Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

FIN-454644 sporočil: 10.879
V ZDAso imeli nekoc imeli(ne vem kako je zdaj) social security number in racun. Tam so zbirali denar. Nas prijatelj se je spentljal z mlado in njegova zena je to pogruntala, ker je dvignil svoj denar. Penzijo je dvignil preden je bil due. Pac ene vrste osebni penzijski racun. Vec vlozis vec na stara leta lahko pocrpas. Tega pri nas pac ni. Kar se pa mladih tice: ja: ze v vrtcu so otroci sami znanstveniki, umetniki, direktorji in proesorji. Vsi ze v predsolski dobi vsakemu na glavo serjejo. To je tebi vsec, meni pa ne. Ker so k meni v pisarno prihajali spodobni ugledni stari ljudje na en nacin. Naduti mladi doktorji pa na drug nacin. Jim je bilo treba vcasih tudi vrata pokazat. In jih uciti manir.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2786304

Strani: 1

dz1975 sporočil: 2.264
Zadnja sprememba: dz1975 30.07.2019 06:11
[FIN-454644]
V ZDAso imeli nekoc imeli(ne vem kako je zdaj) social security number in racun. Tam so zbirali denar. Nas prijatelj se je spentljal z mlado in njegova zena je to pogruntala, ker je dvignil svoj denar. Penzijo je dvignil preden je bil due. Pac ene vrste osebni penzijski racun. Vec vlozis vec na stara leta lahko pocrpas. Tega pri nas pac ni. Kar se pa mladih tice: ja: ze v vrtcu so otroci sami znanstveniki, umetniki, direktorji in proesorji. Vsi ze v predsolski dobi vsakemu na glavo serjejo. To je tebi vsec, meni pa ne. Ker so k meni v pisarno prihajali spodobni ugledni stari ljudje na en nacin. Naduti mladi doktorji pa na drug nacin. Jim je bilo treba vcasih tudi vrata pokazat. In jih uciti manir.
Vplačil v SS ne moreš dobiti dokler ne dopolniš 67. leta, pa še potem gre enostavno za mesečna izplačila. Lahko sicer črpaš že pri 62., samo se znesek nenormalno zmanjša (trajno). Stopnja obveznih vplačil je 15% do cca $130k plače (kapica se vsako leto na novo določi). Za obračun se vzame 35 let vplačil (če si star 65 in imaš samo 20 let vplačil, tough break - 15 let se pač računa kot 0). Seveda pa vsak po 67. leto dobiva tako polno pokojnino kot plačo.

Lahko pa varčuješ v 401k in IRA in kadarkoli dvigneš ta denar - ker je bil očtitno primer zgoraj. Pri tem so za npr. 401 vplačila do $19k neobdavčena (se pravi se ti za toliko zmanjša davčna osnova), so pa obdavčena izplačila - kar je velik problem, ko moraš zaradi npr. izgube službe ali bolezni potegniti ven 50 ali 100k in na to plačati dohodnino.

Strani: 1