Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Premiki

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[Glavni forum] Tema: Premiki
[#2752147] 10.01.19 11:00 · odgovor na: 1011Arist (#2752130)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-317028 10.01.2019 11:05
[1011Arist]
> [FIN-311684]
> > [sopranos]
> > > []
> > > >
> >
> > Recimo dolg Irske je cca. 206 milijard EUR. BDP je 303 miliijarde EUR. Zadeva izgleda odlično, samo okoli 65% dolga glede na BDP.
>
> Pomembna je tudi kakovost javnega dolga. Avstrijski javni dolg je cc. 300 milijard, nekje sem prebral (linka ne najdem, mogoče je bilo v kakšni knjigi), da naj bi večino tega dolga porabili za investicije...

Danes je investicija v človeški kapital pogoj za visoko dodano vrednost, ker je bolj ali manj izgrajena infrastruktura: ceste, železnice, elektrifikacija, informacijsko avtocesta smoumevna.

Razlika se dela ravno v "javnem sektorju", investicije v šolanje in zdravje prebivalstva.
Robote lahko v Sloveniji delamo za celo Evropo zato, ker smo izobrazili dovolj dobrih elektro in strojnih inženirjev, ki so odprli pot tudi za nekaj družboslovcev in humanistov, ki bodo delali v tem podjetju.
Ti imaš lahko ne vem koliko investicij tvojega tipa pa izobražene le kelnerje in sobarice in se boš lahko šel le turizem z nizko dodano vrednostjo ala Hrvaška.
Kljub temu, da deluješ prepričljivo je težko verjeti, da se je npr. Avstrija zadolžila za investicije v človeški kapital, po domače za izplačevanje plač učiteljem ali zdravnikom. V Sloveniji je vendar položaj drugačen, več let je razlika med prevelikimi proračunskimi odhodki in premajhnimi prihodki bila velika in je pokrivana z zadolževanjem leto za letom in se je tega kar nabralo. Slovenska politika, ki ni navajena racionalnega upravljanja z državo in z BDP kot npr. skandinavske države bi potrebovala še Tajnikarjevih 30% BDP (!?). V času socializma in državne ekonomije se 35% BDP porabilo na plače, 65% je dobil javni sektor, ki ga je zapravljal za npr. zdravstvo, šolstvo, socialo, ceste, vojsko...Po letu 1990 smo dobili kapitaliste, kar je spremenilo strukturo delitve BDP, ki je danes takšna, da še vedno 35% gre za plače, 30% dobijo kapitalisti in 35% izpleni z davki državni javni sektor, kar je po Tajnikarjevem mnenju premalo, saj bi javni sektor potreboval vsaj 65% BDP tako kot v Jugoslaviji, je razmišljal Tajnikar...in ker tega ne dobi, sistemskih reform pa od nikoder ni, se država počasi zadolžuje in je danes javni dolg 34 milijard pa pustimo načrt, da bo na koncu leta nekaj milijard manjši, kajti do konca leta je zelo, zelo daleč.