Strani: 1 2 3 4 5 6 7

FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2784665] 20.07.19 11:04
Odgovori   +    23
Gospo sta poklicala biološka ura in podzavestni razum, da bo tu lažje usklajevati družino in posel.
Upam, da dobi pametnega partnerja in si ustvari družino.

(Če pa ne bo šlo po "normalni poti", pa naj posvoji ali "biološko" zanosi, kakorkoli se temu reče, naj zapolni vrzel - materinski čut. Naj ne čaka preveč.) :)
slovenecnb1 sporočil: 5.589
[#2784849] 21.07.19 20:33 · odgovor na: (#2784677)
Odgovori   +    8
[kren]
Višja plača ima pač svojo ceno. Očitno ji več prostega časa in lagodnejše življenje v Sloveniji odtehta nižjo plačo.
Visoka plača je relativni pojem ker so stroški bivanja v tujini enormni da o tem koliko časa izgubiš za transport v in iz službe ne govorimo kvalitete življenja podn od podna bil, probal in kmalu se vrnil in nikoli več šit od šita
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2784851] 21.07.19 20:47 · odgovor na: slovenecnb1 (#2784849)
Odgovori   +    3
Si pač preslabo zaslužil, sklepam. :)
153 sporočil: 9.333
[#2784854] 21.07.19 21:05
Odgovori   +    0
Zanimivo in za mlade poučno branje, za
skupino Atlantic, ki vztrajno išče izkušenjake,
dobra reklama, za pogumno Lilijano Mikluš pa
zadoščenje, ki omogoča domačinsko čaščenje ?

Sodražan
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2784859] 21.07.19 22:05
Odgovori   +    13
Seveda so vodje v Londonu nezadovoljni, saj ne morejo tako dobro krasti, kot lahko v Sloveniji. V Sloveniji v firmi samo poveš, da si kučanovski bebec ali pokažeš kako diplomo za rit obrisat in te že posadijo v fotelj, iz katerega lahko v miru kradeš. Drug problem v Citiyju pa je v tem, ker se je še pred 10. leti vsak ekonomist lahko izučil za borznega trgovca in lepo služil. Tega sedaj že več let ni več. Gospa namreč navaja samo srednji menedžment Citiyja, ki je v resnici bil proti Brexitu, medtem ko je vrh seveda bil za. Samo ta namreč lahko danes še denar dela in za to rabi samo Wall Street, ne pa tudi Frankfurta. Jasno pa je, da jih je veliko odpadlo in ne morejo biti več zadovoljni. Iz podobnih razlogov smo mi izgubili banke. Razlika je le v tem, da bančni menedžerji in ostali finančniki v Londonu vedo, kaj jih je poslalo v kurac, našim pa se ne sanja. In tega tudi ne rabijo, saj imajo za hrbtom Kučanovo bando, ki jih ščiti in dotira.

Uriah Heep.
anon-299030 sporočil: 1.227
[#2784866] 22.07.19 06:56
Odgovori   +    7
Vse je relativno: ali ti ostanejo trije lasje na glavi ali pa na glavniku!
Dojemam ta intervju kot promocijo, morda za Atlantic grupo?

Sicer pa tudi ta mlada dama ne ve kaj je sploh brexit in zakaj, ker pač brexit vlečejo podobne struje, kot tiste, ki nas v Sloveniji tlačijo dol (a la couchan). Glede tega že beremo, da se nekaj EU držav, med njimi F in D, že ločeno pogovarjata z angleži za obdobje po brexitu, ker so končno doumeli, da bo tudi njih prizadel exit.

Kaj pa Slovenska vlada? Ve kaj o tem? Se bo morda dogovorila za kakšen gospodarski deal? Najbrž ne, saj ne vemo niti kaj bo jutri, kaj šele da bi imeli s čim misliti! (vezano za znamenito izjavo premier-ja ob izbiranju predsednika EUC) Bomo počakali, kaj bo na mizi in potem videli!
In kaj če ne bo nič ostalo na mizi?
Gustl sporočil: 13.625
[#2784870] 22.07.19 08:05 · odgovor na: (#2784677)
Odgovori   +    19
[kren]
Višja plača ima pač svojo ceno. Očitno ji več prostega časa in lagodnejše življenje v Sloveniji odtehta nižjo plačo.
Ce imas v Sloveniji dobro sluzbo in dober zasluzek, je kvaliteta zivljenja tu lahko hitro boljsa od tiste v tujini. Tudi ce je zasluzek pol manjsi.

