2 min
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje
32 min
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice
2 uri
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
2 uri
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
2 uri
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
2 uri
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
2 uri
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
3 ure
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
3 ure
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
5 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
8 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
8 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
14 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
14 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
15 ur
Najbolj brani članki danes
15 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
16 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
16 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 4
17 ur
Nepremičninska strokovnjaka o dogajanju v Evropi in Sloveniji
18 ur
Kia EV9 je svetovni avto leta 2024, med zmagovalci še BMW 5, volvo EX30, ioniq 5 N in toyota prius 5

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pri nas zraste manj kumaric, kot jih pojemo

Strani: 1

murje sporočil: 5.120
[#2726143] 01.08.18 12:36
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: murje 01.08.2018 12:53
SAMOOSKRBA

Žalostno je, da niti sami sebe ne moremo prehraniti, da so nam ljubši korenček iz Velike Britanije, krompir in česen iz Maroka, krompir in jabolka iz Poljske, kumarice iz Nizozemske, paprika in jabolka iz Hrvaške, grozdje iz Grčije in Italije, da o drugemu sadju in zelenjavi niti ne govorimo. Kako smo uspeli uničiti še tisto malo dobrega kar smo imeli, je potrebno vprašati vse za to odgovorne. Od predsednikov, so ministrov za kmetijstvo, do svetovalcev in poslancev, ki so sprejemali zakone, ki so bili v nasprotju z razvojem domačega kmetijstva, ob tem, da je davčnih vzpodbud še vedno premalo. Vse tisto dobro, kar so naši starši in nonoti ustvarjali, so uničili in prevrednostili v novodobni pri(h)vatizaciji vsi tisti, ki jih je prvenstveno zanimala le lastna korist in izobilje. Na čigav račun, pa vidimo vsi, ko gremo v velike in sodobno ohlajene trgovske centre, ki rastejo, kot gobe po dežju in imajo zavetjhe v naši vedno bolj potrošniški družbi. Slovenski kmetje pa že leta in leto izumirajo.
www.primorske.si/pri...-je-prevec

BOBU BOB

"Za pšenico ne dobimo več skoraj nič, kar je žalostno. V času Titove Jugoslavije si za dva kilograma pšenice dobil kilogram kruha, danes je za to potrebnih 20 kilogramov. Tako ne gre več. Zato sem se odločil, da posadim konopljo. Konoplja, in amen."
Franc Števanec, kmet
Torek, 31.julija 2018
www.vecer.com/bob-dneva
anon-476752 sporočil: 484
[#2726155] 01.08.18 13:09
Odgovori   +    3
čas vnosa: 01.08.18 12:49
Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.
bc123a sporočil: 48.253
[#2726157] 01.08.18 13:12 · odgovor na: anon-476752 (#2726155)
Odgovori   +    1
[Macadamia]
Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.
To je tudi odgovor na bluzenje o "samooskrbi" in moje izkusnje kot otroka, ko so starsi imeli vrt. Vecino leta ni bilo nic, v enem mesecu pa vse obrodilo.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2726164] 01.08.18 13:20 · odgovor na: bc123a (#2726157)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [Macadamia]
> Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.

To je tudi odgovor na bluzenje o "samooskrbi" in moje izkusnje kot otroka, ko so starsi imeli vrt. Vecino leta ni bilo nic, v enem mesecu pa vse obrodilo.
Ja, kaj pa si ti pričakoval od sezonske zelenjave ? Da bo samo zate rasla izven sezone ?
bc123a sporočil: 48.253
[#2726167] 01.08.18 13:25 · odgovor na: anon-204390 (#2726164)
Odgovori   +    2
[vickibedi]
> [bc123a]
> > [Macadamia]
> > Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.
>
> To je tudi odgovor na bluzenje o "samooskrbi" in moje izkusnje kot otroka, ko so starsi imeli vrt. Vecino leta ni bilo nic, v enem mesecu pa vse obrodilo.

