Strani: 1 2 3

anon-191845 sporočil: 961
[#2763135] 12.03.19 10:07 · odgovor na: Micare (#2763083)
Odgovori   +    9
primer šolanja zdravnika skozi 6 let trajajočega študija 300.000,00 €, nato pa še 5-6 let specializacija še nekje med 250.-300.000,00 €, torej ko naj bi zdravik bil samostojen je to že 600.000,00€. Toliko vrže denarja stran Šarec in jemu podobni de**li pred njim in morda še za njim... samo na enem primeru
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2763136] 12.03.19 10:11
Odgovori   +    1
K nam prihajajo živet ostareli američani, ker so navdušeni nad javnim zdravstvom. Torej, dobre javne storitve so sigurno nekaj, zaradi česar je smiselno živeti pri nas.
peterfrankl sporočil: 436
[#2763137] 12.03.19 10:11 · odgovor na: (#2763093)
Odgovori   +    4
Pozdravljeni,
Kakšna pa je moja reakcija, ko slišim bruto-bruto?
Res bi rad vedel.
Peter
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2763140] 12.03.19 10:18 · odgovor na: bobek13 (#2763118)
Odgovori   +    0
[bobek13]
pogovarjamo se o razliki med neto placo in stroskom delodajalca, tu ti 13 in 14 avstrijska placa se povecata razmerje v korist neto place (nista obprispevceni)...

;-)

lpA
Viš, tega pa nisem vedel da sta neobdavčeni :)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2763148] 12.03.19 10:25 · odgovor na: Gustl (#2763127)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [vickibedi]
>
> Regres in nagrade niso obvezne, tako da to ni faktor.


Delodajalec mora tudi z denarjem motivirati delojemalca in to ga stane X. Delojemalec je motiviran, če dobi vsaj Y.

Kaj je vmes obvezno, neobvezno, se imenuje A ali B, je tu vseeno.
Ne prispevata toliko k letnemu strošku delodajalca, to sem hotel povedat....
Bruto je cca 100% pribitka na neto, bruto-bruto še dodatnih 16% in to teče vsak mesec.
Regres je enkrat na leto in ni obtežen s prispevki, za nagrade velja podobno.
Če pogledaš letni strošek, je to dvoje zelo majhen del letnega stroška (razen če vsak mesec dobivate nagrade :))
philips sporočil: 6.715
[#2763153] 12.03.19 10:33 · odgovor na: anon-204390 (#2763148)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [Gustl]
> > [vickibedi]
> >
> > Regres in nagrade niso obvezne, tako da to ni faktor.
>
>
> Delodajalec mora tudi z denarjem motivirati delojemalca in to ga stane X. Delojemalec je motiviran, če dobi vsaj Y.
>
> Kaj je vmes obvezno, neobvezno, se imenuje A ali B, je tu vseeno.

Ne prispevata toliko k letnemu strošku delodajalca, to sem hotel povedat....
Bruto je cca 100% pribitka na neto, bruto-bruto še dodatnih 16% in to teče vsak mesec.
Regres je enkrat na leto in ni obtežen s prispevki, za nagrade velja podobno.
Če pogledaš letni strošek, je to dvoje zelo majhen del letnega stroška (razen če vsak mesec dobivate nagrade :))
Ko smo ravno pri tej temi je treba spomniti da je kar lep del "obdavčitve" dejansko samo s strani delodajalca odveden prispevek (zdravstvo, pokojnina,...), za katerega pa država nato delojemalcu nudi neke storitve. Koliko on dobi v (na začetku ) omenjenem Dubaju in koliko v RS pa je spet stvar debate...
najobj sporočil: 31.906
[#2763175] 12.03.19 11:44 · odgovor na: anon-191845 (#2763135)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: najobj 12.03.2019 11:47
[FIN-353404]
primer šolanja zdravnika skozi 6 let trajajočega študija 300.000,00 €, nato pa še 5-6 let specializacija še nekje med 250.-300.000,00 €, torej ko naj bi zdravik bil samostojen je to že 600.000,00€. Toliko vrže denarja stran Šarec in jemu podobni de**li pred njim in morda še za njim... samo na enem primeru
... OK, in kaj naj Šarec in njemu podobni de**li pred njim in morda še za njim naredi, da v Sloveniji brezplačno izšolani zdravniki ne grejo v tujino ? ... čuj, kaj naj jim da bogatemu zahodu primerljive plače ali pa naj v Sloveniji uvede plačljiv študij, da slovenski davkoplačevalci z zdravniki ne bomo imeli stroškov in zaradi odhoda v tujino od njih nobene koristi, ampak imajo korist zahodne države, ki so zato še toliko bolj bogate, ker za šolanje slovenskih zdravnikov ne rabijo plačat nič ? ... khmm, samo vprašam ...

