moč nevidne roke, pa je, tako v lastnih vrstah kot izven, bilo precej bolj brutalno.

Država torej lahko izbere kombinacijo med surogatom trga in čistim administriranjem. Samo videz je, da surogat trga, tako kot je to na Kitajskem, lahko uveljavlja le Partija na oblasti, medtem ko "pravi trg" v Smithovem teoretičnem smislu deluje neodvisno, gnan le od politične demokracije. Bliskovit vzpon nove Kitajske dokazuje ravno to, da je, v kolikor obstoji s strani Partije uveljavljen učinkovit mehanizem upravljanja s tehnologijo in financami, vsakodnevno opletanje z gobcem v parlamentu brez vsakega pomena. Na tej točki obstoji tista intelektualna ovira, ki je slovenska kao akademska sfera nikoli ni odkrila in razumela. Torej, ni dveh sistemov. Obstoje samo različne oblike mimikrije političnih sistemov. Zato sta v vsaki moderni družbi samo dve osnovni oblastni kasti, to je, uradniška in drobnopodjetniška. Njuna naloga je zmanjševanje belega hrupa pri investicijskem in finančnem odločanju. Tretja, marginalna, kasta pa je lumpenproletariat.

Da je taka razvrstitev primarnih družbenih aktejev v sodobni družbi edino pravilna, kažejo sodobne finance. Nikjer, razen v teoriji, ni več Adama Smitha in vprašanje je, ali je kdaj sploh bil. Tako danes s kapitalom v ZDA, na Kitajskem in v Rusiji algoritmi upravljajo na povsem enak način in nikogar nič ne vprašajo. Ko je enkrat tak sistem uveljavljen, je povsem ločen od politične demokracije. Tako, da gre samo za vprašanje ali država ima tako politično elito, ki je tak sistem sposobna voditi ali ne. Ameriški primer nastanka in obrambe politične demokracije jasno kaže, da je parlamentarna demokracija samo izjemoma sposobna zagotoviti pogoje za nastanek take elite. Zato je vsaka izvoljena elita, ki nima naravnih afinitet do plemenitenja kapitala avtomatično nesposobna in družbeno neustrezna. Naravni zakoni pa so v zadnejm času poskrbeli, da poljubno izvoljene elite ne morejo več priskeldovati pri plemenitenju kapitala. Zato je parlamentarna demokracija obsojena na propad. V Združeniih državah Amerike pravzaprav politična demokracija nikoli niti ni nastala, amapk je vedno šlo le ustvarjanje megle, v kateri se njihove kučanovske opice izgubljale in zato niso našle poti do oblasti, medtem ko na Kitajskem igrajo čiste katre. Tam je kučanovska opica opica, kapital pa je kapital. Pri nas pa z državo že 30 let upravlja narobe izobražen lumpenproletariat, ki tiste, ki delajo in imajo znanje, krade spredaj in zadaj.

Uriah Heep.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2788082] 09.08.19 16:05 · odgovor na: anon-317028 (#2788071)
Odgovori   +    5
Imaš prav, vendar glavni del reševanja francoskih in nemških bank šele pride. Oboji so namreč 20 let živeli še bolj na kredo kot Slovenija. Obrestna mera bo skočila hitro, ko bodo povsem digitalizirali banke. To je sedaj osrednji Trumpov problem, ker so Kitajci v tehnologiji začeli prehitevati po desni. Po drugi strani mu ta pospešek pride prav, ker je tajming celote bolj ali manj odločen. Svet se dokončno deli na digitalne sfere. V ameriško sfero nedvomno spada Iran, zato je vojna z njim že po tej plati neizbežna. Poleg tega Trump ve, da to vojno rabi dobiti pred volitvami. Ve tudi, da bodo Kitajci in Rusi nasprotovali samo verbalno. Dvig obresti na Zahodu je torej blizu. Rusije in Kitajske se to v bistvu ne tiče. Famozno financiranje slovenskih obveznic in ustvarjanje drobižnega dobička se bo tako hitro spremenilo v enormno povečevanje zunanjega dolga že samo na osnovi obresti. Sedanje zniževanje obrestne mere v Ameriki je samo zadnja maska, ki bo sneta v trenutku, ko bo Trump pričel urejati razmere v Iranu. Potem bodo obresti spet normalne, kar pa bo Slovenija dočakala povsem nepripravljena, s preveliko državno upravo in prevelikim celotnim javnim sektorjem, tehnološko inferiornostjo in nesposobnostjo plemenitenja kapitala. Vidimo torej, da je Slovenija v precej slabšem položaju kot je (bila) Grčija. Hkrati pa bo to začetek dokončenga razpada EU.

