Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
[#2784772] 21.07.19 09:28
Odgovori   +    1
Povprečen dom torej stane okroglo milijonček. Dober biznis, bravo.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2784775] 21.07.19 09:50 · odgovor na: shevchenko (#2784772)
Odgovori   +    2
[shevchenko]
Povprečen dom torej stane okroglo milijonček. Dober biznis, bravo.
Nič posebnega, pred 25 leti je stal povprečen "home", se pravi malce posmehljivo lesena baraka, z 2 metroma zemlje na vsako stran in nekaj več v ozadju v Santa Clari 450.000$, toliko je plačal kolega. Sicer je pa median "listed home price" v Kaliforniji 549.900$. Pa ni vsa Kalifornija Silicon Waley.
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784779] 21.07.19 10:19 · odgovor na: (#2784771)
Odgovori   +    4
Preberi intervju z gospo Knez, mamo uspesnih dveh fantov. V Objektivu, sobotni prilogi Dnevnika. Sadovnjak in vinograd sta bila pomembna za njun razvoj. Okolje. Naravno okolje.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2784795] 21.07.19 11:44 · odgovor na: (#2784771)
Odgovori   +    9
[alek14]
Fizično kaznovanje je prva črka vzgoje. Šole so dobro delovale, dokler so lahko učitelji občasno našeškali učence. Potem je šlo počasi vse v PM.
Ti kar dovoli, da bodo tvojega otroka v šoli tepli, jaz pa tega že ne bom dovolil. Še mi doma ne uporabljamo telesnega kaznovanja, pa je naš otrok vseeno čisto normalen, pa mi bodo tuji ljudje pretepali otroka. Seveda pa to ne pomeni, da mu je vse dovoljeno. Nasprotno. Pri nas je vzgoja kar stroga, le da kaznovanje pogosto sploh ni potrebno. Zaleže že vprašanje, ali bom res moral odvzeti kakšen privilegij, da bo kaj zaleglo. Se pa strinjam, da so šle zadeve v šolah predaleč. Učitelji nimajo več resnih možnosti, da po potrebi kaznujejo učenca, za povrhu se pa še starši prepogosto vtikajo v njihovo delo in grozijo z raznimi odvetniki, namesto da bi otroka trdo prijeli, če se zajebava v šoli. Sam sem v OŠ hodil v času socializma, ko je bilo telesno kaznovanje že zdavnaj out, pa nikomur ni padlo na pamet, da bi odgovarjal učiteljem in bil nesramen do njih. Danes pa je to splošna praksa. Ampak krivdo za to v največji meri nosijo starši, ki opuščajo svojo vzgojno funkcijo in svojih otrok ne naučijo manir. Primitivizem staršev je krivec, če sem še bolj konkreten.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2784797] 21.07.19 11:55 · odgovor na: robi2107 (#2784795)
Odgovori   +    3
Saj ni mislil tako, na pretepanje! :) In udarjanje...

Je pa danes veliko otrok razvajenih, brez kakršnekoli avtoritete do učiteljev in s podporo staršev, da njihov otrok je naj naj.... In pošiljajo kar advokate v šolo!

Jaz bi v šolski statut vpisal, da ko pride v šolo advokat, ki ga pošljejo starši, potem je otroka potrebno izpisati in prepisati v drugo šolo!