Upostevati je treba, da ne gres ven nepopisan list. Imas neke navade, interese, povezave z ljudmi, kar se potem vse spremeni in mora nekaj drugega odtehtati to. Odvisno od posameznika, seveda.

Life/work balance je lahko cisto drugi, se posebej v anglosaksonskem okolju.

Tako da ni nenavadno, da vsaj polovica teh, ki gre ven, razmislja tudi o vrnitvi domov.

Slovenija (ali vsaj osrednja Slovenija, da ne govorim, kar ne poznam) je lahko res fajn za zivet.

Marsikdo idealizira tujino prek nekaj turisticnih obiskov evropskih prestolnic in nekaj povrsnih clankov o kvaliteti zivljenja.

Na Instagramu res vse lepo izgleda. Migranti seveda potrebujejo tudi idealiziranje, ker vseeno rabis kar nekaj volje in poguma za premaknit se.
slovenecnb1 sporočil: 5.589
[#2784874] 22.07.19 08:34 · odgovor na: FIN-379669 (#2784851)
Odgovori   +    2
[]
Si pač preslabo zaslužil, sklepam. :)
Ti že veš
shevchenko sporočil: 21.898
[#2784882] 22.07.19 09:38 · odgovor na: Gustl (#2784870)
Odgovori   +    3
Brez veze to razlagat ljudem, ki so obsedeni z denarjem in ves čas samo o tem razmišljajo.

Kar jaz poznam folka, so vsi po par letih prisli nazaj. Seveda pa ne poznam ruknjencev na potiskani papir
prixi sporočil: 285
[#2784891] 22.07.19 10:19 · odgovor na: shevchenko (#2784882)
Odgovori   +    7
[shevchenko]
Brez veze to razlagat ljudem, ki so obsedeni z denarjem in ves čas samo o tem razmišljajo.

Kar jaz poznam folka, so vsi po par letih prisli nazaj. Seveda pa ne poznam ruknjencev na potiskani papir
Itak. Ti verjetno poznaš bolj take, ki parazitirajo na račun davkoplačevalcev.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2784896] 22.07.19 10:28 · odgovor na: FIN-379669 (#2784851)
Odgovori   +    3
[]
Si pač preslabo zaslužil, sklepam. :)
NE! Stroški so bili preveliki! :)))
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784923] 22.07.19 12:19 · odgovor na: Gustl (#2784870)
Odgovori   +    10
[Gustl]
> [kren]
> Višja plača ima pač svojo ceno. Očitno ji več prostega časa in lagodnejše življenje v Sloveniji odtehta nižjo plačo.

Ce imas v Sloveniji dobro sluzbo in dober zasluzek, je kvaliteta zivljenja tu lahko hitro boljsa od tiste v tujini. Tudi ce je zasluzek pol manjsi.
:-))) ... je povedal gustl, ki po prihodkih in druzinskem premozenju spada med top 3% slovencev, morda pa se visje.

Z dobrim, a pol manjsim zasluzkom od dobrega nemskega ali angleskega, sploh pa londonskega, si lahko brez skrbi da se lepse zivi tudi v osrednji bolgariji ali pa srbiji, pa tudi v ilirski bistrici ali halozah, najbrz pa celo nigeriji.

Problem je dosegljivost dobrega zasluzka, in zato bodo slovenci se naprej migrirali v avstrijo, avstrijci pa v slovenijo pac ne - ce izberem samo ti dve sosednji drzavi.

