1 ura
Agencija za energijo vztraja: elektrika se bo julija obračunavala po novem in konec!
2 uri
Applova prodaja na Kitajskem upadla za petino
3 ure
Top službe – ESA, LTH Castings, NLB, Danfoss, Comtrade, Unior, Gorenjska banka ...
3 ure
Iz NS Triglava odstopil Valjavec
4 ure
Kupil sem delnico še enega podjetja na področju čipov
5 ur
EP potrdil prenovljena fiskalna pravila EU - zadnji korak morajo zdaj storiti še članice
5 ur
Svetovna turistična organizacija in Hrvaška ustanavljata raziskovalni center za trajnostni turizem 2
5 ur
Varovalka pri uvozu kmetijskih proizvodov iz Ukrajine v EU
5 ur
24ur: Kriminalisti obiskali Snežiča in Hajdinjaka
6 ur
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
6 ur
(intervju) Delegirane naloge nikoli ne bi smeli vzeti nazaj
6 ur
L. Mesec po srečanju socialnih partnerjev: Zdaj se bomo ukvarjali z davki in pokojninami! 11
7 ur
Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto (PRO)
7 ur
Razkrite bilance 2023: kako so lani poslovala podjetja politikov, znanih odvetnikov, lobistov, profesorjev ... 4
7 ur
Energetika Ljubljana ob koncu kurilne sezone znižuje ceno plina 1
8 ur
Borza NYSE tržne udeležence sprašuje, ali bi podprli prehod na 24-urno trgovanje z delnicami
8 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
8 ur
To je porsche, ki si zasluži pozornost tudi najbolj zagretih ljubiteljev bencinskih hlapov 6
9 ur
Novartis z visoko rastjo dobička in prihodkov
10 ur
Robert Golob kot izvoznik veselih slovenskih ljudskih plesov 1

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

xpertirus sporočil: 3
V članku je navedenih veliko problemov, ki pestijo gradbeništvo in so večplastni ter se jih zgolj s standardizacijo popisov del ne bo rešilo, tako kot bi bilo to potrebno. Problematika je širša in kompleksna.
Prvi večji problem izvira s strani investitorjev. Tu se predvsem veliki investitorji dejansko »izživljajo« in izvajalska podjetja silijo v sprejemanje različnih tolmačenj popisov, kar za izvajalce pomeni dodatna tveganja, ki pa na koncu projektov neredko rezultirajo v reševanje sporov na sodišču (kar je omenil že g. Škufca). Pri malih in »javnih/državnih« investitorjih, pa je prisotna predvsem nestrokovnost in površen odnos do popisov del in spremljajoče tehnične dokumentacije. To večkrat izkoriščajo projektanti in v fazi razpisov oddajajo popise del v obliki »polizdelkov«, ki v nadaljevanju rezultirajo v množico novih problemov med investitorjem, izvajalcem in drugimi deležniki na projektu.
Izdelava popisov del bi morala biti v smislu odgovornosti zakonsko opredeljena. Odgovorne osebe na strani investitorja po veljavni zakonodaji NI. Pri tem ne gre zgolj za odgovornost pri popisih del, temveč celotnem tehničnem delu razpisne dokumentacije (tehnične specifikacije idr.), ki mora biti na koncu uravnotežena. Investitor bi moral projektanta ali za ta namen usposobljene strokovnjake (stroškovne inženirje za področje gradbeništva; ang. quantity surveyor), ustrezno pogodbeno obligirati, da izdela kvalitetne in predvsem nedvoumne ter točne popise (opise, količine, strukturo popisa s pravilnimi izračuni, zaokroževanjem …).
V zadnjem času smo priča, da se na tem področju in za reševanje zgoraj navedenega problema, predpisuje predvsem tehnologija (npr. BIM), kar ni nič narobe, vendar je to nezadostno, saj bi moral biti na prvem mestu predpisan predvsem strokovno pravilen in kvaliteten popis del!
Moramo se zavedati, da standardizacija zaradi novih materialov, tehnologij, spreminjajoče se zakonodaje itd. ne bo nikoli dokončana zgodba in da standardizacije popisov del ne gre zamenjevati s standardizacijo »gradbenih normativov«, kar je sicer povezano, vendar zaradi posebnosti ocenjevanja investicij (gradbene kalkulacije) povsem druga zgodba. Tu je naloga izvajalskih podjetij, da se pravilno organizirajo in spoznajo, kje je ključ do njihovega uspešnega poslovanja. Kdor misli, da bo BIM avtomatiziral izdelavo popisov del in s standardizacijo popisov del nadomestil resno delo kalkulantov, se pač moti!
Proces standardizacije je kompleksen proces, ki ga je potrebno predvsem ustrezno organizirati in se ga lotiti takoj, vendar dolgoročno. Kot največji investitor mora vlogo organizatorja prevzeti država oziroma njene za to pristojne inštitucije, pri tem pa vključiti v proces vso zainteresirano strokovno javnost in strokovnjake. Eno in napačno je prevajanje tujih standardizacij, povsem drugo pa je harmonizacija tujih izkušenj in dobrih praks na slovenske specifikacije, standarde itd. Za sodelovanje v procesu standardizacije je potrebno poiskati in vključiti kompetentne strokovnjake iz različnih organizacij in področjih (gradbeništvo, ekonomija, pravo …). Ključno pa je, da se rezultati standardizacije neprestano spremljajo in seveda tudi posodabljajo. Strinjamo se, da je standardizacija popisov del strokovno zahteven, časovno dolgotrajen in finančno zahteven projekt, ki pa bi bil s pravim pristopom večkrat in v kratkem času povrnjen, tako investitorjem, kot izvajalcem ter vsem ostalim deležnikom v procesu graditve. In ne drži, da nimamo dobrih praks in dovolj lastnega tehničnega ter strokovnega znanja, da tak proces speljemo sami.
V podjetju Axis d.o.o. se s standardizacijo v gradbeništvu (popisov, procesov, informacij, komunikacije ….) ukvarjamo že več kot 15 let. Za sabo imamo kar nekaj referenčnih projektov tako na strani investitorjev kot izvajalskih podjetij, ki dokazujejo vse prednosti standardizacije in potrjujejo, da se s pravilnim pristopom, da doseči marsikaj. Naš pogled in predlog možne rešitve standardizacije popisov (letos bomo zaključili celotno področje gradbeništva), smo že večkrat javno predstavili. Odzivi so bili vedno zgolj pozitivni. Pa vseeno se še vedno najdejo strokovnjaki, ki želijo vse naše znanje in vložek pretopiti v prevajanje tujih standardov.
To je seveda »naš« pogled, ki pa je lahko dobra osnova za »nacionalno standardizacijo«, katere pot sem opisal zgoraj.

Ivan Rus