Strani: 1 2

153 sporočil: 9.333
[#2783869] 15.07.19 11:11
Odgovori   +    1
Zaradi tega ne bodo imeli posebnih težav,
krajši predih na izredno obsežnem notranjem
trgu je za njih morda celo dobrodošel ?

Sodražan
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2783890] 15.07.19 13:04 · odgovor na: 153 (#2783869)
Odgovori   +    1
Ce se hoces kurcit, moras imeti tudi primerno "orodje".

Chinese auto sales post worst-ever monthly decline as trade war ...
www.reuters.com/...c...monthly-de

Jun 11, 2019 - China reported the worst-ever monthly sales drop in the world's largest ... usually a bright spot for the sector, also slowed sharply in May. Sales ...
China's car sales drop for sixth straight month with November's 18 per ...
www.scmp.com › Economy › China Economy
Car sales in China plunged for a sixth consecutive month, intensifying ..... Even if China significantly boosted its purchases of US soybeans and corn, the amount ...
153 sporočil: 9.333
[#2783896] 15.07.19 15:14 · odgovor na: PyotrNovak (#2783890)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
Ce se hoces kurcit, moras imeti tudi primerno "orodje".
...
Ga ti, ki prav to v dobri meri počenjaš, res
imaš ali samo misliš, da tovrstno orodje imaš ?

Sodražan
1357 sporočil: 7.095
[#2783898] 15.07.19 15:38 · odgovor na: 153 (#2783869)
Odgovori   +    2
Kitajska je že dve leti v tehnični recesiji, samo o tem se pač ne razpravlja, ker je vsem važno, kitajcem in vsem ostalim, da Kitajska ostane stabilna. Njihov model ekonomskega upravljanja države se je enostavno izpel, tehnološko pa še niso kot država in družba na dovol visokem nivoju da bi lahko konkurirali razvitemu delu sveta.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2783903] 15.07.19 15:57 · odgovor na: 1357 (#2783898)
Odgovori   +    2
!??

Tehnični recesiji!??? Oni imajo še toliko rezerve, da bo marsikdo postal insolventen, preden se bo na kitajskem kaj omembe vrednega zgodilo.... Svet lahko preživi brez Kitajske in Kitajska lahko preživi brez Sveta! :))

Kakšne bodo pa posledice in predvsem, verjetno najpšomembnejše ever, kakšna bo gospodarka rast!???

To je zdaj vprašanje! :))

Sheakspear press! :))
1357 sporočil: 7.095
[#2783925] 15.07.19 19:39 · odgovor na: anon-333107 (#2783903)
Odgovori   +    1
Na prvi pogled to drži kar pišeš. Če greš pa pogledati podatke v drobovje pa ugotoviš da ni ravno tako. In če bi se zgodil tvoj scenarij ( zaprtje Kitajske pred svetom in "izgon ostanka sveta s Kitajske) bi Kitajska v maj kot desetih letih prišla na malo boljši nivo od Severne Koree. Kitajski problem številak ena je pe vedno hrana, ki jo še vedno uvozijo 40% za svoje osnovne potrebe ( v to številko niso zajete razne zahodnjaške delikatese, delicije in pijače), prazen želodec je pa idealen vžigalnik za ljudske nemire in proteste proti oblasti. Tega se pa kitajski oblastniki najbolj bojijo kar se tudi v id trenutno v Hong Kongu kjer so protesnikom kitajski oblastniki akceptirali praktično vse njihove zahteve.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2783967] 16.07.19 10:46 · odgovor na: 1357 (#2783925)
Odgovori   +    0
[1357]
Na prvi pogled to drži kar pišeš. Če greš pa pogledati podatke v drobovje pa ugotoviš da ni ravno tako. In če bi se zgodil tvoj scenarij ( zaprtje Kitajske pred svetom in "izgon ostanka sveta s Kitajske) bi Kitajska v maj kot desetih letih prišla na malo boljši nivo od Severne Koree. Kitajski problem številak ena je pe vedno hrana, ki jo še vedno uvozijo 40% za svoje osnovne potrebe ( v to številko niso zajete razne zahodnjaške delikatese, delicije in pijače), prazen želodec je pa idealen vžigalnik za ljudske nemire in proteste proti oblasti. Tega se pa kitajski oblastniki najbolj bojijo kar se tudi v id trenutno v Hong Kongu kjer so protesnikom kitajski oblastniki akceptirali praktično vse njihove zahteve.
Saj to je vse res! In še več!:) Tudi energentov nimajo! :) Samo Putin in Rusi nimajo ideoloških predsodkov, kakor nekateri, tudi pri nas, ne samo v usa. Oni prodajajo nafto ne glede na barve... Biznis je biznis...