Uriah Heep.
1357 sporočil: 7.095
[#2788098] 09.08.19 17:01 · odgovor na: anon-317028 (#2788071)
Odgovori   +    4
Kakšen čudež se je pa zgodil da ti, ki si po vsebini tvojih komentarjev, bolj konzervativne provinjence bereš knjigo "grške verzije Kordiša" Varufakisa. VArufakis je v mojih očeh postal strokovni diletant tisti trenutek ko je za grško finačno krizo okrivil bankirje, ki so enar posojali Grčiji ne pa grških politikov, ki so ta posojila najemali. Jaz še nisem slišal primera da bi bankirji prišli k nekemu politiku ali visokemu državnemu uradniku z ustreznimi pooblastili in mu nastavili revolver na glavo da mora sprejeti njihov kredit, hkrati pa iz različnih ust slišal zelo barvite ispovedi kaj vse so politiki ali prej imenovani visoki državni uradniki z pooblastili pripravljeni narediti, da bi jim bankirji odobrili kredit. Problem Grčije je bil in je še danes ta da je Grčija več kot tretino teh kreditov porabila za nekurantne investicije ( tiste investicije, ki se s svojim delovanjem niti ne pokrivajo kaj šele da bi ustvarjale dobiček). O tem dejstvu pa Varufakis molči.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788104] 09.08.19 17:21 · odgovor na: 1357 (#2788098)
Odgovori   +    1
Njegov kolega v zločinu je priznal da bi bili mnogo prej iz krize če ne bi še naprej brezveze trmoglavili in se prej pogodili.
Vaurfakis nima pojma, je pa odličen demagog.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2788106] 09.08.19 17:29 · odgovor na: 1357 (#2788098)
Odgovori   +    3
[1357]
Kakšen čudež se je pa zgodil da ti, ki si po vsebini tvojih komentarjev, bolj konzervativne provinjence bereš knjigo "grške verzije Kordiša" Varufakisa. VArufakis je v mojih očeh postal strokovni diletant tisti trenutek ko je za grško finačno krizo okrivil bankirje, ki so enar posojali Grčiji ne pa grških politikov, ki so ta posojila najemali. Jaz še nisem slišal primera da bi bankirji prišli k nekemu politiku ali visokemu državnemu uradniku z ustreznimi pooblastili in mu nastavili revolver na glavo da mora sprejeti njihov kredit, hkrati pa iz različnih ust slišal zelo barvite ispovedi kaj vse so politiki ali prej imenovani visoki državni uradniki z pooblastili pripravljeni narediti, da bi jim bankirji odobrili kredit. Problem Grčije je bil in je še danes ta da je Grčija več kot tretino teh kreditov porabila za nekurantne investicije ( tiste investicije, ki se s svojim delovanjem niti ne pokrivajo kaj šele da bi ustvarjale dobiček). O tem dejstvu pa Varufakis molči.
Prebral sem dobrih 100 strani od 650 in zaenkrat lahko rečem le, da je knjiga berljiva. Sicer, dobro si ugotovil, Grčija je dobro tretjino dolga (verjetno dobro polovico) uporabila za nekurantne investicije, če pa potegnemo vzporednico s Slovenijo in se vprašamo koliko je v 31 milijard slovenskega dolga investicij lahko kar utihnemo, ker kaže, da investicij, ki bi se pokrivale sploh ni, vseh 31 milijard dolga je nekurantnih...Mogoče državni ekonomisti na tem forumu najdejo kakšno kurantno investicijo v javnem dolgu?
anon-217002 sporočil: 275
[#2788115] 09.08.19 18:14 · odgovor na: anon-514918 (#2788079)
Odgovori   +    2
Zelo dober in zanimiv komentar. Rahlo populističen in verjetno, bi se mu pridružil, če ne bi bil sam prevelik individualist, da bi lahko sprejel idejo kolektivizacije, kjer smo vsi sužnji, vse pa je odvisno, kdo je na oblasti. Razmišljal sem, kako naj odgovorim, vendar sem ugotovil, da bi bil moj odgovor predolg. Morda bi to lahko v neposrednem razgovoru lahko razčistila, verjetno bi bilo potrebnih kar nekaj kav ali kaj močnejšega. Do takrat pa uživaj na oblastnem položaju. Sam ne poznam nikogar, ki bi podpiral državno nasilje, ne da bi bil na oblasti.
Klepec sporočil: 844
[#2788131] 09.08.19 21:24 · odgovor na: PyotrNovak (#2788104)
Odgovori   +    9
[PyotrNovak]
Njegov kolega v zločinu je priznal da bi bili mnogo prej iz krize če ne bi še naprej brezveze trmoglavili in se prej pogodili.
Vaurfakis nima pojma, je pa odličen demagog.
Mislim, da je tvoje znanje o Varoufakisu pomanjkljivo. Varoufakis je sicer res komunjara, je pa tudi velik ekspert v ekonomiji. Diplomiral na Essexu v matematiki, naredil podiplomca iz matematike, doktorat iz ekonomije in spisal več citiranih člankov za teorijo iger - področje matematike, ki se ukvarja z ekonomijo.

