Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2755052] 28.01.19 07:21
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: bc123a 28.01.2019 07:31
A to smem pustiti tule?

www.youtube.com/watc...DQDyt0B-1E

Pa se malo bolj resno argumentacijo:
In 2013 coal made up about 45% of Germany's electricity production (19% from hard coal and 26% from lignite).[17] German coal-fired power plants are being designed and modified so they can be increasingly flexible to support the fluctuations resulting from increased renewable energy. Existing power plants in Germany are designed to operate flexibly. Load following is achieved by German natural gas combined cycle plants and coal-fired power plants. New coal-fired power plants have a minimum load capability of approximately 40%, with further potential to reduce this to 20–25%.
Skratka, plin in premog ze sedaj uporabljajo za kompenzacijo fluktuacij v proizvodnji obnovljivih virov. Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?

Gospodinjski in industrijski odjemalci ne smejo občutiti rasti cen elektrike od leta 2023 naprej, določa koncept premogovne komisije. Pomagali jim bodo z znižanjem omrežnine, po drugi strani pa bodo davkoplačevalce takšni stroški obremenili za okoli dve milijardi evrov na leto.
Zgleda, da bodo v nemskih elektrarnah po dokoncanju "energiewende" kurili predvsem - denar.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2755062] 28.01.19 08:26 · odgovor na: bc123a (#2755052)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.
bc123a sporočil: 48.253
[#2755063] 28.01.19 08:34 · odgovor na: BorutHocevar (#2755062)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: bc123a 28.01.2019 08:36
[hocevarb]
> [bc123a]
> Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?

Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.
Tule jim bodo pa Americani navili usesa, ce bodo kot clanica NATO energetsko se bolj odvisni od rusije (pa tudi brez navijanja americanov je to zelo problematicno, geostratesko gledano). Mislim, oni putin ki sem ga dal ima point, ima pa point tudi to, da je plin energent, ki se ga ne skladisci v velikem obsegu in je kar se rezerv tice popolnoma nekaj drugega kot jedrsko gorivo ("nalozis v pec" enkrat na leto) ali pa premog (ga kopljes sam pri sebi).

Kaj ce se politicni odnosi z Rusijo se naprej kisajo? Kot sem rekel v ZS, tole izgleda plan, ki je zelo posut z negotovostjo. Putinu je seveda v interesu da bo imel v Moskvi pipico, s katero bo zvijal najvecjo evropsko gospodarsko velesilo, tako kot je zvijal ukrajino, kaj ces lepsega.
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2755066] 28.01.19 08:42 · odgovor na: bc123a (#2755063)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [hocevarb]
> > [bc123a]
> > Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
>
> Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.

Tule jim bodo pa Americani navili usesa, ce bodo kot clanica NATO energetsko se bolj odvisni od rusije (pa tudi brez navijanja americanov je to zelo problematicno, geostratesko gledano). Mislim, oni putin ki sem ga dal ima point, ima pa point tudi to, da je plin energent, ki se ga ne skladisci v velikem obsegu in je kar se rezerv tice popolnoma nekaj drugega kot jedrsko gorivo ("nalozis v pec" enkrat na leto) ali pa premog (ga kopljes sam pri sebi).

Kaj ce se politicni odnosi z Rusijo se naprej kisajo? Kot sem rekel v ZS, tole izgleda plan, ki je zelo posut z negotovostjo. Putinu je seveda v interesu da bo imel v Moskvi pipico, s katero bo zvijal najvecjo evropsko gospodarsko velesilo, tako kot je zvijal ukrajino, kaj ces lepsega.
Merklova ni bla samo pri Stasiju, zgleda da ja bla tudi v KGB.
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2755085] 28.01.19 10:01 · odgovor na: BorutHocevar (#2755062)
Odgovori   +    6
[hocevarb]
> [bc123a]
> Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?

Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.
Če mislijo delati elektriko iz plina, naj za začetek ustavijo vse aktivnosti povezane z razvojem električnih avtomobilov. Kaj je bolj neumnega kot delati elektriko iz plina, razvijati električne avte in razvijati električno omrežje za obratovanje polnilnic, če lahko z obstoječo avtomobilsko tehnologijo in obstoječim plinskim omrežjem poganjaš promet na plin.

