Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-116402 sporočil: 4.340
Zadnja sprememba: anon-116402 28.03.2019 11:54
[sopranos]
> [usimoncic]
> Mladina pri odhodu v tujino pogosto ne pomisli na svojo bodočo družino in se ji niti ne sanja kaj pomeni imeti družino 100% brez mama servisa. Jebi ga, taki pač so... Sam sem poskusil ZDA kot samski, s punco, z enim otrokom, ter Nemčijo z dvema, tako da vem o čem govorim. In živim v Sloveniji. En kolega se je tudi vrnil iz Nemčije, ko je dobil otroka.
>

Daj prosim razloži malo bolj podrobno pluse in minuse ZDA in Nemčije v primerjavi s Slovenijo in kaj je pri tebi pretehtalo da si se vrnil.
V USA so tam kjer sem bil jaz poceni stanovanja in solidne plače (to je itak v večini USA). So pa zelo drage stvari kot je hrana (če ne ješ največjega sranja) in večina stvari povezanih z otroci (praktično vse razen cunj in igrač). V glavnem, USA je super če greš tja brez družine ali pa če greš tja kot že izdelan strokovnjak (v tem primeru zaslužiš toliko, da te omenjene drage stvari ne motijo). Nemčija je pa vsaj zame bila razočaranje v tem, da je praktično vsaka neumnost, ki jo tam vidiš, skoraj ista kot pri nas. Kakšna malo manj izražena, kot pri nas, mnoge pa še bolj. Zbirokratiziranost in "jebiveterski odnos birokratov" je vsekakor ena takih stvari. Druga zoprna reč mi je bila to, da je tam še bolj ubrano iz vseh zvočnikov v državi udarjala promigrantska retorika. V Sloveniji še lahko kaj rečeš proti ilegalnim migracijam, tam bolje da ne; vsaj jaz sem dobil tak občutek leta 2015. Finančno je pa tako, da je po mojih izkušnjah večina izdatkov zelo podobnih, kot pri nas, plače so nekaj višje, za razliko od Slovenije imajo otroški dodatek, ki je univerzalen in njegova višina ni simbolična. Za razliko od Slovenije je pa v določenih delih Nemčije (začuda ravno tam, kjer so dobre službe :-)) lastno stanovanje ali hiša nekomu mojega stanu res popolnoma nedostopno. In ta nedostopnost je zaradi podobno bedastih politik, kot v Sloveniji, samo da so tam preterane v še dosti večje ekstreme. Je pa po drugi strani res, da najemniški trg deluje in da lahko najameš tudi dovolj veliko stanovanje za družino, kajti v Sloveniji takih stanovanj ni niti za nakup, še manj pa za najem.

Skratka, malo je v tem, da od daleč izgleda v tujini vse bolje, v realnosti pa ni čisto tako (kar ne opravičuje neumnih ureditev pri nas). Malo pa navezanost na domačo državo in ljudi.