Varoufakis v Tsiprasovi vladi vsekakor ni bil po naključju. Tam je bil s svojim načrtom, da Grčija preide nazaj na drahmo in s tiskanjem odplača svoje dolgove. Imel je že vse pripravljeno in dogovorjeno, vendar so Tsiprasa prepričali, da naj tega ne naredi (ne vem, kaj so mu rekli, ampak je moralo zgledati precej divje...). Ko je Tsipras zavrnil Varoufakisov načrt, je ta odstopil. Je pa manjkalo zelo malo.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788136] 10.08.19 00:36 · odgovor na: Klepec (#2788131)
Odgovori   +    0
Kot je rekel moj prvi svetovalec: Može da bidne, a može i da ne bidne.
Lahko pa bi danes jedli travo - dobesedno.
Sam sem bolj za varianto dve, ker je to običajen rezultat idej iz takih glav.
1357 sporočil: 7.095
[#2788151] 10.08.19 09:35 · odgovor na: anon-317028 (#2788106)
Odgovori   +    2
Struktura našega dolga je itak poznana in je vezana na dogajanja zadnjih 15 let v našem bančnem sistemu, na katerega je, direktno ali indirektno,vezano približno 60% trenutnega dolga. Zgodbe o dogajanju v slovenskoih bankah zadnjih 15 let, predvsem tistih, ki so bile v večinski ali pretežni, državni lasti pa vsi poznamo. Podobna zgodba kot so bile slovenske banke se trenutno napihuje v Savi finačnem holdingu, ki bo zaključena tako kot so zaključile zgodbe slovenskih bank, z tehničnim bankrotom ob prvi resnejši mednarodni finačni krizi in pokrivanjem izgub iz javnih blagajn. Krivec za to pa POČIVLŠEK, ki hoče graditi slovensko turistično strategijo za anslednjih 15 let namesto na produktih in blagovnih znamkah na starem ceglu in betonu.
anon-518781 sporočil: 588
[#2788156] 10.08.19 10:34 · odgovor na: (#2788155)
Odgovori   +    1
[rename]
bodo pac ustolicili novega

Bolj verjamem, da novo izvoljenega pred mandatarstvom povabijo lokalne sile na pogovor.

Mandatar nima neomejene (absolutne) moči. Niti vsega ne ve/zna, kar nobeden ne (razen JJ). Po ministrstvih so stari mački, v infrastrukturnih podjetjih, sodstvu, policiji, šolstvu, zdravstvu tudi. Večja privatna podjetja so tudi močna.

