Strani: 1 2

mer333 sporočil: 890
[#2751323] 06.01.19 10:21
Odgovori   +    5
Kam nas peljejo ameriški trgovinski, finančni in politični ukrepi?
Verjetno v kaos, krizo in vojaške spopade po vsem svetu...
Zmagovalcev ne bo, največji poraženki pa bosta EU in ZDA
ogo sporočil: 3.087
[#2751336] 06.01.19 12:26 · odgovor na: mer333 (#2751323)
Odgovori   +    2
[mer333]
Kam nas peljejo ameriški trgovinski, finančni in politični ukrepi?
Verjetno v kaos, krizo in vojaške spopade po vsem svetu...
Zmagovalcev ne bo, največji poraženki pa bosta EU in ZDA
Največja poraženka bo ZDA. Kupci v ZDA bodo obremenjeni z višjimi cenami in stroški. Carin ne plačujejo proizvajalci, temveč kupci.
jurijjurij sporočil: 4.944
[#2751338] 06.01.19 12:29
Odgovori   +    5
Tesla in General Motors sta opozorila pred naraščajočimi stroški, ki jih povzroča carinska vojna med Kitajsko in ZDA.
V GM so že lani julija zahtevali izjemo za svoj SUV buick envision, ki je izdelan na Kitajskem. Kasneje pa so zahtevali izjemo še za vrsto avtomobilskih delov. Izjeme sta zahtevala tudi Nissan in Fiat Chrysler, Uber pa je zahteval izjemo za uvoz električnih koles.
Pričakovano. Počasi so se začeli ukrepi blontnega frizerja vračati kot bumerang. Po mnenju frizerja Donija so najbrž Kitajci krivi, ker so tako zelo poceni in učinkoviti. Očitno se pohlepni (ameriški in tudi evropski) kapitalisti še niso vprašali po razlogu zakaj so pred tridesetimi leti masovno selili tovarne, tehnologijo in znanje v Azijo. Sedaj, ko so se Kitajci izobrazili in razvili se pač vrača tehnološki bumerang. Kitajci znajo in zmorejo masovno in poceni, zahodni razviti svet pa je enostavno predrag. Torej?
jurijjurij sporočil: 4.944
[#2751344] 06.01.19 13:04 · odgovor na: (#2751341)
Odgovori   +    4
[kren]
> [jurijjurij]
> Očitno se pohlepni (ameriški in tudi evropski) kapitalisti še niso vprašali po razlogu zakaj so pred tridesetimi leti masovno selili tovarne, tehnologijo in znanje v Azijo.

Ker so to zahtevali kupci.
Ne, ampak ker so pohlepni kapitalisti in delničarji (podkrepljeni z mnenji raznih borznih analitikov) želeli čim višje dobičke in čim hitrejšo rast. Eklatanten primer: prodaja iPhonov in posledično gibanje cene Apple-ove delnce.
0313EKINX sporočil: 561
[#2751363] 06.01.19 15:03 · odgovor na: jurijjurij (#2751338)
Odgovori   +    2
[jurijjurij]
Pričakovano. Počasi so se začeli ukrepi blontnega frizerja vračati kot bumerang. Po mnenju frizerja Donija so najbrž Kitajci krivi, ker so tako zelo poceni in učinkoviti. Očitno se pohlepni (ameriški in tudi evropski) kapitalisti še niso vprašali po razlogu zakaj so pred tridesetimi leti masovno selili tovarne, tehnologijo in znanje v Azijo. Sedaj, ko so se Kitajci izobrazili in razvili se pač vrača tehnološki bumerang. Kitajci znajo in zmorejo masovno in poceni, zahodni razviti svet pa je enostavno predrag. Torej?
jurij, jurij,
ne klobasaj neumnosti. Malo poglej, kako so ameriski izdelki ocarinjeni na Kitajskem.
In potem zacni pisati....
crt sporočil: 27.170
[#2751391] 06.01.19 18:41
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 06.01.2019 18:42
Izjemo želijo pri uvozu kitajskega računalnika, ki pomeni možgane novega Teslinega modela 3
pozor, racunalnika, ne jekla.
mozgani tesle so kitajski.

usa, usa :)

