Strani: 1

slovenecnb1 sporočil: 5.589
[#2730298] 26.08.18 17:38
Odgovori   +    13
tud tistih z debelo denarnico enkrat zmanjka, dno 2014/15 se bo pa itak ponovilo
anon-190292 sporočil: 2.667
[#2730306] 26.08.18 18:51 · odgovor na: slovenecnb1 (#2730298)
Odgovori   +    18
Zadnja sprememba: anon-190292 26.08.2018 18:51
[slovenecnb1]
tud tistih z debelo denarnico enkrat zmanjka, dno 2014/15 se bo pa itak ponovilo
verjetno zmanjkuje tudi tistih, ki padajo na poimenovanje novozgrajenih stanovanjskih stavb npr z dvori ipd in se jim zdi pomembno, da ima stanovanje izolacijo, da ne zamaka in, da ima celo funkcionalen tloris.
Gustl sporočil: 13.625
[#2730312] 26.08.18 19:50
Odgovori   +    12
Sem ravno kupil stanovanje in na podlagi lastnih izkušenj, je tole najboljši opis:

"Prvič, manjka dobre ponudbe. In drugič, prodajalci imajo pogosto prevelika pričakovanja."

Deluje, da se bo trg umiril, se preden se bolano napihne. Kar bi bilo za spremembo kar fajn, da ne gremo skoz v ekstreme.
bc123a sporočil: 48.253
[#2730329] 27.08.18 08:23 · odgovor na: Gustl (#2730312)
Odgovori   +    7
[Gustl]
Sem ravno kupil stanovanje in na podlagi lastnih izkušenj, je tole najboljši opis:

"Prvič, manjka dobre ponudbe. In drugič, prodajalci imajo pogosto prevelika pričakovanja."

Deluje, da se bo trg umiril, se preden se bolano napihne. Kar bi bilo za spremembo kar fajn, da ne gremo skoz v ekstreme.
Na tem "trgu" trzni mehanizmi ne delujejo. Upad poslov se nikoli ni znizal cen, sele ko so banke zacele brutalno lomastiti po hipotekah, so se nekateri zlomili in zaceli ponujati "10% popuste".
Gustl sporočil: 13.625
[#2730330] 27.08.18 08:39 · odgovor na: bc123a (#2730329)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> Sem ravno kupil stanovanje in na podlagi lastnih izkušenj, je tole najboljši opis:
>
> "Prvič, manjka dobre ponudbe. In drugič, prodajalci imajo pogosto prevelika pričakovanja."
>
> Deluje, da se bo trg umiril, se preden se bolano napihne. Kar bi bilo za spremembo kar fajn, da ne gremo skoz v ekstreme.

Na tem "trgu" trzni mehanizmi ne delujejo. Upad poslov se nikoli ni znizal cen, sele ko so banke zacele brutalno lomastiti po hipotekah, so se nekateri zlomili in zaceli ponujati "10% popuste".
Saj ne govorim o znižanju cen. Govorim o možnosti, da se morda izognemo balonu in poku.
bc123a sporočil: 48.253
[#2730345] 27.08.18 10:19 · odgovor na: Gustl (#2730330)
Odgovori   +    3
[Gustl]
> Na tem "trgu" trzni mehanizmi ne delujejo. Upad poslov se nikoli ni znizal cen, sele ko so banke zacele brutalno lomastiti po hipotekah, so se nekateri zlomili in zaceli ponujati "10% popuste".

Saj ne govorim o znižanju cen. Govorim o možnosti, da se morda izognemo balonu in poku.
Cene se rastejo, kljub manj poslom, torej se napihovanje nadaljuje. Ali pa jaz kaj narobe razumem :)
Gustl sporočil: 13.625
[#2730349] 27.08.18 10:28 · odgovor na: bc123a (#2730345)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> [Gustl]
> > Na tem "trgu" trzni mehanizmi ne delujejo. Upad poslov se nikoli ni znizal cen, sele ko so banke zacele brutalno lomastiti po hipotekah, so se nekateri zlomili in zaceli ponujati "10% popuste".
>
> Saj ne govorim o znižanju cen. Govorim o možnosti, da se morda izognemo balonu in poku.

