Strani: 1

NLV sporočil: 7
[#2752279] 11.01.19 05:26
Odgovori   +    2
čas vnosa: 11.01.19 01:40
Zanimivo kako hitro pozabijo na lastno stališče...
Neto obračun prevzete in predane elektrike na letnem nivoju je v vsakem primeru velika perverzija.
anon-297279 sporočil: 75
[#2752287] 11.01.19 07:26 · odgovor na: (#2752282)
Odgovori   +    0
[alek14]
>"...omogoča neto obračun prevzete in predane električne energije na letni ravni."

Ta način letnega občauna preprečuje zniževanje odvisnosti od fosilnih goriv (in CO2), saj nekomu, ki to počne ni treba ničesar spremeniti za zimsko (ogrevalno) obratovanje, ki je izvor te odvisnosti. Jasno, da poleti zbrana elektrika prav nič ne zniža porabe kurilca ali plina pozimi. (Tisti, ki so na biomasi bodo še vedno potrebovali nekaj malega elektrike za delovanje sistema.)

Net meteringa pri nas ne smemo imeti!
Še zalasti ne za zasebne hiše - pri odjemalcih z majhnim odjemom za ogravanje (npr, toplotno izolirani bloki je težava manjša).
Da bodo vsi videl kakšne neumnosti pišeš, odgovori na ta vprašanja:
Le zakaj bi se lastnik sončne elektrarne vključene v samooskrbo pozimi ogreval na olje, plin ali biomaso in ne s TČ?
Koliko manj emisij CO2 bi bilo iz TEŠ-a, če v Sloveniji ne bi bilo niti ene sončne elektrarne?
Koliko dlje bi bilo možno obratovati s TEŠ-om (preden zmanjka lignita), če ne bi bilo sistema samooskrbe, kateri spodbija individulano izgradnjo mikro proizvodnih virov?
londra sporočil: 378
[#2752292] 11.01.19 08:20
Odgovori   +    1
Čudim se vsem nasprotnikom net meteringa: država brez enega samega (1) eura vložka pridobi proizvodne kapacitete in ob tem taisti proizvajalci krijejo tudi del stroškov prenosa in omrežja!!?
Nollem sporočil: 965
[#2752299] 11.01.19 09:05 · odgovor na: londra (#2752292)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: Nollem 11.01.2019 09:06
[londra]
Čudim se vsem nasprotnikom net meteringa: država brez enega samega (1) eura vložka pridobi proizvodne kapacitete in ob tem taisti proizvajalci krijejo tudi del stroškov prenosa in omrežja!!?
Zato ker oddajajo elektriko v omrežje takrat, ko je je preveč in jo črpajo takrat, ko je je premalo?

Jaz ti bom dal jagode z mojega vrta spomladi, ti mi jih boš pa vrnil pozimi.
anon-149633 sporočil: 14
[#2752301] 11.01.19 09:10 · odgovor na: Nollem (#2752299)
Odgovori   +    0
Sem mislil, da je je premalo podnevi (ko jo oddajajo v omrežje) in viška ponoči (takrat verjetno ni sonca in postanejo odjemalci). Ali se motim?
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2752325] 11.01.19 10:23 · odgovor na: (#2752319)
Odgovori   +    1
Pa tole dobiš, če se pretirano zanašaš na Alter vire:

Zaostajanje frekvence omrežja je spet aktualno (kot lani)
www.swissgrid.ch/en/...ility.html
anon-297279 sporočil: 75
[#2752359] 11.01.19 11:27 · odgovor na: (#2752319)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-297279 11.01.2019 11:29
[alek14]

Problem so razmere poleti/pozimi ne podnevi/ponoči. Podnevi/ponoči lahko rešujemo s črpalnimi hidro-elektrarnami.
Problem je torej proizvodnja poleti (Nemci občasno plačujejo francozom, da jo jemljejo - to je ekonomski uvoz) in odjem pozimi, ko obnovljivci nič ne delajo. Pozimi je cena elektrike na trgu visoka prav takrat, ko obnovljivci nič ne dajo od sebe. Nekdo, ki je na net meterigu poleti oddaja elektriko v zrak (dobesedno), pozimi pa mu jo moramo drugi plačati iz TEŠ6.

