Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.902
[0430ABAKU]
> [najobj]
> ... čuj, kaj v tistih državah je vsak vse sam za sebe naredil in ni rabil nič kupit ? ... khmm, samo vprašam ...
Religija ni samo ena, več jih je.
Ko ljudje v eno nehajo verjeti, gredo v drugo. Se pravi, začnejo uporabljati nek drug vzporeden denar ali pa celo blagovno menjavo.
Hotel sem samo izpostaviti, da ni vsak denar nekaj vreden le zato, ker je od države požegnan.
Lahko je tudi ta ničvreden, lahko je pa vredno tudi nekaj (v tem primeru bitcoin), kar ni požegnano od države, če ljudje začnejo verovati vanj.

Vrednost denarja ni samo v tem, kot je bilo tudi izpostavljeno, da imaš z njim pravico ga v nekaj zamenjati. Vrednost je kljub tej pravici in možnosti tudi nič, če enostavno nočeš stvari, ki jih lahko s tem denarjem kupiš. Nočeš uveljavljati pravice.
Na tej podlagi so Angleži bojevali nekaj opijskih vojn s Kitajci. Angleži so se želeli iti trgovino, Kitajci pa ne. Kitajci so bili zaprti in samozadostni. Zato je bil tudi angleški denar za Kitajce ničvreden in ga niso ŽELELI menjati za svoje dobrine (zanimivo pa, Angleži so imeli "trdno valuto", kitajci pa papir). Potem so jih Angleži enostavno prisilili, da so se šli trgovino.
... čuj, najboljše je, če nimaš denarja, ker te potem ne bo noben nič silil, da kaj kupiš, če pa res hoče, pa naj ti da zastonj, jebiga ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2744940

Strani: 1

0430ABAKU sporočil: 1.770
Enkrat sem bil dejansko postavljen pred zid in sem se znašel v situaciji, kjer prvi hip nisem vedel kaj bi.

Ko je tečaj švicarskega franka čez noč zrasel za 10%, se mi zdela ugodna priložnost, da to pretopim nazaj v evre.
Sem šel s šopom bankovcev v banko SKB in doživel hladen tuš.

Njihov odziv je bil, da švicarjev ne odkupujejo. Na moje vprašanje, če je to potem ničvreden papir, sem dobil potrditev, da je trenutno za njih vredno toliko kot škrnicl papir iz Mercatorja. Sem bil čisto zgrožen, da ti to rečejo v izpostavi ene večjih evropskih bank in že začel v mislih po malem kalkulirati, kako bom po "svojo pravico" moral iti direktno v Švico, kjer bom kaj? Pretopil v zlato po ceni s šticungo prosto po njihovi izbiri? Bom uspel iztržiti vsaj 90%? Kaj pa morda vsaj pol, če bi tole eskaliralo?

Dejansko sem imel kupček precej popularne konvertibilne valute, za katero so mi v banki rekli, da je navadno smetje.

Takrat mi je dalo misliti, da je ne le denar, ampak celo kar vrednost česarkoli (kar ni vrednost za imetnika neposredno) ena navadna religija.
Če zadostna množica playerjev odloči, da zadeva ni vredna nič, je pač nič.
In obratno lahko odloči samo par mandlcov, da je neka stvar neprecenljiva. Saj, koliko je vredna ena umetniška slika Picassa ali Rembrandta? In kaj jo dela toliko vredno?

Strani: 1