Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
Najprej vprašanje. Rast BDP, je to na državo ali na prebivalca? Kot je videti iz grafa gre za države. Glede na to da je v enih državah prisotno veliko priseljevanje, pri drugih pa odseljevanj, lahko to pomembno popači sliko.

Temu je treba dodati še nefleksibilnost pri najemanju in odpuščanju delovne sile.

Naslednje leto bo pa v Sloveniji sploh veselica, ko se bo dvignila minimalna plača, ko se bodo obračunali prispevki v višini 58% povprečne plače (čeprav je minimalna plača približno 50% povprečne plače) in ko se bo iz minimalne plače izločil še dodatek na delovno dobo (se pravi tudi 20% poviški iz tega naslova). In to bo sovpadlo z gospodarskim ohlajanjem po svetu, morebiti celo z recesijo.

Tudi v Španiji je zanimivo, da si bodo privoščili kar 22% dvig minimalne plače pri 14% brezposelnosti. Bo zanimivo videti cifre brezposelnosti čez leto ali dve. Pri Španiji je tudi zanimivo kako je pred krizo 2008 zniževala javni dolg v BDP, sedaj pa, kljub gospodarski rasti ne kaže nobene želje po tem.

Luksemburg in Irska se zdita super. Je pa rast obeh BDP-jev zaradi razno raznih davčnih shem verjetno malo manjša.

Me je pa presenetila Francija, ki je le lepo usklajevala plače z rastjo BDP. Po drugi strani pa je morda to vzrok za rumene jopiče. Ker se ljudem zdi, da se vrtijo na mestu in da ne napredujejo.

Pri Litvi jaz nekega hudega problema z dvigovanjem minimalne plače ne vidim. Ker so štartali z res nizke osnove. In pri takem izseljevanju kot ga imajo, po mojem s tem ne morejo prav veliko zajebati. Morda bo prvi udares hud, ampak bolje kot počasno umiranje na obroke. Pa konec koncev so štartali z res nizke osnove. Bolj problematične so Španija, Velika Britanija in Portugalska. Ter so v absolutnih zneskih res zelo dvignile plače.