"... choosing any other supplier would have delayed the (Model 3) program by 18 months with clean room setup, line validation, and staff training. Using a new supplier substantially increases the risk of poor part quality..."
vrac sporočil: 11.068
[#2751398] 06.01.19 19:45 · odgovor na: (#2751347)
Odgovori   +    0
[kren]
Če Iphonov ne bi izdelovali na Kitajskem, bi bili pač dražji. Pohlepni kapitalisti in delničarji se ne bi odpovedali svojim dobičkom, ne glede na to, kje bi se proizvajali Iphoni. Edini način, da Iphoni niso nekajkrat dražji od recimo Samsungov je, da jih proizvajajo tam, kjer so stroški proizvodnje cenejši (kot v ZDA). Torej na Kitajskem... zaenkrat. Ko bo proizvodnja na Kitajskem postala predraga, pa pač kje drugje.
Ne, sploh ni res, cena Ipponov nima bistvene zveze s stroški proizvodnje. Apple pač pobere ekstra dobiček zaradi moči blagovne znamke in seveda zaradi tehnične naprednosti proizvoda, za katerega je kupec pripravljen plačati bistveno več kot stanejo konurenčni izdelki.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751416] 06.01.19 21:41 · odgovor na: crt (#2751391)
Odgovori   +    7
[crt]
> Izjemo želijo pri uvozu kitajskega računalnika, ki pomeni možgane novega Teslinega modela 3

pozor, racunalnika, ne jekla.
mozgani tesle so kitajski.

usa, usa :)

"... choosing any other supplier would have delayed the (Model 3) program by 18 months with clean room setup, line validation, and staff training. Using a new supplier substantially increases the risk of poor part quality..."
Tule nekaj mocno smrdi. Moznosti:

a) Silicon Valley je zrebala, kdo bo sel fehtat k Trumpu in je Musk potegnil najkrajso slamico.
b) Profitabilnost Tesle je tako v pizdi (in zakrita z racunovodskimi triki) da jim 25% carina na racunalnik v avtu porusi racunico.
c) Musk ne razume razlike med "prepovedal uvoziti" in "uvedel 25% carino".

Potem so tu se razni pomisleki, ki vsi kazejo v skodo Tesle. Recimo:
a) Trump grozi s carinami ze mesece, ce ne leta. What da fak ste delali do sedaj da imate single supplierja kriticnega sestavnega dela vasega avta?
b) Ce je ta del tako super duper tehnolosko kriticen, se dobro da vas je razkrila trumpova carina in ne Dept. of Commerce, ki bi vam nalozil da tako kriticne robe ne smete proizvajati v najbolj rizicni drzavi glede kraje IP.
c) Isto kot B, ampak da pride od delnicarjev oziroma nadzornikov Tesle.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751423] 06.01.19 22:06 · odgovor na: bc123a (#2751416)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [crt]
> > Izjemo želijo pri uvozu kitajskega računalnika, ki pomeni možgane novega Teslinega modela 3
>
> pozor, racunalnika, ne jekla.
> mozgani tesle so kitajski.
>
> usa, usa :)
>
> "... choosing any other supplier would have delayed the (Model 3) program by 18 months with clean room setup, line validation, and staff training. Using a new supplier substantially increases the risk of poor part quality..."

Tule nekaj mocno smrdi. Moznosti:

a) Silicon Valley je zrebala, kdo bo sel fehtat k Trumpu in je Musk potegnil najkrajso slamico.
b) Profitabilnost Tesle je tako v pizdi (in zakrita z racunovodskimi triki) da jim 25% carina na racunalnik v avtu porusi racunico.
c) Musk ne razume razlike med "prepovedal uvoziti" in "uvedel 25% carino".

Potem so tu se razni pomisleki, ki vsi kazejo v skodo Tesle. Recimo:
a) Trump grozi s carinami ze mesece, ce ne leta. What da fak ste delali do sedaj da imate single supplierja kriticnega sestavnega dela vasega avta?
b) Ce je ta del tako super duper tehnolosko kriticen, se dobro da vas je razkrila trumpova carina in ne Dept. of Commerce, ki bi vam nalozil da tako kriticne robe ne smete proizvajati v najbolj rizicni drzavi glede kraje IP.
c) Isto kot B, ampak da pride od delnicarjev oziroma nadzornikov Tesle.
Sem sel brat novico. Urednikom: Zataknite si nekam ta klincevi #FakeNews in clickbait naslovnice, ja?
jurijjurij sporočil: 4.944
[#2751425] 06.01.19 22:08 · odgovor na: 0313EKINX (#2751363)
Odgovori   +    0
[0313EKINX]
> [jurijjurij]