Ja, kaj pa si ti pričakoval od sezonske zelenjave ? Da bo samo zate rasla izven sezone ?
jaz nisem nic pricakoval. samo navajam fakte. ce hocemo jesti zelenjavo tudi marca, aprila in maja, je pac treba na vsak nacin zelenjavo uvazati in tisti ki propagirajo "samooskrbo" ocitno ne razumejo niti, kako zelenjava raste.

tako kot stranka, ki je februarja, ko si je ogledovala jagode v trgovini, vprasala prodajalko "a so slovenske?". #stupid
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2726170] 01.08.18 13:35 · odgovor na: bc123a (#2726167)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [vickibedi]
> > [bc123a]
> > > [Macadamia]
> > > Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.
> >
> > To je tudi odgovor na bluzenje o "samooskrbi" in moje izkusnje kot otroka, ko so starsi imeli vrt. Vecino leta ni bilo nic, v enem mesecu pa vse obrodilo.
>
> Ja, kaj pa si ti pričakoval od sezonske zelenjave ? Da bo samo zate rasla izven sezone ?

jaz nisem nic pricakoval. samo navajam fakte. ce hocemo jesti zelenjavo tudi marca, aprila in maja, je pac treba na vsak nacin zelenjavo uvazati in tisti ki propagirajo "samooskrbo" ocitno ne razumejo niti, kako zelenjava raste.

tako kot stranka, ki je februarja, ko si je ogledovala jagode v trgovini, vprasala prodajalko "a so slovenske?". #stupid
Danes v ogrevanih in z umetno atmosfero obogatenih steklenikih zelenjava lahko raste praktično skoraj vse leto. Vprašanje je seveda če je ekonomsko rentabilno. Lušt paradižnikov npr. zmanjka enkrat oktobra in ponovno pridejo na police spomladi. Kaj pa misliš, da je v Španiji poletje, takrat ko imamo tukaj zimo ?
anon-476752 sporočil: 484
[#2726179] 01.08.18 14:01 · odgovor na: anon-204390 (#2726170)
Odgovori   +    2
čas vnosa: 01.08.18 13:52
Tolk pa se spoznam na biznis, da vem, da kvaliteta, ne cena nista pomembna za to, kaj bo na polici trgovine. Pridelati bio, eko, kakorkoli hočete... kumarice je otročje lahko. Zato se na police v poplavi ponudbe seveda preferenčno daje robo iz države od koder prihaja trgovec. Ali pa se preferira robo, katere dobavitelj je v lasti firme, ki je iz iste drzave kot je trgovec. Cena je posledica zgornjega, ko trgovec zagotovi količino, se tudi kmet oz proizvajalec zlahka prilagodi ekonomiji obsega. Do takrat lahko le sanjamo. Meni pa so kumarice hobi in mi stroški niso pomembni. Pod črto, trgovina s hrano je nacionalni interes.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2726194] 01.08.18 14:29 · odgovor na: anon-476752 (#2726179)
Odgovori   +    1
[Macadamia]
Tolk pa se spoznam na biznis, da vem, da kvaliteta, ne cena nista pomembna za to, kaj bo na polici trgovine. Pridelati bio, eko, kakorkoli hočete... kumarice je otročje lahko. Zato se na police v poplavi ponudbe seveda preferenčno daje robo iz države od koder prihaja trgovec. Ali pa se preferira robo, katere dobavitelj je v lasti firme, ki je iz iste drzave kot je trgovec. Cena je posledica zgornjega, ko trgovec zagotovi količino, se tudi kmet oz proizvajalec zlahka prilagodi ekonomiji obsega. Do takrat lahko le sanjamo. Meni pa so kumarice hobi in mi stroški niso pomembni. Pod črto, trgovina s hrano je nacionalni interes.
Jaz sem tudi tega mnenja, čeprav morda ni rentabilno. Pa ne mislim tudi ne toliko zaradi tega, da moramo jesti slovensko (ekonomski nacionalizem), niti iz tega razloga, da če je slovensko je pa ziher bio, eko itd. Jaz gledam predvsem iz "strateškega" vidika. Samo oskrba s hrano je bistvena takrat ko pride do pi*darije (in prej ali slej pride).
najobj sporočil: 31.867
[#2726197] 01.08.18 14:34 · odgovor na: bc123a (#2726167)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 01.08.2018 14:35
[bc123a]
> [vickibedi]
> > [bc123a]
> > > [Macadamia]
> > > Hahaha, pa to je noro. Letos sem na svojem vrtu zabavo posadil 5 sadik kumaric za vlaganje na povrsini cca 2m2. Kar je bistveno preveč. Zato sem jih speljal v višino. Na 5 rastlinah je zraslo za 16 1.5L kozarcev kumaric za vlaganje... Nato sem jih začel zastonj ponujati okrog, vendar jih v poplavi plodov nihče noče. Soseda je vložila 46 kozarcev :)) Pred dopustom smo rastline izruvali saj rodijo preveč. Toliko o vašem agrobiznisu, finance.
> >
> > To je tudi odgovor na bluzenje o "samooskrbi" in moje izkusnje kot otroka, ko so starsi imeli vrt. Vecino leta ni bilo nic, v enem mesecu pa vse obrodilo.
> Ja, kaj pa si ti pričakoval od sezonske zelenjave ? Da bo samo zate rasla izven sezone ?
jaz nisem nic pricakoval. samo navajam fakte. ce hocemo jesti zelenjavo tudi marca, aprila in maja, je pac treba na vsak nacin zelenjavo uvazati in tisti ki propagirajo "samooskrbo" ocitno ne razumejo niti, kako zelenjava raste.