Kaj bo čez 10 let!?? Težko rečt! Morda bo pa že v Butalah G5 omrežje in samovozeči avtomobili!? :)) Kdo bi vedel!?

Saj "pametne" mobilne naprave, brez katerih naši omladinci izgubijo glavi in kompas, pa ne samo oni, tudi marsikdo drug, lahko proizvajajo tudi v usa ali v evropi! To sploh ni problem! Bodo pač precej dražji in razvoj se bo malce upočasnil... :)

NI PROBLEMA! :)

*Samodanebomojedlitraveinčakalivvrstahnameji. :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2783972] 16.07.19 11:06 · odgovor na: anon-333107 (#2783903)
Odgovori   +    4
[FrRoSt]
!??

Tehnični recesiji!??? Oni imajo še toliko rezerve, da bo marsikdo postal insolventen, preden se bo na kitajskem kaj omembe vrednega zgodilo.... Svet lahko preživi brez Kitajske in Kitajska lahko preživi brez Sveta! :))
Neumnosti. Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2783976] 16.07.19 11:18 · odgovor na: bc123a (#2783972)
Odgovori   +    2
[bc123a]
Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.
Kitajski izvoz je 20% bdp. Slovenski je 80%, Nemski 50%. Ocitno partijska prisila ni zanemarljiv faktor stabilnosti.

Oranzna Opica pa prav nic ne razlikuje pri jebanju Kitajske ali EU, ali celo sosednje Kanade in Mehike. Kar zjutraj vidi na fox news, to mu je do kosila tarca, pac opicji attention span. Vprasanje je samo se kako se bomo mi navadili ziveti v svetu, kjer kitajska elita lahko pocne kar se ji zljubi.
bc123a sporočil: 48.253
[#2783980] 16.07.19 11:26 · odgovor na: anon-207617 (#2783976)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [bc123a]
> Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.

Kitajski izvoz je 20% bdp. Slovenski je 80%, Nemski 50%. Ocitno partijska prisila ni zanemarljiv faktor stabilnosti.
Pri kitajski je problem rast BDP. Slovenci in svabe smo lahko ful zadovoljni z 2% rastjo, ob tem imamo celo idealno zaposlenost.

Kitajska je navajena rasti po 7-10%. Ze leta nazaj sem bral lestvico, kako je potencialni druzbeni nemir na kitajskem odvisen od procenta rasti: pod 7% je baje potencial za grde revolte proti partiji, vkljucno z uradno nedovoljenimi strajki.

Kitajska na 2% rasti bi bila kot Cernobil.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2783983] 16.07.19 11:46 · odgovor na: bc123a (#2783980)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [NemirniTujec]
> > [bc123a]
> > Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.
>
> Kitajski izvoz je 20% bdp. Slovenski je 80%, Nemski 50%. Ocitno partijska prisila ni zanemarljiv faktor stabilnosti.

Pri kitajski je problem rast BDP. Slovenci in svabe smo lahko ful zadovoljni z 2% rastjo, ob tem imamo celo idealno zaposlenost.

Kitajska je navajena rasti po 7-10%. Ze leta nazaj sem bral lestvico, kako je potencialni druzbeni nemir na kitajskem odvisen od procenta rasti: pod 7% je baje potencial za grde revolte proti partiji, vkljucno z uradno nedovoljenimi strajki.

Kitajska na 2% rasti bi bila kot Cernobil.
Tudi jaz sem bral, ampak realnost se ocitno ne strinja. Pomoje so to lovacke price.

