Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[bc123a]
> [vickibedi]
> Ja gotovo. Ampak čas na dolgi rok vse pokaže.
> Nekaj časa se da kar lepo živeti zgolj s tiskanjem in pufanjem (pa saj to MI* dobro poznamo :))
> Na dolgi rok pa se pokaže ali je bilo narejeno še kaj več kot samo to dvoje:

Neumnost. Italija je bila do uvedbe evra kar spodobno zahodno gospodarstvo, clanica G8.

Vedno se drzim za glavo ko zmerno devalvacijo valute, kot so se jo sli italijani, nekdo primerja s hiperinflatorno jugo s socializmom kot gospodarskim sistemom.
devalvacija + puf na kratki rok res lahko naredita marsikaj:
www.ft.com/__origami...&width=700

Tako kot sem zapisal zgoraj: italjanski downhill se je začel desetletja pred uvedbo evra.
Devalvacija valute je protiutez druzbeni neracionalnosti, tako kot je bil za nemce uvoz delovne sile. Ko so italijanski sindikati strajkali, so jim povecali place ter valuto devalvirali toliko, da to ni naredilo gospodarstvu in drzavi prevec skode.

Ko so izsiljevali nemski sindikati, so jim uvozili najprej Jugoslovane, potem Turke, potem vzhodne nemce, potem vzhodno in juznoevropejce ... no potem je bil plan z Arabci, pa se je sfizil.

Zakaj je devalvacija neracionalna, uvoz tuje delovne sile s cimer tiscis place dol pa racionalen? Oboje ima dolgorocne posledice in te lahko vidimo tako v Nemciji kot v Italiji.

Dejstvo je, da je nemcija sedaj uspela izsiliti monetarne in zakonodajne okvirje, v katerih italija svojega recepta ne more uporabljati, nemcija pa naceloma svojega lahko (uvoz delovne sile iz cele EU, tudi iz italije, adding insult to injury).

Se ti zdi nemski recept bolj vzdrzen? Meni tezko, saj ce bodo italijani razgnali monetarno unijo se lahko zgodi da bodo nemci s svojim ponesrecenim 5tim valom migracij, ki so ga podpirali, razgnali kar celotno EU!
Gospodarska rast, rast in še enkrat rast.
Ob nizki rodnosti devalvacija ne bo pognala dolgoročne rasti, so figure it out.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2742704

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[vickibedi]
Tako kot sem zapisal zgoraj: italjanski downhill se je začel desetletja pred uvedbo evra.
Nemski downhill pa eno desetletje pred uvedbo evra in je imel enake vzroke. Trebalo je sanirati posledice vstopa vzhodne nemcije v nemcijo in EU, ki je bil muchos zazeljen, ker je nemcija po tem ko je "potrosila" balkance in turke, spet rabila novo delovno silo.
Gospodarska rast, rast in še enkrat rast.
Ob nizki rodnosti devalvacija ne bo pognala dolgoročne rasti, so figure it out.
Lej, italija se je mocno zadolzila v 80tih.
Nemcija se je mocno zadolzila v 90tih.
Pred uvedbo evra je bila nemcija gospodarski bolnik, italija ne.

Evro je bil defacto razsiritev nemske marke na celo zahodno evropo.

Ce se ne bi zgodil evro, je vprasanje, kdo bi sedaj bil basket case in kdo propulzivno gospodarstvo, se razumemo?

Nekateri kar nocete razumeti, da sta razlicni gospodarski usodi nemcije in italije v glavnem posledica tega, da je z evrom nemski recept bil razsirjen na evropo, in ne italijanski.

Strani: 1