Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.870
[0430ABAKU]
> [bc123a]
> > [0430ABAKU]
> > Saj objektivno gledano tudi za klasične to velja. No, ne čisto. Lastna vrednost teh je pač cena papirja, na katerem so natisnjene
>
> Ne. Fiat valuta je podprta s pravico drzave da pobira davke. To so osnove. Brez te povezave bi se vedno trgovali z zlatniki, srebrniki in dragimi kamni/skoljkami/biseri. Sedaj pa lahko debatiramo naprej.
Saj lahko rečeš tudi s policijo in vojsko, ki te prisilita, da denarju priznavaš vrednost.

Ampak zgodovina nas uči, da so obstajale države, ki so pobirale davke in so imele vse organe ter lastnosti države, pa je bila vrednost njihovega denarja vseeno manjša od papirja, na katerem je bil natisnjen.
www.sott.net/image/s...lation.jpg

Dejstvo je, če te izženejo na samoten otok in ti dajo cel kontejner katerekoli valute po izbiri, boš kaj kmalu spoznal njegovo lastno (ne)vrednost.

Pa saj z zlatom ni dosti drugače. Vrednost mu priznavajo ljudje in srake (verjetno iz istega razloga). Za vse ostale je ničvredno.
... čuj, kaj v tistih državah je vsak vse sam za sebe naredil in ni rabil nič kupit ? ... khmm, samo vprašam ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2744884

Strani: 1

0430ABAKU sporočil: 1.757
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 28.11.2018 10:36
[najobj]
... čuj, kaj v tistih državah je vsak vse sam za sebe naredil in ni rabil nič kupit ? ... khmm, samo vprašam ...
Religija ni samo ena, več jih je.
Ko ljudje v eno nehajo verjeti, gredo v drugo. Se pravi, začnejo uporabljati nek drug vzporeden denar ali pa celo blagovno menjavo.
Hotel sem samo izpostaviti, da ni vsak denar nekaj vreden le zato, ker je od države požegnan.
Lahko je tudi ta ničvreden, lahko je pa vredno tudi nekaj (v tem primeru bitcoin), kar ni požegnano od države, če ljudje začnejo verovati vanj.

Vrednost denarja ni samo v tem, kot je bilo tudi izpostavljeno, da imaš z njim pravico ga v nekaj zamenjati. Vrednost je kljub tej pravici in možnosti tudi nič, če enostavno nočeš stvari, ki jih lahko s tem denarjem kupiš. Nočeš uveljavljati pravice.
Na tej podlagi so Angleži bojevali nekaj opijskih vojn s Kitajci. Angleži so se želeli iti trgovino, Kitajci pa ne. Kitajci so bili zaprti in samozadostni. Zato je bil tudi angleški denar za Kitajce ničvreden in ga niso ŽELELI menjati za svoje dobrine (zanimivo pa, Angleži so imeli "trdno valuto", kitajci pa papir). Potem so jih Angleži enostavno prisilili, da so se šli trgovino.

Strani: 1