Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zakaj si želim več Evrope

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-340671 sporočil: 80
[Glavni forum] Tema: Zakaj si želim več Evrope
[#2764244] 16.03.19 19:46 · odgovor na: robi2107 (#2764237)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-340671 16.03.2019 20:01
Da nasilje porodi dodatno nasilje in, da je zaradi tega kar je nekdo počel tebi in da ti isto storiš brez sodišča in vzameš stvari v svoje roke, kot se je dogajalo po vojni za mene aboslutno ni upravičeno. Ne verjamem, da so bili vsi Italijani na tem ozemlju fašisti (oziroma tako velik del), kar veliko jim je bilo odvzeto premoženje in so bili prisiljeni v izganstvo neupravičeno, nekaj je bilo tudi pobitih...Tako, da takšno razmišljanje, kot si ga podal ti, je prav problem Slovenije...In žal mi je vsake žrtve, ki je bila neupravičena...Je pa seveda v tem času marsikomu predvsem dišalo premoženje, ki so ga imeli Italijani, za narodov blagor:) Kot rečeno, oboje je svinjarija (tako fašizem, kot komunizem), pa lahko obe strani utemeljujete svojo zgodovino kakorkoli želita...Kaj pa je zgodovinsko dejstvo, pa je seveda izjemno relativno, zgodovino vsekakor pišejo zmagovalci, torej v tem času komunisti...In v kolikor območij v Evropi po vojni ne bi tako etično čistili, kot primeri, kot si jih podal zgoraj, bi bilo seveda veliko manj nacionalizma v Evropi , seveda bi obstajalo, vendar v manjši meri...Pomagalo bi tudi, da bi v slovenskih šolah kakšno uro namenili povojnim pobojem/izgnanstvu, ter ne učili oziroma tolmačili to, da je bilo to povsem upravičeno, kot trdiš ti zgoraj...Skratka katastrofa...Dokler bo tako, se pač raznim nacionalizmom ne bomo izognili...Zato bomo še zmeraj imeli Luko Koper pa Trst, ki med seboj bolj tekmujeta, kot sodelujeta...Da o kakšni povezavi in "superpristanišču" le ne bi bilo kakšnega govora...Pa bi imeli korist prav vsi:)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2764244