tako kot stranka, ki je februarja, ko si je ogledovala jagode v trgovini, vprasala prodajalko "a so slovenske?". #stupid
... čuj, jaz vsekakor razumem, kako in predvsem kdaj katera zelenjava raste, očitno pa samooskrbo razumem drugače kot ti ... khmm, ker samooskrbo razumem kot zmanjšanje odvisnosti od svetovnega trga, ne pa kot kompletno zadovoljitev vseh potreb po hrani v vsakem trenutku v vseh letnih časih ...

P.S.: brez NEK in TEŠ6 bi Slovenija danes komot preživela, vsaj jaz pa bi imel malo slabši občutek ...
philips sporočil: 6.715
[#2726199] 01.08.18 14:36 · odgovor na: anon-204390 (#2726194)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [Macadamia]
> Tolk pa se spoznam na biznis, da vem, da kvaliteta, ne cena nista pomembna za to, kaj bo na polici trgovine. Pridelati bio, eko, kakorkoli hočete... kumarice je otročje lahko. Zato se na police v poplavi ponudbe seveda preferenčno daje robo iz države od koder prihaja trgovec. Ali pa se preferira robo, katere dobavitelj je v lasti firme, ki je iz iste drzave kot je trgovec. Cena je posledica zgornjega, ko trgovec zagotovi količino, se tudi kmet oz proizvajalec zlahka prilagodi ekonomiji obsega. Do takrat lahko le sanjamo. Meni pa so kumarice hobi in mi stroški niso pomembni. Pod črto, trgovina s hrano je nacionalni interes.

Jaz sem tudi tega mnenja, čeprav morda ni rentabilno. Pa ne mislim tudi ne toliko zaradi tega, da moramo jesti slovensko (ekonomski nacionalizem), niti iz tega razloga, da če je slovensko je pa ziher bio, eko itd. Jaz gledam predvsem iz "strateškega" vidika. Samo oskrba s hrano je bistvena takrat ko pride do pi*darije (in prej ali slej pride).
Isto je s elektriko. Moraš imeti svoje vire ne glede na ceno. Ker ko elektrike ni je šele drago.
bc123a sporočil: 48.253
[#2730346] 27.08.18 10:24 · odgovor na: najobj (#2726197)
Odgovori   +    2
[najobj]
... čuj, jaz vsekakor razumem, kako in predvsem kdaj katera zelenjava raste, očitno pa samooskrbo razumem drugače kot ti ... khmm, ker samooskrbo razumem kot zmanjšanje odvisnosti od svetovnega trga, ne pa kot kompletno zadovoljitev vseh potreb po hrani v vsakem trenutku v vseh letnih časih ...
Pa kako bos zmanjsal odvisnost od zelenjave, ki v sloveniji raste 3 mesece na leto? Se vedno imas 9 mesecev, ko jo moras uvazati.
P.S.: brez NEK in TEŠ6 bi Slovenija danes komot preživela, vsaj jaz pa bi imel malo slabši občutek ...
Ne bi. Bi bile masovne redukcije.
najobj sporočil: 31.867
[#2730360] 27.08.18 10:48 · odgovor na: bc123a (#2730346)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [najobj]
> ... čuj, jaz vsekakor razumem, kako in predvsem kdaj katera zelenjava raste, očitno pa samooskrbo razumem drugače kot ti ... khmm, ker samooskrbo razumem kot zmanjšanje odvisnosti od svetovnega trga, ne pa kot kompletno zadovoljitev vseh potreb po hrani v vsakem trenutku v vseh letnih časih ...