Si pa prav povedal ono o kulturi in navadah. Veliko lazje gre balkanc iz balkana kot balkan iz balkanca. Jaz se zelo trudim kultivirati, pa gre jebeno pocasi :-)
bc123a sporočil: 48.253
[#2784926] 22.07.19 12:32 · odgovor na: Gustl (#2784870)
Odgovori   +    4
[Gustl]
Upostevati je treba, da ne gres ven nepopisan list. Imas neke navade, interese, povezave z ljudmi, kar se potem vse spremeni in mora nekaj drugega odtehtati to. Odvisno od posameznika, seveda.
Po moje ne smes iti ven samo zaradi denarja, ker se ne bo izslo. Jaz bi sel ven ce ne bi imel v sloveniji (vec) priloznosti, ampak mene to privlaci tudi drugace. Rad se vozim s spodobnim javnim prometom (podzemska na dunaju, v pragi, itd mi je super ... tako kot S bahn v berlinu). Absolutno si zelim ziveti v bloku in me hisa nikoli ni privlacila. Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne). Dopust je zame dopust samo ce gres z avionom najmanj za nekaj tisoc kilometrov dalec, kjer ne vidis NOBENEGA slovenca.
Gustl sporočil: 13.625
[#2784936] 22.07.19 13:04 · odgovor na: anon-207617 (#2784923)
Odgovori   +    8
[NemirniTujec]
> [Gustl]
> > [kren]
> > Višja plača ima pač svojo ceno. Očitno ji več prostega časa in lagodnejše življenje v Sloveniji odtehta nižjo plačo.
>
> Ce imas v Sloveniji dobro sluzbo in dober zasluzek, je kvaliteta zivljenja tu lahko hitro boljsa od tiste v tujini. Tudi ce je zasluzek pol manjsi.

:-))) ... je povedal gustl, ki po prihodkih in druzinskem premozenju spada med top 3% slovencev, morda pa se visje.

Z dobrim, a pol manjsim zasluzkom od dobrega nemskega ali angleskega, sploh pa londonskega, si lahko brez skrbi da se lepse zivi tudi v osrednji bolgariji ali pa srbiji, pa tudi v ilirski bistrici ali halozah, najbrz pa celo nigeriji.

Problem je dosegljivost dobrega zasluzka, in zato bodo slovenci se naprej migrirali v avstrijo, avstrijci pa v slovenijo pac ne - ce izberem samo ti dve sosednji drzavi.

Si pa prav povedal ono o kulturi in navadah. Veliko lazje gre balkanc iz balkana kot balkan iz balkanca. Jaz se zelo trudim kultivirati, pa gre jebeno pocasi :-)
Da. Zato sem začel z "če imaš v Sloveniji dobro plačo". In tudi gospa iz članka jo ima in debata gre o primeru gospe iz članka.

Ne govorim o natakarjih z diplomo iz nečesa.

Opažam pa še nekaj. Tako kot je treba nekaj korajže, da greš ven, jo morda kdo rabi tudi za prit nazaj. Ker domače okolje je lahko kar hecno.

Če izhajam kar iz osebnih izkušenj - ko sem se po treh letih Münchna vrnil živet nazaj v Slovenijo, sem kar nekajkrat dobil pripombe v smislu na pol privoščljivega "kaj, ni šlo, kaj?", "a ti ni ratalo", "ni tako fajn, kot si mislil, ne", "je doma bolje, kaj ne", "jah, glej, probal si", itd...
Seveda od folka, ki niti ne ve, zakaj sem bil tam ali zakaj sem se vrnil. Ampak čutiti je bilo neko njihovo malo osebno zmago :) Sem preverjal pri kolegih s podobno zgodbo in so potrdili, da se tudi njim dogaja.

Pol jim pa poveš, da München je fajn in da vse štima pa da Ljublajna je tudi fajn in da vse štima pa da morda boš čez nekaj let spet šel v neko tretjo državo, čeprav vse štima...pol jim ni pa nič več jasno. Kaj se to pravi ničesar spljuvat! :)


Tako da si predstavljam, da marsikdo, ki je šel ven, lahko zobe stiska in vztraja predolgo, ker prihod domov bi lahko izgledal kot poraz. Če že ne zanj osebno pa vsaj za del okolice.
Gustl sporočil: 13.625
[#2784940] 22.07.19 13:08 · odgovor na: (#2784937)
Odgovori   +    4
[abohte]
> [bc123a]
> Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne).

Čakaj mal... A ti hočeš reši, da bi crt lahko imel tako velik vpliv na tvoje duševno zdravje?
Jaz Črta poznam skoraj 20 let "v živo" in odgovor je pritrdilen :)
crt sporočil: 27.121
[#2784942] 22.07.19 13:10 · odgovor na: Gustl (#2784936)
Odgovori   +    1
[Gustl]
pol jim ni pa nič več jasno. Kaj se to pravi ničesar spljuvat! :)
:))
Gustl sporočil: 13.625
[#2784943] 22.07.19 13:11 · odgovor na: (#2784941)
Odgovori   +    5
[abohte]
Pozitiven ali negativen?
Odvisno od letine in zdravja matice :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784946] 22.07.19 13:27 · odgovor na: Gustl (#2784940)
Odgovori   +    1
[Gustl]
> [abohte]
> > [bc123a]
> > Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne).
>
> Čakaj mal... A ti hočeš reši, da bi crt lahko imel tako velik vpliv na tvoje duševno zdravje?