P.S.: sem že večkrat napisal, pa bom še enkrat, in sicer da bi jaz "prestopanje" strokovnjakov iz ene države v drugo državo reguliral točno tako, kot imajo profesionalni športniki (= strokovnjaki) regulirano prestopanje iz kluba v klub ... evo, pa če bogatejši klub (= tuja država) hoče boljšega igralca (= strokovnjaka), naj matičnemu klubu (= Sloveniji) lepo plača odškodnino, pa naj ga ima ... khmm, in bi se prestopanje zdravnikov na zahod hitro nehalo ali pa bi vzhodni reveži z mastnimi odškodninami nabrali dovolj denarja, da bi "kupili" ali vzgojili nove ... ja, ampak EU ni UEFA, ker je UEFA nastala zaradi razvoja fuzbala, EU pa je nastala zato, da bogate države v skladu z EU zakonodajo na vseh področjih ropajo revne in so revni očitno srečni, ker so lahko zraven in bogate delajo še bogatejše ...
spiderman sporočil: 1.741
[#2763181] 12.03.19 12:03 · odgovor na: najobj (#2763175)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: spiderman 12.03.2019 12:07
Plačljiv študij!
Seveda itak, da ne vseh 300 k€, ampak recimo 5 k€/leto.
EDIT: to bi lahko tudi država ti dala kredit...
.
Ko pa se po končanem študiju kot zdravnik (oz. tisto za kar si študiral - da izvzememo razne komentatorje in igralce s končano medicino) zaposliš v Sloveniji (javni sektor ali pa privat) ti država za vsako oddelano leto, npr. pri obračunu dohodnine, teh 5 k€ vrne.
.
Evo to bi bil npr. en način.
.
Druge opcije za preprečitev odliva možganov so pa takšne, kot so jih poznali v NDR in jih še imajo v DPKR itd...
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2763207] 12.03.19 13:28 · odgovor na: PyotrNovak (#2763114)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
NE govori o stvareh o katerih NIMAŠ POJMA!
In to izjavi petrček, ki je nekoč postal širno znan fenomen, ki še davka ni znal izračunat!
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2763211] 12.03.19 13:37 · odgovor na: Gustl (#2763108)
Odgovori   +    0
[Gustl]
Ker si bil na strani delojemalcev, tezko razumes, da je delodajalcem vseeno, kako se imenujejo postavke znotraj "stroska delodajalca" in kdo jih kao placa. Ker vse je njihov strošek, ne glede na ime.