Za ilustracijo si poglejmo (zelo optimističen) izkoristek električnega avta
- plinska elektrarna 60%
- omrežje 90%
- polnjenje-praznenje baterije 95%
- inverter 97%
- elektromotor 95%
Skupaj: 47%

K temu dodaj še izgube za ogrevanje pri električnem avtu, potem pa primerjaj z izkoristkom avta z motorjem na plin in hibridnim pogonom. Smo kar tam-tam. S to razliko, da imamo pri plinu na voljo vso tehnologijo in skoraj vso infrastrukturo (bencinske črpalke bi morali še priklopiti na plinsko omrežje), pri elektriki pa moramo vse še razviti in zgraditi.
bc123a sporočil: 48.253
[#2755091] 28.01.19 10:26 · odgovor na: anon-116402 (#2755085)
Odgovori   +    1
[usimoncic]
> [hocevarb]
> > [bc123a]
> > Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
>
> Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.

Če mislijo delati elektriko iz plina, naj za začetek ustavijo vse aktivnosti povezane z razvojem električnih avtomobilov. Kaj je bolj neumnega kot delati elektriko iz plina, razvijati električne avte in razvijati električno omrežje za obratovanje polnilnic, če lahko z obstoječo avtomobilsko tehnologijo in obstoječim plinskim omrežjem poganjaš promet na plin.
Tocno.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2755095] 28.01.19 10:35 · odgovor na: anon-116402 (#2755085)
Odgovori   +    0
[usimoncic]
Če mislijo delati elektriko iz plina, naj za začetek ustavijo vse aktivnosti povezane z razvojem električnih avtomobilov. Kaj je bolj neumnega kot delati elektriko iz plina, razvijati električne avte in razvijati električno omrežje za obratovanje polnilnic, če lahko z obstoječo avtomobilsko tehnologijo in obstoječim plinskim omrežjem poganjaš promet na plin.
K temu dodaj še izgube za ogrevanje pri električnem avtu, potem pa primerjaj z izkoristkom avta z motorjem na plin in hibridnim pogonom. Smo kar tam-tam. S to razliko, da imamo pri plinu na voljo vso tehnologijo in skoraj vso infrastrukturo (bencinske črpalke bi morali še priklopiti na plinsko omrežje), pri elektriki pa moramo vse še razviti in zgraditi.
Sliši se logično. Na misel mi prideta dva odgovora:

- Na plin računajo začasno in želijo spodbuditi razvoj e-prometa in ustrezne infrastrukture.
- Kolikor sledim, spodbujajo plin kot prehodno gorivo v cestnem transportu predvsem Italijani (Iveco) in Skandinavci. Nemci pa zaostajajo. Še ena od nelogičnosti nemške energetske politike.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2755097] 28.01.19 10:45 · odgovor na: bc123a (#2755091)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [usimoncic]
> > [hocevarb]
> > > [bc123a]
> > > Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
> >
> > Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.
>
> Če mislijo delati elektriko iz plina, naj za začetek ustavijo vse aktivnosti povezane z razvojem električnih avtomobilov. Kaj je bolj neumnega kot delati elektriko iz plina, razvijati električne avte in razvijati električno omrežje za obratovanje polnilnic, če lahko z obstoječo avtomobilsko tehnologijo in obstoječim plinskim omrežjem poganjaš promet na plin.

Tocno.
Majcken problem je navada visokega obdavcevanja transporta po evropi. Kurilno olje lahko obarvas... kakl bos plin obarval, oz. Ljudem prepovedal da imajo doma se pipico za avto natankat? Diktatura preverjanja domace plinske napeljave?

UK se v cca 50% (morda se vec, vecina prostotrznih tankerjev tudi z ruskim plinom handla po pristaniscih sveta) greje z ruskim plinom, drugi pol pa z ostalim plinom (plin je 99.9% nacin ogrevanja, cel otok ima plinovod do vsake hise, viri elektrike so bolj razprseni). Hkrati se gre slovence in hrvate z rusijo (jebi ga, hrvaska je za UK pac premala tarca, da bi lahko ovce z njo strasil).

Jaz ljudem rad z ruskim naglasom priporocam "peepl, vaj dont vii rather mejk enemies with argentina? Are you sure wii want a war with raaša? Realy?"
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2755106] 28.01.19 10:54 · odgovor na: BorutHocevar (#2755095)
Odgovori   +    2
[hocevarb]
> [usimoncic]
> Če mislijo delati elektriko iz plina, naj za začetek ustavijo vse aktivnosti povezane z razvojem električnih avtomobilov. Kaj je bolj neumnega kot delati elektriko iz plina, razvijati električne avte in razvijati električno omrežje za obratovanje polnilnic, če lahko z obstoječo avtomobilsko tehnologijo in obstoječim plinskim omrežjem poganjaš promet na plin.

