Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[MarijanMacek]
Država kot lastnik postavi vodstvo in nadzorne organe (no če se motim me podučite) in vodstvo odgovarja lastniku, ki pač vodstvo zamenja, če meni da rezultati niso zadovoljujoči.
Laična razlaga malega človeka, ki tozadevno modrost zajema iz odličnih deželnih medijev:

Država nekako dobi vlado, vlada ima ministre, pod ingerenco enega od ministrstev je državni holding (so še druge državne kapitalske tvorbe, a ohraniva zadevo simpl), poenostavljeno rečeno minister predlaga nadzornike holdinga, vlada to sprejme, potem pa nadzorniki izberejo upravo. Mislim, da morata obe garnituri - nadzorniki in uprava holdinga dobiti žegen parlamenta. Vse se veliko usklajuje in kombinira. Ker se te zamenjave navadno zgodijo ob spremembi političnih vetrov in tokov, začne uprava holdinga enkrat potem mešati po nadzornih svetih (para)državnih firm in ko se kalnost tam malo zbistri, so na vrsti uprave teh firm. Tako uletavajo razne glavine, selijo se jazbeci in izletavajo AŽKjke. Ta val bi vodstvo SŽ-TP dosegel enkrat sredi mandata vlade, če ne bi bilo posebnih afer, berdajsarij ali drugih šokov.

Upam, da sem bil dovolj nazoren, čeprav netehničen in precej blebetajoč. Tako to gre, si predstavljam.