Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2766494] 28.03.19 07:31
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: anon-317028 28.03.2019 07:41
Sedanja Šarec-Meščeva politika je vsaj toliko poštena, da je s svojimi nedvoumnimi dejanji in napovedmi jasno povedala, da gospodarstvu ne daje niti upanja, da bo država vzpostavila razmere v katerih bo lažje delati.
sopranos sporočil: 11.404
[#2766498] 28.03.19 07:43
Odgovori   +    25
Mladi v Sloveniji pač vidijo, da se stvari v Sloveniji ne spreminjajo. Vidijo s čim se morajo spopadati njihovi starši. Vidijo tudi kako odmaknjena je Slovenija od dogajanj v svetu. Ni Ikee, Uberja, Sarbucksa, konkurenčnih ponudb bank, zavarovalnic, naložbenih skladov, en cel kup monopolov in ovir itd. Recimo mlad zdravnik ima težave s specializacijo, ker ni iz prave familije. Medtem ko si lahko določeni zdravniki obračunajo 300 nadur. Ali pa mlad človek dela v super timu, potem pa dobi neto plačo tako nizko, da si ne more predstavljati kako si bo z njo rešil stanovanjski problem, ustvaril družino in imel kvalitetno življenje. Na drugi strani pa bruto bruto plača s stališča delodajalca niti ni nizka. Znotraj EU je sedaj manj težav s priznavanjem izobratbe, kvalifikacij. Mladi se že od majhnega učijo angleščine in še kakšnega jezika. Skratka ovir za selitev v tujino je zagotovo manj. V Sloveniji, pa domobranci, partizani, komunisti, Janša, Janković, Kučan ter nobenih resnih sprememb.
bigl sporočil: 18.363
[#2766501] 28.03.19 08:07
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: bigl 28.03.2019 08:08
"Medtem ko so prehodne generacije potrebovale močne razloge za odhod v tujino, recimo gospodarsko ali politično krizo, je to pri današnjih mladih manj pomembno ali celo irelevantno. "

Močne veze, spoštovani dr. Zadel. Ogromno jih je šlo preko Olševe, celo streljali so nanje.....Še veliko več pa bi jih šlo, če bi bile meje odprte. Tako, da ne takšnih stresat. Lep dan.
P.S.: kar naj gredo kamorkoli želijo in se izoblikujejo v kompetentne osebnosti. Se bodo že sami znali odločit ali priti nazaj ali ne. Mislim, ne bodo nasedali floskulam.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2766506] 28.03.19 08:37 · odgovor na: sopranos (#2766498)
Odgovori   +    0
[sopranos]
Ali pa mlad človek dela v super timu, potem pa dobi neto plačo tako nizko, da si ne more predstavljati kako si bo z njo rešil stanovanjski problem, ustvaril družino in imel kvalitetno življenje. Na drugi strani pa bruto bruto plača s stališča delodajalca niti ni nizka.
Nehajte ze enkrat s temi zavajanji. Bruto bruto so kao izjemno visoke, neto pa so kao prenizke. Davki seveda obstajajo (in prav je tako), zivimo sredi Evrope, ne pa v bantustanu.

Problem nepremicnin so itak v zelo slabi korelaciji z visino plac. Povezan je pac z visino in rocnostjo kreditov, ki so jih banke pripravljene dajati. Glede na to, da smo se kot druzba zgleda odlocili, da bomo mlade privezali na grunt s 30-letnimi krediti, naj bo pac tako. Ampak morali bomo sprejeti tako pozitivne kot negativne posledice, ki iz tega izhajajo. Ce se bo dotok povprasevanja po kreditih ustavil (ali se mogoce ze ustavlja), bo se veselo...
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2766519] 28.03.19 09:03
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: anon-116402 28.03.2019 09:09
Mladina pri odhodu v tujino pogosto ne pomisli na svojo bodočo družino in se ji niti ne sanja kaj pomeni imeti družino 100% brez mama servisa. Jebi ga, taki pač so... Sam sem poskusil ZDA kot samski, s punco, z enim otrokom, ter Nemčijo z dvema, tako da vem o čem govorim. In živim v Sloveniji. En kolega se je tudi vrnil iz Nemčije, ko je dobil otroka.