Ne smeš vseh soditi po sebi!
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784799] 21.07.19 12:02 · odgovor na: robi2107 (#2784795)
Odgovori   +    0
Polovico otrostva v predsolski dobi otroci prezivijo v vrtcih. Torej? Niso vsega starsi krivi. Otroci pa sploh ne. Take naredijo. Si kaksen odrasel predstavlja,kaj je od zgodnjega jutra do popoldneva biti v mnozici in v hrupu? In to v najobcutljivejsem obdobju. Otroci morajo posiziti.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2784803] 21.07.19 12:44 · odgovor na: FIN-454644 (#2784799)
Odgovori   +    3
[FIN-454644]
Polovico otrostva v predsolski dobi otroci prezivijo v vrtcih. Torej? Niso vsega starsi krivi. Otroci pa sploh ne. Take naredijo. Si kaksen odrasel predstavlja,kaj je od zgodnjega jutra do popoldneva biti v mnozici in v hrupu? In to v najobcutljivejsem obdobju. Otroci morajo posiziti.
No, naša je zelo rada hodila v vrtec, ker je edinka in je imela tam družbo. Na srečo so bili tudi drugi otroci v njeni skupini lepo vzgojeni, z zelo normalnimi starši, in danes, ko je že v šoli, je večina deklic iz njene vrtčevske skupine njenih sošolk in zelo dobrih prijateljic. Prav namenoma smo jo dlje puščali v vrtcu in kasneje (v šoli) v podaljšanem bivanju (čeprav za to ni potrebe), da se je lahko dlje z njimi igrala. Pogosto se z njimi druži še po šoli, če je le možnost. Zagotovo je za nekatere otroke odsotnost od doma problem, kakor praviš, ampak naši na srečo to ne predstavlja problema, samo da je lahko s prijateljicami. Smo jo pa dali v vrtec leto kasneje, kot je to praviloma praksa, pri skoraj dveh letih. Ampak tudi takrat ni bilo problema in se je takoj dobro vklopila. O vgojiteljicah pa sploh ne morem povedati nič slabega. Vse do zadnje so bile čudovite in tudi mala jih je imela zelo rada.