> K temu dodaj še izgube za ogrevanje pri električnem avtu, potem pa primerjaj z izkoristkom avta z motorjem na plin in hibridnim pogonom. Smo kar tam-tam. S to razliko, da imamo pri plinu na voljo vso tehnologijo in skoraj vso infrastrukturo (bencinske črpalke bi morali še priklopiti na plinsko omrežje), pri elektriki pa moramo vse še razviti in zgraditi.

Sliši se logično. Na misel mi prideta dva odgovora:

- Na plin računajo začasno in želijo spodbuditi razvoj e-prometa in ustrezne infrastrukture.
Ampak tukaj govorimo o dveh stvareh. Eno je primarni energent (premog, plin, fisija, fuzija, sonce, veter, ...), drugo je pa prenosnik (baterije, vodik, tank za plin, ...). Nemci nimajo razčiščeno kaj bodo imeli za primarni energent. Fisije nočejo, premoga nočejo, sonce in veter se ne izide. Ne vem, morda še vedno upajo na sonce in veter, ali pa morda potihem računajo na fuzijo v doglednem času. Ali pa računajo, da bo prej konec mandata aktualnih politikov, kot bo potrebno dati odgovor na zgoraj zastavljen izziv. To zadnje se mi zdi še najbolj verjetno.
- Kolikor sledim, spodbujajo plin kot prehodno gorivo v cestnem transportu predvsem Italijani (Iveco) in Skandinavci. Nemci pa zaostajajo. Še ena od nelogičnosti nemške energetske politike.
Plin ni nič kaj prehodno gorivo. Je toliko prehodno, kot bencin. Italijani in nekateri severnjaki prisegajo nanj že desetletja. Predvsem na LPG, v manjši meri tudi CNG. Dejstvo je, da je plin razmeroma čisto gorivo, je pa še vedno fosilno in ima pomankljivosti iz tega naslova (omejenost, politična odvisnost ...).
najobj sporočil: 31.869
[#2755110] 28.01.19 11:01 · odgovor na: bc123a (#2755063)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 28.01.2019 11:05
[bc123a]
> [hocevarb]
> > [bc123a]
> > Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
>
> Kot razumem, računajo na ruski plin. Zato tudi gradijo Severni tok 2.
Tule jim bodo pa Americani navili usesa, ce bodo kot clanica NATO energetsko se bolj odvisni od rusije (pa tudi brez navijanja americanov je to zelo problematicno, geostratesko gledano). Mislim, oni putin ki sem ga dal ima point, ima pa point tudi to, da je plin energent, ki se ga ne skladisci v velikem obsegu in je kar se rezerv tice popolnoma nekaj drugega kot jedrsko gorivo ("nalozis v pec" enkrat na leto) ali pa premog (ga kopljes sam pri sebi).

Kaj ce se politicni odnosi z Rusijo se naprej kisajo? Kot sem rekel v ZS, tole izgleda plan, ki je zelo posut z negotovostjo. Putinu je seveda v interesu da bo imel v Moskvi pipico, s katero bo zvijal najvecjo evropsko gospodarsko velesilo, tako kot je zvijal ukrajino, kaj ces lepsega.
... čuj, Putin ni nobenega zvijal, ampak je Ukrajini prodajal plin dosti ceneje kot vsem ostalim, ob tem pa dostikrat še mižal na eno oko, ko so Ukrajinci kljub velikemu popustu ruski plin za Evropo še dodatno kradli ... no, ko pa so Američani v Ukrajino izvozili svojo demokracijo www.youtube.com/watc...aR1_an9CnQ , pa se je ta zgodba seveda končala, saj si z onim filmom zgoraj sam pokazal, da Putin ni blesav ampak ravno nasprotno ...
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2755116] 28.01.19 11:12 · odgovor na: bc123a (#2755052)
Odgovori   +    3
[bc123a]
Torej, nuklearnih ne, putinovega plina ne, premoga ne, kaj bodo potem kurili?
CO2 kupone :)
rx170 sporočil: 6.393
[#2755134] 28.01.19 12:46
Odgovori   +    0
Z zanimanjem sem prebral vse komentarje.