Kot državi se nam ni treba sekirati zaradi mladih, ki odhajajo ven. Oni pač hodijo v tujino in bodo hodili tudi če v Sloveniji dobijo enako ponudbo za delo. S tem načeloma ni nič narobe. Bi se pa morali zamisliti zakaj v Slovenijo ne prihajajo visoko izobraženi mladi tujci. In zakaj razni Makedonci in Ukrainci pridejo v Slovenijo, naredijo doktorat, dobijo slovensko državljanstvo po hitrem postopku, potem pa takoj spizdijo na zahod. To je tisto, o čemer bi se morali pogovarjati.
philips sporočil: 6.715
[#2766521] 28.03.19 09:07 · odgovor na: (#2766509)
Odgovori   +    0
[kren]
> [shevchenko]
> Nehajte ze enkrat s temi zavajanji. Bruto bruto so kao izjemno visoke, neto pa so kao prenizke.

To ni nobeno zavajanje, ampak čista resnica.

Jaz bi ti dal bruto-bruto plačo, da bi moral sam plačati vse prispevke in dajatve, pa bi hitro popizdil. Zdaj se sploh ne zavedaš (ali te pa ne zanima), da ti država vsak mesec pobere polovico plače.
V Avstriji je "bruto bruto" še višji (%) kot pri nas, in seveda od višje osnove...
shevchenko sporočil: 21.898
[#2766534] 28.03.19 09:32 · odgovor na: (#2766509)
Odgovori   +    0
Jaz bi ti dal bruto-bruto plačo, da bi moral sam plačati vse prispevke in dajatve, pa bi hitro popizdil. Zdaj se sploh ne zavedaš (ali te pa ne zanima), da ti država vsak mesec pobere polovico plače.
brez skrbi, da se zavedam. davke pac posteno placujem in nimam nobenega problema s tem za razliko od nasih podjetnikov
shevchenko sporočil: 21.898
[#2766538] 28.03.19 09:48 · odgovor na: (#2766535)
Odgovori   +    0
Seveda ga nimaš, ker jih ne plačuješ ti, ampak tvoj delodajalec. Če bi jih moral plačevati sam, bi že zdavnaj popizdil. Tako te pa zanima samo neto plača (to kar ti pade v žep), za prispevke in dajatve te pa boli qrac.
Ne, ni res, tudi sam bi hotel imeti visji neto, logicno. Ampak ce pac delam na ozemlju RS, se bom obnasal v skladu s pravno normo, ki velja v RS. In kar se davkov tice - davki so zadeva, za katero res ni vredno popizdevati. Pac, placas jih. Dokler se sluzi, se tudi placuje davke, velja pa tudi obratno. Mi gre pa seveda na qrac, da podjetniki davkov ne placujete, ampak kanalizirate profite v luksemburg, ampak to je stvar, ki jo boste pac morali resevati s fursom.

Samo ne takrat prit jokcat na forum, kaka krivica da se ti dogaja.
sopranos sporočil: 11.404
[#2766546] 28.03.19 10:01 · odgovor na: philips (#2766521)
Odgovori   +    5
[philips]
> [kren]
> > [shevchenko]
> > Nehajte ze enkrat s temi zavajanji. Bruto bruto so kao izjemno visoke, neto pa so kao prenizke.
>
> To ni nobeno zavajanje, ampak čista resnica.
>
> Jaz bi ti dal bruto-bruto plačo, da bi moral sam plačati vse prispevke in dajatve, pa bi hitro popizdil. Zdaj se sploh ne zavedaš (ali te pa ne zanima), da ti država vsak mesec pobere polovico plače.

V Avstriji je "bruto bruto" še višji (%) kot pri nas, in seveda od višje osnove...
Zagotovo gledaš povprečno avstrijsko in povprečno slovensko plačo. Problem pri tem je v tem, da je med njima več kot 2.000 eur razlike na mesec.

IPhone stane v Avstriji enako kot v Sloveniji, ni tukaj 50% cenejši.