Kot da menjaš le direktorja, vsi ostali pa ostanejo. Lahko spremeni nekaj in počasi, preveč in na hitro pa ne.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788176] 10.08.19 13:48 · odgovor na: (#2788155)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: PyotrNovak 10.08.2019 13:51
Po novem imajo še NSI v žepu, tako da se je ograda za ovce že zaprla. Treba pa je vedeti da so otroci mnogo bolj brutalni od staršev. Referenca: 12 rimskih cesarjev. Mark Aurelij je bil en najboljših možnih, nato pa počasi po lojtrci dol do Kaligule in ostalih.
V povezavi z JS pa sem pa dobil primerjavo s Pretorijansko gardo in Janičarji: oboji so bili braniki države, na koncu pa grobarji, saj je bil cesar lahko vsak ki je imel dovolj cekinov. Ko je prišel naslednji z večjo skrinjo je bil pač do nadaljnega on cesar.
Hočem reči, da je vsaka podobnost z vzpostavljenim aparatom v Slo zelo namerna.
Okno za alternativo se že betonira. Poglej novi zakon o sovražnem govoru. Muslič bo naredil pokol, desni politik bo popizdil in bo z alhkoto spakiran na hladno. Že sedaj je JJ sedel zato, da so lahko ukradli volitve. RAJA tule sploh nima pojma, kaj POMENI zapreti opozicijskega politika na osnovi nebuloz, ki potem VSE padejo na sodišču.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2788179] 10.08.19 14:05 · odgovor na: 1357 (#2788151)
Odgovori   +    1
[1357]
Struktura našega dolga je itak poznana in je vezana na dogajanja zadnjih 15 let v našem bančnem sistemu, na katerega je, direktno ali indirektno,vezano približno 60% trenutnega dolga.
60% pomeni 18 milijard. To je popolna oslarija. Če pogledaš koliko je bilo plačano za sanacijo in povrnjeno z dividendami in kupninami, je tvoj znesek več kot pet krat prevelik!
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2788186] 10.08.19 14:49 · odgovor na: 1011Arist (#2788179)
Odgovori   +    1
[1011Arist]
> [1357]
> Struktura našega dolga je itak poznana in je vezana na dogajanja zadnjih 15 let v našem bančnem sistemu, na katerega je, direktno ali indirektno,vezano približno 60% trenutnega dolga.

60% pomeni 18 milijard. To je popolna oslarija. Če pogledaš koliko je bilo plačano za sanacijo in povrnjeno z dividendami in kupninami, je tvoj znesek več kot pet krat prevelik!

Koliko milijard je od 31 milijard slovenskega dolga v investicijskih projektih? V katerih investicijskih projektih so te državne milijarde v smislu npr. Darsovega dolga za avtoceste, ki danes s cestninami servisira ta nekajmilijardni dolg. Koliko je v 31 milijard dolga kurantnega dolga?
Gustl sporočil: 13.625
[#2788196] 10.08.19 16:13 · odgovor na: PyotrNovak (#2788176)
Odgovori   +    1
[PyotrNovak]
Treba pa je vedeti da so otroci mnogo bolj brutalni od staršev. Referenca: 12 rimskih cesarjev. Mark Aurelij je bil en najboljših možnih, nato pa počasi po lojtrci dol do Kaligule in ostalih.
Hm, Kaligula je bil 150 let prej.

Komod?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2788197] 10.08.19 16:33
Odgovori   +    0
Itak. Slovenija je (vsaj) eno polletje za Nemčijo. :)
www.youtube.com/watc...GBM5vWiBLo
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2788199] 10.08.19 16:39 · odgovor na: bigl (#2788023)
Odgovori   +    1
[bigl]
> [tasilo]
> Mesec in Šarec se že veselita, koliko denarja bosta spet lahko spičkala za socialce, nevladnike in dvig plač v javnem sektorju ... :P

Mefisto se ustavi in pravi: Verz (Faust 7715, stran 554): ..vse ve, vse vidi, vse lahko pritiska, in vendar pleše, kakor mrha piska! Za Johanna W.G. je bila ta mrha svet. Speljani backi.Od Adama naprej le cacki! In še pravi: Napravi čez norost že križ! Čista funkcija umetnosti --- upanje in to od Mefista. Lep dan.
P.S.: Lahko bi rekel, da je bil vizionar. Podobnost z našimi časi je zgolj naključna. To pa je lahko veliko ali malo in tako dalje.
Mefisto mi je blizu, v bistvu moja duša. Najbrž slovenska realnost.... :)
www.youtube.com/watc...GBM5vWiBLo
1011Arist sporočil: 1.037
[#2788200] 10.08.19 17:06 · odgovor na: anon-317028 (#2788186)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 1011Arist 10.08.2019 17:12
[FIN-311684]
> [1011Arist]
> > [1357]
> > Struktura našega dolga je itak poznana in je vezana na dogajanja zadnjih 15 let v našem bančnem sistemu, na katerega je, direktno ali indirektno,vezano približno 60% trenutnega dolga.
>
> 60% pomeni 18 milijard. To je popolna oslarija. Če pogledaš koliko je bilo plačano za sanacijo in povrnjeno z dividendami in kupninami, je tvoj znesek več kot pet krat prevelik!


