Strani: 1 2

Z1 sporočil: 664
[#2782404] 04.07.19 21:27
Odgovori   +    20
To sporočilo je izbrisal avtor (26.11.2019 17:00)
rx170 sporočil: 6.393
[#2782412] 04.07.19 23:18
Odgovori   +    6
delavci gredo po zaslužek v Avstrijo in druge države, kjer so bolje plačani.
No shit.

Avtor vidi rešitev v krčenju ponudbe. To je ta ekonomska logika, ki nas je pripeljala v to žalostno stanje.
Gustl sporočil: 13.625
[#2782421] 05.07.19 07:21
Odgovori   +    15
Goran iz Viteza v Bosni, ki me je stregel v Zell am See bolje, kot bi me kadarkoli v Dalmaciji, mi je enostavno razložil:


"Prej sem delal sezone v Primoštenu. Čez sezono smo zelo dobro služili, napitnine so bile zelo velike. Ampak to je bilo dva meseca, ostali čas sem postopal doma v Bosni. Pa gazda je stalno želel naše napitnine.

Sedaj sem v Avstriji, imam službo skozi celo leto, razmere so urejene."

Predvsem Hrvaška s svojo ponudbo nima izbire, rabi sezonske delavce in to se ne reši čudežno samo z visjimi plačami, saj ne morejo biti ta dva meseca tako visoke, da bodo potem gorani 10 mesecev postopali.

Velik del Slovenije pa bi lahko bil drugačen, bolj kot Avstrija, torej celoletni turizem. In tudi gre ponekod v to smer.
Gustl sporočil: 13.625
[#2782422] 05.07.19 07:23 · odgovor na: rx170 (#2782412)
Odgovori   +    10
[rx170]
>delavci gredo po zaslužek v Avstrijo in druge države, kjer so bolje plačani.

No shit.

Avtor vidi rešitev v krčenju ponudbe. To je ta ekonomska logika, ki nas je pripeljala v to žalostno stanje.
V vsakem biznisu je vprašanje "cesa ne delat" povsem enako ali se bolj pomembno vprašanje kot "kaj delat".
Gustl sporočil: 13.625
[#2782423] 05.07.19 07:29 · odgovor na: Z1 (#2782404)
Odgovori   +    4
[KAPITALSKA19]
Dvignite cene in place.
Pri cenah imas te zoprne stvari, kot so cenovna elasticnost in substitute, tako da si hitro omejen.

Torej ko ti zmanjka prostora pri cenah, kako se lahko dvigneš plače?

Kaksna druga ideja kot je zapisana v komentarju?

(vedno sicer lahko recemo "to bi morala urediti drzava, znižajo davke", ampak dajmo tokrat to ob strani pustit in poglejmo, kaj lahko sami naredimo)
bc123a sporočil: 48.253
[#2782431] 05.07.19 08:21
Odgovori   +    13
Zadnja sprememba: bc123a 05.07.2019 08:22
ni videti, da je izkoristek dovolj dober, morda zato, ker storitve kupcem vsi prodajamo prepoceni
Ni "prepoceni" problem, ampak premalo fleksibilno prilagajanje cen.

To kar se je v Ljubljani zgodilo to pomlad, da en teden nisi mogel dobiti nobene hotelske sobe je grozovit fail. Koliko denarja so hotelirji spusili iz rok, ker niso dvigovali cen ko jim je ponudba kopnela?
Pri nas kuhinje praviloma delajo brez predaha, od enajstih zjutraj do enajstih zvečer.
V enem od avstrijskih hotelov verige Ibis sem videl da imajo hrano 24 ur na dan, kar je izrazito premium storitev za 3* hotel, ki pa hoce privlaciti poslovne goste (ki tudi vec zapravijo). V ponudbi ponoci imajo ene 5 jedi. Seveda jih ne kuha kuhar, ampak so to zadeve tipa Pogrej&Pojej, ki jih v mikrovalovki pogreje receptor (itak nima nobenega dela ponoci, mora pa biti on duty zaradi prihodov in odhodov) in ti jih lepo prinese v sobo. In voila imas 24 urni room service!

