Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Rebalansu se v DZ obeta zadostna podpora

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[1011Arist]
> [sopranos]
> > [1011Arist]
> > > [sopranos]
> > > > [1011Arist]
> > > > > [FIN-311684]

>
> Ko sem pred časom gledal podatke za druge države je bilo pri razvitih državah razlika -5 do +10% med javnih in zasebnim sektorjem. Pri nas pa +30% v korist javnega sektorja.
>

Trenutno je razmerje v Sloveniji pri izplačilih za leto 2018 +23,29 za javni sektor.
Seveda, ker je razlika "samo" 23+% v korist javnega sektorja, se bo sedaj enormno dvignilo plače v javnem sektorju. Zato ker ni več 30% razlike tako kot je bilo recimo leta 2008 (takrat je bilo celo 32%). Za leto 2019 in leto 2020 se bodo številke v korist javnega sektorja zagotovo povečale.
PRimerjati je treba krompir s krompirjem, pri nas je večino zdravstva v javnem sektorju, v veliko državah pa je ravno obratno. Če v Slovenski "eksperimentalno premaknemo zdravstvo iz javnega v zasebno" dobimo, da so plače v tako izračunanem javnem za 18,69% višje kot v zasebnem, ki mu je prišteto zdravstvo.
No, in sedaj si izločil zdravstvo, pa je razlika še vedno 18+%. In tebi se to zdi normalno in sprejemljivo? In pri enem večjih javnih sektorjev v EU.
Skratka priročno je udrihati brez izračunov, dejansko pa nismo kaj posebno drugačni od primerljivih OECD držav.
Ja, so države, ki so slabše od Slovenije. Ampak jih je pa tudi, ki so precej boljše. V glavnem, Slovenija ni nikjer odlično. Ali je nekje v povprečju ali pod njim. Skratka v bolj slabi kot dobri družbi.

Je pa nekaj res, da za podobno boleznijo kot Slovenija trpi tudi večji del EU. V ZDA recimo so tisti s srednješolsko izobrazbo plačani precej več kot zaposleni v zasebnem sektorju. Medtem ko je situacija pri tistih z univerzitetno izobrazbo obrnjena. In kako je v Sloveniji? Če imaš v javnem sektorju srednjo šolo si vreden manj kot smet. Dela se veliko, plačilo je nizko. Medtem ko se pri tistih z univerzitetno izobrazbo situacija obrne. Ravno obratno kot recimo v ZDA. Za ZDA so mi zadeve logične, za EU mi pač niso.

ec.europa.eu/economy...508_en.pdf