Pa kako bos zmanjsal odvisnost od zelenjave, ki v sloveniji raste 3 mesece na leto? Se vedno imas 9 mesecev, ko jo moras uvazati.
... eh, če decembra ne ješ paradajza, ješ pač zelje, jebiga ...
> P.S.: brez NEK in TEŠ6 bi Slovenija danes komot preživela, vsaj jaz pa bi imel malo slabši občutek ...

Ne bi. Bi bile masovne redukcije.
... OK, sicer ne vem, če imajo v Luksemburgu kakšno termoelektrarno, jedrske pa ziher nimajo in nisem nič slišal, da bi imeli masovne redukcije ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2730367] 27.08.18 11:55 · odgovor na: najobj (#2730360)
Odgovori   +    1
[najobj]
... OK, sicer ne vem, če imajo v Luksemburgu kakšno termoelektrarno, jedrske pa ziher nimajo in nisem nič slišal, da bi imeli masovne redukcije ...
Luksemburg je majhna drzava z visokim BDP, kar pomeni da si prakticno vedno lahko privoscijo kupovanje elektrike v tujini.
najobj sporočil: 31.867
[#2730394] 27.08.18 13:37 · odgovor na: bc123a (#2730367)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 27.08.2018 13:39
[bc123a]
> [najobj]
> ... OK, sicer ne vem, če imajo v Luksemburgu kakšno termoelektrarno, jedrske pa ziher nimajo in nisem nič slišal, da bi imeli masovne redukcije ...
Luksemburg je majhna drzava z visokim BDP, kar pomeni da si prakticno vedno lahko privoscijo kupovanje elektrike v tujini.
... ja, saj zato pa sem zgoraj napisal, da bi imel brez NEK in TEŠ6 malo slabši občutek ...

P.S.: na totem forumu ves čas trobim, da je čimvečja (= ne absolutna) samooskrba s hrano in energijo v nacionalnem interesu, ker z dolarji se sicer lahko malo pogreješ, če jih zakuriš, za jest pa niso glih najbolj uporabni ... khmm, če se ne samo za revno Slovenijo ampak tudi za bogati Luksemburg iz takšnih ali drugačnih razlogov (= vojna) prekinejo običajne oskrbovalne poti ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2730421] 27.08.18 15:59 · odgovor na: najobj (#2730394)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [bc123a]
> > [najobj]
> > ... OK, sicer ne vem, če imajo v Luksemburgu kakšno termoelektrarno, jedrske pa ziher nimajo in nisem nič slišal, da bi imeli masovne redukcije ...

> Luksemburg je majhna drzava z visokim BDP, kar pomeni da si prakticno vedno lahko privoscijo kupovanje elektrike v tujini.

... ja, saj zato pa sem zgoraj napisal, da bi imel brez NEK in TEŠ6 malo slabši občutek ...

P.S.: na totem forumu ves čas trobim, da je čimvečja (= ne absolutna) samooskrba s hrano in energijo v nacionalnem interesu, ker z dolarji se sicer lahko malo pogreješ, če jih zakuriš, za jest pa niso glih najbolj uporabni ... khmm, če se ne samo za revno Slovenijo ampak tudi za bogati Luksemburg iz takšnih ali drugačnih razlogov (= vojna) prekinejo običajne oskrbovalne poti ...
Brez elektrike nas zebe ali pa kar crknemo (ce zadeva traja dolgo casa).

Jeb. kumarice so enostavno nadomestljiva roba. Vprasanje je, ali v sloveniji pridelamo dovolj hrane (= kilojoulov), da nismo lacni ce pride do krize, ki bi prekinila mednarodne trgovske poti s hrano.

Skratka, elektrika in kumarice sta dve zelo razlicni stvari. Seveda moramo biti pri hrani samozadostni, samo to ne pomeni da moramo biti samozadostni pri kumaricah...

Strani: 1