V nekem drugem hotelu, spet v okviru druge verige v nemciji sem videl resitev, ko je sank in recepcijski pult iz strani zaposlenih lepo povezan v eno celoto (stranka ima obcutek da je locen), zato lahko pijaco streze receptor v casu, ko je povprasevanja manj, natakar/barmen pa oddela samo tiste ure, ko je gneca.

Tega knowhova grozovito manjka in tega ne bo dokler se velike verige ne opogumijo in pokupijo slovenskih turisticnih kapacitet.

Spet v enem drugem hotelu/resortu 5* verige Marriot sem dozivel da so v casu, ko so ugotovili, da imajo najmanj strank v plaznem baru imeli rutinsko "happy hour 2 za 1".

Pri nas v Termah 3000 lepo zaprejo zunanji bar ob 18.00, ceprav je kopalisce odprto do 21.00 in ob casu zapiranja bara v njem se veliko ljudi. Ker je tisti bar po Tajnikarjevem Adria pravilu zato, da gostje niso zejni, ne zato, da bi kaj zasluzili in zaceli ponujati pice za vecerjo (podnevi jih imajo), da pritegnejo goste ki planirajo domov na vecerjo, pa bi jih lahko premamili da bi pico pojedli tam in ostali malo dlje v kopaliscu.

Kup neumnosti skratka, vzrok je pa v glavnem v tajkunjenju ki pri turizmu se vedno ostaja nerazreseno, za razliko od ostalih firm, ki so bile prodane (iz sosednjega clanka ki lepo kaze kako so tujci,ki se na posel spoznajo (za razliko od kupcev Adrie seveda) zrihtali Lasko, pa Radensko, pa se kup firm).
bc123a sporočil: 48.253
[#2782433] 05.07.19 08:26 · odgovor na: Gustl (#2782421)
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: bc123a 05.07.2019 08:32
[Gustl]
Predvsem Hrvaška s svojo ponudbo nima izbire, rabi sezonske delavce in to se ne reši čudežno samo z visjimi plačami, saj ne morejo biti ta dva meseca tako visoke, da bodo potem gorani 10 mesecev postopali.
To je res. Ampak zato ker so se sli kemp+apartma turizem, zanemarjali kapacitete v katerih lahko ponudis 365 dni ponudbe na leto. Vseeno imajo tudi pozimi sunce i more, ceprav se ne mores kopati v morju, se pa lahko v hotelskem bazenu in uzivas v soncu. Sploh si ne predstavljamo kako fucked up depresivna klima je recimo v severnem delu evrope. Svetloba samo od 9 do 15 ure, sonca skoraj ni, v Bergnu je recimo 200 dni na leto dez... jaz sem bil na hrvaskem dvakrat v zadnjih 10 letih, obakrat izven sezone, enkrat februarja, drugic aprila, obakrat v 5* hotelih. Tisti februarski oddih je bil recimo mega.

Slovenci pa norijo ker bodo porusili kamp v katerem imajo svoje prikolice brez koles za 2500 EUR letnega pavsala in naredili hotel s 400 posteljami.

Skoraj bi rekel, zdravje hrvaskega turizma se bo pokazalo s tem, koliko bodo uspeli znizati delez slovenskih gostov.
Velik del Slovenije pa bi lahko bil drugačen, bolj kot Avstrija, torej celoletni turizem. In tudi gre ponekod v to smer.
Prepocasi. Bodo prej propadli kot bodo spremenili biznis model. Sem ravno poslusal tvoj podkast - gre za enako transformacijo, ki rabi hud knowhow. Ki ga slovenija nima.
bc123a sporočil: 48.253
[#2782434] 05.07.19 08:30 · odgovor na: (#2782429)
Odgovori   +    8
[rename]
Place dvignes lahko tudi tako, da znizas davke.
Job za gospodarskega ministra in vlado, ne za delodajalce.
To ni problem slovenskega turizma. Mi smo sosedi avstrije, imamo vse kar imajo oni, plus morje, ki ga oni nimajo.

