Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[hostamox]
Zakaj bi se moralo vodstvo vzivljati v obcutja. Kaj imajo čustva z učinkom oz. čimmanj prvih tem bolje. Jaz bi prej rekel obratno, ker se znamo preveč vzivljati v čustva drugih smo slabi vodje .
Zelo narobe. Ne gre za socustvovanje. Gre za RAZUMEVANJE custev. Empatija, simpatija.

Govorim predvsem o custvenem razumevanju neposredno podrejenih - ne o tem da bi colaric moral poznati custvena stanja vratarja krkine fabrike na poljskem.

Custva imajo ogromno z ucinkom. Pomembno je na primer vedeti, ali je nekdo zanic no matter what, ali je zgolj zanic ker ne mara cloveka ki sedi ob njem. Nato je pomembno oceniti, ali odpuscati in iskati nove, ali jih lahko razmestis kot da smo v osnovni soli, ali dat malo korencka in bojo vsi zadovoljni, ali priti z bicem in udrihati da bojo imeli skupnega sovraznika.

Tukaj na svobodi pogodbeno storitvujem s podjetnisko drobnico, ki je v glavnem vpeta v korporacije v obliki fransiz. Od pet pa do cca 25 zaposlenih na enoto. Razkorak med vrhunsko vodenimi in balkansko vodenimi klinikami je resnicno pester. Odlicno vodenim je skupno eno: skoraj nikoli me ne rabijo, razen pri planiranih dopustih in izobrazevanjih za pol leta naprej. Nekatere so vodene ljubece, druge diktatorsko, ampak predvidljivost je. Tako vodstvo kot zaposleni lahko predvidljivo pricakujejo dolocene odzive in rezultate na doloceno delovanje, obnasanje. Sef ve, kdo dela zanj, in kader ve, kaj hoce njihov sef.

Najslabse vodenim je skupno to, da rabijo pomoc jutri. Ker ze spet nekoga ni, ker so ljudje baje barabe, neodgovorni, kar zginejo in nic ne povejo in na nikogar se ne mores zanesti :-) Pogodbeniki pa smo itak najhujse pijavke, ker hocemo imeti bajne vsote za vsak dan. Lastnik ne razume cloveske narave - niti svoje!! - in se pritozuje, ker ni taka kot on meni da bi morala biti. Klasicno slovensko: "nas sistem je super, samo treba je odstraniti lenuhe in barabe in na vrh nastaviti POSTENE IN SPOSOBNE :-)

Vedno je problem v sefu/lastniku. Lahko je izjemen strokovnjak, ampak ce je kot clovek govedo, mu bodo zaposleni pac bezali, ko bo iskal nove pa bodo pri njem pristali samo cepci, ki jim na job intervjuju ne zazvonijo alarmi, da gre za govedo. In takemu cloveku bi bilo celo zivljenje lepse, ce bi v miru delal svojo stroko kot strokovnjak v korporaciji, ali pa kot one man band, pogodbeno ali z malim obratom. Pa ni vazno, ali je kirurg ali pravnik ali IT strokovnjak ali slikopleskar. Nima veze.

Managementa se lahko naucis. Ravno tako kot se lahko naucis strojnistva. Ampak ce se nekdo 20 let uci strojnistva in zato meni da je management zgolj sestavljanje urnikov in placevanje po ucinkovitosti, je obsojen na vsezivljenjsko vlecenje lastnega podjetja iz dreka z delom 18 ur na dan.

Za management moras biti neskoncno bolj odprte glave - ali bolje, odprtega duha, kot za tehnicno strokovnost - sploh pa ni nujna visoka matematicna inteligenca.