Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[#2715029] 30.05.18 21:58
Odgovori   +    2
Pa vi veste, da je lego fucked up - po moje ravno zaradi dizajna in pretirane diverzifikacije. Nategovanje strank s strogo namenskimi kompleti ki ne omogocajo nobene domisljije vec, itd.
Gustl sporočil: 13.625
[#2715049] 30.05.18 23:41 · odgovor na: bc123a (#2715029)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Pa vi veste, da je lego fucked up - po moje ravno zaradi dizajna in pretirane diverzifikacije. Nategovanje strank s strogo namenskimi kompleti ki ne omogocajo nobene domisljije vec, itd.
Design thinking, o cemer je tu govora, nima kaj dosti z dizajnom. Gre zgolj za orodje, metodo razvoja produkta, storitve, ...

Meni je metoda zelo vsec, uporabljamo tudi na Financah, ta trenutek dva vzporedna design thinking procesa teceta.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715068] 31.05.18 09:29
Odgovori   +    4
Za dosego posamičnih faz kot tudi uvedbo celotnega procesa se mora podjetje postaviti v vlogo kupca, zagotoviti združevanje dizajnerskega razmišljanja z drugimi pristopi (npr. "agile" ali "lean") ter na koncu vključiti celostno dizajnersko razmišljanje v operativni protokol podjetja.
Ko je korporativni bullshit tako prazen, da ga je nemogoce prevesti brez da bi izpadel idiotsko :-)
Gustl sporočil: 13.625
[#2715077] 31.05.18 10:20 · odgovor na: anon-207617 (#2715068)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> Za dosego posamičnih faz kot tudi uvedbo celotnega procesa se mora podjetje postaviti v vlogo kupca, zagotoviti združevanje dizajnerskega razmišljanja z drugimi pristopi (npr. "agile" ali "lean") ter na koncu vključiti celostno dizajnersko razmišljanje v operativni protokol podjetja.

Ko je korporativni bullshit tako prazen, da ga je nemogoce prevesti brez da bi izpadel idiotsko :-)

Ali imaš kaj izkušenj z design thinkingom? Sploh veš, kaj je to (ja, članek tu ne pomaga)? Si morda že kaj poizkusil s to metodo?
Gustl sporočil: 13.625
[#2715087] 31.05.18 10:58 · odgovor na: (#2715079)
Odgovori   +    1
[rename]
Mrva je pospravljena, čebele spedenane (nabirajo lipo na polno), jaz pa na dopustu in imam čas kaj prebrati. Mi pošlješ kakšen link na to temo Dizajn sinking, ker nimam nič drugega na bralnem seznamu?
(resno, se ne hecam)

Za podlago tole:

The Lean Startup
www.amazon.com/Lean-...0307887898

...če že vihaš nos, naj razkrijem, da ni nič takega, kar ne bi že Toyota pogruntala pred desetletji...
hbr.org/2013/05/why-...everything

Potem glede Design Thinkinga imaš pa celo morje virov, z lahkoto zgooglaš.
Če ostanem na HBR: hbr.org/2015/09/desi...mes-of-age

Malo se razglej...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715097] 31.05.18 12:03 · odgovor na: Gustl (#2715077)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [NemirniTujec]
> > Za dosego posamičnih faz kot tudi uvedbo celotnega procesa se mora podjetje postaviti v vlogo kupca, zagotoviti združevanje dizajnerskega razmišljanja z drugimi pristopi (npr. "agile" ali "lean") ter na koncu vključiti celostno dizajnersko razmišljanje v operativni protokol podjetja.
>
> Ko je korporativni bullshit tako prazen, da ga je nemogoce prevesti brez da bi izpadel idiotsko :-)


Ali imaš kaj izkušenj z design thinkingom? Sploh veš, kaj je to (ja, članek tu ne pomaga)? Si morda že kaj poizkusil s to metodo?
Nimam. Vidim da si fan :-)

Jaz se "lean" pristopa nisem zapopadel - mislim da je celo bilo uporabljano v smislu "vitko" podjetje, ali menda celo drzava?