Jaz Črta poznam skoraj 20 let "v živo" in odgovor je pritrdilen :)
Hear hear. Crt je zelo nevaren za dusevno zdravje, jaz se ga vse bolj izogibam... #bezgov liker
hostamox sporočil: 8.460
[#2784947] 22.07.19 13:28 · odgovor na: bc123a (#2784926)
Odgovori   +    2
bc ti si živ primerek AI.
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2784949] 22.07.19 13:32 · odgovor na: Gustl (#2784936)
Odgovori   +    1

Da. Zato sem začel z "če imaš v Sloveniji dobro plačo". In tudi gospa iz članka jo ima in debata gre o primeru gospe iz članka.

Ne govorim o natakarjih z diplomo iz nečesa.

Opažam pa še nekaj. Tako kot je treba nekaj korajže, da greš ven, jo morda kdo rabi tudi za prit nazaj. Ker domače okolje je lahko kar hecno.

Če izhajam kar iz osebnih izkušenj - ko sem se po treh letih Münchna vrnil živet nazaj v Slovenijo, sem kar nekajkrat dobil pripombe v smislu na pol privoščljivega "kaj, ni šlo, kaj?", "a ti ni ratalo", "ni tako fajn, kot si mislil, ne", "je doma bolje, kaj ne", "jah, glej, probal si", itd...
Seveda od folka, ki niti ne ve, zakaj sem bil tam ali zakaj sem se vrnil. Ampak čutiti je bilo neko njihovo malo osebno zmago :) Sem preverjal pri kolegih s podobno zgodbo in so potrdili, da se tudi njim dogaja.

Pol jim pa poveš, da München je fajn in da vse štima pa da Ljublajna je tudi fajn in da vse štima pa da morda boš čez nekaj let spet šel v neko tretjo državo, čeprav vse štima...pol jim ni pa nič več jasno. Kaj se to pravi ničesar spljuvat! :)


Tako da si predstavljam, da marsikdo, ki je šel ven, lahko zobe stiska in vztraja predolgo, ker prihod domov bi lahko izgledal kot poraz. Če že ne zanj osebno pa vsaj za del okolice.

"Igzaktli" bi potrdil Portugalec Anglezu ko ga ta povprasa ce je tako.

Poznam primer,ko se je folk stavil da bo sodelavec prisel nazaj v roku leta dni. Se vedno mora ex sodelavec placevati runde pri vsakokratnem obisku domacih fantov da lazje prebrodijo svoje frustracije.
bc123a sporočil: 48.253
[#2784960] 22.07.19 15:04 · odgovor na: Gustl (#2784940)
Odgovori   +    4
[Gustl]
> [abohte]
> > [bc123a]
> > Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne).
>
> Čakaj mal... A ti hočeš reši, da bi crt lahko imel tako velik vpliv na tvoje duševno zdravje?

Jaz Črta poznam skoraj 20 let "v živo" in odgovor je pritrdilen :)
Folk, malo glave v roke. Crt ni bil naveden kot primer nekoga, ki bi me spravljal ob zivce... almost everyone else does. Ok, ni tako hudo ampak dejansko tezko gledam folk, ki se kleno slovensko obnasa (zajebe, jamra, rinse & repeat in pricakuje da mu bos ves cas kimal).
bc123a sporočil: 48.253
[#2784961] 22.07.19 15:05 · odgovor na: (#2784954)
Odgovori   +    8
[kren]
> [bc123a]
> Dopust je zame dopust samo ce gres z avionom najmanj za nekaj tisoc kilometrov dalec, kjer ne vidis NOBENEGA slovenca.

Jaz imam to srečo (ali smolo), da čisto povsod naletim na Slovence. Tudi v najbolj odročnih krajih, kjer jih ne bi nikoli pričakoval.
Meni se je to zgodilo enkrat na enem otoku v Aziji. In tip je takoj zacel s tem kako je on vse sam zrihtal in agencije fuj in fej in da bo sel za izlet k onemu crnemu ki skozi ograjo vse prodaja po najcenejse izlete, ne tako kot vsi ostali ki agencijam placamo odiralske cene...

mislim tako tipicen slovenc da kar izpuscaje dobim. on zna vse sam.
bc123a sporočil: 48.253
[#2784963] 22.07.19 15:07 · odgovor na: (#2784937)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [bc123a]
> Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne).