Strinjam se s tabo, da je vzgoja v vrtcu pomembna, vendar ta praviloma ne predstavlja problema, saj jih tam učijo kvečjemu pravilnih vrednost. Po mojem mnenju so večji problem starši. Predvsem morajo oni svojim otrokom predstavljati moralni kompas, jih vzgajati z zgledom in jim povedati, kaj je prav in kaj ne. Naši je bilo kar hitro povedano, da se na šibkejše ne spravljamo ali jih kakorkoli drugače šikaniramo, da do soljudi nismo nesramni, da spoštujemo živali in okolje... Žal te stvari danes, ko v družbi čedalje bolj prevladuje zakon kolta, tudi marsikateremu odraslemu niso jasne. Imamo na šoli primer (na srečo ne v našem razredu), ko ima otrok fotra v čuzi, mati pa na roditeljskih sestankih grozi, da bo v šolo prišla s pištolo in okolico terorizira z na novo pridobljenim pitbulom. Kako naj potem takšen vzgaja svoje otroke? Ni druge, kakor da kreten vzgoji kretena. Ne more biti drugače in tega ne more preprečiti nobena inštitucija, pa naj bo še tako dobra. Edino, če bi takim kretenom otroka odvzeli in ga dali v normalno okolje. V nasprotnem primeru bo odrasel v kretena, ki bo problem samemu sebi in vsem okoli njega.
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784804] 21.07.19 12:54 · odgovor na: robi2107 (#2784803)
Odgovori   +    1
Se strinjava, da je vloga vrtca velikanska? Lahko v pozitivnem ali negativnem smislu. Pokazalo se bo, da ""industrijska vzgoja"" tudi lahko ima pomanjkljivosti. Otroci po mojem rabijo tudi mir. Mir. Ki ga pa v velikih skupinah ni. Zal. V mestih in pri zaposlenih mamah, se zlasti pri samohranilkah, ni izbire. Ampak vseeno vrtec je in ni. Otrok pac nekje mora preziveti dan. Stari starsi tudi se niso v penziji in niso alternativa. Lepse bi bilo, ce bi lahko bili otroci vec z urejenimi starsi nekje na podezelju. Po mojih izkusnjah so najbolj podivjani mestni otroci.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2784805] 21.07.19 12:58 · odgovor na: anon-333107 (#2784797)
Odgovori   +    1
[FrRoSt]
Je pa danes veliko otrok razvajenih, brez kakršnekoli avtoritete do učiteljev in s podporo staršev, da njihov otrok je naj naj.... In pošiljajo kar advokate v šolo!
Saj ravno to pravim. Ena od stvari je, da se mi (starši) z učitelji ne prepiramo in jim pustimo, da opravljajo svoje delo, je pa res, da za kakšen konflit z njimi tudi ni bilo nobenega razloga, saj so bili do otroka praviloma dokaj korektni. Edino enkrat smo pa povzdignili glas, ko je v prejšnjem postu omenjeni otrok na šolskem igrišču trpinčil neke živali in so šle deklice to zatožit učiteljici PB, ta pa je oštela njih namesto da bi kaznovala tistega otroka. Naši je celo zabrusila, da se bo mogoče morala prepisati na drugo šolo, zaradi česar je bila zelo prizadeta. No, male se niso pustile zajebavati in so šle samoiniciativno instanco višje, do ravnatelja, torej, kjer so mu razložile problem. Menda je bil potem tisti otrok deležen dodatne obravnave.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2784806] 21.07.19 13:15 · odgovor na: FIN-454644 (#2784804)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: robi2107 21.07.2019 13:19
[FIN-454644]
Se strinjava, da je vloga vrtca velikanska? Lahko v pozitivnem ali negativnem smislu. Pokazalo se bo, da ""industrijska vzgoja"" tudi lahko ima pomanjkljivosti. Otroci po mojem rabijo tudi mir. Mir. Ki ga pa v velikih skupinah ni. Zal. V mestih in pri zaposlenih mamah, se zlasti pri samohranilkah, ni izbire. Ampak vseeno vrtec je in ni. Otrok pac nekje mora preziveti dan. Stari starsi tudi se niso v penziji in niso alternativa. Lepse bi bilo, ce bi lahko bili otroci vec z urejenimi starsi nekje na podezelju. Po mojih izkusnjah so najbolj podivjani mestni otroci.
Je velika, se popolnoma strinjam, sicer pa o vrtcu ne morem reči nič slabega, ker smo na srečo imeli same dobre izkušnje. Tudi skupine se mi niso zdele prevelike, cca. 20 otrok. Vsekakor bolje, kot manjša skupina v kakšnem privat kenguru vrtcu, kjer so vzgojiteljice bistveno manj nadzorovane in lahko pride celo do grozljivih zlorab otrok, kakor smo lahko videli pred časom. Poleg tega vrtec ni samo ustanova, ki čuva naše otroke, ko so starši na šihtih, ampak jih tudi uči in vzgaja. Še pomembneje pa je po mojem mnjenju, da jim nudi možnost socializacije med vrstniki, česar jim domače okolje (če ne gre ravno za družino s številnimi otroki, ki so danes redke) nikakor ne more nuditi. Kljub temu pa je po mojem mnenju vloga staršev še večja. Pravzaprav tudi sam potrjuješ, da je njihova vloga velikanska, ko omenjaš zaposlene mame in samohranilke, ki se nimajo časa ukvarjati s svojimi otroki, in "urejene" starše, ki bi jim nudili oporo in pravilne vrednote. Mestni otroci torej ne bodo problem, če bodo imeli normalne starše, ki se bodo ukvarjali s svojo mularijo.
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784808] 21.07.19 13:22 · odgovor na: robi2107 (#2784806)
Odgovori   +    1
Baterijska reja ali prosta reja? Za kure vemo, kaj predstavlja eno in kaj drugo. Za otroke pa ne vedno. Vse teorije ne pijejo vode. Zato imajo danes otroci in z njimi vzgojitelji/starsi povsem druge/drugacne probleme ko nekoc. Nove okoliscine/novi problemi.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2784810] 21.07.19 13:57 · odgovor na: robi2107 (#2784795)
Odgovori   +    6
Največ primitivizma in seveda neznanja starši dobijo na slovenskih kučanovskih univerzah.

Uriah Heep.
aimon sporočil: 1.924
[#2784813] 21.07.19 14:09 · odgovor na: anon-333107 (#2784797)
Odgovori   +    5
[FrRoSt]
Jaz bi v šolski statut vpisal, da ko pride v šolo advokat, ki ga pošljejo starši, potem je otroka potrebno izpisati in prepisati v drugo šolo!
Bolje bi bilo nekaj drugega. Ko pride v šolo advokat, mu učitelj reče: z vami se bom pogovarjal le v prisotnosti šolskega advokata, bom sporočil, kdaj pridete na vrsto za pogovor.