Slovenija je tudi bila navajena 4 do 5 na leto, pol je bilo pa naenkrat
minus 10, in ljudje so odlocno podprli... komuniste :-)

Vsekakor se bo rast bdp po nujnosti umirila, ker pac postaja tako visok.
Ali se bo ljudstvo zaradi tega fuknilo na trepalnice in si odsekalo kurac - to pa bomo pa sele videli. Pomoje je evropa veliko blizje raznim uporom in uradno nedovoljenim politicnim idejam.

Te zgodbe o "samostonije kitajska implodirala" spominjajo na mencigerjansko prerokovanje "propada" amerike, karkoli naj bi propad ze bil. I wouldn't hold my breath.
bc123a sporočil: 48.253
[#2783987] 16.07.19 11:59 · odgovor na: anon-207617 (#2783983)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
> Kitajska na 2% rasti bi bila kot Cernobil.

Tudi jaz sem bral, ampak realnost se ocitno ne strinja. Pomoje so to lovacke price.

Slovenija je tudi bila navajena 4 do 5 na leto, pol je bilo pa naenkrat
minus 10, in ljudje so odlocno podprli... komuniste :-)
Ja. Ampak poglej, tu so problem unknown unknowns... kaksni krediti drzijo pokonci shadow banking.Ko imas 10% gospodarsko rast se to prevede v cel kup ekscesov, ki ne zdrzijo vec, ko se rast umiri.

Moje pricakovanje je, da bo naslednjo krizo izzvala kitajska. Celo se mi zdi da je tu Trump nebistven, kvecjemu je lahko trigger ali pa zadeve pospesi za kaksno leto.

Mislim da recept, ki se ga gre kitajska so preizkusili CIST VSI azijski tigri, in cist vsi so prisli do faze katastrofalne implozije, po kateri so bili potem kvecjemu mucki naprej.

Ni nobenega razloga da se kitajski to ne bi zgodilo, je pa res da pac komunisticna diktatura lahko fejka podatke kaorkoli hoce, in tudi shorterje postavi pred zid...
crt sporočil: 27.084
[#2783989] 16.07.19 12:07 · odgovor na: bc123a (#2783987)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 16.07.2019 12:09
[bc123a]
Mislim da recept, ki se ga gre kitajska so preizkusili CIST VSI azijski tigri, in cist vsi so prisli do faze katastrofalne implozije, po kateri so bili potem kvecjemu mucki naprej.

Ni nobenega razloga da se kitajski to ne bi zgodilo
azijske tigre je masovno poharala valutna kriza 1997, ki je v nadaljevanju obiskala se rusijo in juzno ameriko.

da do taksne oblike lahko pride, rabis visoko zadolzitev v tuji valuti in/ali ne prevec resno vzeto centralno banko, pomaga pa tudi to, da je izvoz zelo pomembna komponenta gdp.

mimogrede, to je tudi bistvo tistega mesecevega, ces da je izvoz ahilova peta slovenije. to je seveda res. enako kot se res vsi strinjamo, da dokler je z njim vse ok, je vse ok.
bc123a sporočil: 48.253
[#2783992] 16.07.19 12:09 · odgovor na: crt (#2783989)
Odgovori   +    0
[crt]
azijske tigre je masovno poharala valutna kriza 1997, ki je v nadaljevanju obiskala se rusijo in juzno ameriko.
Kaj je pa pred tem poharalo Japonsko? Nepremicnine? Banke? Kitajci imajo tega kolikor ces...
da do taksne oblike lahko pride, rabis visoko zadolzitev v tuji valuti in/ali ne prevec resno vzeto centralno banko.
Kdo pravi da bo na isti nacin... jaz pravim da se mi zdi to ena taka obvezna stopnja prehoda.
crt sporočil: 27.084
[#2783993] 16.07.19 12:11 · odgovor na: bc123a (#2783992)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [crt]
> azijske tigre je masovno poharala valutna kriza 1997, ki je v nadaljevanju obiskala se rusijo in juzno ameriko.