Bom pa z veseljem prebral kaj tehtnega o design thinking, upam le, da ni samo se vec krilatic...
Gustl sporočil: 13.625
[#2715114] 31.05.18 12:40 · odgovor na: anon-207617 (#2715097)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [Gustl]
> > [NemirniTujec]
> > > Za dosego posamičnih faz kot tudi uvedbo celotnega procesa se mora podjetje postaviti v vlogo kupca, zagotoviti združevanje dizajnerskega razmišljanja z drugimi pristopi (npr. "agile" ali "lean") ter na koncu vključiti celostno dizajnersko razmišljanje v operativni protokol podjetja.
> >
> > Ko je korporativni bullshit tako prazen, da ga je nemogoce prevesti brez da bi izpadel idiotsko :-)
>
>
> Ali imaš kaj izkušenj z design thinkingom? Sploh veš, kaj je to (ja, članek tu ne pomaga)? Si morda že kaj poizkusil s to metodo?

Nimam. Vidim da si fan :-)

Jaz se "lean" pristopa nisem zapopadel - mislim da je celo bilo uporabljano v smislu "vitko" podjetje, ali menda celo drzava?

Bom pa z veseljem prebral kaj tehtnega o design thinking, upam le, da ni samo se vec krilatic...
Ja, lahko bi rekel, da sem fan teh krilatic.

Recimo da bi brez teh krilatic obstajala resna moznost, da se midva sedaj ne bi pogovarjala tule (oz. bi bili na poti v to smer).

Seveda si pa lahko, kot vedno, vse te krilatice in metode nekam vtaknes, ce ni executiona, resursov, sreče,...

Glede vitkosti, ja, to besedo se uporablja pri nas : delajvitko.si
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715123] 31.05.18 13:00 · odgovor na: Gustl (#2715087)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [rename]
> Mrva je pospravljena, čebele spedenane (nabirajo lipo na polno), jaz pa na dopustu in imam čas kaj prebrati. Mi pošlješ kakšen link na to temo Dizajn sinking, ker nimam nič drugega na bralnem seznamu?
> (resno, se ne hecam)


Za podlago tole:

The Lean Startup
www.amazon.com/Lean-...0307887898

...če že vihaš nos, naj razkrijem, da ni nič takega, kar ne bi že Toyota pogruntala pred desetletji...
hbr.org/2013/05/why-...everything

Potem glede Design Thinkinga imaš pa celo morje virov, z lahkoto zgooglaš.
Če ostanem na HBR: hbr.org/2015/09/desi...mes-of-age

Malo se razglej...
Sem prebral oba clanka in nasel to: 1. accept failure in 2. feed customers feelings and respond to them. Ostalo je balast. A je okrog teh dveh stavkov treba pisat knjige - no, zato pa so razni Petersoni misleci modernega casa.

To dojemanje je dooosti bolj stvar osebnega zorenja kot pa zorenja korporativne kulture (cesnjica v drugem clanku je IBMova 100 milijonska investicija v nek lean design thinking centre v texasu, kjer bodo baje zaposlili 1000 designerjev. Krohot :-))

Jobsu je 20 let nazaj potegnilo, da mora ugajati custvom in narediti lep in preprost izdelek - zato techni geeki se zdaj pizdijo cez iphone versatility, 99% folka pa je navdusenih uporabnikov.

Na domacem dvoriscu je najboljsi primer Kucan, tudi zelo dober pa Erjavec (mi nimamo podjetnikov, imamo pa politike) - ne ukvarjata se s kurcevimi dejstvi in velikim planom za napredek, pac pa se odzivata na ljudska custva in jih lepo pobozata v smeri dlake. Kucanov podmladek pa sploh obvlada serijsko uspevanje skozi vsakokratni failure - rop failed, pahor failed, zoki failed, alenka failed, cerar failed, guess what, sarec is a failure just waiting to happen.
Skoda da profesorji podjetnistva na ivy league univerzah niso spremljali slovenske tranzicije in managiranja custvovanja ciljne publike :-)

Ali ce malo manj custveno povzamem - tole ni nic novega, samo nove buzzworde se uporablja za stare teme - mislim da je ze Reagan 40 let nazaj povedal en kup vicov na temo svobodnega podjetnistva kontra top-down poslovnem modelu. Ampak logotipa "design thinking" pa ni patentiral, true.