Ce ti je to tezko razumeti, najbrz razumes vsaj, da je večini delojemalcev vseeno, kaj je nad netom. Zal. Ker bi lahko dobili vec, ce bi jih brigalo.
In ravno delodajalcem ne bi smelo biti vseeno, kaj je nad netom. Predvsem bi jih moralo zanimati ali je ta nad netom smotrno potrošen. Tako pa naši "poslovneži", nesposobni izračunati celo davek v deležu plače (en Novakov Petr pred leti naprimer je računal glede na neto plačo!). No, nekateri pa menijo, da je na sploh potrošen v tri dni, ker se davki samo trošijo za šolstvo, ki ga ne rabimo, za zdravstvo, ki ne deluje, pa ima lepe rezultate, etc.... V tem je problem slovenskih "poslovnežev", masovno prisotnih na Financah. O njih se sliši marsikaj, le o kakšnih nadpovprečnih (kljub relativno nizkemu pocprečju) rezultatih pa ni ne duha ne sluha. Torej povprečna stafaža, ki ne bo premaknila voza po klancu navzgor. Tako lahko mladini mirne duše le svetujem, odločaj se z glavo in beži iz tega zahojenega slovenistana! (sicer s težkim srcem, človek ima rad otroke v bližoini, toda perspektiva je očevidno vzunaj in ne med temi zahojenci...)
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2763215] 12.03.19 13:42
Odgovori   +    1
Dodal bi še samo eno majhno ponižno misel. Pred dvema letoma je bila sprejeta mini davčna reforma, ki je pomaknila 50% obdavčitev dohodnine nad 70k€ in uvedla vmesni razred. In to na inzistiranje "poslovnežev", ki so jamrali, da ne morejo plačati inženirjev s spodobnimi plačami... Pa so takoj izjavili, da je narejena izključno za JS, ker njihovi inženirji nimajo spodonih plač reda 3-8 k€ mesečno! sedaj pa vsi nabijajo o inženirjih s 7kE bruto (ki jih po lastnih izjavah NI9.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2763228] 12.03.19 14:27 · odgovor na: anon-178149 (#2763211)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-317028 12.03.2019 14:31
[MarijanMacek]
> [Gustl]
>
In ravno delodajalcem ne bi smelo biti vseeno, kaj je nad netom. Predvsem bi jih moralo zanimati ali je ta nad netom smotrno potrošen. Tako pa naši "poslovneži", nesposobni izračunati celo davek v deležu plače (en Novakov Petr pred leti naprimer je računal glede na neto plačo!). No, nekateri pa menijo, da je na sploh potrošen v tri dni, ker se davki samo trošijo za šolstvo, ki ga ne rabimo, za zdravstvo, ki ne deluje, pa ima lepe rezultate, etc...
Pametni delodajalci na mesečnih obračunskih listih prikažejo prav vse, torej neto plačo, dodatke, stimulacijo, dohodnino, bruto plačo in plačane prispevke po postavkah, tudi drugi bruto s prispevki, ki jih plača delodajalec in seveda, na koncu je prikazan skupni strošek delodajalca in večkrat slišijo od delavcev, da je ta država nora, ker toliko njegovega denarja porabi zase, če sam zraven dodam, da veliko njegovega denarja izgine v korupcijskih bonusih v javnem sektorju in ga tudi veliko pokradejo tam zaposleni preko raznih izplačil, ki si jih po svoje razlagajo. Za primer dam učitelje, ki so zaposleni za 8. ur, delajo na šolah le 4. ure in lahko gredo domov, če pa morajo po četrti uri nekaj še narediti na šoli se jim plačajo nadure ali posebni dodatki...Ja, tukaj izginejo njegovi prispevki in dohodnina. Vsi delodajalci bi morali delavcem vročati obračunske liste z bruto bruto plačami, ker jim ne sme biti vseeno kaj je nad netom, in naj delavci potem študirajo kolikor jim požere država.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2763233] 12.03.19 14:50 · odgovor na: Gustl (#2763108)
Odgovori   +    9
[Gustl]
Ker si bil na strani delojemalcev, tezko razumes, da je delodajalcem vseeno, kako se imenujejo postavke znotraj "stroska delodajalca" in kdo jih kao placa. Ker vse je njihov strošek, ne glede na ime.

Ves to so take kura-jajce debate... na koncu se lahko koncajo samo z Dolancevim izrekom ("tukaj smo na oblasti mi...")

Pregovorni "strokovnjaki za 7000 bruto" bi seveda cisto vsi delali tako, kot delajo drugod po svetu - pogodbeno, pavsalni espe ali enoosebni doo, v sloveniji z dodatkom raznih obvodov da zmanjsas davcni primez, in domov bi gotovo odnesli 5000 ali 5500 eur in placevali minimalne zahtevane prispevke in davke.

Ko enkrat stanes 7 jurjev bruto na mesec, ne mores vec razmisljati kot srpokladivarski podjetniki foruma financ "imam sluzbo za nedolocen cas ker na pogodbi tako pise", ampak ze zdavnaj razmisljas "komu lahko zakasiram najvec za mojo storitev".

Davki na delo niso nobena ovira vrnitvi takih strokovnjakov v slovenijo. Ovira je to, da goveje gospodarstvo pac ne bo placevalo pase na motovilcu in rukoli, za govedo je lucerna dovolj dobra. Pasaluk v katerem uspesneze predstavljajo Mirko Tus, Cesko, Jankovic, Lah, najvecji zaposlovalci pa so Krka, Revoz, Mercator, Gorenje in razne parajavne firme - si nima kaj zaceti s strokovnjaki ki iscejo konkurencno placilo v razvitem svetu. Seveda so tu in tam izjeme, v Sloveniji obstajajo strokovna (ne managerska) delovna mesta za 7 jurjev na mesec - ampak bolj kot slucaj, ne pa kot cela panoga.

Da bi razvili cele take panoge, moramo nehat bit slovenci in se prevzgojiti v juzne nemce (in tako dobiti nemski kapital in morda celo nemsko volilno pravico - tako kot vzhodna nemcija :-). Dobesedno moramo zacet otroke ucit nemscino, slovenscino prepovedat v javnem diskurzu in jo ohranjat doma tako kot Irci in Skoti in Baski in kajvemkdose svoja narecja, in ratat prijazni ko poslanec zeli v trgovini sendvic placat. Identiteto je treba menjati.

