27 min
Cene v hrvaškem turizmu bodo za pet do deset odstotkov višje kot lani
44 min
Za sofinanciranje raziskav v podporo kmetijski politiki pet milijonov evrov
3 ure
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
4 ure
Predlogi za dividende, v zelenem pa le delnica Krke
4 ure
Koliko odpravnine sta lani prejela predsednika uprave Petrola in Luke Koper
5 ur
V prvih dveh mesecih za tri odstotke več prihodkov od tujih turistov kot v enakem obdobju lani
6 ur
Kitajski Chery bo avtomobile izdeloval na pogorišču Nissanove tovarne v Barceloni
7 ur
Dnevnik: za Fotono bi lahko iztržili milijardo evrov
8 ur
Kako sem ugotovila, da mi ne dela daljinsko odčitavanje elektrike 2
19 ur
Najbolj brani članki danes
19 ur
Vlada za direktorico statističnega urada imenovala Apolonijo Oblak Flander 1
20 ur
Tesla zaradi varnostnih razlogov odpoklicala model poltovornjaka
22 ur
Hrvaško ustavno sodišče: Milanović ne more biti več ne mandatar ne premier. Trije sodniki menijo, da je taka "grožnja" protiustavna 7
22 ur
Bruselj: platforme Pornhub, Stripchat in Xvideos bodo morale izpolnjevati najstrožje obveznosti EU 4
22 ur
V Petrolu bodo predlagali 1,8 evra dividende bruto, več kot lani 1
22 ur
Petrolovi delničarji o dividendi 23. maja
23 ur
Ko se upokoji vodja gradnje
24 ur
Podjetja imajo le še do ponedeljka čas za predložitev dokazil o škodi v lanskih poplavah
24 ur
DZU vidijo priložnost v krepitvi digitalnih prodajnih kanalov
1 dan
Kako ravnati ob kibernetskih incidentih? Razlagamo v šestih korakih

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Applu prodaja peša, a razlogov za paniko ni

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-20668 sporočil: 3.976
Zadnja sprememba: anon-20668 07.05.2019 22:01
[UriahHeep]
Zato bi rekel, da v Ameriki in tudi že v Nemčiji preklinjajo dan, ko je padel Berlinski zid. Očitno se neke vrste stalinizem oziroma monopartijzem vrača v polnem zamahu, pri čemer imajo skoraj vsi po vrsti velike težave z razumevanjem le-tega. Ideološka indoktrinacija Zahoda po WWII je bila v zvezi z nekaterimi ekscesi v Sovjetski Zvezi tako rekoč popolna, pri čemer pa se je spregledalo dvoje, 1)da namreč Stalin z ljudmi ni počel nič takega, česar carji z njimi že stoletja prej ne bi in 2)da je bil v nerazviti državi naredil nekaj, kar ni bil še nihče pred njim, to je, da je v 20. letih izobrazil in "v red spravil" ljudi, da so lahko tehnološko in vojaško premagali Nemčijo.
...
Vendar ni šlo vse brez težav. Zlasti je bilo za Stalina neprijetno to, da del vodstva Partije ni bil najbolj navdušen nad tem, da je sploh treba kaj delati. Na tej točki, ki je očitno bila social-demokratske narave, je potem prišlo do sporov, ki so se končali na znanih proceseih.

Konec WWII prinese drugačne težave, saj Truman ni Roosevelt, Churchill pa je na pol zmešan od strahu pred močjo Sovjetske Zveze in strahu pred izgubo Imperija, tako da Železne zavese seveda ne rabi Stalin, ampak Churchill. Razne histerije na Zahodu, bolezni Stalina in boj za njegovo dediščino naredijo svoje in Sovjetska Zveza izgubi momentum, ki ji je 20 let omogočal konstanto napredovanje.
Spodbudil si me,da sem na hitro malo preštudiral par zadev o vzhodnem bloku po 1945. Sicer wikipedija ni najbolj resen vir in zlasti pri teh tematikah je veliko bluzenja in nakladanja, ampak se včasih najde tudi kak biser. Recimo tukajle, v kontekstu opisovanja kako je ZSSR zaružila v času Brežnjeva:
en.wikipedia.org/wik...d_Brezhnev
"Social rigidification became a common feature of Soviet society. During the Stalin era in the 1930s and 1940s, a common labourer could expect promotion to a white-collar job if he studied and obeyed Soviet authorities. In Brezhnev's Soviet Union this was not the case. "