> Pričakovano. Počasi so se začeli ukrepi blontnega frizerja vračati kot bumerang. Po mnenju frizerja Donija so najbrž Kitajci krivi, ker so tako zelo poceni in učinkoviti. Očitno se pohlepni (ameriški in tudi evropski) kapitalisti še niso vprašali po razlogu zakaj so pred tridesetimi leti masovno selili tovarne, tehnologijo in znanje v Azijo. Sedaj, ko so se Kitajci izobrazili in razvili se pač vrača tehnološki bumerang. Kitajci znajo in zmorejo masovno in poceni, zahodni razviti svet pa je enostavno predrag. Torej?

jurij, jurij,
ne klobasaj neumnosti. Malo poglej, kako so ameriski izdelki ocarinjeni na Kitajskem.
In potem zacni pisati....
Ti EKINX ejga a ti slediš o čem teče beseda ali samo klobasaš?
crt sporočil: 27.170
[#2751440] 07.01.19 06:10 · odgovor na: bc123a (#2751423)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 07.01.2019 06:40
[bc123a]
Sem sel brat novico. Urednikom: Zataknite si nekam ta klincevi #FakeNews in clickbait naslovnice, ja?
jaz sem tudi sel brat novico; na reutersu ni kaj dosti drugacna kot tu razen primerov, kaj pa zelijo drugi car makerji.

timing sicer sovpada z www.bloomberg.com/ne...na-factory

tako da ce bi zeleli biti cim bolj prijazni, bi lahko interpretirali (v odsotnosti vec info in ob tem, da je tesla tiho), kot da gre za racunalnik, delan v teslini kitajski tovarni. however, ta bloombergova novica govori o tem, da bo tovarna ravnokar zacela nastajati, plus se vedno veljajo vse pripombe glede jebo vas just in time manufacturing, ki si jih nastel.

pozitivni del: musk ni razlozil na twitterju, da so kitajci sli ravnokar po ta racunalnik na luno in da je trump transvestit. (no, vsaj ne se.)
bc123a sporočil: 48.253
[#2751441] 07.01.19 06:51 · odgovor na: crt (#2751440)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 07.01.2019 06:52
[crt]
> [bc123a]
> Sem sel brat novico. Urednikom: Zataknite si nekam ta klincevi #FakeNews in clickbait naslovnice, ja?

jaz sem tudi sel brat novico; na reutersu ni kaj dosti drugacna kot tu razen primerov, kaj pa zelijo drugi car makerji.
Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.

Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)
crt sporočil: 27.170
[#2751442] 07.01.19 06:57 · odgovor na: bc123a (#2751441)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 07.01.2019 06:59
[bc123a]
> [crt]
> > [bc123a]
> > Sem sel brat novico. Urednikom: Zataknite si nekam ta klincevi #FakeNews in clickbait naslovnice, ja?
>
> jaz sem tudi sel brat novico; na reutersu ni kaj dosti drugacna kot tu razen primerov, kaj pa zelijo drugi car makerji.

Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.

Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)
sorry, res mi ni jasno, kako da je naslov glede na vsebino cisto mimo (ali vsebina negira naslov?). prav tako ne, kako to, da za izjeme prosijo tudi drugi avtomakerji, vpliva na tvoje prvotno podane reakcije glede tesle (razen prve o slamici). de gustibus etc i guess.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751444] 07.01.19 06:59 · odgovor na: crt (#2751442)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 07.01.2019 06:59
[crt]
> [bc123a]
> > [crt]
> > > [bc123a]
> > > Sem sel brat novico. Urednikom: Zataknite si nekam ta klincevi #FakeNews in clickbait naslovnice, ja?
> >
> > jaz sem tudi sel brat novico; na reutersu ni kaj dosti drugacna kot tu razen primerov, kaj pa zelijo drugi car makerji.
>
> Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.
>
> Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)

sorry, res mi ni jasno, kako da je naslov cisto mimo (ali vsebina negira naslov?). prav tako ne, kako to, da za izjeme prosijo tudi drugi avtomakerji, vpliva na tvoje prvotno podane reakcije glede tesle (razen prve o slamici). de gustibus etc i guess.
Najprej nisem prebral clanka sploh. Uletel sem na forum, videl naslov, domneval da verno povzema vsebino in komentiral :)

Seveda poudarki se veljajo, samo sedaj je bistveno bolj verjetna varianta

z) Tesla se je pac prikljucil procesiji prosilcev na Trumpovem dvoru in moral je pac nekaj napisati v obrazlozitev, no :)
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2751445] 07.01.19 07:00 · odgovor na: bc123a (#2751441)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.

Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)
Oprostite, ampak vaša pripomba je približno taka, kot če bi za fake news označili poročilo o tem, da je Dončić dal Kingsom 25 pik, ker ni zraven napisano, da jih je prejšnji teden nasul Lakersom 30...
crt sporočil: 27.170
[#2751446] 07.01.19 07:02 · odgovor na: bc123a (#2751444)
Odgovori   +    0
se pravi ti zdaj menis, da ne drzi, da (poleg drugih prosilcev, ki vsak po svoje) tesla prosi za izjemo glede racunalnika in da ta prihaja s kitajske?

oziroma menis, da ce nekaj prosijo tudi drugi, potem to cisto spremeni tvoj pogled na to, da tesla prosi za izjemo prav glede racunalnika?
bc123a sporočil: 48.253
[#2751447] 07.01.19 07:02 · odgovor na: BorutHocevar (#2751445)
Odgovori   +    0
[hocevarb]
> [bc123a]
> Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.
>
> Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)

Oprostite, ampak vaša pripomba je približno taka, kot če bi za fake news označili poročilo o tem, da je Dončić dal Kingsom 25 pik, ker ni zraven napisano, da jih je prejšnji teden nasul Lakersom 30...
Je res povzetek tega kar pise reuters (ki je ravno tako kriv) da je prav Tesla tu neka izjemna zgodba? Ocitno vsi vlagajo prosnje kar za cel kup delov po spisku.

Kot sem ze rekel "Buzz Aldrin odletel na Luno in nazaj" je tudi v teoriji povsem pravilen clanek, ampak zelo bedast povzetek tega, kar se je zgodilo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751448] 07.01.19 07:03 · odgovor na: crt (#2751446)
Odgovori   +    0
[crt]
se pravi ti zdaj menis, da ne drzi, da (poleg drugih prosilcev, ki vsak po svoje) tesla prosi za izjemo glede racunalnika in da ta prihaja s kitajske?

oziroma menis, da ce nekaj prosijo tudi drugi, potem to cisto spremeni tvoj pogled na to, da tesla prosi za izjemo prav glede racunalnika?
Ta drugo, ja.
crt sporočil: 27.170
[#2751450] 07.01.19 07:06 · odgovor na: bc123a (#2751447)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Je res povzetek tega kar pise reuters (ki je ravno tako kriv) da je prav Tesla tu neka izjemna zgodba? Ocitno vsi vlagajo prosnje kar za cel kup delov po spisku.
evo kako bi jaz ravnal v primeru, da bi bil novinar in se lotil te novice.

- dodal bi to, da vlagajo tudi drugi, cisto zaradi celovitosti.

- ohranil bi teslo in mozgane v naslovu, ker

* je tesla dalec najbolj hot carmaker (glede na tehnologijo, glede na vprasanje prisebnosti vodenja in glede na borzno dogajanje);

* je to, da gre za racunalnik, ki je bistvena komponenta, zanimiva zacimba glede na piarovski pogled, da saj kitajci itak nic sami ne znajo in da ko jih jebe, bomo ze brez njih.
crt sporočil: 27.170
[#2751452] 07.01.19 07:08 · odgovor na: bc123a (#2751448)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [crt]
> se pravi ti zdaj menis, da ne drzi, da (poleg drugih prosilcev, ki vsak po svoje) tesla prosi za izjemo glede racunalnika in da ta prihaja s kitajske?
>
> oziroma menis, da ce nekaj prosijo tudi drugi, potem to cisto spremeni tvoj pogled na to, da tesla prosi za izjemo prav glede racunalnika?