Ampak to ni zadostni pogoj - je zgolj nujni, vseeno pa lahko ne rata, in ostanemo zabaceni absurdistan. Pa smo spet pri Dolancevem izreku - da je morda bolje da Mi Ostanemo Slovenci Na Svoji Zemlji, pa ceprav to pomeni da nam vladajo razni visokomiselni Golobcki in Golobici, Zemljaki in Zemljarici medtem ko imajo pri nas inzenirji take prihodke kot cistilka na Dunaju.

Ker ce bi kocka parkrat drugace padla, bi lahko bilo se slabse... lahko bi imeli inzenirji take place kot v Srbiji.
najobj sporočil: 31.906
[#2763238] 12.03.19 15:18 · odgovor na: spiderman (#2763181)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 12.03.2019 15:20
[spiderman]
Plačljiv študij!
Seveda itak, da ne vseh 300 k€, ampak recimo 5 k€/leto.
EDIT: to bi lahko tudi država ti dala kredit...
.
Ko pa se po končanem študiju kot zdravnik (oz. tisto za kar si študiral - da izvzememo razne komentatorje in igralce s končano medicino) zaposliš v Sloveniji (javni sektor ali pa privat) ti država za vsako oddelano leto, npr. pri obračunu dohodnine, teh 5 k€ vrne.
.
Evo to bi bil npr. en način.
.
Druge opcije za preprečitev odliva možganov so pa takšne, kot so jih poznali v NDR in jih še imajo v DPKR itd...
... ja, ampak brez odškodnine najmanj v višini kompletnega stroška študija bi pridobil bolj malo, ker bi zdravniki za bistveno večjo plačo še vedno odhajali v bogatejše zahodne "klube", Slovenija pa razen za simbolično šolnino nižjih stroškov študija od izšolanih zdravnikov ne bi imela nič ... jebiga, po mojem je edini način, da se "prestopi" regulirajo na enak način kot v profesionalnem športu, kar pa se v EU seveda ne bo zgodilo, ker EU ni nastala, da bi vzhodna sirotinja imela kaj več kot drobtinice, ki za nekatere izbrance padejo z gospodarjeve mize ...
anon-191845 sporočil: 961
[#2763251] 12.03.19 16:11 · odgovor na: najobj (#2763175)
Odgovori   +    1
zdravo, se strinjam da mora biti v takih primer registracija/končna kontrola kam greš po faksu. osebno menim da bi moral vsak zdravnik za pol leta na Štajersko/Prekmurje, za pol leta na Gorenjsko, za pol leta na Dolenjsko in Notranjsko, za pol leta na Primorsko in pol leta v Ljubljansko občino. V vsem tem kroženju bi jih moral pošiljat na 2 lokacije za 3 mesce na vas, da spoznajo kaj je njihov dobrobit. Ne da so samo v LJ ali tujini in na rokah buržoazije, aristokratov, napihnjencev z preveč denarja, ko še govorit ne znajo slovensko... , potem pa naslednja izbira ali tujina in delaj kar želiš ali še za 3,5 leta na specializacijo, kar si želiš oz. kar ti je najbližje po srcu. Specializacije so nekontrolirano obremenjene. Tam kjer jih primanjkuje je potrebno narediti manjši dodatni stimulans in zadeva gre naprej. Je pa dejstvo da pri nas zdravnik začetnik dobi 1.300 neto, že v sosednji Avstriji je to neprimerno več. Sin ravnokar končuje Medicinski faks pa ga iz Avstrije kar naprej oblegajo in vabijo da jih obišče in vidi kje bi delal v boljših pogojih kot so pri nas in seveda tudi finačno izplen je precej boljši s tem da mu krijejo vse stroške če jih obišče.
Ker še noben politik ni bil resno bolan se ne zmenijo za problem zdravstva. Ko pa delno zbolijo se delajo ta glavne piz*une kaj oni so in da morajo služit narodu in morajo biti hitro ozdravljeni preko vseh vrst, tudi za ceno drugih pacientov. Tako pa nam mladi še dodatno odhajajo ven.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2763259] 12.03.19 17:12 · odgovor na: anon-207617 (#2763233)
Odgovori   +    5
[NemirniTujec]
Pasaluk v katerem uspesneze predstavljajo Mirko Tus, Cesko, Jankovic, Lah... ...- si nima kaj zaceti s strokovnjaki ki iscejo konkurencno placilo v razvitem svetu.
Yup.