So kakšne druge zadeve dražje. Ampak če potegnemo črto, si Avstrijec s svojo plačo lahko privošči več kot Slovenec.
sopranos sporočil: 11.404
[#2766552] 28.03.19 10:16 · odgovor na: anon-116402 (#2766519)
Odgovori   +    3
[usimoncic]
Mladina pri odhodu v tujino pogosto ne pomisli na svojo bodočo družino in se ji niti ne sanja kaj pomeni imeti družino 100% brez mama servisa. Jebi ga, taki pač so... Sam sem poskusil ZDA kot samski, s punco, z enim otrokom, ter Nemčijo z dvema, tako da vem o čem govorim. In živim v Sloveniji. En kolega se je tudi vrnil iz Nemčije, ko je dobil otroka.
Daj prosim razloži malo bolj podrobno pluse in minuse ZDA in Nemčije v primerjavi s Slovenijo in kaj je pri tebi pretehtalo da si se vrnil.
Kot državi se nam ni treba sekirati zaradi mladih, ki odhajajo ven. Oni pač hodijo v tujino in bodo hodili tudi če v Sloveniji dobijo enako ponudbo za delo. S tem načeloma ni nič narobe. Bi se pa morali zamisliti zakaj v Slovenijo ne prihajajo visoko izobraženi mladi tujci. In zakaj razni Makedonci in Ukrainci pridejo v Slovenijo, naredijo doktorat, dobijo slovensko državljanstvo po hitrem postopku, potem pa takoj spizdijo na zahod. To je tisto, o čemer bi se morali pogovarjati.
Mislim, da je ta drugi del povezan s prvim delom. Če malo ugibam, zate je Slovenija domovina in si nanjo čustveno navezan. Makedonec in Ukrajinec sta v tujini in gledata kje bosta več dobila za svoje delo.

Jaz sem poročen s tujko, in ti lahko povem, da se tujci pri nas soočajo s sistematično diskriminacijo pri bankah, najemih oz. nakupih nepremičnin in še kje. To pa jim onemogoča normalno ureditev življenja v Sloveniji. Razlika v neto plačah med Slovenijo in recimo Avstrijo je še vedno prevelika,da bi bila Slovenija privlačna za tujce.
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2766585] 28.03.19 11:41 · odgovor na: sopranos (#2766552)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-116402 28.03.2019 11:54
[sopranos]
> [usimoncic]
> Mladina pri odhodu v tujino pogosto ne pomisli na svojo bodočo družino in se ji niti ne sanja kaj pomeni imeti družino 100% brez mama servisa. Jebi ga, taki pač so... Sam sem poskusil ZDA kot samski, s punco, z enim otrokom, ter Nemčijo z dvema, tako da vem o čem govorim. In živim v Sloveniji. En kolega se je tudi vrnil iz Nemčije, ko je dobil otroka.
>

Daj prosim razloži malo bolj podrobno pluse in minuse ZDA in Nemčije v primerjavi s Slovenijo in kaj je pri tebi pretehtalo da si se vrnil.
V USA so tam kjer sem bil jaz poceni stanovanja in solidne plače (to je itak v večini USA). So pa zelo drage stvari kot je hrana (če ne ješ največjega sranja) in večina stvari povezanih z otroci (praktično vse razen cunj in igrač). V glavnem, USA je super če greš tja brez družine ali pa če greš tja kot že izdelan strokovnjak (v tem primeru zaslužiš toliko, da te omenjene drage stvari ne motijo). Nemčija je pa vsaj zame bila razočaranje v tem, da je praktično vsaka neumnost, ki jo tam vidiš, skoraj ista kot pri nas. Kakšna malo manj izražena, kot pri nas, mnoge pa še bolj. Zbirokratiziranost in "jebiveterski odnos birokratov" je vsekakor ena takih stvari. Druga zoprna reč mi je bila to, da je tam še bolj ubrano iz vseh zvočnikov v državi udarjala promigrantska retorika. V Sloveniji še lahko kaj rečeš proti ilegalnim migracijam, tam bolje da ne; vsaj jaz sem dobil tak občutek leta 2015. Finančno je pa tako, da je po mojih izkušnjah večina izdatkov zelo podobnih, kot pri nas, plače so nekaj višje, za razliko od Slovenije imajo otroški dodatek, ki je univerzalen in njegova višina ni simbolična. Za razliko od Slovenije je pa v določenih delih Nemčije (začuda ravno tam, kjer so dobre službe :-)) lastno stanovanje ali hiša nekomu mojega stanu res popolnoma nedostopno. In ta nedostopnost je zaradi podobno bedastih politik, kot v Sloveniji, samo da so tam preterane v še dosti večje ekstreme. Je pa po drugi strani res, da najemniški trg deluje in da lahko najameš tudi dovolj veliko stanovanje za družino, kajti v Sloveniji takih stanovanj ni niti za nakup, še manj pa za najem.

