Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
Mislim, da je bilo za Slovenijo pomembno tudi to, da je v krizi začela privatizirati, še zlasti banke. In se je Slovenija v večji meri vključila v mednarodne finančne tokove. Tujci se tukaj počutijo dobrodošle. Lahko delajo posel. Počutijo se varne. So blizu Benetkam, Dunaju, morju itd.

Medtem ko je na Češkem, Madžarskem in Poljskem vedno neka drama glede EU. Pa stalno neko upiranje itd. Pri nas pa, če nam tako rečejo, pobrišemo tudi podrejene obveznice, čeprav ni bilo ekonomske podlage za striženje na balin. Smo pač pridni hlapci. In v tem smislu je prav, da dobimo vsaj kakšno drobtinico.

Kot me je pred časom dobro opozoril Endimion, je imela Slovenija pre krizo dokaj klavrno plačilno bilanco s tujino. V bistvu stalno minus, vse je temeljilo na zadolževanju v tujini. Zadnjih nekaj let pa imamo milijardne presežke. Podjetja so se razdolžila, gospodinjstva nikoli niso bila zelo zadolžena, prihrankov je ogromno, banke pokajo od kapitala. In tudi zadolženost države ni prav ekscesna. Od vrha je delež v BDP padel za več kot 12% in se še znižuje.

Če pa primerjamo z drugimi državami, so pa poleg vseh podatkov, ki si jih naštel, na koncu vedno v igri tudi občutki, nek splošni vtis, predsodki itd.