Čeprav se Jankovici in Tuši verjetno najdejo tudi v razvitem svetu, ampak tam so taki verjetno bolj obskurni liki, ali pa "entrepreneur cannon fodder" (recimo Delboy Trotterji, pa razni preprodajalci sumljivih rabljenih avtov in podobni solatarji), ne pa kao vrhunska elita gospodarstva...
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2763302] 12.03.19 23:51 · odgovor na: anon-178149 (#2763207)
Odgovori   +    4
KOLIKO LET IMAŠ PRIVAT FIRMO?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2763314] 13.03.19 07:52 · odgovor na: PyotrNovak (#2763302)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
KOLIKO LET IMAŠ PRIVAT FIRMO?
Ti staviš na lastništvo, jaz te pa povprašam:
KAKŠNE SO TVOJE VELE REFERENCE V POSLOVNEM SVETU?

Je že tako, da imamo različne preference, recimo da si poslovnež, pa ne verjamem preveč v uspšešnost, saj te je še baba dala na čevelj, firmo si bojda zreduciral iz nekoč uspešne (vse s foruma, da ne bo pomote in nezanikano, oziroma si sam zapisal o babi) na 1 zaposlenega študenta. Ekonomsko poslovnega vedenja imaš pa malo, saj si sposoben izračunati delež davka iz plače na osnovi ostanka plače (neto, da ne bo pomote) in to primerjati s tujino, pri čemer si upošteval bruto!
Sam se nisem direktno nikoli ukvarjal s poslom, mi smrdi, in sem vse komercialne zadeve raje prepuščal drugim, bolj tozadevno sposobnim. Sem pa po končanem študiju na 3. stopnji leta 1980 39 let delal v visoko tehnoloških ustanovah, družbenih, privatnih in nato javnih z ne tako malo izkušnjami v takratni meki polprevodniških in mikro tehnologij. In sem tudi solastnik (3%, ker nas je pač več deležnikov) visokotehnološke litvansko-slovenske firme. So mi pač ponudili delež, končno je tehnologija izdelave nekih senzorjev moje delo. Na žalost pa so spori z neko JU in njenimi kadri po moji upokojitvi po +43 let delovne dobe) prekinili delo na nekih drugih senzorjih za eno od slovenskih gazel po prvih dokaj spodbudnih rezultatih.
In mi pravzaprav ni žal, imam še mnogo stvari v privatnem življenju, so še kotički na zemlji kjer še nisem bil, recimo Antarktika in Arktika, pa tudi kakšno E-pot bo potrebno še prehoditi, za začetek moram dokončat E-1 čez Slovaško (Košice-Dukla)do Poljske in vzhodno avstrijski del od Nebelsteina do Devina.

