Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Applu prodaja peša, a razlogov za paniko ni

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-514918 sporočil: 2.327
Nemci, in seveda z njimi verjetno vsi, ki na njih visijo, so še v drugem primežu, ki pa bo prišel nenapovedano, vendar pa ima že sedaj ime in to je "Volvo efekt". Nemci se sicer še lahko tolažijo s tem, da ta efekt deluje samo takrat, ko gre nekaj zelo narobe, vendar pa to nikakor ni nujno. Dejstvo je, da Kitajci danes že lahko izdelajo karkoli in to v kakršni koli kvaliteti in količini. Tako, da po mojem ni daleč čas, ko se bodo Kitajci pojavili v nemških tovarnah, ki izdelujejo lepe avtomobile in bodo vodilnim rekli, to bomo sedaj po taki in taki ceni kupili mi, ali pa se lahko poslovite od 3/4 produkcije. Mi avtomobilov pri vas ne bomo več kupovali, lahko pa naredimo ravno take ali še boljše in jih prodajamo sebi in vašim kupcem.

Zato bi rekel, da v Ameriki in tudi že v Nemčiji preklinjajo dan, ko je padel Berlinski zid. Očitno se neke vrste stalinizem oziroma monopartijzem vrača v polnem zamahu, pri čemer imajo skoraj vsi po vrsti velike težave z razumevanjem le-tega. Ideološka indoktrinacija Zahoda po WWII je bila v zvezi z nekaterimi ekscesi v Sovjetski Zvezi tako rekoč popolna, pri čemer pa se je spregledalo dvoje, 1)da namreč Stalin z ljudmi ni počel nič takega, česar carji z njimi že stoletja prej ne bi in 2)da je bil v nerazviti državi naredil nekaj, kar ni bil še nihče pred njim, to je, da je v 20. letih izobrazil in "v red spravil" ljudi, da so lahko tehnološko in vojaško premagali Nemčijo.

Zanimivo pa je to, da na Zahodu samo na univerzi v Oxfordu, pri študiju zgodovine, predavajo, kako se je to lahko zgodilo, drugim, vključno z nami, ki smo ravno tako obsedeni z "zločinskostjo Stalinskih procesov", se to očitno ni zdelo vredno. Gre pa zadeva takole: Stalin še za življenja Lenina naredi analizo stanja in evidenco resursov v Sovjetski Zvezi in ugotovi, da je stanje v državi porazno. Ker je to še globoko v času kolonializma in je Adolf Hitler edini v Evropi, ki se pritožuje, da ni svobodne trgovine (po pivnicah namreč razlaga, poglejte te Žide, kamor koli gredo lahko opravijo posel) je Stalinu seveda jasno, da bo po sto letih namesto Francozov v Moskvi lahko imel Nemce. Zato se poveže s Fordom in v Moskvi interno objavijo zakon o tujih vlaganjih, na osnovi katerega Fordov največji strokovnjak za organizacijo dela odpre podružnico ameriškega privatnega podjetja, ki potem več kot 10 let po celotni Sovjetski Zvezi opravlja konsolidacijo in novogradnjo okoli 200 ogromnih konglomeratov. Stalin vse plačuje v surovinah, od tega veliko v zlatu, katerega evidenco pretopljene rude, zalog in prometa z zlatimi palicami dnevno vodi sam. To je bilo vsak dan njegovo prvo delo, ko je opoldan prišel v pisarno. Očitno je bil red tak, da so se o tem, koga bodo ubili, menili ponoči. Potem, ko so kaj spili.

Vendar ni šlo vse brez težav. Zlasti je bilo za Stalina neprijetno to, da del vodstva Partije ni bil najbolj navdušen nad tem, da je sploh treba kaj delati. Na tej točki, ki je očitno bila social-demokratske narave, je potem prišlo do sporov, ki so se končali na znanih proceseih.

Konec WWII prinese drugačne težave, saj Truman ni Roosevelt, Churchill pa je na pol zmešan od strahu pred močjo Sovjetske Zveze in strahu pred izgubo Imperija, tako da Železne zavese seveda ne rabi Stalin, ampak Churchill. Razne histerije na Zahodu, bolezni Stalina in boj za njegovo dediščino naredijo svoje in Sovjetska Zveza izgubi momentum, ki ji je 20 let omogočal konstanto napredovanje.

Tako v svetu pride do povsem popačene slike o dejanskih zmožnostih tržno-planskih sistemov. Prvi, ki poleg Stalina ugotovi, kako je v socializmu treba delovati, je Boris Kidrič, vendar ga čas prehiti, Stane Kavčič pa časa niti ne ujame, da bi lahko učinkovito deloval. Vse ostalo, kar se je po njunem slovesu od oblasti in prihodom Denga na Kitajskem na oblast, s socializmi dogajalo, je bila zgolj neka mešanica med birokratizmom in korupcijo. Zato ni čudno, da se je ves svet, vključno s Slovenijo, vdal utvari, da je to vse, kar socializem lahko pokaže.

Deng je, tako kot Stalin, takoj genialno ugotovil, da sta ključna problema socializma korupcija in nesposobnost oziroma neustrezna izobraženost partijskega kadra. Gotovo je Deng poznal vsaj Djilasov primer, ki se kronološko umešča med zavrnitev Kidričevega sistema planskega in nadplanskega dobička in Kavčičev liberalizem. Razlika med temi precej različnimi akterji je v bistvu bila samo v tem, da je Deng, ko je s spremembami pričel, politično moč ohranil, ostali pa ne.

Dejanski razvoj socializma z vsemi njegovimi protislovji in nerealiziranimi načrti so politiki v Ameriki, v EU in seveda tudi pri nas skoraj v celoti spregledali in zato seveda ni čudno, da se moderno Kitajsko sprejema tako, kot da ne bi bila resnična. Vendar nič ni vseskozi enako in vedno bolj očitno postaja, da bo svet po novem razdeljen tako, da bodo na eni strani velikost, znanje, moč in surovine, na drugi pa bolj ali manj le prosto opletanje z gobcem. Je pa tako, da, če je družba urejena in ustrezno fiksirana, potem za produkcijo dobrega produkta ni potrebna nobena velika razprava. Kaj kdo doma razpravlja pa itak nobenega ne briga in za urejanje tega v družbi ni treba imeti nobenega posebnega sistema.

Če stvari tako razgrnemo, se vidi, da je v svetu ki prihaja, EU daleč največji problem. Je brez surovin, nima razvoja, je politično in nacionalno nestabilna in polna socialne demokracije, ki pa v sodobnem svetu predstavlja le najbolj kvalitetno podlago za korupcijo.

Tako da, če pogledamo, kdo si danes v svetu stoji nasproti, vidimo, da je na eni strani tisočletni red Kitajske, ki se lahko prilagodi čemur koli, na drugi strani pa anarhija zbrana z vseh vetrov, ki jo drži skupaj samo greenback. Tako, da mislim, da je izid zgodovinsko jasen.

Uriah Heep.