Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.307
Za ameriškim sistemom all in all nekaj ni v redu:

upload.wikimedia.org...D_2008.png

Pa potem en.wikipedia.org/wik...menable-44

Umrljivost novorejnčkov najvišja v tabeli,m pričakovana življenska doba najnižja, in pazi.. "Preventable Deaths per 100.000 person".... 96. Malce nižjo imajo v VB, ostalo je vse precej pod 80

Druga stvar pa je povezana z rangom velikosti.

Povprečni lastni strošek po $ zbrane premije zavarovanja pri povprečni privatni ameriški zavarovalnici je 18c. Pri denimo ZZZZS-u je to 1,82c. Pri vzajemni je to 10,9c za vsak € pobranih premij. Pri Adriaticu okroglih 10c/€

Pri čemer so obratovalni stroški ZPIZA 39 mio, vzajemne 31 mio. A ZPIZ pobere letno 2,152 milijarde prispevkov, Vzajemna pa 281 milijonov premij.

Kaj jim tako nabija te stroške? Strošek pridobivanja zavarovanj. Vzajemni to pomeni 30% vseh obratovalnih stroškov, Adriaticu pa 34%, glede na letna poročila. V to se vključi tudi ona Vinjeta, ki jo dobi oni ki na frišno pristopi k njim za dve leti, a zta strošek pokrijejo vsi oni, ki so že tam!

Nemci imajo 130 neprofitnih zavarovalnih shem, a te v povprečju tam pokrivajo število prebivalcev ranga Slovenije. Še v Nemčiji to ni nič privatno, ker ne sme delat s profitom. To je kokr vzajemna.

Skratka, v Sloveniji imeti več kot dve, max 3 zavarovalnice za zdravstveno zavarovanje bi bilo stroškovno neučinkovito.

In četudi bi imeli to docela privatno, ti ostanejo starostniki, ki si pri teh penzijah ne bi mogli privoščit premij. In bi spet imeli nekakšen Medicare sistem, ki pa je v primeru dogovornih cen lahko finančno vzdržen, v primeru prostega trga pa ne več. Tudi v ZDA ni.