Kaj pa ti? Dnevno noriš po forumih, kitiš se s tujimi imeni, si že vsaj prehodil našo ljubo domovino od S na J po Transferzali ali po E6 (jaz sem jo končal v Travemundeju). Mogoče bi ti pomagala hoja razčistiti misli. Prenekatera ideja se je meni namreč utrnila med hojo po samotnih krajih.... Ne bi ti škodilo!
anon-447765 sporočil: 11
[#2763549] 13.03.19 22:45 · odgovor na: najobj (#2763175)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: anon-447765 13.03.2019 22:50
Veliko besed na tem forumu o mladih, ki doštudirajo doma in nato odidejo, ki kao oškodujejo domovino. Moja dva oba sina pa sta že po srednji šoli odšla, študirat v tujino, tako da tukaj nista nič "zapravila davkoplačevalskega denarja", mislim seveda na strošek študija na unoverzi) pač pa jima obema tam plačujemo šolnino na zasebni univerzi oz. starejši je že končal in se takoj zaposlil. S štirimi plačami začetnika bi že lahko povrnil šolnino za eno šolsko leto.
Razlika je sanjska in sploh ni za razlagat... Ali pa kar precej primerov znancev, kjer otroci tudi študirajo v tujini na sicer javnih univerzah bez šolnine...tako, da lahko vi zaostrite pogoje kolikor hočete, najboljši ali če rečemo temu najbolj ambiciozni bodi odšli, če je treba že takoj po osnovni šoli (preverite čez mejo v Avstriji, koliko je tam že zdaj slovenskih dijakov). Sem namreč tudi ena tistih, ki lahko samo rečem Srečno otroka in ne ozirajta se nazaj!
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2763572] 14.03.19 07:52 · odgovor na: anon-447765 (#2763549)
Odgovori   +    0
[Serviet]
Veliko besed na tem forumu o mladih, ki doštudirajo doma in nato odidejo, ki kao oškodujejo domovino. Moja dva oba sina pa sta že po srednji šoli odšla, študirat v tujino, tako da tukaj nista nič "zapravila davkoplačevalskega denarja", mislim seveda na strošek študija na unoverzi) pač pa jima obema tam plačujemo šolnino na zasebni univerzi oz. starejši je že končal in se takoj zaposlil. S štirimi plačami začetnika bi že lahko povrnil šolnino za eno šolsko leto.
Razlika je sanjska in sploh ni za razlagat... Ali pa kar precej primerov znancev, kjer otroci tudi študirajo v tujini na sicer javnih univerzah bez šolnine...tako, da lahko vi zaostrite pogoje kolikor hočete, najboljši ali če rečemo temu najbolj ambiciozni bodi odšli, če je treba že takoj po osnovni šoli (preverite čez mejo v Avstriji, koliko je tam že zdaj slovenskih dijakov). Sem namreč tudi ena tistih, ki lahko samo rečem Srečno otroka in ne ozirajta se nazaj!
Bomo te vprašali še enkrat, ko boš vnučke videla samo preko Skypa.
najobj sporočil: 31.906
[#2763597] 14.03.19 09:55 · odgovor na: anon-447765 (#2763549)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 14.03.2019 09:55
[Serviet]
Veliko besed na tem forumu o mladih, ki doštudirajo doma in nato odidejo, ki kao oškodujejo domovino. Moja dva oba sina pa sta že po srednji šoli odšla, študirat v tujino, tako da tukaj nista nič "zapravila davkoplačevalskega denarja", mislim seveda na strošek študija na unoverzi) pač pa jima obema tam plačujemo šolnino na zasebni univerzi oz. starejši je že končal in se takoj zaposlil. S štirimi plačami začetnika bi že lahko povrnil šolnino za eno šolsko leto.
Razlika je sanjska in sploh ni za razlagat... Ali pa kar precej primerov znancev, kjer otroci tudi študirajo v tujini na sicer javnih univerzah bez šolnine...tako, da lahko vi zaostrite pogoje kolikor hočete, najboljši ali če rečemo temu najbolj ambiciozni bodi odšli, če je treba že takoj po osnovni šoli (preverite čez mejo v Avstriji, koliko je tam že zdaj slovenskih dijakov). Sem namreč tudi ena tistih, ki lahko samo rečem Srečno otroka in ne ozirajta se nazaj!
... čuj, vsak naj živi svoje življenje, kjer hoče in kakor hoče, ampak naj si ga sam plača ...

