Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[vrac]
Brez pritiska države, ki zakonsko zvišuje minimalne plače, bi te seveda veselo stale na isti ravni. Kdaj se pa naj plače povečujejo, če ne takrat ko je visoka rast? Večji prihodki prebivalstva pomenijo tudi večjo kupno moč, več pobranih davkov, nenazadnje tudi višjo gospodarsko rast. Delavcev že danes primanjkuje in tudi morebitno odpuščanje ne bo imelo nekih večjih posledic na skupno zaposlenost v državi. Zato povišanje minimalne plače pozdravljam.
Da se razumeva, jaz ne nasprotujem višanju minimalne plače. Ampak je pa treba imeti neko mejo. Največji problem, ki ga vidim je v tem, imamo formulo, ki sili višanje minimalne plače na 60% povprečne. Drugi problem je v tem, da je zaradi davčne politike izjemno majhna neto razlika med minimalno plačo in plačami do povprečne plače. Se pravi, da ima cca. 50-60% ljudi praktično isto plačo. Ne glede na zahtevnost dela. Kar demotivira srednji kader.

Res je, da delavcev primanjkuje. Ampak problem je, da v Sloveniji težko ponudimo konkurenčne neto plače tistim bolje plačanim. Ampak poglej koga pri delovni sili največ uvažamo, BiH, Kosovo itd. Zidarje, voznike tovornjakov, proizvodni delavci itd. A resno verjameš, da bodo s tako sestavo naredili nek razvojni preboj?

In tudi če pogledamo kdo največ profitira iz take sestave plač je to država in javni sektor. In sedaj vlada pravi, da bo še bolj zvišala davke in zategnila zanko okoli vratu podjetnikov. In to bo šlo mimo brez posledic?