Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.044
[0430ABAKU]
> [bc123a]
> > [0430ABAKU]
> > Saj objektivno gledano tudi za klasične to velja. No, ne čisto. Lastna vrednost teh je pač cena papirja, na katerem so natisnjene
>
> Ne. Fiat valuta je podprta s pravico drzave da pobira davke. To so osnove. Brez te povezave bi se vedno trgovali z zlatniki, srebrniki in dragimi kamni/skoljkami/biseri. Sedaj pa lahko debatiramo naprej.

Saj lahko rečeš tudi s policijo in vojsko, ki te prisilita, da denarju priznavaš vrednost.

Ampak zgodovina nas uči, da so obstajale države, ki so pobirale davke in so imele vse organe ter lastnosti države, pa je bila vrednost njihovega denarja vseeno manjša od papirja, na katerem je bil natisnjen.
www.sott.net/image/s...lation.jpg

Dejstvo je, če te izženejo na samoten otok in ti dajo cel kontejner katerekoli valute po izbiri, boš kaj kmalu spoznal njegovo lastno (ne)vrednost.

Pa saj z zlatom ni dosti drugače. Vrednost mu priznavajo ljudje in srake (verjetno iz istega razloga). Za vse ostale je ničvredno.
Teorija denarja je že precej dalje od teh vaših "ugotovitev".
Denarju daje "vrednost" dodana vrednost, ki jo ustvarijo tisti, ki ta denar priznavajo za menjalno sredstvo. Skratka (blagovni sklad vsi proizvedeni izdelki in storitve, ki se poravnavajo s tem denarjem).
PApirčki niso, kot tukaj nekateri zmotno "pojasnjujete svoje neznanje" vredni zaradi papirja, ampak zato ker predstavljajo del blagovnega sklada (ponavadi okoli 1/5 vrednosti blagovnega sklada), ki ga v npr enem letu ustvarijo ljudje, ki ti zamenjajo svoj izdelek ali storitev za ta denar.

Fisherjeva enačba M*V =Q*P pravi, da je denarni sklad (M-količina denarja v obtoku, V-kroženje denarja v obtoku) enak blagovnemu skladu (Q-obseg BDP, P-raven cen).

Že pred več kot letom sem napisal tole
www.facebook.com/not...389907780/
in vidim, da je glede na članek in debate še vedno zelo aktualno.