P.S.: pozabil si napisat, kaj je narobe s pravili v profesionalnem športu, da na vseh področjih ne bi veljala enaka pravila ...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2763609] 14.03.19 10:49 · odgovor na: anon-447765 (#2763549)
Odgovori   +    2
[Serviet]
Veliko besed na tem forumu o mladih, ki doštudirajo doma in nato odidejo, ki kao oškodujejo domovino. Moja dva oba sina pa sta že po srednji šoli odšla, študirat v tujino, tako da tukaj nista nič "zapravila davkoplačevalskega denarja", mislim seveda na strošek študija na unoverzi) pač pa jima obema tam plačujemo šolnino na zasebni univerzi oz. starejši je že končal in se takoj zaposlil. S štirimi plačami začetnika bi že lahko povrnil šolnino za eno šolsko leto.
Razlika je sanjska in sploh ni za razlagat... Ali pa kar precej primerov znancev, kjer otroci tudi študirajo v tujini na sicer javnih univerzah bez šolnine...tako, da lahko vi zaostrite pogoje kolikor hočete, najboljši ali če rečemo temu najbolj ambiciozni bodi odšli, če je treba že takoj po osnovni šoli (preverite čez mejo v Avstriji, koliko je tam že zdaj slovenskih dijakov). Sem namreč tudi ena tistih, ki lahko samo rečem Srečno otroka in ne ozirajta se nazaj!
Na Hrvaškem po anketah 50% mladih želi v tujino. V SLO verjetno še ni tako hudo, ker je pri nas kljub vsemu boljši standard. Je pa že sedaj jasno kam gre trend v južnih gubernijah EU. Zaradi demografskega krča bomo primorani odpreti vrata migrantom ali pa bomo jedli travo. It's that simple.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2763639] 14.03.19 11:45 · odgovor na: anon-204390 (#2763609)
Odgovori   +    2
[vickibedi]
Na Hrvaškem po anketah 50% mladih želi v tujino. V SLO verjetno še ni tako hudo, ker je pri nas kljub vsemu boljši standard.
Ma kaki standard... Da je hiša od staršev, v katerih moraš živeti, bila ob gradnji ometana, in da se okoli nje kosi trava? Glede salonitk na strehah pa smo že tam-tam.
Je pa že sedaj jasno kam gre trend v južnih gubernijah EU. Zaradi demografskega krča bomo primorani odpreti vrata migrantom ali pa bomo jedli travo. It's that simple.
Ne ni, najprej je treba ločiti vzroke in posledice.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2763663] 14.03.19 12:24 · odgovor na: anon-191845 (#2763046)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: anon-180464 14.03.2019 12:25
[FIN-353404]
Hčerka dela doktorat v Bruslju. Priložnost se ji je ponudila na hitro, saj je bil profesor z njo zadovljen in jo je priporočil svojemu kolegu. Šel sem z njo in ji pomagal da sva v enem tednu najela stanovanje, uredila vpis, odprla bančni račun, prijavo na občini, uredila zdravstveno zavarovanje, odšla po nakupih v IKEO. Vedno in povsod so nama točno povedali kaj je potrebno narediti, da bova opravila po kar sva prišla.
O matr! Kaj res zdaj pri nas starši hodijo okrog urejati življenje celo za doktorante?
Jaz sem šel na svoj informativni dan v SREDNJO šolo sam. Danes ga ni junaka.
Starši praga mojega faksa niso prestopili nikoli.
Ko je šla hči na informativni dan na fakulteto, sem ji samo zaželel srečno pot (tudi ni blizu). Da bi šel z njo, nisem niti pomislil. Saj je vendar polnoletna.
In se je sama zmenila z najemodajalcem, najela stanovanje, se vpisala in začela živeti zdoma.
spiderman sporočil: 1.741
[#2763775] 14.03.19 15:46 · odgovor na: anon-180464 (#2763663)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: spiderman 14.03.2019 15:47
[kekez]
O matr! Kaj res zdaj pri nas starši hodijo okrog urejati življenje celo za doktorante?
Jaz sem šel na svoj informativni dan v SREDNJO šolo sam. Danes ga ni junaka.
Starši praga mojega faksa niso prestopili nikoli.
Ko je šla hči na informativni dan na fakulteto, sem ji samo zaželel srečno pot (tudi ni blizu). Da bi šel z njo, nisem niti pomislil. Saj je vendar polnoletna.
In se je sama zmenila z najemodajalcem, najela stanovanje, se vpisala in začela živeti zdoma.
Se spomnim prigode, ko sem jaz šel na informativni dan za SŠ tam daljnega leta 1985.
V prvem letniku nas je bilo do oddelka "k" - torej ca. 350 dijakov.
.
In od vse te množice je samo eden (1!) na informativni dan prišel s fotrom.
Do konca četrtega letnika smo čisto vsi iz generacije vedali zanj: "saj veš un, k je s fotrom prišel na informativnega"...
:-)
crt sporočil: 27.157
[#2763809] 14.03.19 18:05 · odgovor na: (#2763646)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: crt 14.03.2019 18:09
[rename]
Hrvaška ima morje, brez tega bi bili nekje na nivoju Srbije...
to morje je hkrati izvor dutch disease - je panoga, ki sama od sebe rodi in jo samo obiras, kar zavira razvoj drugih, because why bother.

to seveda ni specificno hrvaski problem, ker potem bi se imenovalo croatian disease :)
ima pa Hrvaška še nekaj, česar Slovenija nima - domoljubje in enotnost, ko je treba skupiti skupaj. Zato me niti ne bi presenetilo, če nas v 20 letih ne prehitijo.
osebno bi bil zelo, zelo skepticen glede tega. ker kakor spremljam hrvaske medije - kdor misli, da so v sloveniji ljudje razdvojeni in skregani, se lahko gre najprej na hrvasko ucit, kaj to je. to plus res masoven brain drain in res zjebane institucije (tudi glede tega velja kot omenjeno glede razdvojenosti).

hrvaska je videti kot nek hibrid med grcijo in poljubno juznoamerisko drzavo (ok ni treba takoj navalit z venezuelo, but you get the general idea). in to seveda tudi za slovenijo ni fajn zmaga, ker je boljse imeti soseda v dobrem stanju kot slabem.