Čakaj mal... A ti hočeš reši, da bi crt lahko imel tako velik vpliv na tvoje duševno zdravje? :)
Ne. Poglej odgovor Gustlu.
Gustl sporočil: 13.625
[#2784965] 22.07.19 15:11 · odgovor na: bc123a (#2784960)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [Gustl]
> > [abohte]
> > > [bc123a]
> > > Imam malo socialnih kontaktov, pa se te v glavnem remotely (kot receno s crtom se poznava 20 let samo na daljavo, nikoli v zivo, tako je z veliko ljudmi). Z v.d. zene sva tudi sicer samotarja, ki se zelo tezko vkljucujeva v slovensko socialno okolje (oz je zaradi najinega dusevnega zdravja bolje da se ne).
> >
> > Čakaj mal... A ti hočeš reši, da bi crt lahko imel tako velik vpliv na tvoje duševno zdravje?
>
> Jaz Črta poznam skoraj 20 let "v živo" in odgovor je pritrdilen :)

Folk, malo glave v roke. Crt ni bil naveden kot primer nekoga, ki bi me spravljal ob zivce...
Ti se res premalo z ljudmi druzis :)
hostamox sporočil: 8.460
[#2784968] 22.07.19 15:19 · odgovor na: (#2784966)
Odgovori   +    2
pravijo da so kitajski turisti v LJ še hujši škrtuni
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784972] 22.07.19 15:33 · odgovor na: Gustl (#2784936)
Odgovori   +    12
[Gustl]
> [NemirniTujec]
> > [Gustl]
> > > [kren]
> > > Višja plača ima pač svojo ceno. Očitno ji več prostega časa in lagodnejše življenje v Sloveniji odtehta nižjo plačo.
> >
> > Ce imas v Sloveniji dobro sluzbo in dober zasluzek, je kvaliteta zivljenja tu lahko hitro boljsa od tiste v tujini. Tudi ce je zasluzek pol manjsi.
>
> :-))) ... je povedal gustl, ki po prihodkih in druzinskem premozenju spada med top 3% slovencev, morda pa se visje.
>
> Z dobrim, a pol manjsim zasluzkom od dobrega nemskega ali angleskega, sploh pa londonskega, si lahko brez skrbi da se lepse zivi tudi v osrednji bolgariji ali pa srbiji, pa tudi v ilirski bistrici ali halozah, najbrz pa celo nigeriji.
>
> Problem je dosegljivost dobrega zasluzka, in zato bodo slovenci se naprej migrirali v avstrijo, avstrijci pa v slovenijo pac ne - ce izberem samo ti dve sosednji drzavi.
>
> Si pa prav povedal ono o kulturi in navadah. Veliko lazje gre balkanc iz balkana kot balkan iz balkanca. Jaz se zelo trudim kultivirati, pa gre jebeno pocasi :-)

Da. Zato sem začel z "če imaš v Sloveniji dobro plačo". In tudi gospa iz članka jo ima in debata gre o primeru gospe iz članka.
Jaz sem zgolj (prevec pikro?) pripomnil, da tema "bolje biti celo zivljenje bogatas kot en teden siromak" ni vredna debatiranja - pa ce je v clanku ali pa ne.
Ne govorim o natakarjih z diplomo iz nečesa.

Opažam pa še nekaj. Tako kot je treba nekaj korajže, da greš ven, jo morda kdo rabi tudi za prit nazaj. Ker domače okolje je lahko kar hecno.

Če izhajam kar iz osebnih izkušenj - ko sem se po treh letih Münchna vrnil živet nazaj v Slovenijo, sem kar nekajkrat dobil pripombe v smislu na pol privoščljivega "kaj, ni šlo, kaj?", "a ti ni ratalo", "ni tako fajn, kot si mislil, ne", "je doma bolje, kaj ne", "jah, glej, probal si", itd...
Seveda od folka, ki niti ne ve, zakaj sem bil tam ali zakaj sem se vrnil. Ampak čutiti je bilo neko njihovo malo osebno zmago :) Sem preverjal pri kolegih s podobno zgodbo in so potrdili, da se tudi njim dogaja.