Manjka nam knowhow. Ful me vse spominja na podcast na metini listi z Gustlom. Gre za enako transformacijo, ki je slovenski "turisticni delavci" sami ne bodo zmogli, sploh pa ne s potajkunizirano Savo, ali bognedaj, celo drzavnim lastnistvom turisticne infrastrukture.
Gustl sporočil: 13.625
[#2782437] 05.07.19 08:43 · odgovor na: (#2782429)
Odgovori   +    7
[rename]
Place dvignes lahko tudi tako, da znizas davke.
Job za gospodarskega ministra in vlado, ne za delodajalce.
Pa prav posebej sem dodal, da "kaj še poleg tega" :)

Ce parafraziram Keynesa: "Na znižanje davkov lahko cakamo dlje, kot smo lahko solventni."
EKSPROPRIACIJA sporočil: 420
[#2782443] 05.07.19 09:15 · odgovor na: Gustl (#2782423)
Odgovori   +    7
Delovne sile ni več. Od kje tebi podatek, da je? V SLO je že 10% vse delovne sile iz tujine. Imaš po svoje pa res prav. Delovna sila je in dobiva plačo, le dela bolj malo. To so volilci levice 190.000 zaposlenih v javni upravi. Če bi to zmanšali na nivo recimo leta 2009 bi imeli 40.000 novih na trgu dela.
EKSPROPRIACIJA sporočil: 420
[#2782447] 05.07.19 09:25 · odgovor na: bc123a (#2782434)
Odgovori   +    14
Zadel si bistvo. Neučinkovito vodenje kolhoznih državnih podjetij je problem. Plačajo ga delavci s slabimi plačami in vsi davkoplačevalci s previsokimi davki. To je bližnjica do Venezuele. Čestitke vsem z levico na čelu, ki se zavzemajo, da se državni kolhozi ne privatizirajo.
crt sporočil: 27.122
[#2782449] 05.07.19 09:31 · odgovor na: (#2782439)
Odgovori   +    3
[rename]
Vem, da si to poudaril, vendar so davki najhitrejsi (krizni) ukrep....vse ostalo, o cemer pise bc123a, so dolgotrajnejae spremembe turisticne dejavnosti.
davki so se bolj dolgotrajna sprememba volilne in politicne dejavnosti :)
1011Arist sporočil: 1.037
[#2782461] 05.07.19 10:11 · odgovor na: (#2782429)
Odgovori   +    5
[rename]
Place dvignes lahko tudi tako, da znizas davke.
Job za gospodarskega ministra in vlado, ne za delodajalce.
Na ta problem je treba gledati tudi z druge strani. Državo je treba voditi, kar se da optimalno.

Cilj države je tudi zbrati dovolj denarja, da se z njim financirajo skupne potrebe (infrastruktura, varnost, zdravje, sociala) - rabi proračunske prihodke.

Če pogledaš v statistiko, se v turizmu izplača 3% vseh plač v Sloveniji in to v povprečni višini 1188€ bruto, kar predstavlja cca 70% povprečne slovenske plače.

Davčni prihodki v Sloveniji so v teh razmerjih
6,5 milijard prispevki za pokojnine in zdravstvo
6,0 milijard DDV + Trošarine
1,2 milijarde dohodnina
1,0 milijarda DDPO (davek na dobičke podjetij)
1,0 milijarda občinski davki

Če začneš zmanjševati "obremenitev plač", se ti zmanšuje največja postavka, nazaj pa dobivaš malo več kot petino tega na DDV+ Trošarine in neko malenkost na dohodnini.

Če hočeš turistične plače dvigniti z razbremenitvi, moraš razbremeniti vsa podjetja. Ker je tam tako nizka globoko podpovprečna dodana vrednost, da omogoča zgolj 70% povprečne plače to nima nobenega smisla.
Že razbremenitev za 10% bi pomenila primankljaj v blagajnah cca 340 mio. (420 mio - 80 povečano trošenje)
Celotni turizme pa generira v državne blagajne cca 500 mio.