Je pa dejstvo tudi, da odpiranje (muslimanskim) migrantom ne pomeni rešitev demografske problematike, ampak še dodaten pospešek k islamizaciji Slovenije.
Kot je muftiju lepo ušlo: čez 20 let bo večina Slovencev muslimanske vere. Zagotovo pa se to ne bo zgodilo na Hrvaškem.
cez 20 let bo my ass vecina slovencev (prebivalcev slovenije i guess, zaradi boljse definiranosti) muslimanske vere. lahko greva stavit, bova verjetno se oba dozivela naslednjih 20 let - inshallah :)

(edino kar je - nekako morava pokriti se varianto C - neobstoj slovenije. ampak tudi to bolj s stalisca metodoloske rigoroznosti kot pa kot neko mainstream moznost.)
crt sporočil: 27.157
[#2763814] 14.03.19 18:42 · odgovor na: (#2763813)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 14.03.2019 18:43
[rename]
Don’t shoot the messanger ;-)
Napoved cez 20 let je dal mufti, stavi z njim (ce si upas, xe,xe).
naceloma nimam problema s tem, razen da se midva ze poznava, muftija pa ne bom sel ekstra iskat in cukat za rokav, da bi lahko stavil.

20 let je relativno kratka doba. stanja in procesi imajo svojo inercijo. ta inercija (ali: lepljivost sedanjega stanja) je tipicno veliko vecja, kot pa si clovek predstavlja, ko samo v svoji glavi nekaj premetava in pride do necesa, kar se mu zdi logicen sklep. velja za raznorazna podrocja.

tipicen primer rezultata je potem nekako po takem kopitu: saj naceloma si prav razmisljal, samo da si delno kvalitativno, precej kvantitativno in zelo kronolosko falil.

Kar se pa hrvaske enotnosti tice: navzven so enotni, potem pa umazano perilo perejo doma, ne v DU.
Slovenci pa....well, ya know wat I mean :-P
za moje pojme so vsi razni "tojemoznosamoprinas, drugod pa..." to be approached with extreme prejudice because of likely being full of shit in to ne velja samo za primer, ko "pri nas" pomeni v sloveniji.

bolj kot gledas razne drzave skozi njihove domace medije, bolj ti je po moje jasna skupna mera krvavosti pod kozo ter kako strahovite kolicine pozerstva in marketinga drugim in sebi se prodajajo kot hude in pomembne resnice.
anon-171197 sporočil: 814
[#2764403] 18.03.19 03:19 · odgovor na: anon-180464 (#2763663)
Odgovori   +    0
No, ravno tole sem tudi jaz imel v mislih. Bog se usmili teh novodobnih studentekov in njihovih starsev. Bom napisal kar grdo ... mogoce se dobro, da gre, da se koncno postavi na svoje noge ... bodo pa tekle se krokodilje solze, ko bo stvar zacela it zares in bo odrascanje v tujini pokazalo svoj pravi obraz. Viel Glück
anon-491233 sporočil: 1
[#2764601] 19.03.19 05:42
Odgovori   +    5
čas vnosa: 18.03.19 23:17
Kaj manjka v Sloveniji so vecja tehnoloska podjetja z visoko dodano vrednostjo. Portugalska je spremenila davcni sistem in privabila podjetja kot so Google in Amazon. Place gredo v nebo, ljudje se iz tujine selijo v Lisbono, ki dobro sluzijo in veliko zapravljajo, drzava pa se vedno pobere vec davka kot ga je predno je znizala davke. Dokler bodo pa v Sloveniji samo dvigovali davke, gradili lakirnice in termo elektrarne pa bo se naprej kot je sedaj. Treba je razmisljati dolgorocno ne samo do naslenjega mandata.
hostamox sporočil: 8.460
[#2764641] 19.03.19 09:11 · odgovor na: anon-191845 (#2763135)
Odgovori   +    0
[FIN-353404]
primer šolanja zdravnika skozi 6 let trajajočega študija 300.000,00 €, nato pa še 5-6 let specializacija še nekje med 250.-300.000,00 €, torej ko naj bi zdravik bil samostojen je to že 600.000,00€. Toliko vrže denarja stran Šarec in jemu podobni de**li pred njim in morda še za njim... samo na enem primeru
Tule mal brcaš v temo. Cena naletnik jecca 15.000 , v soseščini še nižja.
Cenaspecializacije verjetno nekaj podobnega. tako da vse skup nekje 250 jurjev.

Če ga hočeš še štipendirat, oz ga plačevat za študij-kot delo npr 30 jurjev brutoletno, pa res prideš na 600.000 v 10 letih.

Strani: 1 2 3