Ta drugo, ja.
okej.

povedal si:

quote

a) Silicon Valley je zrebala, kdo bo sel fehtat k Trumpu in je Musk potegnil najkrajso slamico.
b) Profitabilnost Tesle je tako v pizdi (in zakrita z racunovodskimi triki) da jim 25% carina na racunalnik v avtu porusi racunico.
c) Musk ne razume razlike med "prepovedal uvoziti" in "uvedel 25% carino".
Potem so tu se razni pomisleki, ki vsi kazejo v skodo Tesle. Recimo:
a) Trump grozi s carinami ze mesece, ce ne leta. What da fak ste delali do sedaj da imate single supplierja kriticnega sestavnega dela vasega avta?
b) Ce je ta del tako super duper tehnolosko kriticen, se dobro da vas je razkrila trumpova carina in ne Dept. of Commerce, ki bi vam nalozil da tako kriticne robe ne smete proizvajati v najbolj rizicni drzavi glede kraje IP.
c) Isto kot B, ampak da pride od delnicarjev oziroma nadzornikov Tesle.

unquote

razumem seveda (kot ze receno), da odpade del s slamico.

niti malo ne razumem, kako odpade vse ostalo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751453] 07.01.19 07:09 · odgovor na: crt (#2751450)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 07.01.2019 07:10
[crt]
> [bc123a]
> Je res povzetek tega kar pise reuters (ki je ravno tako kriv) da je prav Tesla tu neka izjemna zgodba? Ocitno vsi vlagajo prosnje kar za cel kup delov po spisku.

evo kako bi jaz ravnal v primeru, da bi bil novinar in se lotil te novice.

- dodal bi to, da vlagajo tudi drugi, cisto zaradi celovitosti.

- ohranil bi teslo in mozgane v naslovu, ker

* je tesla dalec najbolj hot carmaker (glede na tehnologijo, glede na vprasanje prisebnosti vodenja in glede na borzno dogajanje);

* je to, da gre za racunalnik, ki je bistvena komponenta, zanimiva zacimba glede na piarovski pogled, da saj kitajci itak nic sami ne znajo in da ko jih jebe, bomo ze brez njih.
Jaz sem hudo bearish za teslo, ker mislim da je CEO moron in neuravnovesen in nesposoben vodenja tako velike firme ... pa vseeno ce bi bil novinar ne bi tako ravnal. Bi napisal "Ameriski proizvajalci avtov vlagajo mnozico prosenj za izjeme pri carinah". Se mi zdi bolj fer do bralca.

To, da pa gre ta moron sourcat kljucni del iz Kitajske of all countries pa je res zgodba za locen clanek.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2751454] 07.01.19 07:12 · odgovor na: crt (#2751450)
Odgovori   +    0
[crt]
evo kako bi jaz ravnal v primeru, da bi bil novinar in se lotil te novice.

- dodal bi to, da vlagajo tudi drugi, cisto zaradi celovitosti.
hm... saj to sem napisal:
--
V GM so že lani julija zahtevali izjemo za svoj SUV buick envision, ki je izdelan na Kitajskem. Kasneje pa so zahtevali izjemo še za vrsto avtomobilskih delov. Izjeme sta zahtevala tudi Nissan in Fiat Chrysler, Uber pa je zahteval izjemo za uvoz električnih koles.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751455] 07.01.19 07:15 · odgovor na: crt (#2751452)
Odgovori   +    0
[crt]
razumem seveda (kot ze receno), da odpade del s slamico.

niti malo ne razumem, kako odpade vse ostalo.
Ker nisi nikoli imel opravka s prosnjami vladnemu dvoru? :)

To je tako, ves, neka priloznost se odpre (cash, olajsave, karkoli), in potem konkurenca navali. In potem navalis se ti, da ne ostanes edini zunaj. In ponavadi obstaja cisto omejen (zaprta mnozica) nabor razlogov, ki jih je uradnik sploh sposoben razumet. In ta argumentacija o hudi skodi ce izjema ni odobrena je lahko enaka kot pri vseh ostalih automakerjih in njih delih (skratka, mozno je, da vsi pisejo tocno ta razlog v prosnje, ker so pac odvetniki ugotovili da je to edini mozni razlog na katerega se je mozno sklicevati).
crt sporočil: 27.170
[#2751457] 07.01.19 07:24 · odgovor na: bc123a (#2751455)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [crt]
> razumem seveda (kot ze receno), da odpade del s slamico.
>
> niti malo ne razumem, kako odpade vse ostalo.

