Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[FIN-311684]
> [MarijanMacek]
> > [FIN-311684]
> >
Slovenci radi relativiziramo mednarodne razaskave, ki organizacijo države in javne službe javno kažejo v slabi luči. Brez skrbi, če v Sloveniji slabo funkcioniranje države za kar so krive vlade in nihče drug, politika prikriva javnosti in ne spodbuja širših razprav, v svetu ni temu tako in nas marsikateri tujec spoznava preko teh mednarodnih primerjav.

Spomnimo se, po lestvici globalne konkurenčnosti za leto 2018 Slovenija med 140 državami zaseda 35. mesto, s tem, da je gospodarstvo in podjetništvo pri samem svetovnem vrhu, po kriterijih na katere vpliva država je na samem dnu ali blizu dna. Vzemimo za primer pravno državo. Po kriteriju učinkovitost pravne države in kompleksnosti zakonodaje smo na 111. mestu. Glede učinkovitost zakonodajnega okvirja pri reševanju sporov je Slovenija na nizkem 122. in 111. mestu...Več na: reports.weforum.org/...conomy=SVN
mene sploh ne moti relativno slaba ocena Slovenije, meni je skočilo v oči, da je Nemčija podpovprečna po tem indeksu, pri čemer je v "risk manegmentu" ocenjena s čisto 0. Po drugi strani pa je Estonija dobila skoraj 2x višjo oceno za "tax administration" v primerjavi s Švico. Tudi nekompetentnost Izraela na finančno-fiskalnem delu ocenjevanja (čista 0) me rahlo čudi, kakor me čudi zelo visoka ocena (0,95) Velike Britanije za "policy making", pri čemer smo priče kolapsu njene politike v zadnjem letu. Ne pozabit da je raziskava iz leta 2019.
In še nekaj, na vrhu so v glavnem anglo-saksonske države (GBR, NZL, CAN, fin, AUS,..)

Kot nestrokovnjak bi te najvljudneje prosil, če lahko razložiš nekaj najbolj čudnih trditev v tem tvojem linku, kot so:

1) zakaj bi bili Nemčija in Izrael povsem nekompetentni državi na določenih področjih z oceno 0?
2) zakaj je GBR tako uspešna v politiki, vsa Evropa pa ima z njo težave.
3) kao si razlagaš raziskavo, po kateri je država v razvoju (Mehika) v ocenah mnogo boljša od stebrov svetovne ekonomije Nemčije in Japonske ki sploh ni mnogo boljša (4 mesta pred SVN) od katastrofalne Slovenije.

Sicer sem pa stalno skeptičen do nekih raziskav temelječih na "mehkih", se pravi nemerljivih, temveč (samo)ocenjenih paramtrih. Raje pogleam stanje v realnih številkah, kjer se ne da mešati megle (bdp, ginijev index, index ekonomske kompleksnoti...). In po teh "trdih" parametrih nam ne gre slabo, še zlasti ne katastrofalno, v "mehkih" zlasti temelječih na samoocenitvi pa precej slabo, ti bi dejal katastrofalno.