Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pirdih sporočil: 210
Ne znam enakovredno debatirati o teh tehnologijah. Meni se ustavi pri tem, da so Američani pograbili našo Fotono www.fotona.com/si/ da je ne bi pohopsal kdo drug.

V farmaciji sta velikana ameriška Pfizer in Merck, ima pa Evropa (torej predvsem Švica) recimo štiri velike multinacionalke (GSK, Novartis, La Roche, Sanofi). Ne poznam pa lastniške strukture teh firm. Ameriške univerze so svetlobna leta pred evropskimi glede patentov na tem področju (vključujoč biofarmacevtiko). Švicarji imajo v okviru Novartisa še močno fitofarmo, ki je tudi strateškega pomena, ampak brez njive ti nič ne pomaga...

Materiali in kemija: BASF (tudi fitofarma, GMO), razni BP in Shell ipd proti ameriskim 3M, Du Pont, Dow Cornin ter naftnim mogotcem ... Potem še premazniške, polimerne firme, kjer na prvo žogo Evropa premore nekaj firm, ampak ne vem, če so tukaj razlike tako zelo velike med celinama glede top tehnologij (aramidi, napredni termoplasti/termoseti).
Kako je s specialnimi keramičnimi materiali (termične/elektro lastnosti, specialne lastnosti), tudi ne vem.

Sta fotovoltailka in baterije bolj domena vzhodne Azije?

Obrambna industrija - mislim da tukaj res ni treba filozofirati o teži Evrope ...



Potrebe po tem, da bi EU vnaprej mahala z belo zastavico na političnem parketu, tudi ni, čeprav je v podrejenem položaju.
Je pa res, da je pomemben del evropskega high-techa v VB, kar je po Brexitu še dodatna zaušnica za celinsko EU. Zdaj Francozi seveda nekaj hočejo preusmeriti vlaganja v tem segmentu k sebi, ampak bo še trajalo, preden bo kaj rezultatov (če sploh bodo in če se ne bodo z Nemci preveč neproduktivno ravsali za te milijarde).

Kaj pa EU lahko pametnega naredi, da bo čez 10-20 let situacija kaj boljša? Imaš kakšen predlog? To takrat je glavna strategija zmanjševanje škode, ki jo EU utrpi v relaciji z ZDA. In zato EU ne sme takoj pomahati z belo zastavico.