Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[XHKSV1]
1) "Malim podjetjem so krediti še vedno nedostopni."
To ni res, nižje obrestne mere kot sedaj boš težko še kdajkoli dobil. Banke sredstva tudi imajo za kreditiranje. Na slovenskem trgu imaš 12 bank in 3 hranilnice, kar močna konkurenca med ponudniki.
Višina obrestne mere in dostopnost pač nista isto. Kar se pa tiče števila bank, to še vedno ne pomeni konkurence, če ne začnejo med seboj dejannsko tekmovati.
2) "No, so dostopni, če daš 2x ali 3x zavarovanje za kredit."
To ni res, banka bo dobremu podjetniku odobrila kredit z zavarovanjem tudi 1 : 0,8 ali manj. Željeno je vsaj 1 : 1, optimalno za primer slabitve vrednosti zavarovanja vsaj 1 : 1,5.
Poznam ogromno konkretnih primerov, ko so hoteli kupiti nepremičnine. Zadeve so bile take: da ti ni treba zastaviti dodatne nepremičnine, moraš zbrati vsaj 50% sredstev, osebno poroštvo, po možnosti cele familije. Za 20% pologa pa si rabil obvezno dati še eno nepremičnino. Pa še to so potem rabili nekaj mesecev, da so zadevo speljali. Skratka banka ne tvega nič, kreditojemalec pa si da štrik okoli vratu. In jaz osebno pod takimi pogoji ne bi nikoli najel kredita.
3) "Če imaš toliko denarja, pa banke ne rabiš."
Zavarovanje ni denar, zato pa zastaviš zavarovanje da dobiš "likvidnost". Mešaš pojme.
Nisem zamešal, ampak sem malo poenostavil. Mala podjetja iščejo potem likvidnost tudi na druge načine. V najslabšem primeru se pač sprijaznijo, da bo firma rasla počasneje kot je sposobna.
4) "Še več, dajo ti slabše pogoje."
Nebuloza.
Ravno primer Gorenjske banke. Kolega ima že 150 zaposlenih, nikoli v težavah. Je hotel kupiti res ugodno nepremičnino na dobri lokaciji. Iz Gorenjske banke so se zajebavali na polno. Je šel k Sberbank dobil takoj kredit, in ker je fest dec, zvest, je rekel, da je edino prav, da tja prenese svoje poslovanje. No, ko so na Gorenjski banki videli, da so izgubili dobro stranko, so mu seveda takoj ponudili kredit pod istimi pogoji in ga prosili če bi ostal. Pa jim je rekel, da je dal besedo in da je ne bo prelomil.

Jaz sem, ko sem ustanavljal podjetje, dobil 10.000 EUR tako, na lepe oči, samo poslovni načrt sem imel. Samo osebno poroštvo sem moral dati, brez nekih hipotek. Sem zadevo predčasno poplačal. Ko sem imel denarni tok in sem spet potreboval zadevo, so se pa stvari tako spremenile, da so mi gladko zavrnili dati denar pod istimi pogoji.

Kolega sedaj kupuje 10 let staro poslovno nepremičnino na super lokaciji po super ceni. Ima odlično boniteto, bilance firme so super. V stavbi je že najemnik, ki redno plačuje najemnino. Del prostorov bo imel pa sam, je že odpovedal najemno pogodbo tam kjer je bil do sedaj. Isto, hočejo še da zastavi lastno nepremičnino. So ga hoteli olupiti kot banano. Spet Gorenjska banka. Ko jim je rekel, da bo šel drugam, so se pa začeli normalno pogovarjati.

Tako, da mi ne bluzi kako fer so banke. Totalni nategači in če te le morejo, te bodo na polno nategnili. Vprašanje je samo ali na to pristaneš. Če si velik se seveda malo potrudijo. Za male se jim pa gladko jebe. In kdor trdi nasprotno laže ali pa nima pojma. Ker sem vsak dan v kontaktu s podjetniki in to že leta in leta. In poznam malo morje teh osebnih zgodb. Vem tudi da gre za fer ljudi, ki me še nikoli niso nategnili. Pa bi me lahko.
5) "Še največ so za slovensko podjetništvo naredile platforme za množično financiranje in ICO."
Vidim v katerem grmu tiči zajec.
Kar se tiče teh platform in ICO sem jaz do njih izjemno kritičen. Ampak dejstvo je, da če imaš samo poslovno idejo in si brez premoženja, je to eden redkih načinov kako lahko sfinanciraš svojo idejo v Sloveniji. Nimajo vsi fotrov, ki bi zastavili svoje hiše, zato da bo mulc na banki dobil kredit za firmo. Če nimaš premoženja, še bolje nepremičnine, potem so krediti za mala podjetja dokaj nedosegljivi.
P.S.: Finance niso RTV. Če nimaš pojma, si pač tiho.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2717147

Strani: 1

XHKSV1 sporočil: 251
Kredit pač ni za vsakega. To pa mi je iz trte zvito, da bi zahtevali dodatno nepremičnino. Če vrednost zavarovanja pokriva v zadostni meri kredit je lahk tudi 100 hipotek na vrt poleg nepremičnine. Če so pa že tako zakreditirani, da rabijo dodatno nepremičnino njihov problem.
XHKSV1 sporočil: 251
Mah sopranos ti mešaš en kup stvari.
1) Stalno omenjaš GB in hkrati namenoma zanemarjaš, da ima stranka še vsaj 10 drugih opcij. Očitno kreditna politika GB-ja, trenutna višina sredstev banke, portfelj naložb, ...

2) Primerjaš kreditne pogoje skozi čas, kot da se ti ne spreminjajo v skladu s cikli, likvidnostjo bank, ... zgolj tvoje bilance so le del tržne ponudbe.

Skratka, ne posplošuj toliko, svet je kompleksna zadeva.

Strani: 1