Skratka, če povzamem, ta ukrep je DEJANSKO NESMISELEN.
crt sporočil: 27.122
[#2782468] 05.07.19 10:23 · odgovor na: (#2782456)
Odgovori   +    0
[rename]
Vidim smileya, zato ne vem, ce bi..., a ker cakam, da mi deske pripeljejo in je na njivi ze prevroce....bi te spomnil, da so jih prav na hitro znizali (obremenitev regresa), ker je slo za predvolilni bonbon....
ker je slo za predvolilni bombon in ker je bila tkoaltko in the pipeline premetacina, katere del je na primer dvig ddpo in tudi ne bo neko presenecenje, ce v doglednem casu ne da ddv ne gre dol, temvec gre gor.

zakaj je dogma "kar se nekje davcno da, je treba drugje davcno vzeti" - ker nam tako evropa svetuje :P (in ker je baje tudi za domaci svabske gospodinje fan club to menda prav, seveda dokler se ne zgodi ob nekem znizanju zares tudi neko zvisanje)
pa tudi zvisali so jih (krizni ddv, ki naj bi bil zacasen)...brez nekih dolgotrajnih razmisljanj.....
da visanje poljubnih davkov tradicionalno dobro deluje brez velikih razmislekov, je obema jasno.
zato sem preprican, da je lazje davke znizat, kot pa udejanit neko resno prestrukturiranje turisticne branze
ok. good luck.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2782469] 05.07.19 10:33 · odgovor na: (#2782463)
Odgovori   +    4
[rename]
Sepa ti logika, ceprav se deres.
Po tvoji logiki, bi morali davke se povecati, ker bi s tem zbrali se vec denarja v proracun in se lazje vodili drzavo....v bistvu vozili drzavo v propad.
Nikjer nisem predlagal povišanja davkov in tudi nobene take logike ni.

Podjetništvo je tekmovanje, tako kot ne daš Milaniča nekaj časa za treneraj kluba 4 lige, da se bodo oni malo izboljšali, če ga potrebuješ za naskok na ligo prvakov, je tudi v tem primeru tako.

Ne greš rušiti cele zgradbe, ki ima nek smisel, zato da bo neka v povprečju globoko podpovrečna dejavnost živela malo bolje, hkrati boš pa izgubljal na bistveno bolj pomembnih.

Turistični podjetniki morajo pač oblikovati ponudbo, ki jo še lahko praodajo na trgu in ki hkrati upošteva nivo plač te države. Enostavno ni mogoče organizirati države, v kateri bi se vsaka tudi slabo organizirana dejavnost splačala.
1011Arist sporočil: 1.037
[#2782478] 05.07.19 11:01 · odgovor na: (#2782471)
Odgovori   +    1
[rename]
Saj tudi slabo organizirana drzavna uprava tudi ne more upravljati drzave, pa ni prav nobenih indicev, da bi bilo kaj drugace, ceprav se nam (drzavljanom) ne splaca.

Sicer pa premikas tarco, zato se mi ne da vec.
Jaz govorim o najhitrejsem ukrepu (dvig plac), da ne bodo res vsi diplomiranci FDV odsli kelnarit v Avstrijo in bo Frankl vsaj za silo postrezen na terasi (in pri tem nakazujem o pozitivnih ucinkih privabljanja tujega kapitala), ti pa zdaj preprosto ze zapiras turisticne obrate, ki so (po tvojem) neorganizirani.....ja prav, pa zapri(mo) vse, pocakajmo na socialno podporo ali UTD....in zadnji naj ugasne luc (pa ne pozabiti pravilno zaustaviti NEK).
Veš kaj, zelo nerad se prerekam in ne premikam tarče, mislim, da zgolj širše pojasnjujem svoje stališče.
Strinjam se s tabo, ja dvig plač je ukrep, ki razrešuje del problema, ampak dvig plač mora omogočiti dejavnost in produktivnost.

Ti pa predlagaš, da država doda "bencin - davčno razbremenitev", s tem se pa jaz ne strinjam.

Delovanje države je nek recept, ker zelo veliko kazalnikov v zadnjh letih kaže, da ta recept omogoča, eno najhitrejših rasti v EU, dvig plač, izboljševanje infrstrukture potem je ta recept dober in je treba skrbeti, da ostaja v ravnotežju čim dalj, ko je mogoče.
Zato sem proti večini sprememb, ki spreminjajo delovno točko delovanja našega sistema.
ZAtos em tudi proti temu, da bi država v panogo turizem dolivala "bencin..." ali v katero drugo.
Gustl sporočil: 13.625
[#2782482] 05.07.19 11:17 · odgovor na: bc123a (#2782433)
Odgovori   +    6
[bc123a]

Prepocasi. Bodo prej propadli kot bodo spremenili biznis model. Sem ravno poslusal tvoj podkast - gre za enako transformacijo, ki rabi hud knowhow. Ki ga slovenija nima.
A, si se prebil čez :)

Know-how je seveda fajn, ampak ni pa za začetek nujno potreben.

