Izbrani forum: Moje finance

Izbrana tema: članek Petra bi vložila 180 tisočakov v stanovanje. Je to pametno?

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (45)

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[crt]
> [NemirniTujec]
> > [crt]
> > > [NemirniTujec]
> > > In zakaj bi nekaj tako bedastega sploh recikliral?
> >
> > mogoce se odgovor zacne pri tem, da od 2015 pa do danes kljub petri se vedno ni prisel konec zgodbe.
> >
> > (the bear case is always more intellectually attractive, etc)
>
> No, se dobro da ne reciklirajo "mi imamo najvecjega" (Publikum balkan, 2007).

dno cen stanovanj je bilo q3 2014 (vir nedavni clanek by tadejk www.finance.si/89448...zelo-hitro ).

ob zacetku 2015 je ecb zacela qe (ie. pobirati denar z drevesa, na katerem raste denar).

petra je poleg tega ze tako relativno dobrega timinga zadela ravno tocko, od katere dalje so bili vsi kvartalni bdp impulzi visji, in kupila zadevo z leverage x 10.

gledano z 10/10 rearview mirror pogledom je bil nakup zelo lepo izveden (ce je seveda potem bil).

zadeva je zrasla recimo 30% (glede na to, da so stanovanja samo v zadnjih dveh letih 19%). petra je naredila 300%.

v prejsnji buli je bil low point -35% (vir isti, glede na komatoznost inflacije v tem obdobju po moje ni kljucno, a gledamo nominalno ali "realno").

ce bo bula enake velikosti, bo petra seveda pod vodo. morda pa je bila zadovoljna s 300% (ali 100% ali 200%), prodala in to bere in se smeji. ka te vem. zivljenje je sestavljeno iz samih posebnih primerov :)

moje nagnjenje do advocatus diaboli ti je znano, jemlji v tem duhu. drzi pa vse.
Leta 2015 90% nepr kreditov za ljudi ki niso simona dimic ni bilo.

Zdaj zakaj so bili petri pripravljeni iti na roko z 90% - ko bi znao, morda ima dodatne nepremicnine, ki jih lahko da pod hipoteko. Ampak potem njena investicija ni vec 20k, in donos ni vec 300%, pac pa je na kocko postavila precej vec - in se je in hindsight izslo seveda, ce je kupila prav cas in bo prodala prav cas. Kljub vsem davkom, provizijam in delu s tem.

Se vedno pa mislim da je osnovna ideja - ne glede na to kje v nepr. ciklu se nahajamo - izredno neumna, ker nakljucna "petra z 20k pri 45 letih" nima pojma o rizikih in donosih, ki jih s tako odlocitvijo sprejema, ker v downturnu lahko ostane tudi brez podedovane/pojazbinjene nepremicnine, ki jo bo morala dati v hipoteko za pridobitev tega kredita.

Dvomim da si je petra pri 45ih rekla "fuck kok je dolgcajt, dajmo bajto na hipoteko in z 10x vzvodom investirajmo prihranke v ljubljanski realestate market, pa bude sta bude" - pac pa je menila da je pridna in preudarna.

... razen ce je porocena s frajerjem ki pac gamblanje z 20 do 40 jurjev komot pozre zato da je mir pri hisi in da so froci siti in cunje oprane... takih peter je kolikor hoces in ja, vcasih jim pac rata.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2759808

Strani: 1

crt sporočil: 27.181
Zadnja sprememba: crt 22.02.2019 16:21
[NemirniTujec]
Leta 2015 90% nepr kreditov za ljudi ki niso simona dimic ni bilo.
ecb je imela prvo tranzo TLTRO v 2014, vendar je imela pred tem tudi druge mutacije podobne fore, tj. vzamemo denar z drevesa in recemo poslovnim bankam, da jim bomo jebali vse po spisku, ce tega ne plasirajo populaciji.

mojo mikro firmico je tuja banka leta 2012 ( = se globoko v buli ciklusa, veliko bolj kot 2015) milo prosila, naj za bozjo voljo vzame kredit, tudi ce ga ne rabi, tek da se nadje in da bodo oni lahko rekli, da posojajo (prebivalstvu in malim-srednjim podjetjem).

glede na oboje ne bi ravno upal kategoricno trditi, da 90% naroda v late 2015 ni moglo dobiti nepremicninskega kredita. (simona dimic je bila 2009)

Se vedno pa mislim da je osnovna ideja - ne glede na to kje v nepr. ciklu se nahajamo - izredno neumna, ker nakljucna "petra z 20k pri 45 letih"
zato je bil (i guess) svetovalni clanek napisan tako, kot je bil.

ne obstaja pa niti splosna petra niti splosna osnovna ideja, samo konkretne zasedbe obojega.

Strani: 1