Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-333107 sporočil: 8.271
[samen]
Ja res je težko parirati takemu strokovnjaku in poznavalcu za vsa področja, ki z enim postom Mervarja označi, da ne ve kaj dela... Škoda, da nimamo takih strokovnjakov na vodilnih mestih, ker bi vse čez noč rešili (pardon zrušili).
Kot težak poznavalec najprej označiš, da Eles prodaja elektriko :).. kot zagovornik tržne ekonomije, pa bi podjetjem nabil regulirano višjo ceno al pa naj gredo na tujo elektriko :) (sej nismo otok)
Po drugi strani pa ti manjka osnovno razumevanje energetike... sistemske storitve in način trženja.
Tak da ja... čestitke za post in neverjetne ideje :)
Glej! Zadeva je sledeča: :)

1. Res NI neki poznavalec energetike, daleč od tega!

2. Se vsaj trudi razumeti določena področja. Se udejstvuje, po svojih najbolših močeh... in verjemi mi, kar se tega tiče, ni čisto nič slabši - kvečemu obratno! - od naših poslancev premierjev in (vseh) bivših premierjev, ... vkljično s tisto premierko, ki se tako zelo hvali, kako je uspešno!! sanirala domači bančni sistem! :)

Toliko o olajševalnih okoliščinah. :))

--------------------------------------------- ------------------

Zdaj pa k stroki: :)

Gre za res odličen članek in odličnega moža, tega Mavra.

Problem je samo v tem, da tega članka (originala iz Dela) pri nas ne razume in dojame več ljudi, kot jih lahko zapišeš z dvomestnim številom! (beri: do 99!) Kar dejansko pomeni, da o njem tudi NE morejo (nekako argumentirano, ali pa vsaj na nivoju) razpravljati... Vključno z vsemi politiki in raznimi Dr. prava, ekonomije, filozofije,... ipd. umetnikov. :)

Zato je take zadeve, čeravno spodaj, pod člankom, dobro in koristno prevesti v zadevo: ABC (zadeve) za TELEBANE!

Seveda je najbolje, da to naredi strokovnjak, ker ko začnejo o zadevi pisati in komentirati Telebani, potem je smer in učinkovitost debate izgubljena. :)


Zadeva gre nekako takole:

Ker gre za dolgoročno energetsko strategijo slovenije, kar je izrednega in izjemnega ponmena, z vso njeno možno specifičnostjo, je seveda potrebno pogledati nekatere širše splošmo priznane zadeve in dejstva:

1. plinovod južni tok odpade! Svojim EU prijateljem in zavezniškim interesom preko luže se lahko južnaki vsedemo na sredinec in gledamo Benetke!

2. V subvencije za OBNOVLJIVE vire energije spadajo samo določene zadeve, ki so pisane na kožo gospodarsko močnim severnim državam, na čelu z nemčijo; se pravi veternice in sončni paneli... Hidroelektrarne tukaj po večini izpadejoiz subvencij, če se ne motim... Te zadeve pa potrebujejo baterije za hrambo, kar ne bo ne poceni in tudi praktično ne.... še zelo dolgo časa...

TOREJ bi bila za nas edina možna energetska alternativa mini elektrarne na biosekance... Tako za pridobivanje toplote za ogrevanje kakor tudi el. energije.... In to v tistih najbolj kritičnih (zimskih) mesecih, ko je tudi sončna energija na minimumu...

TAKELE ZADEVE:

oe.finance.si/893334...i-v-Evropi

so IDEALNA Rešitev za deželo, ki ima toliko lesa. In če se ne motim, ima les stopnjo 0, kar pomeni, da je CO2 nevtralen. Vsaj včasih mislim, da je bilo tako....

Zakjaj jih (stroka) in politika ne prepoznata, ne vem. Vsaj za politike to nekako razumem....