Kaj je pa pred tem poharalo Japonsko? Nepremicnine? Banke? Kitajci imajo tega kolikor ces...
vsekakor, samo japonske ponavadi ne stejemo med azijske tigre, ki si jih omenjal, vsaj jaz nisem navajen.

japonska je za moje pojme dosti blizji model poti kitajske kot pa ka te vem tajska etc.
bc123a sporočil: 48.253
[#2783999] 16.07.19 12:18 · odgovor na: (#2783994)
Odgovori   +    1
[abohte]
In Japonska je po tvoje bila blizu družbenemu revoltu in imploziji?
Ne. Japonska se od svoje "implozije" do sedaj ni vec pobrala, dejansko je od krze naprej na afterburnerju ("golden recession"). Kitajska je naredila neverjetno transformacijo od revne kmetijske drzave do industrijske velesile v tako kratkem casu, da je zna biti tudi povratek bolec (ali, kot sem ze rekel, samo nizja gospodarska rast). Ljudje, ki so mnozicno navalili v industrisjka mesta ne bodo sli nazaj po rizu rit v krizi!
bc123a sporočil: 48.253
[#2784000] 16.07.19 12:20 · odgovor na: crt (#2783993)
Odgovori   +    1
[crt]
> [bc123a]
> > [crt]
> > azijske tigre je masovno poharala valutna kriza 1997, ki je v nadaljevanju obiskala se rusijo in juzno ameriko.
>
> Kaj je pa pred tem poharalo Japonsko? Nepremicnine? Banke? Kitajci imajo tega kolikor ces...

vsekakor, samo japonske ponavadi ne stejemo med azijske tigre, ki si jih omenjal, vsaj jaz nisem navajen.

japonska je za moje pojme dosti blizji model poti kitajske kot pa ka te vem tajska etc.
Kot receno, meni se zdi skupno vsem to, da hitra rast naredi cel kup groznih neravnovesij, ki se potem slabo koncalo. Ne vem zakaj bi pa pri kitajski to bilo drugace. Se posebej, ker partija itak z reckoningom odlasa kakor dolgo je mozno.
crt sporočil: 27.084
[#2784001] 16.07.19 12:20 · odgovor na: bc123a (#2783999)
Odgovori   +    2
kitajska bo v tem primeru po hitrem postopku osvojila poleg doslej prevzetih zahodnih pristopov in tehnik tudi bullshit jobs.
crt sporočil: 27.084
[#2784002] 16.07.19 12:22 · odgovor na: bc123a (#2784000)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Kot receno, meni se zdi skupno vsem to, da hitra rast naredi cel kup groznih neravnovesij, ki se potem slabo koncalo. Ne vem zakaj bi pa pri kitajski to bilo drugace. Se posebej, ker partija itak z reckoningom odlasa kakor dolgo je mozno.
zivljenje ni moralna pravljica, niti o cricku in mravljici niti kaksna druga.

nekoc bo nekako slabo (konec koncev zakaj bi ravno v prihodnosti nehalo bit), vendar brez tega, kdaj nekoc in tocno kako, je to pena na vodi.
bc123a sporočil: 48.253
[#2784008] 16.07.19 12:44 · odgovor na: (#2784003)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 16.07.2019 12:50
[abohte]
> [bc123a]
> > [abohte]
> > In Japonska je po tvoje bila blizu družbenemu revoltu in imploziji?
>
> Ne. Japonska se od svoje "implozije" do sedaj ni vec pobrala, dejansko je od krze naprej na afterburnerju ("golden recession").

Ne govorim o tem. Govorim o tem: "in cist vsi so prisli do faze katastrofalne implozije, po kateri so bili potem kvecjemu mucki naprej."
Ne vem ce si ti zivel v 80tih, jaz sem. Japonska je definitivno sedaj len mackon proti takratni podobi.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2784015] 16.07.19 13:13 · odgovor na: bc123a (#2783980)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [NemirniTujec]
> > [bc123a]
> > Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.
>
> Kitajski izvoz je 20% bdp. Slovenski je 80%, Nemski 50%. Ocitno partijska prisila ni zanemarljiv faktor stabilnosti.