Koliko milijard je od 31 milijard slovenskega dolga v investicijskih projektih? V katerih investicijskih projektih so te državne milijarde v smislu npr. Darsovega dolga za avtoceste, ki danes s cestninami servisira ta nekajmilijardni dolg. Koliko je v 31 milijard dolga kurantnega dolga?
Donos daje tudi "poraba za štukeljne" bi rekel ti. Tisto, kar je kumulativno vplačalo ministrstvo za šolstvo v izobrazbo prebivalcev, potem prav tako daje prihodke kot tvoje cestnine. Daje povečane prispevke in višje plačilo dohodnine od zaposlenih prebivalcev.

Če ne bi imeli investicije v znanje preko šolanja, bi imeli nepismene ljudi, ki bi laho bili neki čistilci in mogoče opravljali preprosta fizična dela, lahko bi tudi primitivno kmetovali.
To so dela, ki so plačana z minimalno plačo.
Sedaj za minimalno plačo plača podjetje in delavec 440 € davkov in prispevkov, za povprečno pa skoraj 880.
Ta razlika pomeni okoli 5300 € na leto oziroma pri vseh zaposlenih okoli 5 milijard.
Mirno lahko ugotoviš, da je posledica izobraževanja vsako leto priliv 5 milijard od 17 milijard, ki se stečejo v naše javne blagajne.
To je zelo dober donos na vložek glede na to, da prebivalce izobražujemo v povprečju okoli 23 let. v zadnjih 23 letih je bila vsota slovenskih proračunov 150 milijard € za izobraževanje pa smo v povprečju dali okoli 6% BDP oziroma v vsoti okoli 40 milijard €.

Zato, ker smo toliko invetirali v človeški kapital, imajo naši ljudje več znanja in višje plače in posledično dobimo v javne blagajne za 5 milijard na leto več prilivov, kar je glede na 40 milijard investicije odličen donos.

Skratka zelo kratkovidno in nerazgledano je, da meniš da je edina smiselna investicija države v cegle oziroma asfalt.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788205] 10.08.19 17:58 · odgovor na: Gustl (#2788196)
Odgovori   +    2
Hja, čist vse pa ne gred iz glave. Komod je bil sin, pa baje ne tako zanić kot ga zgodovina opisuje.
Point je v tem, da se tile na oblasti že prav malo sekirajo kako očitno se krade in tudi kazni ni nobenih več. Samo še žrtve znotrajmafiskih obračunov.
Ko imaš enkrat CEL aparat v rokah, se da vse.
Zaključek: Glasali ste - Gladujte. ;))
1357 sporočil: 7.095
[#2788207] 10.08.19 17:59 · odgovor na: 1011Arist (#2788200)
Odgovori   +    2
Ker si tak zagovornik slovenskega šolskega sistema, pa še napiši koliko teh izšolanih ljudi v slovenskem šolskem sistemu je dejansko uporabno v realnem sektorju? Od družboslovcev ni nobene koristi, od humanistov pa delna ( pravniki in delno ekonomisti; tisti, ki ne zapadejo pod upliv profesorjev na ekonomskih fakultetah). Izpostavil sem te dve smeri tretjestpoenjskega šolstva ker sta bili vse obdobje samostojnosti najbolj forsirani s strani leve kot desne politike, naravoslovne vede pa zanemarjene. In da je katastrofa še večja, dve tretini diplomantov v Sloveniji prihajata ravno iz družboslovne in humanistične smeri, vseh ostalih je zgolj ena tretina.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788212] 10.08.19 18:16 · odgovor na: 1357 (#2788207)
Odgovori   +    4
Še malo soli na rano. Programi na tehničnih so bistveno poenostavljeni da sploh kdo naredi. Približno za eno stopnjo. Dipl. ing. stroj. 1975 - danes Mag.
Sem pokazal prijatelju knjige iz srednje. Ga je skoraj kap.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2788213] 10.08.19 18:39 · odgovor na: 1357 (#2788207)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: 1011Arist 10.08.2019 18:43
[1357]
Ker si tak zagovornik slovenskega šolskega sistema, pa še napiši koliko teh izšolanih ljudi v slovenskem šolskem sistemu je dejansko uporabno v realnem sektorju? Od družboslovcev ni nobene koristi, od humanistov pa delna ( pravniki in delno ekonomisti; tisti, ki ne zapadejo pod upliv profesorjev na ekonomskih fakultetah). Izpostavil sem te dve smeri tretjestpoenjskega šolstva ker sta bili vse obdobje samostojnosti najbolj forsirani s strani leve kot desne politike, naravoslovne vede pa zanemarjene. In da je katastrofa še večja, dve tretini diplomantov v Sloveniji prihajata ravno iz družboslovne in humanistične smeri, vseh ostalih je zgolj ena tretina.
Svet ni realni sektor, ljudje ne živijo in delajo zaradi realnega sektroja.
Realni sektor je podlaga za mednarodno menjavo, kar je zelo pomembno. A po tvojih merilih ne potrebuješ zdravnikov, policistov, tudi zdravstveno socialih delavcev, ki delajo z ostarelimi ...
Država je širši pojem in mora poskrbeti za vse to.
Skratka tvojim merilom nekaj manjka.
Slovenija kot država je v ravnotežju in mnogi tujci, ki so videli že pol sveta in se naseljujejo v Sloveniji znajo ceniti ta celovit razvoj, ki daje blagostanje širokemu krogu ljudi.
macon sporočil: 12.861
[#2788217] 10.08.19 19:21 · odgovor na: PyotrNovak (#2788212)
Odgovori   +    2
[PyotrNovak]
Še malo soli na rano. Programi na tehničnih so bistveno poenostavljeni da sploh kdo naredi. Približno za eno stopnjo. Dipl. ing. stroj. 1975 - danes Mag.
Sem pokazal prijatelju knjige iz srednje. Ga je skoraj kap.
Lektoriral sem diplomsko na FRI mladi Rusinji, ki je v Sloveniji od svojega 15. leta in od 1. letnika srednje šole. Diplomska je imela tako slovenščino, da konec sedemdesetih, ko sem hodil v osnovno, ne bi dokončala 6. razreda osnovne, ker je ne bi spustili naprej.