Ker nisi nikoli imel opravka s prosnjami vladnemu dvoru? :)

To je tako, ves, neka priloznost se odpre (cash, olajsave, karkoli), in potem konkurenca navali. In potem navalis se ti, da ne ostanes edini zunaj. In ponavadi obstaja cisto omejen (zaprta mnozica) nabor razlogov, ki jih je uradnik sploh sposoben razumet. In ta argumentacija o hudi skodi ce izjema ni odobrena je lahko enaka kot pri vseh ostalih automakerjih in njih delih (skratka, mozno je, da vsi pisejo tocno ta razlog v prosnje, ker so pac odvetniki ugotovili da je to edini mozni razlog na katerega se je mozno sklicevati).
seveda je mozno. vendar ne bi bilo nic manj mozno v primeru, da bi za rokav cukala samo tesla.

se zlasti glede na to, da je to ravno tesla, ki je v bistvu idealen trumpov sogovornik, oba funkcionirata po principu nekaj bleknem in od tam naprej je to problem drugih :) - kar seveda lahko deluje v obe smeri te debate.

a usa administracija podeljuje izjeme na lepe oci (in se torej splaca na pamet pristaviti loncek) ali poslje najprej ekipo pregledati dokumentacijo o prosnji oziroma kako ostre so te ekipe (se zlasti v primeru, ce morda zaradi zelje po zidu trenutno niso placane, hehe), tega pa ne vem.
crt sporočil: 27.170
[#2751459] 07.01.19 07:29 · odgovor na: BorutHocevar (#2751454)
Odgovori   +    0
[hocevarb]
> [crt]
> evo kako bi jaz ravnal v primeru, da bi bil novinar in se lotil te novice.
>
> - dodal bi to, da vlagajo tudi drugi, cisto zaradi celovitosti.
>

hm... saj to sem napisal:
--
V GM so že lani julija zahtevali izjemo za svoj SUV buick envision, ki je izdelan na Kitajskem. Kasneje pa so zahtevali izjemo še za vrsto avtomobilskih delov. Izjeme sta zahtevala tudi Nissan in Fiat Chrysler, Uber pa je zahteval izjemo za uvoz električnih koles.
sorry, na tocki, ko si dal link na reuters, sem spizdil tja, za nadaljevanje pa sem se zanesel na bc :)

to je potem kar se mene tice povem ok.
bc123a sporočil: 48.253
[#2751460] 07.01.19 07:34 · odgovor na: crt (#2751457)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 07.01.2019 07:39
[crt]
a usa administracija podeljuje izjeme na lepe oci (in se torej splaca na pamet pristaviti loncek) ali poslje najprej ekipo pregledati dokumentacijo o prosnji
Optimist :)

Ne vem ali je ameriska administracija toliko bistveno boljsa od slovenske, ampak rest assured da v sloveniji pac ne bos nasel uradnika ki bi vsebinsko lahko ocenil ali razlogi, ki so jih spisali top odvetniki ob prisepetovanju kljucnih razvojnikov neke firme res drzijo.

Kam je sla tvoja skepsa do uradnistva? :)

Taksne vsebinske ocene so mozne samo tam, kjer se kao uradnistvo trudi imeti neke permanentne strokovne kompetence skoz angazirane (FDA, NTSB, patentni urad, itd...). Tam pa kjer nepricakovano v urad uletijo prosnje ki jih nikoli niso pricakovali, pa skoraj nemogoce.

Sedaj se seveda lahko vprasas "ja kako pa potem odlocajo". Jah, qrc, zato pa gre velik del tistega, kar drzava "ureja" pac v 3pm.
crt sporočil: 27.170
[#2751461] 07.01.19 07:39 · odgovor na: bc123a (#2751460)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 07.01.2019 07:41
[bc123a]
> [crt]
> a usa administracija podeljuje izjeme na lepe oci (in se torej splaca na pamet pristaviti loncek) ali poslje najprej ekipo pregledati dokumentacijo o prosnji

Optimist :)

Ne vem ali je ameriska administracija toliko bistveno boljsa od slovenske, ampak rest assured da v sloveniji pac ne bos nasel uradnika ki bi vsebinsko lahko ocenil ali razlogi, ki so jih spisali top odvetniki ob prisepetovanju kljucnih razvojnikov neke firme res drzijo.
to, da v sloveniji ne bos nasel, mi je cisto jasno, se zlasti glede na moje mnenje, da ce niti ne isces razlogov, zakaj nekaj zavrniti, potem ne najdes.