Lokacija? tam, kjer je šolski advokat v službi, šolsko ministrstvo ima gotovo zaposlenega vsaj enega advokata.

Stroške obiska učitelja povrne učitelju država in nato te stroške terja od staršev.
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784828] 21.07.19 17:39 · odgovor na: (#2784820)
Odgovori   +    3
Najpomembneje je, da otrok cimprej izve, da ima pravico do spremembe spola.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2784856] 21.07.19 21:35
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-514918 21.07.2019 21:38
To je dobro, ker pomeni vračanje v čas liberalizma in šibke države značilnih za 19. stoletje. Ker se tudi svet na novo teritorijalno uokvirja in Amerika že ima izkušnje z izolacionizmom, bo družbeno deformacijo, ki je prišla z volilnim sistemom, kjer en človek pomeni en glas, zlahka premagala. Po drugi strani vojaški družbeni podsistem postaja zgolj računalniško tehnološka igra, vesolje pa se privatizira. Če k temu prištejemo še to, da firme praktično ne bodo več potrebovale delavcev, je seveda jasno, da bo oblast morala biti drugače organizirana in se bodo ljudje lahko znebili idoitskih politikantov in birokratov. Facebook in Google, kot predhodnika nove elektronske države, sta tukaj in edino pravilno je, da še naprej delujeta v smeri podjetniške države z lastno valuto. To, kar sedaj dela Google je samo prva stopnička, ki pa jo je Facebbok že presegel. Mislim, da je že sedaj povsem razvidno, kakšna balkanska smejurja je Evropska Unija. Njen edini cilj je lahko le indijanski rezervat, s katerim bodo upravljale politikantske opice.

Uriah Heep.
anon-316368 sporočil: 957
[#2784903] 22.07.19 10:35 · odgovor na: robi2107 (#2784795)
Odgovori   +    1
Ni nevzgojenih otrok - so samo nevzgojeni starši!
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2784904] 22.07.19 10:36 · odgovor na: aimon (#2784813)
Odgovori   +    0
Tudi to je varianta! :)

Samo to spada že v vzgojo staršev, kar ni primarna (solska) dejavnost! :)))
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784914] 22.07.19 11:28 · odgovor na: anon-316368 (#2784903)
Odgovori   +    2
Ki so zrasli iz nevzgojenih otrok.In ostali nevzgojeni.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2784934] 22.07.19 13:02 · odgovor na: (#2784820)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: robi2107 22.07.2019 13:18
[alek14]
Lahko pa dodam, da je malce fizičnega nasilja nad otroci nujno potrebno, da razvijejo pravi odnos do nasilja. Otroci, ki niso na sebi preizkusili malo bolečine, ki ti jo prizadanejo močnejši utegnejo trpeti za sociopatskimi problemi.

Skratka, starši, ki varujejo sovjega otrojka; "mojega pa že ne bodo tepli", ga utegnejo temeljno uničiti, saj družba ne funkcinira na principu "radi se imamo".
Prvi šok za otroka v odraslosti bo: "ni tako kot so me učili", ker mu starši gradijo sliko nekega pravljičnega sveta, ki ga v resnici ni. Realni svet se sestoji iz prejemnanja in predvsem sorazmernega dajanja udarcev (ne nujno fizičnih) na kar seveda je otroka treba pripraviti v otroštvu.
Vzemite to kot opozorilo: otroka vzgajate v sociopatskega neprilagojenca, ki bo ali se z muko prilagodil (če je vsaj submisiven), ali pa bo delikventen. Reskirate neprijetna presenečanja na stara leta.
Prvič: moj otrok je dovolj inteligenten, da besede zaležejo in po fizičnem kaznovanju ni nobene potrebe. Zakaj naj bi ga torej tepel? Kar tako, da bo vedel?? Da bo preizkusil bolečino??? Oprosti, ampak to je bolno. Mene kot otroka niso tepli in jaz svojega otroka tudi ne bom. V zvezi s tvojim teoretiziranjem o sociopatskosti pa tole: mi našega otroka učimo strpnega odnosa, sočutja in odgovornega odnosa do soljudi, živali in okolja. Lahko rečem, da ima mala za svojo starost empatijo kar dobro razvito, kar pa pri sociopatih umanjka.