Pol jim pa poveš, da München je fajn in da vse štima pa da Ljublajna je tudi fajn in da vse štima pa da morda boš čez nekaj let spet šel v neko tretjo državo, čeprav vse štima...pol jim ni pa nič več jasno. Kaj se to pravi ničesar spljuvat! :)


Tako da si predstavljam, da marsikdo, ki je šel ven, lahko zobe stiska in vztraja predolgo, ker prihod domov bi lahko izgledal kot poraz. Če že ne zanj osebno pa vsaj za del okolice.
Jaz sem nekoliko cudaski glede tega, ker nikoli nisem imel pravega doma, in ko sem v zgodnjih dvajsetih zacel kolobariti po ljubljani, je to zame bila "tujina". In "doma" so vedno iskali nek edge kot pravis, zakaj bi bilo najbrz bolje, ce nikoli ne bi sel (v ljubljano). Foter je enih pet let cakal, da bom privekal domov in prosil za usmiljenje ali whatever.

Biti imigrant v Birminghamu je veliko lazje kot biti imigrant v Ljubljani.

Ce nisi gustl ali ocijev jurceg, pac pa en navaden jure novak, je kljuc srecne emigracije kulturna asimilacija. Vzljubiti moras radosti gostujoce dezele, ki ti ustrezajo. Vsaka jih ima. Povezati moras dolocene stvari ki jih pocnejo, ali celo vrednote, s tem kar ti daje priloznosti v tej novi druzbi. Nekaksno druzbeno niso, v katero se lahko vkljucis, pozitivno druzbeno vlogo, ki jo lahko zavzames, usvojis, zastopas. Nikoli ne bos nemec ali anglez ali francoz, lahko pa si spostovan prebivalec nemcije/anglije/francije.

Dokler migrant vztraja v mentaliteti, "tukaj se dobro zasluzi, sicer pa je bolje doma", bo nesrecen, neprilagojen, in bog pomagaj njegovim frocom ki ne bodo spadali ne sem in ne domov.

Treba je iti "all in", ali pa ne iti. Ne morem govoriti za nemcijo, ampak tukaj je kljuc samospostovanje in odprtost, omikanost. Pri imigrantih, tako iz vzhodne evrope kot iz azije, pa je skoraj vedno samo eno; ce ima samospostovanje, se obnasa kot neotesano govedo (to sem bil jaz), ce pa ima vljudnost in omikanost, pa gleda v tla in je neskoncno zadrzan in molcec. Prvi naletijo na zidove ali celo sovrastvo, drugi pa na izkoriscanje - so magnet za razne parazite in goljufe.

In to tako tezko razlozim mladim in izobrazenim vzhodnjakom, ki bi (ali so) prisli "poskusit": bodi izredno vljuden, prijazen, ustrezljiv in klepetav, da se ti bo zdelo ze kicasto, ampak hkrati vedno pokoncen in ko hodis okrog glej ljudi v oci, and do not take any bullshit for one second.

Moja osebna obcutja pa so taka; v UK sem najtezje sprejel:

1. gostoto naselitve in prometa
2. Vdanost nizjih kast v svoje goveje navade (pol anglezev je slovencev), kjub obilici vzorov, priloznosti in radodarni socialni drzavi
3. Pismevuhovsko izvajanje regulacije (v sloveniji je uradov in predpisov prevec, tukaj jih je pa premalo. Posledicno obstajajo cele tolpe nenadzorovanih kriminalcev in fanatikov vseh sort, tako domacih kot uvozenih).
4. Redkost klasicnih mediteranskih kaficev z dobro kavo - vsakih 20 kilometrov je morda en (komaj cakam da grem spet v marseille)
5. Korporativizacija in alienacija skoraj vseh storitvenih dejavnosti
6. Splosno prepricanje, da je UK globalno pomembna drzava. What a sad joke. (zelo lici na slovensko avto-grotesko o tem, da bi ljudje morali vedeti za obstoj slovenije. Niti pol italijanov ne ve :-))

Vse do tocke 2. sem se poducil in nasel prave resitve, tudi na to se bom pocasi navadil, se posebej ce mi rata kupiti bajto kjer jih ni ali pa jih je zelo malo. Tocka 1. zal ostaja neizbezna zivljenjska sprijaznitev, ker guzvo rabim za svoj posel - sicer bi se ze zdavnaj odselil v vzhodni del skotskega visavja nekje okrog Aberdeena. Bomo v penziji :-)

Bizarno mi je, ko folk pravi da v UK ni lepih krajev, lepega vremena in dobre kuhinje. Res bizarno. V ljubljani je vec dezja kot skoraj kjerkoli v UK razen na skotskih in valizanskih visavjih, pestrost kuhinje in lepota kulturne dediscine pa se sploh ne more primerjati. Niti priblizno.