Pri kitajski je problem rast BDP. Slovenci in svabe smo lahko ful zadovoljni z 2% rastjo, ob tem imamo celo idealno zaposlenost.

Kitajska je navajena rasti po 7-10%. Ze leta nazaj sem bral lestvico, kako je potencialni druzbeni nemir na kitajskem odvisen od procenta rasti: pod 7% je baje potencial za grde revolte proti partiji, vkljucno z uradno nedovoljenimi strajki.

Kitajska na 2% rasti bi bila kot Cernobil.
Počakaj še nekaj časa; ko se bo povprečnemu Kitajscu dvignil standard na nivo evropskega, se bo tudi njihova rast prilagodila naši.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2784016] 16.07.19 13:16 · odgovor na: anon-333107 (#2783903)
Odgovori   +    2
[FrRoSt]
!??

Tehnični recesiji!??? Oni imajo še toliko rezerve, da bo marsikdo postal insolventen, preden se bo na kitajskem kaj omembe vrednega zgodilo.... Svet lahko preživi brez Kitajske in Kitajska lahko preživi brez Sveta! :))

Kakšne bodo pa posledice in predvsem, verjetno najpšomembnejše ever, kakšna bo gospodarka rast!???

To je zdaj vprašanje! :))

Sheakspear press! :))
Obratno: Svet ne more brez Kitajske in Kitajska ne more brez sveta. To je dobra formula za izogib kakšnemu manj ljubemu scenariju :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2784018] 16.07.19 13:18 · odgovor na: anon-204390 (#2784015)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Počakaj še nekaj časa; ko se bo povprečnemu Kitajscu dvignil standard na nivo evropskega, se bo tudi njihova rast prilagodila naši.
Saj to je tu point problema. Ni nacina da se kitajski povprecni standard dvigne na zahodnega, ker se bo prej vse sesulo in ne bodo konkurencni. Ne morejo biti svetovna manufaktura s taksnim povprecnim standardom.

Stanje, v katerem je sedaj svet je precej nestabilno, ker zahod ne raste vec dovolj (enakomerno), da bi za sabo fural prikolice, odvisne od njegovih potrosnikov.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2784048] 16.07.19 14:59 · odgovor na: bc123a (#2784018)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [vickibedi]
> Počakaj še nekaj časa; ko se bo povprečnemu Kitajscu dvignil standard na nivo evropskega, se bo tudi njihova rast prilagodila naši.

Saj to je tu point problema. Ni nacina da se kitajski povprecni standard dvigne na zahodnega, ker se bo prej vse sesulo in ne bodo konkurencni. Ne morejo biti svetovna manufaktura s taksnim povprecnim standardom.

Stanje, v katerem je sedaj svet je precej nestabilno, ker zahod ne raste vec dovolj (enakomerno), da bi za sabo fural prikolice, odvisne od njegovih potrosnikov.
Se motiš. Kitajcem se je standard v zadnjih 20 letih eksponencialno povečal.
tradingeconomics.com...hina/wages
Sicer pa imajo še priložnost za rast, (samo bo počasnejša, to je jasno).
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2784051] 16.07.19 15:02 · odgovor na: bc123a (#2783972)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [FrRoSt]
> !??
>
> Tehnični recesiji!??? Oni imajo še toliko rezerve, da bo marsikdo postal insolventen, preden se bo na kitajskem kaj omembe vrednega zgodilo.... Svet lahko preživi brez Kitajske in Kitajska lahko preživi brez Sveta! :))
Neumnosti. Kitajska je hudo odvisna od sveta, ki kupuje izdelke, ki jih ne morejo prodati na notranjem trgu (ker so predragi), obenem pa niti v prejsnji krizi ni dozivela nobene katarze. Baloni se tam napihujejo ze krepko vec kot deset let, shadow banking sektorj je ogromen in samo partijska prisila drzi zadeve pokonci.
To je pač tvoje mnenje! :)

Ker si ravno ti, mi ni težko še enkrat povedati svojega mnenja, čeravno se mi zdi, da bi ga vsak, ki me vsaj malo bere, moral dobro poznati... :)

Ne vem, o kakšni katarzi govoriš!?? In res, na kitajskem je partijska prisila, če jo že tako poimenuješ in ta, ne da lahko naredi marsikaj, ampak bo naredila vse! In to vse ne enači z Butalskimi dejanji, vključno s cvetom in prodajo Butalskih bank za drobiž,... malce bodo devalvirali juan, za kakšnih 20% in zadeva bo ponovno tekla kot podmazana.... še nadaljnih 10 let! :) Na Kitajskem imajo mešanico med planskim (centralno-načrtovanim) in tržnim gospodarstvom! In tega ne zanemarjajte in podcenjujte!!

