Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-49383 sporočil: 3.465
[sopranos]
Tole mi je malo čudno. Statistični urad pravi, da je bil dolg konec leta 2017 73,6% BDP. V prvem četrtletju je naš BDP rastel, hkrati pa smo ustvarili proračunski presežek. Torej pokazatelja, ki pravita, da bi se moral naš dolg znižati. Tako v relativnem kot v absolutnem znesku.

Hkrati pa se je dolg povečal za 1,1 milijarde EUR zaradi dolgoročnih vrednostnih papirjev? Mi lahko kdo to malo pojasni?
Kolikor jaz razumem se zdaj zadlževanja opravljaljo zgolj za menjavo obstoječega dolga. Ker ima proračun po plačilu obresti presežek, potreb po novem zadolževanju ni, za letos je probelem refinanciranj mimo. Grafično se da videt tule.

www.mf.gov.si/si/sti...=1&slide=0


Če bo to trajalo, bi se lahko nabralo kakih sto mio, ki bi jih investirali v odplačilo glavnic. Morebitna prodaja kakega državnega prmoženja bi pospešila odplačilo glavnic in dolg bi začel upadati tudi v absolutni številkah.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2720536

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[janeztomazic]
> [sopranos]
> Tole mi je malo čudno. Statistični urad pravi, da je bil dolg konec leta 2017 73,6% BDP...
>
> Hkrati pa se je dolg povečal za 1,1 milijarde EUR zaradi dolgoročnih vrednostnih papirjev? Mi lahko kdo to malo pojasni?

Kolikor jaz razumem se zdaj zadlževanja opravljaljo zgolj za menjavo obstoječega dolga. Ker ima proračun po plačilu obresti presežek, potreb po novem zadolževanju...
Pred nedavnim smo stare dolgove poplačevali po sistemu, da smo npr. poplačali 500 milijonov dolarskega dolga s prodajo obveznic v višini milijarde evrov in namesto 500 milijonov dolga v dolarjih smo dobili milijardo dolga v evrih. Želiš reči, da se tako ne dela več?
sopranos sporočil: 11.404
[janeztomazic]
> [sopranos]
> Tole mi je malo čudno. Statistični urad pravi, da je bil dolg konec leta 2017 73,6% BDP. V prvem četrtletju je naš BDP rastel, hkrati pa smo ustvarili proračunski presežek. Torej pokazatelja, ki pravita, da bi se moral naš dolg znižati. Tako v relativnem kot v absolutnem znesku.
>
> Hkrati pa se je dolg povečal za 1,1 milijarde EUR zaradi dolgoročnih vrednostnih papirjev? Mi lahko kdo to malo pojasni?

Kolikor jaz razumem se zdaj zadlževanja opravljaljo zgolj za menjavo obstoječega dolga. Ker ima proračun po plačilu obresti presežek, potreb po novem zadolževanju ni, za letos je probelem refinanciranj mimo. Grafično se da videt tule.

www.mf.gov.si/si/sti...=1&slide=0


Če bo to trajalo, bi se lahko nabralo kakih sto mio, ki bi jih investirali v odplačilo glavnic. Morebitna prodaja kakega državnega prmoženja bi pospešila odplačilo glavnic in dolg bi začel upadati tudi v absolutni številkah.
Ja, samo vseeno je hecno to poimenovanje "nakup dolgoročnih vrednostnih papirjev". Na to, zakaj so to tako poimenovali še vedno nisem dobil odgovora.

Trenutno so zadeve super. In hvala bogu da je temu tako. Vseeno pa se to s kakšnim enormnim dvigom plač v javnem sektorju, kot recimo zahteva Štrukelj, to lahko zelo hitro spremeni. Če bo šlo tako naprej, kot gre sedaj, potem je to noro dobro. Ampak recimo dvig plač za recimo 400-800 milijonov EUR na letni ravni, lahko zadevo v trenutku iz presežka spremeni v primanjkljaj. In ne pozabimo, da drugi strani ribnika je norec, ki hoče uničiti EU, še zlasti pa našo največjo trgovinsko partnerico Nemčijo. Od Nemčije je precej odvisna tudi naša druga trgovinska partnerica Avstrija. Mi, Nemci in Avstrijci pa tvorimo osnovo turizma v naši tretji veliki trgovinski partnerici Hrvaški. Zato je vseeno treba biti nekoli previden in tudi zmeren. Ali bo bodoča vlada to zmogla, pa je zelo veliko vprašanje. Nočem biti pesimističen, a vseeno, tudi tak butelj kot je Trump, lahko povzroči zelo hitro, zelo veliko škode. In nekaj kar je še danes izgledalo super, je lahko jutri videti popolnoma drugače.

Strani: 1