Najprej se moraš zavedat, da imas problem.

Potem se moraš zavedat, da ga bos moral sam resit (ne samo cakat na nizje davke, recimo).

Potem se moraš se zavedat, da bo to bolelo in precej ega potlacit.

Spremembe potem lahko zacnes delat brez dragih svetovalcev, ki ti bodo prodajali know-how. Lahko recimo, kot ti, malo potuješ naokoli in imas odprte oci ter poizkusis razumet in kopirat.
Gustl sporočil: 13.625
[#2782484] 05.07.19 11:20 · odgovor na: EKSPROPRIACIJA (#2782443)
Odgovori   +    0
[EKSPROPRIACIJA]
Delovne sile ni več. Od kje tebi podatek, da je? V SLO je že 10% vse delovne sile iz tujine. Imaš po svoje pa res prav. Delovna sila je in dobiva plačo, le dela bolj malo. To so volilci levice 190.000 zaposlenih v javni upravi. Če bi to zmanšali na nivo recimo leta 2009 bi imeli 40.000 novih na trgu dela.
A si me s kom zamešal?
EKSPROPRIACIJA sporočil: 420
[#2782493] 05.07.19 12:47 · odgovor na: Gustl (#2782484)
Odgovori   +    0
Sem, sorry. Z enim prej s katerim si forumiral.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2782497] 05.07.19 13:04 · odgovor na: Gustl (#2782482)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [bc123a]
>
> Prepocasi. Bodo prej propadli kot bodo spremenili biznis model. Sem ravno poslusal tvoj podkast - gre za enako transformacijo, ki rabi hud knowhow. Ki ga slovenija nima.
A, si se prebil čez :)

Know-how je seveda fajn, ampak ni pa za začetek nujno potreben.

Najprej se moraš zavedat, da imas problem.

Potem se moraš zavedat, da ga bos moral sam resit (ne samo cakat na nizje davke, recimo).

Potem se moraš se zavedat, da bo to bolelo in precej ega potlacit.

Spremembe potem lahko zacnes delat brez dragih svetovalcev, ki ti bodo prodajali know-how. Lahko recimo, kot ti, malo potuješ naokoli in imas odprte oci ter poizkusis razumet in kopirat.
Saj zadeva je lepo napisana, razložena in prikazana v kolumni. :)

Problem je samo ta, da ni enoznačna, ampak ima več spremenljivk, ali pa faktorjev, če je komu to lažje. In gre za čisto navadni trg! Ponudba in povpraševanje!

En tak tipičen fizikalni problem je miza s tremi nogami. Ta se ti ne bo nikoli majala.... Lahko visi malce poševno, če je postavljena na na neravna tla, vendar se ne bo majaka. Za mizo s štirimi nogami to ne velja! Če je postavljena na ravnem, ni problema. Če pa teren ni raven, potem je čisto mogoče, da se bo prevesila, ko se boš ravno malce naslonil nanjo, ... in to je zelo neprijeten občutek!

v gostinstvu bi moralo biti podobno, kakor drugod, v državnih in javnih storitvah in povsod drugod. Lepljivost plač s povpraševanjem! Vendar tega pri nas ni! Natakar lahko gara za minimalca, ker ni cenjen poklic... Če jih ni jih bomo pa uvozili! Iz filipinov, ali pa iz vietnama.... Morda celo iz kitajske. In bodo delali za 300€, domačin pa bo dobil toliko socialne podpore... Ker ni sposoben za natakarja in za nič ostalega....

Če imaš veliko strank, preveč, potem dvigneš malo cene. Ker si to lahko privoščiš! In imaš enak incaso in malček malo manj dela, je pa to lahko bolj kakovostno, prijazno in učinkovito...

Toliko za tisti, najširši krog razumevanja, s čim se ukvarjati in s čim ne!