Pa se stvari ki mi najbolj prijajo in bi jih pogresal v sloveniji:

1. Splosna omikanost, socutje, vracajoci nasmehi neznancev. To da ljudje klepetajo med seboj ko cakajo avtobus, na vrsto pri blagajni, sedec v kavarni, kjerkoli.

2. Odprtost do novega, pozitiven odnos do zivljenja - zainteresiranost, optimizem, ne pa jamranje in ksenofobija.

3. Ljubec odnos do psov, mack, hrckov, zajcev, golobov, belih misi, younameit. Do vseh, ne samo do svoje. Tukaj je res neskoncna razdalja s slovenijo.

4. Spostovanje posameznika; ozir na to da ima clovek pred teboj tudi svoje potrebe in pravice, in da si jih morda ne mores predstavljati in zato tread carefully. Tega normalnemu slovencu sploh ne mores razloziti, ker je zelo preprican da tudi on spostuje socloveka in se sploh ne zaveda, kako zelo omejen je, in kako zaljivo in nespostljivo, pogosto celo rasisticno in ksenofobno je lahko njegovo obnasanje. To mi je vzelo veliko casa, in proces je se dalec od koncanega. In prav zaradi tega je toliko lazje biti tujec tukaj, kot tujec v sloveniji.

V sloveniji mediji radi napisejo, kako "nase strokovnjake v tujini bolj spostujejo kot doma" - ne gre za to; v uk VSI LJUDJE VSE LJUDI bolj spostujejo, kot slovenci drug drugega. Tudi bosanske cistilke, ne samo strokovnjake. To je ob tako pestri zgodovini in multikulturnih mestih neizbezno - sicer bi se lahko samo se poklali.

5. Simbolicna obdavcenost dela - to mi je res vsec, gre pa skupaj z odsotnostjo formalnega reda in discipline, ki me moti - you win some you lose some.

6. Obstaja London; ne zivim tam, lahko pa grem na obisk. In to mesto je res nekaj posebnega, ker se v njem sreca res veliko denarja iz vseh vetrov, zato ima ponudbo neverjetno raznovrstnih storitev. Nazadnje sem med sprehajanjem nasel trgovino s custom made dezniki in sprehajalnimi palicami za 100 - 300 funtov po kosu. In samo to so prodajali :-) Svasta picka rodi, kad rodi u londonu.

7. Javni prevoz, javno zdravstvo in (privat) utilities - voda, elektrika, plin. Vse to je zelo dobro in smesno poceni; domorodci se sicer vselej pritozujejo, ker ne vejo kaj imajo. Strosek ogrevanja, vode in elektrike je zaokrozitvena napaka - vec zagonim za knjige in pivo vsak mesec. Nekega dne mi je vljudno potrkal stricek, ki za kajvemkaki urad meri kakovost vode pri odjemalcu. In je v kuhinji malo tocil vodo in potem zapakiral v par epruvetk, en test pa naredil celo na mestu z neko malo napravico. Potem je se malo popil in se pocutil zelo strokovnega. Cez par tednov je prislo po posti, da imamo vredi vodo. Najbolj kjut stvar ever.

8. Sirina in globina trga; amazon in ebay zadovoljita najbolj nore zelje, zelo hitro in ucinkovito. Podobno je pri avtomobilih in hisah - ponudba je resnicno raznolika. Od tiste za klosarje do tiste za miljarderje.

9. Ale pivo - povsem normalno je, da ti v pubu ponudijo za poskusit njihove tocene ale, da vidis kateri ti ustreza.

Jup, denar niti priblizno ni vse - je pa skoraj vse zgoraj nasteto posledica tega, da ima obicajen folk vec denarja. In to povezavo je treba razumeti in spostovati.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784974] 22.07.19 15:37 · odgovor na: bc123a (#2784961)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> [kren]
> > [bc123a]
> > Dopust je zame dopust samo ce gres z avionom najmanj za nekaj tisoc kilometrov dalec, kjer ne vidis NOBENEGA slovenca.
>
> Jaz imam to srečo (ali smolo), da čisto povsod naletim na Slovence. Tudi v najbolj odročnih krajih, kjer jih ne bi nikoli pričakoval.