Sam se ne spoznam na energetiko toda, kar se meni zdi iz vsega tega je to, da bo cena elektrike na dolgi rok narasla.

V tej luči se zdi investicija v 2. blok NE in tudi v HE precej smiselna (seveda pod predpostavko, da se investicijski stroški ne bodo po slovensko podeseterili) predvsem s stališča samooskrbe.
anon-116402 sporočil: 4.340
[#2755154] 28.01.19 14:06 · odgovor na: rx170 (#2755134)
Odgovori   +    1
[rx170]
Z zanimanjem sem prebral vse komentarje.

Sam se ne spoznam na energetiko toda, kar se meni zdi iz vsega tega je to, da bo cena elektrike na dolgi rok narasla.

V tej luči se zdi investicija v 2. blok NE in tudi v HE precej smiselna (seveda pod predpostavko, da se investicijski stroški ne bodo po slovensko podeseterili) predvsem s stališča samooskrbe.
Problem nukleark je med drugim tudi v tem, da jih zahodnjaki več ne znajo izdelovati, ker so pametni politiki to industrijo sistemsko uničili. Tudi na zahodu se NE gradijo čisto po slovensko kar se tiče stroškov in rokov. Preberi si recimo tole: en.wikipedia.org/wik...Plant#Cost

Tebi bo bolj všeč kot meni, ampak kar je res, je res, Rusi so trenutno edini, ki znajo graditi nuklearke. Blizu so jim še Kitajci in Južni Korejci, ostalo je pa dizaster.
crt sporočil: 27.122
[#2755160] 28.01.19 14:37 · odgovor na: anon-116402 (#2755154)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 28.01.2019 14:52
kot zanimivost,

krsko je mislim da westinghousov izdelek.

westinghouse ima kar pestro zgodovino.

george westinghouse electric - est 1886

zivahno mutiral skoz razne corporate actions v 90ih

1995 westinghouse electric prevzame cbs (ja, ta cbs, ki je zdaj mislim da primarno televizija), preimenuje vse skupaj (prevzemnika in prevzetega v cbs),

1999 iz nastale vrece izloci westinghouse power generation business in ga proda siemensu

1999 izloci westinghouse electric company in ga proda british nuclear fuels limited

2000 se cbs zlije v viacom (prav tako medijski posel)

2006 british whatever proda westingouse toshibi (in se par manjsinskim vkljucno z enim ruskim)

2015 ima toshiba racunovodsko stalo po celotni skupini in med drugim do 2017 razglasi chapter 11 za westingouse

2018 holding lupino westingousa kupi brookfield business partners (PE veja kanadskega ostrozobega money managerja brookfield asset management) s cetico satelitov

brookfield baje vidi moznosti, da naredi zadevo znova profitabilno, po mojem razumevanju predvsem za servisiranje obstojecih raznih instalacij. slisi se mogoce kot long shot, ampak brookfield ni ravno vceraj s hruske prispel in te turnaround ali cigar butt situacije so ravno njegova specialnost.

ali je po poti ostalo kaj know howa za karkoli na novo graditi... ne vem.

p: BBU (fejst odpuljeno, ljubiteljem dobrega spanja priporocam majhne doze)
rx170 sporočil: 6.393
[#2755189] 28.01.19 15:56 · odgovor na: anon-116402 (#2755154)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: rx170 28.01.2019 15:57
[usimoncic]
> [rx170]
> Z zanimanjem sem prebral vse komentarje.
>
> Sam se ne spoznam na energetiko toda, kar se meni zdi iz vsega tega je to, da bo cena elektrike na dolgi rok narasla.
>
> V tej luči se zdi investicija v 2. blok NE in tudi v HE precej smiselna (seveda pod predpostavko, da se investicijski stroški ne bodo po slovensko podeseterili) predvsem s stališča samooskrbe.