Strani: 1

robi2107 sporočil: 4.272
[Glavni forum] Tema: Zakaj si želim več Evrope
[#2764256] 16.03.19 20:52 · odgovor na: anon-340671 (#2764244)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: robi2107 16.03.2019 20:57
[natasasuh]
Da nasilje porodi dodatno nasilje in, da je zaradi tega kar je nekdo počel tebi in da ti isto storiš brez sodišča in vzameš stvari v svoje roke, kot se je dogajalo po vojni za mene aboslutno ni upravičeno.
Upravičeno ali ne, tako pač to je. Menda ja ne misliš, da so bili vsi interniranci na Rabu, taboriščniki v Rižarni, streljani v Gramozni jami..., pravnomočno obsojeni na poštenih sojenjih? Pajade. Italijani so pač zganjali teror nad Schiavi, po vojni pa se jim je to maščevalo. Razen tega se ni dogajalo samo pri nas, da so se zmagovalci po vojni znesli nad poraženci. Tega je bilo po celi Evropi polno.
Ne verjamem, da so bili vsi Italijani na tem ozemlju fašisti, kar veliko jim je bilo odvzeto premoženje in so bili prisiljeni v izganstvo neupravičeno, nekaj je bilo tudi pobitih...
Tega niti nisem trdil. Glede premoženja pa tole: so Italijani Slovencem kdaj povrnili škodo za požig Narodnega doma v Trstu? Za vse trpljenje, ki so jim ga prizadejali med obema vojnama? Za porušene domove med 2. vojno? Za pobite med 2. vojno? Reparacije so takrat znašale 125 mio USD? Dobila jih je Juga, koliko od tega je kapnilo Sloveniji, ne vem. Dejstvo je, da so med vsemi jugoslovanskimi narodi Italijani najbolj prizadeli ravno Slovence, ki so visoko ceno plačali že po 1. vojni z izgubo 1/3 etničnega ozemlja zato, da je SHS lahko obdržala znaten del Dalmacije, ki bi sicer po Londonskem sporazumu pripadla Italiji. Kaj je obsegalo Italijansko okupacijsko območje med 2. vojno pa tudi ni nobena skrivnost. Hrvaške in Srbije že ne. Kakor tudi ni skrivnost, kaj so počeli. So bile plačane reparacije zadostne za vso materialno škodo, trpljenje in pobite? Ne vem. Trpljenje in žrtve, ki so ga povzročili je težko ovrednotiti.
Tako, da takšno razmišljanje, kot si ga podal ti, je prav problem Slovenije...In žal mi je vsake žrtve, ki je bila neupravičena...
Seveda je stvar tragična, ko gledaš usode nič krivih posameznikov. Vendar pa v vsaki vojni najbolj trpijo ravno nedolžni. Tako pač to na žalost je. Razen tega je bilo nedolžnih žrtev na strani Slovencev precej več, kakor na strani Italijanov. Vendar je zame osebno to stvar preteklosti in štof za zgodovinarje. Nesmiselno je po tolikem času pogrevati te stvari, vendar če nekdo s tem zaradi parcialnih interesov opleta 70 let po zadevnih dogodkih, mu je pač treba nastaviti ogledalo in ga opomniti, naj bo rajšo tiho, ker imaš tudi sam kaj povedati. Da ne bi samo nemo gledali, tako kot Cmerar zadnjič, ko je tisti brexitanec tukaj kvasil kozlarije. Razen tega ima Slovenija precej bolj pereče probleme, kot je moje razmišljanje. Eden od njih je recimo servilnost v odnosu do drugih držav.
Je pa seveda v tem času marsikomu predvsem dišalo premoženje, ki so ga imeli Italijani, za narodov blagor:)
Tudi našim državljanom so jemali premoženje. Tudi moji družini. Toliko o tem.
Kot rečeno, oboje je svinjarija (tako fašizem, kot komunizem), pa lahko obe strani utemeljujete svojo zgodovino kakorkoli želita...Kaj pa je zgodovinsko dejstvo, pa je seveda izjemno relativno, zgodovino vsekakor pišejo zmagovalci, torej v tem času komunisti...
Z -izmi je nasploh problem. Pa vendar vsi le niso enaki. Vsaj na ravni ideje ne. V kaj so se nekateri izmi izrodili, je pa zgodba zase. Glede pisanja zgodovine: ja, jo pišejo zmagovalci, vendar to niso dogodki iz antike, da bi o njih imeli samo par pisnih virov izpod peresa uradnega zgodovinarja na strani zmagovalcev. Je le preveč ljudi še živih, da bi se lahko prodajala samo ena verzija dogodkov. Niso to dogodki iz Tacitovih časov.
robi2107 sporočil: 4.272
[Glavni forum] Tema: Zakaj si želim več Evrope
[#2764257] 16.03.19 21:13 · odgovor na: anon-340671 (#2764244)
Odgovori   +    2
Se moram odzvati še na tvoj naknadno dodan zapis:
Pomagalo bi tudi, da bi v slovenskih šolah kakšno uro namenili povojnim pobojem/izgnanstvu, ter ne učili oziroma tolmačili to, da je bilo to povsem upravičeno, kot trdiš ti zgoraj...Skratka katastrofa...Dokler bo tako, se pač raznim nacionalizmom ne bomo izognili...
Najdi mi v mojih postih, kje sem upravičeval povojne poboje/izgnanstva. Ne boš našla, ker tega nisem nikjer zapisal niti upravičeval. Sem pa zapisal, da ima vsak zakaj svoj zato in da postanejo stvari, postavljene v zgodovinski kontekst, bolj razumljive. Nikakor pa tega ne upravičujem. Ali opravičujem. Pobijanja in preganjanja nedolžnih ljudi se pač ne da zagovarjati.

Strani: 1