V več urah sem popravil vsaj 500 napak oziroma na novo formuliral cele odstavke. Dobila je 9. Od takrat imam potrdilo, da je moje znanje slovenščine vrhunsko (oziroma vsaj relativno).
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2788237] 11.08.19 00:35 · odgovor na: macon (#2788217)
Odgovori   +    4
Ker foter ni nikoli našel slovenskih podnapisov za filme, so vsi trije otroci skoraj dvojezični v angleščini, pa TV ni bil nikoli priklopjen.
Ta srednja je inštuitrala sosedovo hči za 8 razred, albanko, rojeno tu. Z grozo pravi: Pa KAKO lahko izdela, saj sem jaz znala več v tretjem razredu.
Ah, blagodeti multi kulti. ZELO vidno na testih, toda prikrito na Švedskem.
1357 sporočil: 7.095
[#2788238] 11.08.19 01:24 · odgovor na: 1011Arist (#2788213)
Odgovori   +    3
Vse kar si našteval rabiš ampak v pravih proporcih. V slovenskem primeru so proporci problem. Če bi bilo razmerje obratno od trenutnega ( dve tetini diplomanti tehničnih in naravoslovnih fakultet, ena tretina vsi ostali) potem bi bilo uredu, tako kot je danes pa ta sloj ljudi, ki nima dejanskega dela ima pa visoko izobrazbo nekurantnih smeri samo ustvarja tenzije v družbi. Koristi od tega ima pa samo politika. kateri ti ljudje služijo za medsebojne politične boje, ki imajo zelo malo skupnega z realnostjo. Popolnoma nič ne bi bilo narobe če bi se tudi šolski sistem prilagodil potrebam časa, ki ga živimo. Glede na tvoje komentarje predvidevam da imaš družboslovno izobrazbo ker zanikaš dejstvo da je realni sektor tisti, ki drži državo pri življenju z vplačili davkov v državno blagajno. In bilo bi pravično da bi imeli deli družbe toliko upliva na oblast kolikršen delež prispevajo v državno blagajno kar pa trenutno niti pod razno ni tako saj imajo že destletja oblasdt v svojih rokah ljudje, ki tudi enga dne niso opraljali ali proizvajali ničesar kar bi bilo podrejeno tržnim zakonitostim.

Strani: 1 2