Cene se rastejo, kljub manj poslom, torej se napihovanje nadaljuje. Ali pa jaz kaj narobe razumem :)
Cene posameznih poslov so višje, ker je pač ponudba omejena in določen del povpraševanja pač pozapre to omejeno ponudbo. Nikakor pa se ne pokupi "karkoli je na trgu", nepremičnine po glupih cenah kar vztrajajo na portalih.

Prihajamo tudi v območje, kjer dva z dobro plačo ne moreta več it naprej kljub polni zakreditiranosti (cca 200K EUR).

Prihaja sveža ponudba, ki je sicer že precej prodana, na trg pa pridejo potem dodatna stara stanovanja.

Obrestne mere na bankah so že nekaj višje.

Skratka...morda, morda nam ne bo treba spet strmo gor in strmo dol.
sopranos sporočil: 11.404
[#2730357] 27.08.18 10:41 · odgovor na: Gustl (#2730330)
Odgovori   +    7
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > Sem ravno kupil stanovanje in na podlagi lastnih izkušenj, je tole najboljši opis:
> >
> > "Prvič, manjka dobre ponudbe. In drugič, prodajalci imajo pogosto prevelika pričakovanja."
> >
> > Deluje, da se bo trg umiril, se preden se bolano napihne. Kar bi bilo za spremembo kar fajn, da ne gremo skoz v ekstreme.
>
> Na tem "trgu" trzni mehanizmi ne delujejo. Upad poslov se nikoli ni znizal cen, sele ko so banke zacele brutalno lomastiti po hipotekah, so se nekateri zlomili in zaceli ponujati "10% popuste".

Saj ne govorim o znižanju cen. Govorim o možnosti, da se morda izognemo balonu in poku.
Mislim, da so možnosti za kaj takega izjemno majhne. Za razliko od tujine je pri nas povečini boom ali frost (in ne bust). Število zemljišč za gradnjo v Sloveniji je smešno nizko (govorim za Ljubljano z okolico in Obalo). Zato je v krizi tako, da vsi vse ustavijo. Prodajajo samo tisti, ki so na polno zaglavili. In teh je bilo od leta 2008 kar precej, zato je tudi prišlo do znižanja cen. Ampak podjetja in posamezniki so sedaj vseeno postali malo bolj previdni. Enako velja tudi za banke. Zato bo ob naslednji krizi prišlo do manjšega upada.

Jaz še vedno trdim, da Slovenci glede na svoje dohodke preveč denarja namenimo za avte in nepremičnine.
Gustl sporočil: 13.625
[#2730359] 27.08.18 10:46 · odgovor na: sopranos (#2730357)
Odgovori   +    0
Torej se strinjaš z mojo tezo, da morda tokrat zvozimo brez večjih ekstremov?

Ker najprej pišeš, da so možnosti za to majhne, v nadaljevanju pa pravzaprav potrjuješ to tezo.
sopranos sporočil: 11.404
[#2730375] 27.08.18 12:43 · odgovor na: Gustl (#2730359)
Odgovori   +    0
[Gustl]
Torej se strinjaš z mojo tezo, da morda tokrat zvozimo brez večjih ekstremov?

Ker najprej pišeš, da so možnosti za to majhne, v nadaljevanju pa pravzaprav potrjuješ to tezo.
Ja, malo sem se narobe izrazil na začetku. Ne bo prišlo do ekstremnega padca. No saj tudi v preteklosti do tega ni prišlo. Mislim, da je bila ta zadnja kriza s tega vidika čisto normalna kriza. Ni prišlo do nobenega ekstrema. Naslednjič bo pa še manj. Kar se pa ekstremne rasti tiče, je pa tako, da pač prodajalci poskušajo do kam bo šlo. Ne ozirajo se na dejstva, kupno moč, strošek gradnje, lokacijo itd. Ampak na to kakšne cene drugi objavljajo in to, kaj je sosedov Franci v lokalni oštariji rekel. Zato je sedanji upad transakcij po mojem mnenju celo dobrodošel in logičen.

Bolj je meni ekstrem to, kakšne so cene nepremičnin na splošno. Krediti na 30 let in podobne fore. Pa visoke cene kreditov v Sloveniji. Se pozna če imaš +1 ali 2% pribitka na kredit več kot Nemec ali Američan. Zato je v Sloveniji bistveno manj smotrno jemati dolgoročne kredite kot v tujini.

Strani: 1