Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[crt]
> [vickibedi]
> > eden od faktorjev tega je tudi evro, ker je bil italijanski pristop (pa ne samo italijanski) dolgo ta, da pac vsake tolko devalviras* in s tem naredis boost izvoznikom. ne kot izreden dogodek, temvec kot business as usual, del poslovnega modela.
>
> Ja, vsak izgovor za neuspešno gospodarstvo je dober (četudi ga evro privleče za rep

zato pise "tudi".

lej, to z valuto ni samo italijanski recept. je v bistvu recept celega eu juga in tudi azijske zverinice so na njem gor zrasle. pa se slovenski recept za sfurat prehod iz juge je. ker to je pac najbolj enostaven sistemski prijem.

tudi "mocnim" gospodarstvom koncept competitive devaluations ni ravno tuj.

in seveda - skozi cas se stvari spreminjajo. ali pa se ravno ne. po eni strani se tako lahko spomnis nemcije kot "bolnika evrope" (kar se ni bilo tako dolgo nazaj), po drugi pa primerjas rast bdp uk in francije od zacetka thatcher naprej (tam-tam kljub vsem velikim krilaticam in nalepkam).
Ja gotovo. Ampak čas na dolgi rok vse pokaže.
Nekaj časa se da kar lepo živeti zgolj s tiskanjem in pufanjem (pa saj to MI* dobro poznamo :))
Na dolgi rok pa se pokaže ali je bilo narejeno še kaj več kot samo to dvoje:

www.google.com/publi...&ind=false

Lep je ta primer Italije, (kar nekako šolski bi rekel, najbrž bi se ga morali učiti v prvem letniku na ekonomskem faksu) ;)

* Prav nobenega dokaza ni za to, da bi bile države, ki so svoje valute zamenjale za Evro, gospodarsko na slabšem zgolj zaradi tega dejstva. Celo Slovenija je eden od takšnih primerov, ki to ovržejo.
Še enkrat ponavljam: vsak izgovor za neuspešno gospodarstvo je dober (četudi ga evro privleče za rep :)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2742638

Strani: 1

crt sporočil: 27.187
Zadnja sprememba: crt 15.11.2018 16:54
[vickibedi]
Lep je ta primer Italije, (kar nekako šolski bi rekel, najbrž bi se ga morali učiti v prvem letniku na ekonomskem faksu) ;)
no, recimo obstaja solski primer, da na razvoj drzave odlicno vpliva to, da ko si ornk zadolzen, se ti zgodi masovna odpustitev dolgov.

torej - ne da si pridna mravljica in se s trdim delom v potu svojega obraza izkopljes iz njih, ker si tako priden in deloven, temvec ti jih pac povecini odpisejo. kar ostane, pa vezejo odplacevanje na cas, ko imas trgovinski presezek in se tam omejijo kot delez izvoznih prihodkov.

solski primer tega je nemcija (ja, zahodna :P ). tudi ne bi bilo slabo uciti v prvem letniku ekonomske, ker potem bi ljudje znali se kaj drugega kot vsakokrat moderne krilatice.

evo, ce je kdo v prvem letniku ekonomske ali pa je to celo ze zamudil, academic.oup.com/ere...10/4995332
* Prav nobenega dokaza ni za to, da bi bile države, ki so svoje valute zamenjale za Evro, gospodarsko na slabšem zgolj zaradi tega dejstva.
trditev, da je problem zgolj in samo evro, tudi ni bila postavljena, tako da je vse ok.
bc123a sporočil: 48.253
[vickibedi]
Ja gotovo. Ampak čas na dolgi rok vse pokaže.
Nekaj časa se da kar lepo živeti zgolj s tiskanjem in pufanjem (pa saj to MI* dobro poznamo :))
Na dolgi rok pa se pokaže ali je bilo narejeno še kaj več kot samo to dvoje:
Neumnost. Italija je bila do uvedbe evra kar spodobno zahodno gospodarstvo, clanica G8.

Vedno se drzim za glavo ko zmerno devalvacijo valute, kot so se jo sli italijani, nekdo primerja s hiperinflatorno jugo s socializmom kot gospodarskim sistemom.

Devalvacija valute je protiutez druzbeni neracionalnosti, tako kot je bil za nemce uvoz delovne sile. Ko so italijanski sindikati strajkali, so jim povecali place ter valuto devalvirali toliko, da to ni naredilo gospodarstvu in drzavi prevec skode.

Ko so izsiljevali nemski sindikati, so jim uvozili najprej Jugoslovane, potem Turke, potem vzhodne nemce, potem vzhodno in juznoevropejce ... no potem je bil plan z Arabci, pa se je sfizil.

Zakaj je devalvacija neracionalna, uvoz tuje delovne sile s cimer tiscis place dol pa racionalen? Oboje ima dolgorocne posledice in te lahko vidimo tako v Nemciji kot v Italiji.

Dejstvo je, da je nemcija sedaj uspela izsiliti monetarne in zakonodajne okvirje, v katerih italija svojega recepta ne more uporabljati, nemcija pa naceloma svojega lahko (uvoz delovne sile iz cele EU, tudi iz italije, adding insult to injury).

Se ti zdi nemski recept bolj vzdrzen? Meni tezko, saj ce bodo italijani razgnali monetarno unijo se lahko zgodi da bodo nemci s svojim ponesrecenim 5tim valom migracij, ki so ga podpirali, razgnali kar celotno EU!

Strani: 1