Kitajsko spremljam, ko so se po njihovih cestah vile nepregledne množice kolesarjev v modrih oblekah, vsak od njih pa je imel cilj, da bo imel svojo zapestno mehansko uro! in poglej jih danes! :) Kaj pa se je dogajalo vmes!?

Ni dolgo nazaj, ko sem gledal film, sicer čista ZF, Bruce Wilis se malo sprehaja čez čas in igra morilca v prihodnosti, nekaj podobnega, :) .... in ko hoče nekam pobegniti in se skriti v prihodnodti in ponikniti v primerni okoliš s standardom, kaj mu svetujejo!?? Kitajsko! :) No, tudi jaz sem bil malo presenečen. :) Vendar taka je realnost. :)

Ekonomija obsega (in del) je pri njih taka, da boli Glava!! :) Ko so Nemci razvili prvi (hitri) vlak, kje so ga postavili!?? Na kitajskem! Menda povezuje letališče do mesta Peking...

Ko gledam kakšne dokumentarce, se pojavlja tudi Kitajska... Saj vem, da moraš te zadeve gledati z dobro mero Rezerve, vendar ko vidiš te stvari, se kar malce zamisliš. Veternice postavljajo kot po tekočem traku v morju, ... proizvajalcev mobilnih naprav imajo toliko, kot jih ti ne moreš našteti vseh svetovnih! ... Saj mnogi propadejo, se transformirajo, jih požrejo večji in vse to! Vendar, vse to je samo naraven cikel življenja! :)

Samo poglej G5! Zakaj taka polemika in prerekanje!?? Če je Japonska dosegla svoj zenit v elektroniki, ga bo Kitajska zagotovo v digitalni dobi... In celo robotizirajo se tudi njihove tovarne... :)

Sem še na Slo-tech, tisto kvazi demokratično informacijsko tehnološko greznico iskati tale naslov oddaje, ki sem ga tam spravil:

Vse, kar morate vedeti o Kitajski, pa niste vedeli, kaj bi sploh vprašali! :)

4d.rtvslo.si/arhiv/m.../174619313

In tale Delova dopisnica dobesedno RAZTURA! :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2784052] 16.07.19 15:09 · odgovor na: anon-204390 (#2784048)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [bc123a]
> > [vickibedi]
> > Počakaj še nekaj časa; ko se bo povprečnemu Kitajscu dvignil standard na nivo evropskega, se bo tudi njihova rast prilagodila naši.
>
> Saj to je tu point problema. Ni nacina da se kitajski povprecni standard dvigne na zahodnega, ker se bo prej vse sesulo in ne bodo konkurencni. Ne morejo biti svetovna manufaktura s taksnim povprecnim standardom.
>
> Stanje, v katerem je sedaj svet je precej nestabilno, ker zahod ne raste vec dovolj (enakomerno), da bi za sabo fural prikolice, odvisne od njegovih potrosnikov.

Se motiš. Kitajcem se je standard v zadnjih 20 letih eksponencialno povečal.
tradingeconomics.com...hina/wages
Sicer pa imajo še priložnost za rast, (samo bo počasnejša, to je jasno).
Jup, ja, po kopici balonov se vedno rast umiri tako gladko, enakomerno...

