Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.918
[gobim]
Nekoč, tam nekje v letu 2011, sem imel dolg večurni pogovor z osebo, ki je bila novinar Financ. Veljala je za "stručkota", enega izmed bolj strokovno podkovanih kadrov na Financah.

Pogovor je bil na mojo pobudo, potem kom sem prebral 2-stranski prispevek v Financah o situaciji v slovenskih bankah. Zdelo se mi je, da ta oseba mogoče ne pozna določenih dejstev in sem se ponudil, da jih razložim v neobveznem pogovoru. Pogovor, kakor tudi ta oseba iz Financ sta bila čisto spodobna in upam koristna. Se je pa pri tem pokazalo nekaj drugega. Ta oseba ni imela osnovnega znanja iz bančnih financ in računovodstva. "Treh čistih" o stvareh o katerih je hočeš nočeš oblikovala slovensko javno mnenje. Pa da se razumemo, ta oseba, ki sicer ne dela več na Financah, je bila meni osebno zelo prijeten simpatičen in verjamem da tudi pošten in dobronameren človek.

Včasih povsod iščemo teorije zarot, pa so razlogi včasih čisto banalni. Verjamem, da se Simona Toplak iskreno trudi, trdo dela in verjame v to kar piše. Problem je v tem, ona in njena ekipa tej materiji strokovno enostavno ni kos.

Zato so Tvoji članki Tadej tako dragoceni. Ker so podkrepljeni z dokumenti in na njih osnovano analizo. So verjetno najbolj kvaliteten del časopisa Financ v zadnjih letih. Meni so v vseh teh letih , ko nisem več imel službenega dostopa (in pa strokovne podpore sodelavcev) do virov, prihranili veliko časa.

Če imajo novinarke Financ problem z analizo jih pa akterji naše "finančne sanacije Bank" nimajo. Tam je šlo po mojem prepričanju za naklepni načrtovani akt. Nobenega slučaja ni bilo po mojem pri tem. Bolj, ko zlagam "naključne dogodke" minulih let skupaj z novo razkritimi dejstvi, bolj se zlaga sestavljanka.

Cui bono? Tu se začne vsaka prava analiza. Kriminal bančnih uslužbencev? Tega je manj kot 5%, še Kozina je navedel manjšo številko. Bolj kot za razlog za bančno sanacijo gre pri tem za kost, ki se jo vrže javnosti. Če so bančni količniki prevelika znanost za novinarke Financ, kaj šele za "analitike za šankom", potem jim je potrebno dati pač razlog, ki ga razumejo. Krimininal kajpada. Ki pa ne pojasni ostalih 95%.

"Follow the money", je svetovalo Globoko grlo. Pri nas bi to morali parafrazirati v : "Follow the real bank ownership" ( pa še kakšno terjatev DUTB lahko damo zraven).
... khmm, in ker so Finance švedski cajtng v slovenskem jeziku, ki razen zaposlenih lokalcev s Slovenci nimajo nič, se sploh ne čudim konstantnemu pisanju v korist tujega kapitala ...