Problem nukleark je med drugim tudi v tem, da jih zahodnjaki več ne znajo izdelovati, ker so pametni politiki to industrijo sistemsko uničili. Tudi na zahodu se NE gradijo čisto po slovensko kar se tiče stroškov in rokov. Preberi si recimo tole: en.wikipedia.org/wik...Plant#Cost

Tebi bo bolj všeč kot meni, ampak kar je res, je res, Rusi so trenutno edini, ki znajo graditi nuklearke. Blizu so jim še Kitajci in Južni Korejci, ostalo je pa dizaster.
Če bi recimo bila nuklearka moja, bi se mi zdelo najbolj smiselno, da jo gradi Westinghouse, ki je izgradil prvo in, ki je menda tudi vsa ta leta vzdrževal. Seveda pa, če ga več ni ali so se zgodile ne vem kakšne poslovne "transformacije" medtem in ni več to to, potem pač Rusi. Čeprav po mnenju nekaterih tule Rusi ne znajo drugega kot črpati nafto.
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2755217] 28.01.19 18:09 · odgovor na: rx170 (#2755189)
Odgovori   +    1
[rx170]
> [usimoncic]
> > [rx170]
> > Z zanimanjem sem prebral vse komentarje.
> >
> > Sam se ne spoznam na energetiko toda, kar se meni zdi iz vsega tega je to, da bo cena elektrike na dolgi rok narasla.
> >
> > V tej luči se zdi investicija v 2. blok NE in tudi v HE precej smiselna (seveda pod predpostavko, da se investicijski stroški ne bodo po slovensko podeseterili) predvsem s stališča samooskrbe.
>
> Problem nukleark je med drugim tudi v tem, da jih zahodnjaki več ne znajo izdelovati, ker so pametni politiki to industrijo sistemsko uničili. Tudi na zahodu se NE gradijo čisto po slovensko kar se tiče stroškov in rokov. Preberi si recimo tole: en.wikipedia.org/wik...Plant#Cost
>
> Tebi bo bolj všeč kot meni, ampak kar je res, je res, Rusi so trenutno edini, ki znajo graditi nuklearke. Blizu so jim še Kitajci in Južni Korejci, ostalo je pa dizaster.

Če bi recimo bila nuklearka moja, bi se mi zdelo najbolj smiselno, da jo gradi Westinghouse, ki je izgradil prvo in, ki je menda tudi vsa ta leta vzdrževal. Seveda pa, če ga več ni ali so se zgodile ne vem kakšne poslovne "transformacije" medtem in ni več to to, potem pač Rusi. Čeprav po mnenju nekaterih tule Rusi ne znajo drugega kot črpati nafto.
Dragi moj...Westinghausa, ki bi gradil in vzdrževal nuklearne NI VEČ.

Ti povem, kako izgleda naročilo enega rezervnega dela - varnostnega elementa (bursting diska za NEK". Pa če kaj vem, ta element ni vgrajen na primarnem krogu.

Že več kot 1/2 leta ima moj principal naročilo od NEK-a...Kej, ker mi ne smemo dobavljat, ker nismo na vendor listi, dobavljat ne sme tudi naša Irska podružnica (ki ima proizvodnjo enakega elementa, ni pa certificirana za Nuklearke. Torej proizvede in dobavlja lahko samo proizvodnja enota v Tulsi.
Glavni catch je, pa da so testne procedure za proizvod v lasti Westinghausa (ki ga ji več).

Uskalajevenjem ni konca ne kraja...vse kaže da bodo certifikat podražili osnovno ceno artikla za vsak 5 x...mogoče tudi za 10x ali več.

PS ena od zahtev je, sezmični test 50G. 500m/s2
siap sporočil: 2.195
[#2755228] 28.01.19 18:40 · odgovor na: 0513ANITO (#2755217)
Odgovori   +    0
Res je in edino THOMSONOVI ventili so OK in...i tako sve redom...in samo del AREVE je ostal zaradi olkiluota, ostalo so prevzeli"Amerika frst"..
0513ANITO sporočil: 10.796
[#2755232] 28.01.19 18:46 · odgovor na: siap (#2755228)
Odgovori   +    0
[siap]
Res je in edino THOMSONOVI ventili so OK in...i tako sve redom...in samo del AREVE je ostal zaradi olkiluota, ostalo so prevzeli"Amerika frst"..
Hja rezervni del je kar od originalnega proizvajalca...Isti tip....

Je pa hudič, ker so se od leta 1980 pa do danes tehični predpisi spreminjali in doplonjevali...pa še Westinghaose je vzel slovo...

PS

Vsak dan dobivam koresponedenco med NEK in Proizvajalcem v USA...Napredek pa...že 1/2 leta stojimo na mestu (če slučajno ne nazadujemo).

Zato dragi Slovenčki molite....za elektriko iz NEK

Strani: 1