Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Endimion]
Sam podatek kolikšen delež dolga imaš glede na ekonomski output je samo en del slike. Pomebne so OM, ki ta tvoj output gulijo za obresti.

Reviva da imava dve državi, ki imata različne stopne zadolženosti. Država A ima 40% javnega dolga v BDP, Država B pa 120%. A A na to plačuje 3% obresti, B pa 1%.
To je seveda res. Ampak država nima tega dolga v enem znesku, ampak je to razbito na 100 ali več manjših dolgov, ki imajo različno višino, ročnost in različno stopnjo obrestne mere itd. In se lahko recimo pri državi, ki ima 120% dolga v BDP ti pribitki zelo hitro, čez noč začnejo dvigovati. Praviloma se to zgodi ravno v času recesije, ko BDP države upade, je država v stiski. In se ji potem še enormno povečajo obresti. In je zato še toliko bolj ranljiva za kakšne bolj agresivne zunanje sklade. Še bolj so tukaj ranljive majhne države kot je Slovenija.
V obeh primerih je strošek obresti 1,2% BDP-ja

Potem je razlika a je ta dolg ves zunanji, ali je kaj notranjega... če je notranji potem težava ni tako velika, saj država dolguje subjektom znotraj sebe. Najprej plačuješ davke, pol pa ti država to vrne v obliki obresti na denimo naložbe vzajemnih skladov :) Zunanji puf je mal drgačna liga prvakov :) Ti te lahko fejst za jajca vlečejo. Po drug strani pa... gre kdaj kaka država tuut na kant, in pol manj boli, ker ne zajebeš lastnega naroda :)
Seveda, v tem se popolnoma strinjam s tabo. Država konec koncev lahko v skrajnem primeru nacionalizira premoženje državljanov in ima potem dolg 0. Ampak tudi visok notranji dolg ima številne posledice, ki zelo negativno vplivajo na delovanje in življenje podjetij in posameznikov.