Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Premiki

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Glavni forum] Tema: Premiki
[#2751977] 09.01.19 14:45 · odgovor na: UMAR01 (#2751959)
Odgovori   +    3
[]
> Če se jim BDP čez noč poveča za 300 milijard EUR oz, zraste BDP za več kot 20%, se je treba vprašati koliko so se s tem povečali davčni prilivi. Njihov delež dolga v BDP se je enormno zmanjšal.
>
> Ampak koliko se jim pozna na proračunu? Ali imajo konkreten proračunski presežek in odplačujejo dolg? A se jim vse skupaj pozna na enormni rasti plač?
>
> Ker kot je bilo razumeti iz tega članka v Irish timesu temu ni bilo ravno tako.

Zato gledajo tudi "druge" kazalnike, ki naj bi odpravili nekaj teh specificnih tezav...

www.fiscalcouncil.ie.../Box-C.pdf
Hvala za link. Samo iz tega jaz ne morem razbrati kakšno je dejansko stanje.

Recimo dolg Irske je cca. 206 milijard EUR. BDP je 303 miliijarde EUR. Zadeva izgleda odlično, samo okoli 65% dolga glede na BDP.

A je recimo od tega treba odšteti teh 100 milijard, ki so v tvojem linku, da dobimo približno realno sliko? Ker potem je dolga za okoli 100% njihovega produkta.

Samo, če ta nov nov način izračunavanja apliciramo na recimo Slovenijo, Nemčijo, Avstrijo, Nizozemsko itd. a dobimo cifre, ki so podobne BDP-ju. In je v bistvu ta novi indeks samo nek korektor za ekstreme pri majhnih državah, ki so hkrati davčne oaze, ala Irska, Nizozemska, Luksemburg, Malta, Ciper. Ali se potem vse skupaj ful spremeni? Tudi pri večjih državah, kot so recimo Francija, Nemčija, Španija?

Če recimo gledam davčne prihodke Irske in Slovenije, pa velikost BDP, potem je proračun Irske kar solidno visok www.budget.gov.ie/Bu...utlook.pdf In je povsem primerljiv s slovenskim (če ga prilagodimo glede na velikost in število prebivalcev).

Vidim pa, da so kar resno zavezani varčevanju in da planirajo precej nižje odhodke glede na davčne prihodke.

Tako, da visok padec dolga države glede na BDP vseeno ni posledica zgolj nekih računovodskih operacij, ampak gre vseeno za kombinacijo dejanskega zmanjševanja na eni strani in večje ekonomske aktivnosti na drugi. Ker recimo Slovenija na tem prvem segmentu ni naredila nič in se zanaša samo na večjo gospodarsko aktivnost. Z izjemo leta 2018 ko je imela proračunski presežek, pa še to kljub trudu, da bi ga ne bilo. V letu 2019 bo verjetno slika v Sloveniji precej drugačna.