Vendar je tukaj (še) veliko pasti, ki jih nisem omenil! Gost, ali pa turist, oceni celotno ponudbo! In če se mu ta zdi posiljena, rahlo toga in še pre/draga povrhu, potem verjetno izgubljaš na dolgi rok. Gost je kralj! Vsaj načeloma bi moralo tako biti. Nekaj drugega pa je, ko se to sprevrže v neko perverzijo, ko mu je vse tako poceni, da misli, da lahko dela, pričakuje in zahteva, vse kar semu zljubi in pade na pamet...

No, tukaj notri se skriva tisto (BISTVO), da znaš z gostom pravilno komunicirati in mu pravilno pokazati in razložiti, kaj je mogoče, kaj ni in kaj bi se sicer dalo, čeravno ni to del ponudbe in dela.

Še to bi dodal. To sploh ni tako enostavno, kot si nekateri predstavljajo. Potrebuješ veliko izkušenj, dobre volje, pozornosti in tudi smisla za pomoč.... Vsega tega pa pri nekih šefih, menagerjih in direktorjih ponavadi sploh ni.... In potem je tako kot je!

Zatokerneznajohoditivtujihčevljih.
bc123a sporočil: 48.253
[#2782509] 05.07.19 14:11 · odgovor na: Gustl (#2782482)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bc123a 05.07.2019 14:16
[Gustl]
Spremembe potem lahko zacnes delat brez dragih svetovalcev, ki ti bodo prodajali know-how. Lahko recimo, kot ti, malo potuješ naokoli in imas odprte oci ter poizkusis razumet in kopirat.
Sedaj bom rekel nekaj zelo brutalnega. Pa ne moremo v tej drzavi imeti konkurencnega turizma, ce so za tricetrt populacije hoteli nujno zlo in so navajeni kampirati v prikolici brez koles in srati v najblizji grm. In to niti ne za tako male denarje, ce pretvorimo v znesek na leto!

Najlepse to ilustrira ono bivse sindikalno pocitnisko naselje nekje na hrvaskem (se mi zdi), ki so ga okupirali (slovenski delavski raji iztrgali) neki tezki slovenski direktorji in/ali tajkuni, vsak si je bajtico obnovil in tja hodi na dopust. In je 1 stopnjo na lestvici nad rajo ki malo naprej serje v grmovje.

Ker ljudje katerim samim seze pogled samo do kempa in apartmaja na hrvaskem pac ne morejo voditi niti 3, niti 4, kaj sele 5 zvezdicnega hotela. Zato so se pa razpasli hostli in airbnb.

Turistica pa svoje studente na ekskurzijo pelje v Las Vegas, bogtenimarad, namesto v nemcijo in avstrijo.
Z1 sporočil: 664
[#2782513] 05.07.19 14:15 · odgovor na: Gustl (#2782423)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: Z1 05.07.2019 14:15
To sporočilo je izbrisal avtor (26.11.2019 17:00)
najobj sporočil: 31.870
[#2782514] 05.07.19 14:18
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 05.07.2019 14:19
... V neki restavraciji v hrvaški Istri vidim pet natakarjev, ker je ura 17.30, nimajo kaj početi. Čez dve uri bodo imeli polne roke dela. Zakaj niso ob 17.30 doma? ...

... OK, ampak fajn bi bilo, če bi Pero konkretno povedal, kakšna je tota "boljša organizacija", ker bi res rad videl, kje bo dobil natakarje, ki bodo za isti denar od osmih zjutraj do polnoči hodili delat nekajkrat po nekaj ur, da bodo imeli vseh osem plačanih ur polne roke dela in bo imel lastnik gostilne največ profita ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2782515] 05.07.19 14:24 · odgovor na: najobj (#2782514)
Odgovori   +    2
[najobj]
... V neki restavraciji v hrvaški Istri vidim pet natakarjev, ker je ura 17.30, nimajo kaj početi. Čez dve uri bodo imeli polne roke dela. Zakaj niso ob 17.30 doma? ...

... OK, ampak fajn bi bilo, če bi Pero konkretno povedal, kakšna je tota "boljša organizacija", ker bi res rad videl, kje bo dobil natakarje, ki bodo za isti denar od osmih zjutraj do polnoči hodili delat nekajkrat po nekaj ur, da bodo imeli vseh osem plačanih ur polne roke dela in bo imel lastnik gostilne največ profita ...
To v sloveniji itak delajo in zato se veliko ljudi izogiba natakarskega poklica ko hudic kriza. Najprej 4 ure zjutraj, potem 4 ure za vecerjo (v hotelih). Odgovor na to, kako to resiti je pac da zmanjsas kolicino dela takrat ko je gneca, in jim das pametno zaposlitev takrat ko v restavraciji ni nic.