Drugič: medvrstniško nasilje, pred katerim je otroka nemogoče v celoti zaščititi, je nekaj povsem drugega od fizičnega nasilja odraslih nad otroki. Glede slednjega sem že v prejšnjih postih povedal, kaj si o njem mislim, prvega pa je tako in tako še preveč in ga ni otroka, ki ga ne bi izkusil. Ali ta doza fizičnega nasilja ni zadostna, da razvijejo pravi odnos do nasilja? Kaj je potemtakem po tvojem še potrebno?? Da dovolim, da se nekdo vsakodnevno izživlja nad mojim otrokom in ga trpinči?? Da ga bo strah iti v šolo, ker lahko tam spet nabaše na nasilneža ali ga ima po možnosti celo v razredu?? Da zaradi stiske naredi samomor??? Bi to rad?? Seveda je treba pustiti, da otroci občasne spore rešijo med seboj, nekaj povsem drugega pa je, če je otrok temu nasilju izpostavljen vsakodnevno, po možnosti vedno od enih in istih. Pred tem nasiljem so starši otroka dolžni zaščititi, če sam tega ne zmore. V mojih časih smo imeli na šoli primer, ko je nek kreten, ki je sicer že končal OŠ (star cca. 16 let) po pouku počakal osmošolca z naše šole (ki sicer tudi ni bil nek biser) in ga iz maščevanja, ker ga je ta ocinkal za neko tatvino toliko časa butal z glavo v zid, da je ta kasneje zaradi poškodb glave umrl. Ne vem, ali so tega kretena v otroštvu tepli, vem pa, da je imel za en kurc vzgojo in starše kretene.

Hvala bogu mi teh težav nimamo, niso pa danes žal nič nenavadnega. Seveda mi našo učimo tudi tega, da naj se ne pusti nobenemu zajebavati. Nikakor je ne učimo svetopisemskih modrosti o nastavljanju drugega lica, če te nekdo klofne po prvem. Jaz ji vedno pravim, udari ga nazaj, s pestjo v nos in ga močno brcni v jajca (ker je to pač najučinkovitejša obramba pred napadom). Učimo jo, da naj se brani, vendar naj sama ne izziva in da naj nikoli ne udari prva, če ni ravno direkt napadena. Problem je le, da je naša tak drobižek. Predvsem jo učimo, da je najboljša obramba pred kreteni, da se jih izogibaš in z njimi nimaš nobenega posla. Nikakor ne zagovarjam strpnosti do nasilnežev in pacifističnega modrovanja, kako da je nasilnež žrtev. V prvi vrsti so žrtve vsi okoli njega in njih je treba zaščititi, nasilnež pa naj svoje vedenjske motnje rešuje v okviru za to primernih institucij. Poleg tega naše nikakor ne učimo nekih pravljic o nekem krasnem pravljičnem svetu, kjer bi se imeli vsi radi. To sploh ne bi palilo, ker sama dovolj dobro ve, kako stvari izgledajo v realnem svetu.

Na koncu bom še jaz tebi dal opozorilo: ti kar mlati svojega otroka. S tem ga boš naučil, da je fizično nasilje edini način reševanja problemov, in ga vzgojil v sociopatskega neprilagojenca, delikventa in nasilneža, ki bo precej verjetno tudi sam mlatil svoje otroke in po potrebi še malo svojo ženo, če bo kaj preveč jezikala. Zakaj neki bi se pri vzgoji z udarci omejil samo na otroke? Saj je treba tudi ženo včasih malo vzgojiti, če ga serje in ne pozna manir po meri glave družine, mar ne? Bo pa to bo počel samo toliko časa, dokler ga to na koncu ne bo pripeljalo v čuzo, ker takšen način v civilizirani družbi ni sprejemljiv in je praviloma sankcioniran z zakoni.

