Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek V formi za novo krizo

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.906
[Glavni forum] Tema: V formi za novo krizo
[#2738458] 18.10.18 14:28 · odgovor na: anon-15342 (#2738432)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [najobj]
> ... čuj, TadejK ... evo, ker mi je padlo v oči, da so v tabeli "Dolg gospodarstva ob koncu leta 2017" poleg vseh ostalih tabel z naskokom najslabše države, ki zaradi na Financah zveličavnih nizkih davkov privabljajo davčne utajevalce (= multinacionalke) s celega sveta, bi bil zelo vesel, če bi - če seveda znaš - mi razložil, v čem je finta ... khmm, oziroma zakaj je gospodarstvo v Luksemburgu, Irski in na Cipru tako zelo (pre)zadolženo in zato - če prav razumem poanto članka - ob naslednji recesiji takorekoč obsojeno na propad ...


To sem že nekajkrat razložil, zato se tokrat nisem želel ponavljati. Recimo že leta 2014 tukaj:
www.finance.si/8356346
> V nekaterih evrskih državah je ta zadolženost še mnogo večja: največja je v Luksemburgu (314 odstotkov BDP), sledijo Irska (220), Belgija (191), Portugalska (154), Ciper (145) in Malta (142). V prvih treh naštetih državah je tako velik dolg gospodarstva v primerjavi z BDP delno odsev dejstva, da so tam sedeži vrste multinacio­nalk ...

Skratka, če ima farmacevtska ali pijačarska multinacionalka formalno (davčnooazno) sedež na Irskem oziroma v Belgiji, njen dolg šteje v dolg irskih oziroma belgijskih podjetij.
... OK, hvala ... khmm, ampak to potem pomeni, da so zavajajoči tudi drugi kazalci držav, kjer multinacionalke skrivajo svoj denar pred davki svojih objektivno domicilnih držav ...

P.S.: ne samo Kitajska, tudi EU bo najebala, ko bo Trump zgruntal, da mu pol Evrope krade ameriški BDP ...