Meni se je to zgodilo enkrat na enem otoku v Aziji. In tip je takoj zacel s tem kako je on vse sam zrihtal in agencije fuj in fej in da bo sel za izlet k onemu crnemu ki skozi ograjo vse prodaja po najcenejse izlete, ne tako kot vsi ostali ki agencijam placamo odiralske cene...

mislim tako tipicen slovenc da kar izpuscaje dobim. on zna vse sam.
Jaz ko grem ven iz bajte slovenscina ne obstaja. Z zeno govoriva anglesko in cau, no more accidental compatriots :-)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2784976] 22.07.19 15:39 · odgovor na: prixi (#2784891)
Odgovori   +    0
Itak. Ti verjetno poznaš bolj take, ki parazitirajo na račun davkoplačevalcev.
LOL, blazno smešno... Res nimam časa teh spoznavat.
Gustl sporočil: 13.625
[#2784983] 22.07.19 15:54 · odgovor na: anon-207617 (#2784972)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]

Dokler migrant vztraja v mentaliteti, "tukaj se dobro zasluzi, sicer pa je bolje doma", bo nesrecen, neprilagojen, in bog pomagaj njegovim frocom ki ne bodo spadali ne sem in ne domov.

Treba je iti "all in", ali pa ne iti. Ne morem govoriti za nemcijo, ampak tukaj je kljuc samospostovanje in odprtost, omikanost. Pri imigrantih, tako iz vzhodne evrope kot iz azije, pa je skoraj vedno samo eno; ce ima samospostovanje, se obnasa kot neotesano govedo (to sem bil jaz), ce pa ima vljudnost in omikanost, pa gleda v tla in je neskoncno zadrzan in molcec. Prvi naletijo na zidove ali celo sovrastvo, drugi pa na izkoriscanje - so magnet za razne parazite in goljufe.

In to tako tezko razlozim mladim in izobrazenim vzhodnjakom, ki bi (ali so) prisli "poskusit": bodi izredno vljuden, prijazen, ustrezljiv in klepetav, da se ti bo zdelo ze kicasto, ampak hkrati vedno pokoncen in ko hodis okrog glej ljudi v oci, and do not take any bullshit for one second.
Dobro povedano. XV Nemciji je podobno.

Le glede 'all in' bi dodal, da je razlika, ali si prisel z namenom ostat in dajes tak vtis ali le kot expat. Tudi pricakovanja druzbe so drugacna.

A nismo enkrat ze debatirali o razliki med gastarbajterji in expati?
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784986] 22.07.19 16:03 · odgovor na: Gustl (#2784983)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [NemirniTujec]
>
> Dokler migrant vztraja v mentaliteti, "tukaj se dobro zasluzi, sicer pa je bolje doma", bo nesrecen, neprilagojen, in bog pomagaj njegovim frocom ki ne bodo spadali ne sem in ne domov.
>
> Treba je iti "all in", ali pa ne iti. Ne morem govoriti za nemcijo, ampak tukaj je kljuc samospostovanje in odprtost, omikanost. Pri imigrantih, tako iz vzhodne evrope kot iz azije, pa je skoraj vedno samo eno; ce ima samospostovanje, se obnasa kot neotesano govedo (to sem bil jaz), ce pa ima vljudnost in omikanost, pa gleda v tla in je neskoncno zadrzan in molcec. Prvi naletijo na zidove ali celo sovrastvo, drugi pa na izkoriscanje - so magnet za razne parazite in goljufe.
>
> In to tako tezko razlozim mladim in izobrazenim vzhodnjakom, ki bi (ali so) prisli "poskusit": bodi izredno vljuden, prijazen, ustrezljiv in klepetav, da se ti bo zdelo ze kicasto, ampak hkrati vedno pokoncen in ko hodis okrog glej ljudi v oci, and do not take any bullshit for one second.

Dobro povedano. XV Nemciji je podobno.

Le glede 'all in' bi dodal, da je razlika, ali si prisel z namenom ostat in dajes tak vtis ali le kot expat. Tudi pricakovanja druzbe so drugacna.

A nismo enkrat ze debatirali o razliki med gastarbajterji in expati?
Ja, smo.. razlika je v visini place :-)

Sicer pa ja, govorim striktno o namenu ostati. Dost folka ostane, pa se ne asimilira. In trpijo zarad tega, pa cist sami so si krivi da trpijo.

Strani: 1 2 3 4 5 6 7