Poleg tega "reskiraš neprijetna presenečanja na stara leta", ko ti bo mulc pri določeni starosti, ko boš ti že malo v letih, on pa že dovolj pri močeh, nekega dne, ko mu boš spet hotel malo naložiti nekaj vzgojnih, rekel: "Stari, zdaj bova malo pa zamenjala vlogi. Ti si mene mlatil doslej, odslej bom pa jaz tebe." Ne pozabi, da gremo mi navzdol, naši otroci pa navzgor.

Ti bom za konec povedal še eno anekdoto: znano je, da je Alois mladega Adolfa v mladosti za vsako malenkost mlatil ko vola. Vendar pa je nekega dne Adolf, namesto da bi se drl zaradi vzojnih, ki mu jih je s pasom Alois nalagal po zadnji plati, začel udarce skozi stisnjene zobe glasno šteti. Alois se je ustrašil, da se je fantu utrgalo, in od tedaj ga ni več tepel. Nadaljevanje poznamo. Za katerega Adolfa gre v tej anekdoti, ugotovi sam. Pa brez zamere.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2784938] 22.07.19 13:05 · odgovor na: FIN-454644 (#2784914)
Odgovori   +    1
[FIN-454644]
Ki so zrasli iz nevzgojenih otrok.In ostali nevzgojeni.
Morda samo nekaterih stvari niso ponotranjili! Ali se jih naučili. Dojeli?.... :))
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2784951] 22.07.19 13:47 · odgovor na: anon-333107 (#2784938)
Odgovori   +    0
A je tisto, kar je treba ponotranjiti za pojest?
kzupanc sporočil: 10.517
[#2784958] 22.07.19 14:35 · odgovor na: robi2107 (#2784795)
Odgovori   +    0
[robi2107]
> [alek14]
> Fizično kaznovanje je prva črka vzgoje. Šole so dobro delovale, dokler so lahko učitelji občasno našeškali učence. Potem je šlo počasi vse v PM.

Ti kar dovoli, da bodo tvojega otroka v šoli tepli, jaz pa tega že ne bom dovolil. Še mi doma ne uporabljamo telesnega kaznovanja, pa je naš otrok vseeno čisto normalen, pa mi bodo tuji ljudje pretepali otroka. Seveda pa to ne pomeni, da mu je vse dovoljeno. Nasprotno. Pri nas je vzgoja kar stroga, le da kaznovanje pogosto sploh ni potrebno. Zaleže že vprašanje, ali bom res moral odvzeti kakšen privilegij, da bo kaj zaleglo. Se pa strinjam, da so šle zadeve v šolah predaleč. Učitelji nimajo več resnih možnosti, da po potrebi kaznujejo učenca, za povrhu se pa še starši prepogosto vtikajo v njihovo delo in grozijo z raznimi odvetniki, namesto da bi otroka trdo prijeli, če se zajebava v šoli. Sam sem v OŠ hodil v času socializma, ko je bilo telesno kaznovanje že zdavnaj out, pa nikomur ni padlo na pamet, da bi odgovarjal učiteljem in bil nesramen do njih. Danes pa je to splošna praksa. Ampak krivdo za to v največji meri nosijo starši, ki opuščajo svojo vzgojno funkcijo in svojih otrok ne naučijo manir. Primitivizem staršev je krivec, če sem še bolj konkreten.
Točno.
hostamox sporočil: 8.460
[#2784967] 22.07.19 15:17 · odgovor na: robi2107 (#2784934)
Odgovori   +    0
Mislim da je vseeno razlika ali imaš sina ali hčero, edinca ali več.
S hčerami je vseeno lažje vsaj na začetku.
Upam da nisi en tistih staršev,ki tuširajo otroke z mrzlo vodo ali jih zapirajo v temne sobe, ker v tem primeru je udarec boljša izbira.

Če si odraščal brez udarcev je logično, da se jihvzdržiš tudi sam.
Če ni bioloških ovir pa je žalostno, da nista izbrala poguma za več otrok.

Strani: 1