Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
Včasih se tudi pametni ekonomisti zapletejo v populistični odpis dolgov in Mody kar tako napiše, da je Grkom treba odpisati dolg. Poglejmo mikro nivo, npr. bilanco mojega ali kakega drugega podjetja. Bilanca ima aktivo in pasivo, torej, na levi strani so našteta sredstva, na desni strani so viri sredstev.

Med sredstvi so tudi kratkoročne terjatve, kar pomeni, da bodo sešteti vsi računi, ki jih je podjetje izstavilo v leto 2018 ali prej in na dan 31.12.2018 ne bodo plačani ali odpisani. Recimo, da bi podjetje imelo tudi dolgoročne terjatve, npr. 10 tisoč evrov, ki jih je posodilo podjetju Grčija d.o.o., ki ima to dolgoročno posojilo med viri sredstev in ker ima veliko izposojenih virov sredstev (kot država Grčija, tudi Slovenija je z velikim javnim dolgom blizu), se moj dolžnik Grčija d.o.o. odloči, da mi moje posojilo ne bi vrnil, najame nekaj vrhunskih ekonomistov, ki začnejo pisarit po uglednih svetovnih revijah, da je najboljše, da posojilodajalci podjetju Grčija d.o.o. odpišejo dolgove.

Tudi jaz in moje mikro podjetje bi moralo odpisati 10.000 evrov, po domače podariti ta denar Grčiji d.o.o.. Kavelj je v tem, da tudi jaz imam obveznosti do virov sredstev, moram plačati davke, prispevke, dobavitelje, plače delavcem...in kako naj jih plačam, če sem kar tako odpisal 10 tisočakov dolga malo lopovskem podjetju Grčija d.o.o....Podobno je pri dolžni državi Grčiji, ki ima svoje upnike – banke, ki imajo svojo bilanco, svojo aktivo in pasivo, svoje vire in obveznosti, svoje delničarje, ki za svoj denar s katerim banka razpolaga želijo dividendo, če pa se odpiše Grčiji dolg so izgubili svoj denar...

Drugače bi bilo, če bi se v EU ustanovil poseben sklad, ki bi ga z s posebnim davkom, ki bi se lahko imenoval »Davek za odpis dolga Grčiji« na referendumu sprejeli državljani EU, jaz bi zagotovo bil proti iz preprostega razloga, ker bi Grki, če bi jim jutri odpisali 300 milijard dolga in bi bil njihov dolg nič (zero, nula) v nekaj letih ustvarili dvakrat večjega.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2750479

Strani: 1

jutekszalec sporočil: 338
[Glavni forum] Tema: Kaj napoveduje ekonomist Ashoka Mody
[#2750919] 03.01.19 19:28 · odgovor na: anon-317028 (#2750479)
Odgovori   +    4
Ustvarili bi dvakrat večjega, če bi jim kdo posodil denar. Zakaj bi sploh kdo hotel posoditi denar zapravljivcem? Jaz nikoli ne bi kupil nobene obveznice.

Strani: 1