Drugače povedano, pod Stalinom so normalni Rusi tako rekoč lahko živeli ameriške sanje.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2773325

Strani: 1

anon-514918 sporočil: 2.327
Brežnjev je bil debil, vendar verjetno ne večji, kot je bil Hruščev. Razlika med njima ni bila v izobrazbi, ker nobeden ni imel nobene, ampak v značaju. Brežnjev je bil bolj zadržan, zato se je manj videlo, kakšen butelj je. Pri Hruščevu je bilo ravno obratno. Ker je bilo njegovo tolčenje s čevljem po govornici v palači Združenih narodov v New Yorku in igračkanje z raketami na Kubi, tudi za dezoientirane ruske komuniste preveč, so ga po hitrem postopku sneli.

Pri nas manj znan dogodek, ki je na Zahodu ustvaril čudno in neenako sliko o Vzhodu, se je zgodil v Moskvi, medtem ko je bil v petdesetih letih tam na obisku Mao, spremljal pa ga je Ču En Laj. Ruski protokol je Maa vozil naokoli po gubernijah in ga častil, samo zato, ker so ljudje zaposleni v njem vedeli, da je Mao še bolj nevaren bebec, kot je Hruščev in so zato odlašali s sprejemom v Kremlju. V tem času si je Ču En Laj, po več krajših pripravljalnih pogovorih s Hruščevom, privoščil dopust v Moskvi. Tako ga je nekje srečal novinar UPI in ga vprašal, kakšen se mu zdi Hruščev? Ču En Laj je bil ameriškemu novinarju odgovoril, da se s Hruščevom dobro razumeta, ker sta oba v mladih letih izdala družbeni razred, iz katerega sta izšla. Hruščev je bil namreč sin dninarja, Ču En Laj pa sin mandarina.

Od takrat dalje je Ču En Laj v Ameriki imel poseben status in seveda ni čudno, da je Amerika veliko let kasneje izdatno podprla Čujevega političnega otroka in naslednika - Deng Thisao Pinga. Tako kot je Putinu, po nekaj norcih na oblasti, uspelo dvigniti Rusijo na mednarpdni nivo, ki ga je uživala za časa Stalina, tako je Ču En Laj z neskončno potrpežljivostjo in natančnostjo pripravil razmere, ki jih je potem Deng učinkovito in hitro izkoristil, da se je znebil Maove bande.

Sicer pa je Deng lep primer tega, kaj veliki državniki vse naredijo za nastanek razmer, v katerih hočejo videti lastno državo. Kljub temu, da je Mao Dengu ubil sina in ga hkrati za zabavo pod totalno kontrolo pustil na visokem položaju, se je Deng po zmagi kitajskih liberalcev, ki so med maoistično prevzgojo v nasprotni smeri očitno bolje prevzgojili sami sebe, kot je to uspelo sistemu v njegovi smeri, odločil, da Maa ne bo ne demistificiral in ne obtožil, kot je recimo Hruščev hitel obtoževati Stalina ali so pri nas takoj potegnili črto čez Tita. Deng je torej točno vedel, da bo na Kitajskem treba najprej zaplavati v jezero sranja, da se bo čez čas lahko priplavalo na lepo obalo in da se zato ne sme sprožati prevelikih valov, sicer obale ne bo nihče videl. Pri nas se tega nismo držali in se je eksperimentiralo na vse konce, zato smo še vedno tam, kjer smo bili.

Uriah Heep.
anon-317028 sporočil: 30.415
[matjazfinance]
> [UriahHeep]
>
Drugače povedano, pod Stalinom so normalni Rusi tako rekoč lahko živeli ameriške sanje.
Zakaj smo sploh zaskrbljeni? Vsi naj živijo svoje sanje... Let people smoke, drink and eat red meat - Norwegian health minister...Norveška ministrica za zdravje Sylvi Listhaug na: www.bbc.com/news/wor...e-48190197

Strani: 1