DRUGAČE pa:

Če nam NE bo uspelo, za kar obsataj veliko možnosti; in tudi v skladu z napovedmi iz članka A. Maverja, bo pač edina ALTERNATIVA ta, da v določenih mesecih ZAPREMO Talum, ga pošljemo na kolektivni večmesečni dopust, če ga že preseliti drugam ni možno, ni rentabilno, ali kako!??? :)

* po letu 2050 bom jaz že, .... vprašanje, če bom sploh še tlačil zemljo!? :)) Taka so moja predvidevanja in strategija. :)

**obstajajo tudi nekateri optimistični scenariji o novih elektrarnah na zlitje jeder, vendar je vprašanje, v kolikšnem času bo zadeva vsaj približno učinkovita in donosna... tudi tukaj gre za (čiste) špekulacije. :)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2733686

Strani: 1

samen sporočil: 342
Zdravo,

Se strinjam, da je članek strokovno zelo zahteven, saj vsebuje en kup podatkov, ki temeljijo na podrobnih analizah. Težko je pa to prikazati poljudno, oziroma so tudi poljudni zaključki... cena elektrike bo višja v vsakem primeru.

ELES ni kar ena firma, ampak je družba, ki v prvi vrsti skrbi za zanesljivost elektroenergetskega sistema v Slo. Izravnava moč med porabo in proizvodnjo - ves čas.

Laično - v medijih se radi pogovarjamo, da primanjkuje energije; to je res, vendar na letnem nivoju (20%). Pomembno pa je kdaj te energije zmanjka... torej kdaj imamo dovolj moči, oziroma kdaj je nimamo - tudi o tem govori Mervar in zato govori o potrebnih 6000MW sončne energije (kar pove da je utopično, čeprav marsikateri politik verjame, da nas bo fotovoltaika rešila).
In tukaj ima tudi Talum pomembno vlogo, saj sodeluje pri zagotavljanju zanesljivosti v sistemu in z izklopom iz omrežja pomaga, da v elektroenergetski sistem da dodatno moč 120MW (torej ga ni več kot poravnika z močjo 120 MW, kar je na nek način kot virtualna elektrarna - to je aktivni odjemalec).

Tudi subvencijske sheme niso ok, kot si napisal, saj težave samo prestavijo na drug konec (ponavadi kot dajatve na vse odjemalce ali pa danes v primeru net metering na vse ostale, ki plačajo njihovo omrežnino, torej na vse, ki niso v net meteringu). Težave se tako še povečajo tudi na dolgi rok. Tudi o tem govori Mervar.

Kot drugo pa je splošna težava, da večina zagovarja zmanjšanje porabe elektrike; kar je ok, dokler govorimo o učinkoviti rabi energije. Ni pa to isto, če določene dejavnosti prepovemo (izvozimo) oz. omejimo. To gre že za redukcije - tudi redukcijo gospodarstva (a ni to isto kot ukrepi v krizi? pa vemo kam smo prišli). Zakaj bi to delali... in kje so to konča?
Tudi pri porabnikih, kot so gospodinjstva - ali želimo redukcije (kdaj boš lahko kuhal, likal, se grel/hladil? Kaj pa tržna ekonomija? kdor je učinkovit, naj dela... zakaj naj bi bil Talum neučinkovit, ali pa jeklarska industrija? Gre za energetsko intenzivne dejavnosti, ki sicer porabijo veliko energije, ampak to ne pomeni, da so procesi neučinkoviti.

Kot tretje pa se naš sistem stara... rabimo nove enote, ker stare gredo (sicer dolgoročno) proti koncu življenjske dobe. In nikakor se ne sme zanašati na to, da bo poraba manjša. Poraba elektrike bo celo višja - žal (ker enim to predstavlja problem, ker moramo ukrepati) ali pa na srečo. "Na srečo", če bomo prenehali kuriti tekoča goriva in da bomo znali proizvajati elektriko na način, ki nam ne bo uničil okolja.

Posodobitev enot ne pomeni, da ne bomo delali aktivno na novejših ukrepih - aktivni porabnik, manjše proizvodne enote doma,... potrebna je kombinacija vsega. Tudi sekancev, hidro, jedrske, sončne, vetrne. Ker Slovenija ni bogata z viri, zato je pomembno, da znamo koristno uporabiti kar imamo. In vse prej zapisano imamo.

Žal pa se pri nas ponavadi začne reševati na tistem koncu palice, z vidika, da tega ne rabimo, da itak preveč porabimo, da imamo prevelike porabnike ipd. In zato je bil moj prvi post sarkastičen, kot odgovor na tipično banaliziranje realnih problemov in gledanje zviška na dejansko strokovno delo posameznikov (v tem primeru Mervarja, ki ima za sabo ekipo pravih strokovnjakov).

Strani: 1