Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[FIN-311684]
Zanimiva sta 1. in 2. odstavek 148. člena Ustave:

"Vsi prejemki in izdatki za financiranje javne porabe morajo biti zajeti v proračunih države.

Prihodki in izdatki proračunov države morajo biti srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja, ali pa morajo prihodki presegati izdatke. Od tega načela se lahko začasno odstopi samo v izjemnih okoliščinah za državo"
Če se država srednejročno ne sme zadolževat in mora biti bilanca uravnotežena smo pred veliko dilemo.
1. kaj je srednejročno?
2. bilanca mora biti srednjeročno uravnotežena, če gledamo za 2 leti nazaj ima proračun presežek, napoveduje se plus v 3. letu. Če je to srednjeročno, potem US nima več kaj razpravljat, če pa 3 leta niso srednjeročno obdobje potem glej naslednjo točko
2. če se država ne sme zadolžiti, ne more poplačati obveznosti v 1. in deloma 2. četrtletju (reda 75% vseh poplačil) in torej mora država bankrotirati, ker ne sme zaprositi niti mednarodne finančne institucije za pomoč (zadolžitev). Seveda se lahko uporabi "ako se drukčije ne naređi". Vprašanje je samo kdo je ta ki izda takšno "naređenje". Toda potem tudi odpade predpostavka pod 2.....

Zaradi takšne ustave, nas bo še bolela glava, včasih se pač država mora zadolžiti. Še nobena ni rešila krize z varčevanjem!

PS.: vse nakladanje o strukturnem primakljaju pa nima neke realne podlage, napovedi so daleko preveč nenatančne in se jih lahko poljubno (v skladu s političnimi nameni) interpretira.