(bomo videli)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784053] 16.07.19 15:09 · odgovor na: bc123a (#2784000)
Odgovori   +    4
[bc123a]

Kot receno, meni se zdi skupno vsem to, da hitra rast naredi cel kup groznih neravnovesij, ki se potem slabo koncalo.
Alternativa je, da bi imeli rast v kurcu, pa bi se vseeno vsake toliko slabo koncalo :-) Da bi (namesto kot azijski tigri, ali kot Japonska) bili kot Afrika - se vedno je vse totalno v kurcu, in vsako 10 do 50 milijonsko pleme ima vsakih par let en "Great leap forward", kjer pokolje vse kar najde Njihovega Nenasega - je pa res da nas v Evropi to ne prizadene (pustimo merklin uvoz rodnosti), ker pac niso globalen gospodarski igralec :-)

Skrajno poniglavo je od Kitajcev, da so si drznili tako gospodarsko zrasti, da imajo njihova neravnovesja vpliv celo na Nas, dobre in postene ljudi :-) Da jih ni sram! Da ne omenjam, koliksne deleze nafte in plina porabljajo - norci sploh ne razumejo, da surovin na svetu pac ni dovolj, da bi lahko vsi ziveli kot Mi!
1357 sporočil: 7.095
[#2784055] 16.07.19 15:12 · odgovor na: bc123a (#2783987)
Odgovori   +    0
Vsi v debati pozabljate na osnovno kako se izračunava RELATIVNA rast BDP-ja? Na osnovi rezultatov preteklega leta. Šele če bi se rast BDP-ja izražala v absolutnih številkah bi bilo videno realno stanje koliko je kdo dejansko močan, in kot posameznik in kot družba in kot država. Samo absolutne številke vsi skrivajo pred širšo javnostjo povsod po svetu, ker bi ti podatki če biprišli v množičen medijski obtok zanetili v polovici sveta revolucije, v še eni tretini pa nerede tipa kot jih poznamo v Franciji trenutno z rumenimi jopiči.
To da ima Kitajska tako visoko relativno rast BDP-ja pomeni samo to da ima še vedno v primerjavi z večino ostalega sveta izredno nizek BDP izražen v absolutnih številkah.
bc123a sporočil: 48.253
[#2784062] 16.07.19 15:24 · odgovor na: anon-207617 (#2784053)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]

Skrajno poniglavo je od Kitajcev, da so si drznili tako gospodarsko zrasti, da imajo njihova neravnovesja vpliv celo na Nas, dobre in postene ljudi :-) Da jih ni sram! Da ne omenjam, koliksne deleze nafte in plina porabljajo - norci sploh ne razumejo, da surovin na svetu pac ni dovolj, da bi lahko vsi ziveli kot Mi!
Imas do neke mere prav - podobno kot glede migrantov sem preprican da bo zahodni mali clovek z veseljem podprl, kaj podprl, zahteval, da se arabce na BV stolce v kameno dobo, kitajce pa ne tako dalec, ampak ravno toliko da bo spet bazen poceni storitev za zahod.

Mark my words. Vem da je horrible, ja.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2784081] 16.07.19 16:59 · odgovor na: bc123a (#2784062)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [NemirniTujec]
>
> Skrajno poniglavo je od Kitajcev, da so si drznili tako gospodarsko zrasti, da imajo njihova neravnovesja vpliv celo na Nas, dobre in postene ljudi :-) Da jih ni sram! Da ne omenjam, koliksne deleze nafte in plina porabljajo - norci sploh ne razumejo, da surovin na svetu pac ni dovolj, da bi lahko vsi ziveli kot Mi!

Imas do neke mere prav - podobno kot glede migrantov sem preprican da bo zahodni mali clovek z veseljem podprl, kaj podprl, zahteval, da se arabce na BV stolce v kameno dobo, kitajce pa ne tako dalec, ampak ravno toliko da bo spet bazen poceni storitev za zahod.

Mark my words. Vem da je horrible, ja.
Mark my words: prepozno je. Celo americani, ki so najbokj zlehtni, so po smesnih 50.000 mrtvih iskali vse mozne poti ven iz vietnama. V iraku je bilo mrtvih 5.000 pa je bilo ljudstvo cist sito vojne.

Da bi pa debeloriti evropejci koga v kako kameno dobo poslali pa je beyond laughable :-)

Strani: 1 2