Skratka, malo je v tem, da od daleč izgleda v tujini vse bolje, v realnosti pa ni čisto tako (kar ne opravičuje neumnih ureditev pri nas). Malo pa navezanost na domačo državo in ljudi.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2766591] 28.03.19 11:54 · odgovor na: anon-116402 (#2766585)
Odgovori   +    2
" V USA so tam kjer sem bil jaz poceni stanovanja in solidne plače (to je itak v večini USA). So pa zelo drage stvari kot je hrana (če ne ješ največjega sranja) "


Madona, kje si pa ti to bil???
sopranos sporočil: 11.404
[#2766593] 28.03.19 12:09 · odgovor na: anon-116402 (#2766585)
Odgovori   +    2
Ja, za Nemčijo sem tudi sam opazil isto. Za ZDA ne poznam. Zaenkrat imam z Avstrijo pozitivne izkušnje. Nekje med Slovenijo in Nemčijo. Ampak v pozitivnem smislu. Kolega zelo pohvali Avstralijo.
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2766608] 28.03.19 12:48 · odgovor na: anon-54454 (#2766591)
Odgovori   +    0
[tmatej]
" V USA so tam kjer sem bil jaz poceni stanovanja in solidne plače (to je itak v večini USA). So pa zelo drage stvari kot je hrana (če ne ješ največjega sranja) "


Madona, kje si pa ti to bil???
Kaj te je zmotilo? Poceni stanovanja? V mislih sem imel nakup hiše. Ta je v srednje velikih mestih bistveno bolj dostopen, kot v Ljubljani, čeprav imajo ta mesta večinoma vse in še več, kot Ljubljana, razen seveda najboljšega managerja za župana.

Najem stanovanja pa večinoma res ni ugoden v USA. V raznih ameriških velemestih je pa seveda karkoli povezano z nepremičninami noro drago. Ampak ta mesta pač ne moreš v ničemer primerjati z Ljubljano.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2766618] 28.03.19 13:20 · odgovor na: anon-116402 (#2766608)
Odgovori   +    2
Saj ta razlaga ima ze malo vec soli.

Tudi tista z drago hrano potrebuje razlago:
NJ (no junk) hrana je draga, ce se prehranjujes v NJ restavracijah. Ce pa kuhas sam, lahko kvalitetno hrano kupujes vsaj 20% ceneje, kor v SLO.
Ce upostevas kupno moc, je torej noro poceni.

Skratka, cez palec:
Poceni je vse, kar lahko kupis.
Drago pa, kar mora nekdo storiti zate (kamor seveda spada tudi "mama hotel").
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2766625] 28.03.19 13:42 · odgovor na: anon-54454 (#2766618)
Odgovori   +    0
[tmatej]
Saj ta razlaga ima ze malo vec soli.

Tudi tista z drago hrano potrebuje razlago:
NJ (no junk) hrana je draga, ce se prehranjujes v NJ restavracijah. Ce pa kuhas sam, lahko kvalitetno hrano kupujes vsaj 20% ceneje, kor v SLO.
Ce upostevas kupno moc, je torej noro poceni.
Tudi kvalitetne sestavine za hrano so po mojih izkušnjah v USA precej drage. Tudi z upoštevanjem kupne moči. Ali pa recimo hrana za otroke: nadomestek mleka za dojenčke je bil tam faktor tri glede na Slovenijo/Nemčijo in slabše kvalitete.
sopranos sporočil: 11.404
[#2766629] 28.03.19 13:55 · odgovor na: (#2766607)
Odgovori   +    3
[kren]
> [sopranos]
> Kolega zelo pohvali Avstralijo.

Avstralija je v bistvu UK z boljšo klimo ;)

Meni osebno je to država z najvišjo kvaliteto življenja na svetu, kjer bi najraje živel... če ne bi bila tako daleč stran od vsega.

Vem pa za primere Slovencev, ki so se vrnili iz Avstralije nazaj domov, ker so morali tam preveč trdo delati in so imeli premalo prostega časa.

Če imaš dovolj denarja je Avstralija raj, če ga nimaš dovolj, pa bolje živiš v Sloveniji.
Tudi v Avstriji mora marsikdo več delati kot v Sloveniji. Pa tudi ni tam zajebavanja v smislu, grem na bolniško sedaj ko je povečan obseg dela. Te delodajalec takoj vrže ven. In prav je tako. Pa potem poslušam Slovenčke kako se pritožujejo. Ena je takole komentirala, ja res je, da so v Avstriji višje plače, samo tam je treba delat. Mislim, da je to precej zgovorno. :)
sopranos sporočil: 11.404
[#2766635] 28.03.19 14:15 · odgovor na: (#2766633)
Odgovori   +    3
[rename]
Kren je sicer govoril o Avstraliji, ampak ok, tudi za Avstrijo to drži ;-)
Vem ja. :) Zato sem pa napisal TUDI v Avstriji. :D

p.s. Na avstrijskih veleposlaništvih v Aziji imajo majice No kangaroos in Austria (www.amazon.com/Kanga...07FZQSK9Y)

Strani: 1