Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.796
[telexdell]
> [usimoncic] Povsem normalno je, da se določene omejene vire izrabi za to, da se razvije nove tehnologije, ki omogočajo ekonomsko upravičeno koriščenje čistejših in manj omejenih virov. Tako je vedno šel razvoj naprej, vse drugo je scanje proti vetru.
>
>

Se bom omejil le na ta del. Saj to pove vse tudi o ostalem.
Od lesa, preko premoga in radioaktivnega razpada smo prišli tako daleč, da nove tehnologije omogočajo koriščenje čistejšega in manj omejenega vira, kar energija sonca zagotovo je. Preko energije sonca pa bomo ščasoma prišli tudi do tehnologije zlitja jeder, s katero bomo sonce lahko ustvarili kar sami.


PS Je pa čudno- lepo opišeš kako logično poteka razvoj pa vseeno hočeš scati proti vetru, ko zagovarjaš premog in radioaktiven razpad snovi.
Sčasoma, bomo prišli do fuzije....To nam obljubljajo že 50+ let pa nismo še nič bližje...Tudi Vodik kot energent (ali pa hranilnik energije), je za spolšno rabo Neuporeben.

Ne ti je jaz ne bova živela 200+ let, da bi uživala sadove jerdske fuzije in vodika, zato si pomagamo z viri, ki so nam komercialno dostopni. Lahko se pa gremo "igrat papeža" in vsi skupaj zmrznemo na kako hladno zimsko noč.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2755576

Strani: 1

anon-116402 sporočil: 4.340
[0513ANITO]
> [telexdell]
> > [usimoncic] Povsem normalno je, da se določene omejene vire izrabi za to, da se razvije nove tehnologije, ki omogočajo ekonomsko upravičeno koriščenje čistejših in manj omejenih virov. Tako je vedno šel razvoj naprej, vse drugo je scanje proti vetru.
> >
> >
>
> Se bom omejil le na ta del. Saj to pove vse tudi o ostalem.
> Od lesa, preko premoga in radioaktivnega razpada smo prišli tako daleč, da nove tehnologije omogočajo koriščenje čistejšega in manj omejenega vira, kar energija sonca zagotovo je. Preko energije sonca pa bomo ščasoma prišli tudi do tehnologije zlitja jeder, s katero bomo sonce lahko ustvarili kar sami.
>
>
> PS Je pa čudno- lepo opišeš kako logično poteka razvoj pa vseeno hočeš scati proti vetru, ko zagovarjaš premog in radioaktiven razpad snovi.

Sčasoma, bomo prišli do fuzije....To nam obljubljajo že 50+ let pa nismo še nič bližje...Tudi Vodik kot energent (ali pa hranilnik energije), je za spolšno rabo Neuporeben.
Problem fuzije je predvsem v tem, da se nekaj obljublja, ne da bi imeli kaj konkretnega v rokah. Prav je, da se dela raziskave na področju fuzije, kdaj bo prišlo do preboja, pa ne ve nihče. Lahko že za časa našega življenja, lahko pa da niti naši vnuki tega ne bodo videli.

Drug problem fuzije je pa v tem, da se je tudi zaradi neupravičenih obljub na stranski tir postavilo razvoj fisije. Tam so bolj ali manj inženirski problemi, s katerimi bi lahko rešili problem odpadkov in zalog goriva. Investicije tam bi dale precej bolj predvidljive rezultate, katere bi uživalo večina danes živečih.

Vodik je pa zgodba zase. V osnovi se moramo zavedati, da ni energent, ampak prenostnik energije in kot tak tekmuje z baterijami. V zadnjem času so klasične baterije naredile kar velik napredek pri kapaciteti, vodik pa je v osnovi omejen s precej slabim izkoristkom (elektroliza vode 80%, gorivna celica 60%), kar je bistveno manj od izkoristka polnjenja/praznjenja baterije. Poleg tega je shranjevanje vodika zelo težavno in tipično povezano z dodatnimi energijskimi izgubami, tako da jaz zaenkrat tune vidim nekega potenciala za karkoli (razen za kurjenje davkoplačevalskega denarja).

Ne ti je jaz ne bova živela 200+ let, da bi uživala sadove jerdske fuzije in vodika, zato si pomagamo z viri, ki so nam komercialno dostopni. Lahko se pa gremo "igrat papeža" in vsi skupaj zmrznemo na kako hladno zimsko noč.
Glede najine pričakovane oz. nepričakovane življenske dobe so 100% strinjam s teboj, glede fuzije pa nimam časovnice. Ekonomsko upravičeno izkoriščanje fuzije je znanstven problem in kot pri vseh znanstvenih odkritjih bo tudi tu enkrat (če bo) prišlo do preboja, vendar ne vemo ne kdaj ne kje. Z večjimi investicijami v to področje lahko povečamo verjetnost za ta dogodek, ne moremo pa svoje prihodnosti graditi na predpostavki, da se bo to zgodilo do takrat in takrat.

Strani: 1