Zanimivo, da Nemci tudi te zavržene presežke štejejo v nacionalni statistiki kot proizvedeno obnovljivo energijo...

Ko obnovljivci ne dajo nič od sebe je cena energije najvišja. Če zapreš vse obnovljivce boš imel pa vse leto visoke cene. Namesto, da bi jim bil hvaležen, da imaš vsaj del leta nižje cene elektrike se pa usajaš nanje. Če te denar zares tako žuli ga daruj Karitasu ali pa meni.

Drugi plačujejo porabo? Če si torej dam na streho 1 sončni panel in ga priključim na omrežje boste potem vsi ostali plačali porabo moje TČ pozimi? Mi lahko poveš, kam se obrnem da bom deležen teh plačil.


Pa kolikor vem, še vedno velja zakon o ohranitvi energije- torej energija ne more kar preiti v zrak.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2752363] 11.01.19 11:37 · odgovor na: anon-297279 (#2752359)
Odgovori   +    1
[bozgom]
> [alek14]
>
> Problem so razmere poleti/pozimi ne podnevi/ponoči. Podnevi/ponoči lahko rešujemo s črpalnimi hidro-elektrarnami.
> Problem je torej proizvodnja poleti (Nemci občasno plačujejo francozom, da jo jemljejo - to je ekonomski uvoz) in odjem pozimi, ko obnovljivci nič ne delajo. Pozimi je cena elektrike na trgu visoka prav takrat, ko obnovljivci nič ne dajo od sebe. Nekdo, ki je na net meterigu poleti oddaja elektriko v zrak (dobesedno), pozimi pa mu jo moramo drugi plačati iz TEŠ6.
>
> Zanimivo, da Nemci tudi te zavržene presežke štejejo v nacionalni statistiki kot proizvedeno obnovljivo energijo...


Ko obnovljivci ne dajo nič od sebe je cena energije najvišja. Če zapreš vse obnovljivce boš imel pa vse leto visoke cene. Namesto, da bi jim bil hvaležen, da imaš vsaj del leta nižje cene elektrike se pa usajaš nanje. Če te denar zares tako žuli ga daruj Karitasu ali pa meni.

Drugi plačujejo porabo? Če si torej dam na streho 1 sončni panel in ga priključim na omrežje boste potem vsi ostali plačali porabo moje TČ pozimi? Mi lahko poveš, kam se obrnem da bom deležen teh plačil.


Pa kolikor vem, še vedno velja zakon o ohranitvi energije- torej energija ne more kar preiti v zrak.
Energija nonstop dobesedno prehaja v zrak. Se posebej ko je v obliki toplote. Zakon seveda velja - pac zrak je toplejsi :-)
bc123a sporočil: 48.253
[#2752379] 11.01.19 12:12 · odgovor na: (#2752282)
Odgovori   +    4
[alek14]
Net meteringa pri nas ne smemo imeti!
Po moje bi ga lahko imeli, ampak ne na letni ravni.

Dnevni, tedenski... morda mesecni.
anon-297279 sporočil: 75
[#2752386] 11.01.19 12:47 · odgovor na: anon-207617 (#2752363)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
Energija nonstop dobesedno prehaja v zrak. Se posebej ko je v obliki toplote. Zakon seveda velja - pac zrak je toplejsi :-)
Dobro, sem se površno izrazil. Elektriko namreč res lahko pretvoriš v toploto in ta potem lahko izpuhti v zrak. A to mi itak dela TČ- s pomočjo elektrike mi ogreva hišo iz katere potem toplota uhaja v zrak.
Za elektriko sem pa, jaz nevednež, misli da izpuhti v zemljo in ne v zrak, če se že po žicah ne vrne do vira. Kaj čmo- sreča da imamo znalce, kateri nas vsak dan naučijo kaj novega.
anon-297279 sporočil: 75
[#2752387] 11.01.19 12:50 · odgovor na: bc123a (#2752379)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [alek14]
> Net meteringa pri nas ne smemo imeti!