Recimo, v hotelih tipicno (tam kjer sem bil) so jutranji natakarji pri zajtrku, potem pa v plaznem ali bazenskem baru. Potem se izmena zamenja, in tisti ki so popoldne, imajo cez se vecerjo.

Morda bi lahko restavracija stregla zajtrke? Morda bi lahko imela v svoji sestavi se bar, ki bi gledal na ulico in bi natakarji tam stregli? Kup stvari.
najobj sporočil: 31.870
[#2782519] 05.07.19 14:36 · odgovor na: bc123a (#2782515)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 05.07.2019 14:39
[bc123a]
> [najobj]
> ... V neki restavraciji v hrvaški Istri vidim pet natakarjev, ker je ura 17.30, nimajo kaj početi. Čez dve uri bodo imeli polne roke dela. Zakaj niso ob 17.30 doma? ...
>
> ... OK, ampak fajn bi bilo, če bi Pero konkretno povedal, kakšna je tota "boljša organizacija", ker bi res rad videl, kje bo dobil natakarje, ki bodo za isti denar od osmih zjutraj do polnoči hodili delat nekajkrat po nekaj ur, da bodo imeli vseh osem plačanih ur polne roke dela in bo imel lastnik gostilne največ profita ...
To v sloveniji itak delajo in zato se veliko ljudi izogiba natakarskega poklica ko hudic kriza. Najprej 4 ure zjutraj, potem 4 ure za vecerjo (v hotelih). Odgovor na to, kako to resiti je pac da zmanjsas kolicino dela takrat ko je gneca, in jim das pametno zaposlitev takrat ko v restavraciji ni nic.

Recimo, v hotelih tipicno (tam kjer sem bil) so jutranji natakarji pri zajtrku, potem pa v plaznem ali bazenskem baru. Potem se izmena zamenja, in tisti ki so popoldne, imajo cez se vecerjo.

Morda bi lahko restavracija stregla zajtrke? Morda bi lahko imela v svoji sestavi se bar, ki bi gledal na ulico in bi natakarji tam stregli? Kup stvari.
... ja, ampak tvoj (dober) predlog pomeni delo izmenično en teden 8 ur dopoldan in drugi teden 8 ur popoldan, ne pa delo vsaki teden 4 ure zjutraj in 4 ure zvečer ...
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2782520] 05.07.19 14:42 · odgovor na: Z1 (#2782513)
Odgovori   +    0
[KAPITALSKA19]
V tej enacbi nekaj ne stima. Ce je toliko povprasevanja, da primanjkuje delovne sile, pol je mozno dvignit cene in place. Mogoce bo nekaj manj prometa, ampak bo bolj dobickonosen in manj bo potreb po delavcih. Itak so vsi v isti situaciji in bodo izgubili delavce ce bo konkurenca ponudila boljse place.
Ce je pa obratno, je treba kak hotel zapret, ker gradit na razmerah filipincev ni ravno lepa prigodnost.
Filipinc ne bo v celi sezoni zaslužil toliko, da bi si kupil karto za vrnitev po končani sezoni, oziroma bo za ceno te karte preživotaril zimo na hrvaškem do naslednje sezone... :)

To je vsa umetnost razumevanja .... :))
bc123a sporočil: 48.253
[#2782521] 05.07.19 14:58 · odgovor na: najobj (#2782519)
Odgovori   +    4
[najobj]
> [bc123a]
> > [najobj]
> > ... V neki restavraciji v hrvaški Istri vidim pet natakarjev, ker je ura 17.30, nimajo kaj početi. Čez dve uri bodo imeli polne roke dela. Zakaj niso ob 17.30 doma? ...
> >
> > ... OK, ampak fajn bi bilo, če bi Pero konkretno povedal, kakšna je tota "boljša organizacija", ker bi res rad videl, kje bo dobil natakarje, ki bodo za isti denar od osmih zjutraj do polnoči hodili delat nekajkrat po nekaj ur, da bodo imeli vseh osem plačanih ur polne roke dela in bo imel lastnik gostilne največ profita ...