koliko je ameriska trgovinska administracija v tem drugacna (morda se zlasti glede na trenutnega sefa, ki je po moje pljunuti jankovic), ne vem. to vprasanje podlo prepuscam vsem prepricanim v tojemoznosamovsloveniji.

ne glede na to je moj vtis, da se kot posebej izpostavljena borzna firma, ki je nedavno ze dobila po glavi od bogov zaradi izbruhov domisljije, ne bi ravno zlahka sel "ah dajmo nekaj napisat, isti kurac a je res ali ne".
najobj sporočil: 31.910
[#2751489] 07.01.19 10:25 · odgovor na: vrac (#2751398)
Odgovori   +    0
[vrac]
> [kren]
> Če Iphonov ne bi izdelovali na Kitajskem, bi bili pač dražji. Pohlepni kapitalisti in delničarji se ne bi odpovedali svojim dobičkom, ne glede na to, kje bi se proizvajali Iphoni. Edini način, da Iphoni niso nekajkrat dražji od recimo Samsungov je, da jih proizvajajo tam, kjer so stroški proizvodnje cenejši (kot v ZDA). Torej na Kitajskem... zaenkrat. Ko bo proizvodnja na Kitajskem postala predraga, pa pač kje drugje.
Ne, sploh ni res, cena Ipponov nima bistvene zveze s stroški proizvodnje. Apple pač pobere ekstra dobiček zaradi moči blagovne znamke in seveda zaradi tehnične naprednosti proizvoda, za katerega je kupec pripravljen plačati bistveno več kot stanejo konurenčni izdelki.
... čuj, sicer ne morem preverit, če je res, ampak zadnjič sem slišal na radiu, da Kitajci dobijo največ 10 dolarjev od vsakega ajfona, ki ga naredijo za Apple in ki v trgovini stane najmanj 1000 dolarjev ...

P.S.: če bi jaz bil Xi Jinping, bi Američanom rekel, jebite se in bi proizvodnjo pod takimi ponižujočimi pogoji prepovedal ... khmm, sploh pa zdaj, ko so Kitajci od Američanov lahko prekopirali vse tisto, kar sami niso znali narediti ...
najobj sporočil: 31.910
[#2751492] 07.01.19 10:36 · odgovor na: bc123a (#2751447)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 07.01.2019 10:40
[bc123a]
> [hocevarb]
> > [bc123a]
> > Dejansko gre za sirsi kontekst da kopica automakerjev pac vlaga prosnje za izjeme za vse zivo, tesla pac za racunalnik. Strogo sintakticno gledano je naslov " Tesla prosi Trumpa za izjemo pri carinah na uvoz s Kitajske" sicer pravilen, toliko kot pac naslov "Edwin Aldrin odletel na Luno in nazaj", glede na vsebino clanka pa cisto mimo.
> >
> > Kot smo se ze strinjali, odsotnost news je tudi #FakeNews in tudi Reuters je ocitno podlegel clickbaitanju. Moj "zataknite se" gre vsem po spisku, res pa je, da Financam placam narocnino, Reutersu pa pac ne :)
> Oprostite, ampak vaša pripomba je približno taka, kot če bi za fake news označili poročilo o tem, da je Dončić dal Kingsom 25 pik, ker ni zraven napisano, da jih je prejšnji teden nasul Lakersom 30...
Je res povzetek tega kar pise reuters (ki je ravno tako kriv) da je prav Tesla tu neka izjemna zgodba? Ocitno vsi vlagajo prosnje kar za cel kup delov po spisku.

Kot sem ze rekel "Buzz Aldrin odletel na Luno in nazaj" je tudi v teoriji povsem pravilen clanek, ampak zelo bedast povzetek tega, kar se je zgodilo.
... čuj, meni pa so najbolj bedasti Američani, ki se čudijo, da jim Kitajci kradejo intelektualno lastnino, ko pa jim zaradi poceni delovne sile s svojimi tovarnami na Kitajskem kar sami ponujajo, da si Kitajci s krožnika na svoji mizi od Američanov tu in tam kaj "sposodijo" ...
kzupanc sporočil: 10.519
[#2751883] 09.01.19 08:39
Odgovori   +    0
Čakam komentatorja Financ, ki bo vsaj načelno podprl Trumpovo trgovinsko vojno. Upam, da ga ni.

Strani: 1 2