Po moje bi ga lahko imeli, ampak ne na letni ravni.

Dnevni, tedenski... morda mesecni.
Števci se odčitavajo v intervalu 15 min. Le zakaj ne bi naredili sistema net-metering v intervalu 15 min? Vsi podatki so že pri dispečerjih, le progamska oprema se še dopolni.

PS- govorijo, da je Bog pri kom mahal s prazno vrečo, ko je delil pamet. Kot kaže, pri kakšnem niti s prazno vrečo ni mahnil.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2752397] 11.01.19 13:35 · odgovor na: 0513ANITO (#2752325)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
Pa tole dobiš, če se pretirano zanašaš na Alter vire:

Zaostajanje frekvence omrežja je spet aktualno (kot lani)
www.swissgrid.ch/en/...ility.html
Tu je že prav dodati, da lanske težave s frekvenco niso imele zveze z alternativnimi viri, pač pa so bile posledice političnega spora med Srbijo in Kosovom:
oe.finance.si/893188...tajajo-vec
NLV sporočil: 7
[#2752455] 11.01.19 17:33 · odgovor na: Nollem (#2752299)
Odgovori   +    3
čas vnosa: 11.01.19 10:17
>Jaz ti bom dal jagode z mojega vrta spomladi, ti mi jih boš pa vrnil pozimi.
Ja, problem pri električni samooskrbi je še v tem, da samooskrbnik pozimi požre 5 krat več jagod kot jih poje oni spomladi...
anon-260692 sporočil: 67
[#2752509] 12.01.19 07:43 · odgovor na: (#2752391)
Odgovori   +    0
[alek14]
> [bozgom]
> > [NemirniTujec]
> > Energija nonstop dobesedno prehaja v zrak. Se posebej ko je v obliki toplote. Zakon seveda velja - pac zrak je toplejsi :-)
>
> Dobro, sem se površno izrazil. Elektriko namreč res lahko pretvoriš v toploto in ta potem lahko izpuhti v zrak. A to mi itak dela TČ- s pomočjo elektrike mi ogreva hišo iz katere potem toplota uhaja v zrak.
> Za elektriko sem pa, jaz nevednež, misli da izpuhti v zemljo in ne v zrak, če se že po žicah ne vrne do vira. Kaj čmo- sreča da imamo znalce, kateri nas vsak dan naučijo kaj novega.

Če se malo pohecam, je logika net meteringa takale: poleti s stoplotno črpalko napumpaj zalogo za zimo. :-)
Jasno, da je dejanska slika zapletena. Izvor problema je za poletni upload malovredne elektrike dobiš velikovredno zimsko elektriko. Težava je tudi v tem, da se z doktrino net meteriga ovira zniževanje CO2, ker spodbuja idejo, da lahko energijo porabljeno za gretje pozimi (iz TEŠ6, plin, olje) poleti nekako povrneš. Pravilno bi bilo omejevati porabo pozimi, ker je ta vedno pretežno fosilne narave.
Po tej logiki poleti fosilnih goriv sploh ne uporabljamo, Teš 6 aprila ugasne in oktobra ponovno vklopi.
Pa prosim, poleti ne vključevati klimatske naprave, industrijski hladilniki pa ne porabijo več energije. Zadevo je potrebno pogledati širše!
Elektrika se porablja za 1001 stvar, ki ima različno porabo poleti in pozimi. Vsi sončne elektrarne ne dosegajo 5% proizvodnje v Sloveniji. Samo vaše stanovanje zagotovo ni referenčno za celoletno porabo elektrike.

Strani: 1