> To v sloveniji itak delajo in zato se veliko ljudi izogiba natakarskega poklica ko hudic kriza. Najprej 4 ure zjutraj, potem 4 ure za vecerjo (v hotelih). Odgovor na to, kako to resiti je pac da zmanjsas kolicino dela takrat ko je gneca, in jim das pametno zaposlitev takrat ko v restavraciji ni nic.
>
> Recimo, v hotelih tipicno (tam kjer sem bil) so jutranji natakarji pri zajtrku, potem pa v plaznem ali bazenskem baru. Potem se izmena zamenja, in tisti ki so popoldne, imajo cez se vecerjo.
>
> Morda bi lahko restavracija stregla zajtrke? Morda bi lahko imela v svoji sestavi se bar, ki bi gledal na ulico in bi natakarji tam stregli? Kup stvari.

... ja, ampak tvoj (dober) predlog pomeni delo izmenično en teden 8 ur dopoldan in drugi teden 8 ur popoldan, ne pa delo vsaki teden 4 ure zjutraj in 4 ure zvečer ...
Ja. Saj to sem rekel. Koncept biznisa, ki se ga gredo sedaj ne zdrzi. Ne morejo ti kelnarji celo leto ziveti od tega da tri mesece delajo po stiri ure na dan. Ali jih bo lastnik koristno zaposlil (in ne z deljenim urnikom) ali pa bodo sli nekam, kjer bodo imeli boljsi in bolj enakomeren urnik.
Z1 sporočil: 664
[#2782522] 05.07.19 15:05 · odgovor na: anon-333107 (#2782520)
Odgovori   +    1
To sporočilo je izbrisal avtor (26.11.2019 17:00)
peterfrankl sporočil: 434
[#2782544] 05.07.19 16:25 · odgovor na: najobj (#2782514)
Odgovori   +    2
Zdravo, imaš dva natakarja, dve plači. Imaš enega z eno plačo, ki je večja za recimo 40 odstokov, a z deljjenim časom. Recimo. Vsaj za pozabavat se je s takimi kalkulacijami.
Lep vikend!
FIN-379669 sporočil: 7.929
[#2782563] 05.07.19 17:34 · odgovor na: peterfrankl (#2782544)
Odgovori   +    3
Strel mimo. Za sedaj.

Turizem je nizkodonosna panoga z dokaj zanesljivo letno fakturizacijo (ko nastaviš igro).

Vendar je treba vanjo stalno vlagati in se z njo, jasno, ukvarjati. Torej smo tudi na polju investitorjev in investiranja.

In v Sloveniji imamo sedaj v mainstreamu boljše priložnosti za vlaganje kot pa turizem.

Zato pa je zanimiv prevoj (aka ultrapredčasom) kriptomilijonarjev, ki so se lotili hotelirstva, čeprav Iconomijevca mladca pravita, da le naložbeno (v Šumi), ker bosta dala hotel potem v najem profijem, nekaj stanovanj se bo prodalo. Ajd, tudi to možda prodje...

Pogledaš na lestvico Manager in ugotoviš, da se najuspešnejši pečajo s hotelirstvom kot btw dejavnost, zato, da imajo eno tako poslovno nepremičnino, da se dičijo pred kolegi. Resno pa ne vlagajo v ta posel.

In ta panoga se počasi razvija, saj je Slovenija destinacija za appr. 45 eur gost / dan.

Smo, kjer smo. Pa vendar, kaj ti pomaga imeti 20 mio turistov letno, če pa tolčeš preživetje. Znamo Slovenci še kaj boljšega danes in bolj donosnega.

Zato brati dobrega forumaša Rename in druge prjatle, da naj se davek zniža v turizma, al kva, je bob ob steno.

Pa dobrega starega Pera, ki deli nasvete o deljenem urniku in aka 40% povišici.

Sklepno: Najprej je treba ponuditi tujcu visokodonosne in privlačne turistične produkte (za vsaj 8 mesecev letno), torej z njimi zaslužiti, potem pa se bo matematika sama po sebi tudi za delavce rešila.
Kako to narediti? Pravi vlagatelj ve! Te pa naj Pera najde in postavi kot svetal eksempel.

Strani: 1 2