Spomnim se predavanja pri filozofiji (of all places :-)) da so v nekem industrijskem obratu za pralni prasek imeli prav cuden nastavek/ustje skozi katerega se je prasek najhitreje in najbolj enakomerno in granulozno stresal v skatle. In o obliki tistega nastavka so premnogi fiziki in strojniki in dizajnerji racunali in razmisljali, in ga niso nasli. Trial and error z vec variacijami in uporabo najboljsih in ponovno vec variacijami na osnovi najboljsih modelov pa je dal zelo hitro zelo dobre rezultate. Anekdota je najbrz stara 50 let, in gotovo je takih predavanj na tehnicnih faksih se veliko vec.

Ko enkrat sprejmes, da si navaden prdec in da se bo svet odvrtel kamor se bo hotel, in da bo samo tebe hitro konec, sveta pa ne bo konec in se bo vrtel naprej - potem si pomoje dovolj skromen, da se nehas ukvarjati s tem "kako bi moralo biti" in raje povisas prodajo (denimo Financ) z ukrepi ki primejo TUKAJ IN ZDAJ - in to vam je po moje fantasticno uspelo, globok poklon in respekt - meni gre content zaradi tega na bruhanje in se trudim da ne serjem zaradi tega.

In da ste to postekali ni bilo treba revelation of design thinking, ampak je bila kriza z upadom oglasnega denarja, da je gustl (and co.) rekel "allright, prodajamo zeblje, survival mode is on".
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715141] 31.05.18 13:39 · odgovor na: Gustl (#2715114)
Odgovori   +    2
Jaz o medijih nimam pojma, sem pa malo bolj od blizu spoznal IT hardware.

Lenovo je kitajski (!!!) brand, v osnovi fizikalci ki so proizvajali IBM hardware in IBM nalepke gor limali. Odkupili so brand ThinkPad prenosnikov in pc-jev nekje leta 2000, cca 2015 pa se system X streznike (tamajceni strezniki).

Mislim da leta 2014 se jim je zgodil zanimiv zajeb - izdali so celotno generacijo top end prenosnikov s sledilno ploscico brez tipke za levi in desni klik (dobil si vec povrsine za drsenje s prstom, ampak touch klik na levi ali desni strani ploscice ni isto kot fizicni gumb - zaradi cloveskega feedbacka. (Ko stisnes gumb si 100% da si ga stisnil, cetudi se na ekranu nic ne zgodi - morda imas windows lag 2-3 sekunde, kar se rado zgodi. Ce je gumb na touch, pa ne ves ali je stroj zaznal tvoj dotik kot klik ali kot premik prsta. In pol kliknes se enkrat, no pol je pa dvakrat, ce ni celo dvoklik...)

Ko smo nove laptope uporabljali 5 minut, smo vedeli da bo dizaster. In res je bil. Kako se to lahko zgodi taki firmi? Koliko nivojev je to postempljalo? Kaj so vzroki v ozadju? Power struggle nekih norcev na vrhu?

Naslednje leto in vsa leta za tem so bili fizicni gumbki nazaj :-)

Dober primer njihovega razmisljanja s strankino glavo pa je bila pot v dolzino avtonomije na racun zmogljivosti. Cca 2009 so bili laptopi zelo podobno zmogljivi kot so danes - ker smo prisli do concorde efekta (obicajni user ne rabi zmogljivejsega stroja). Zato so raje delali na dolzini trajanja baterije (procesor in monitor morata manj porabljati, pa se vedno biti funkcionalna) in nizki masi - in se je splacalo, prodaja prenosnikov ki so res za nosit (ne pa 4kg skatel ki imajo monitor gor nasraufan) je sla v nebo. Off all places, ravno v sloveniji so ostali nadpovprecno popularni ogromni laptopi z velikimi procesorji, ventilatorji in baterijami - cel kup direktorjev odgovarja na svoje maile s 17" laptopov z i7 quad procesorji in 16 GB rama :-)) Size matters here :-)

Najbolj zanimiv pa mi je razmik pri resellerjih ki nimajo razmerja s stranko (mimovrste, big bang), kjer probleme resuje mreza proizvajalca, in pri tistih, kjer stranka poklice lokalnega prodajalca/sistemskega it skrbnika "Joza, toti tvoj labtop in toti tvoj ruter se nimata rada. Sem priji pa zrihtaj!" Pri teh tadrugih se cisto druge laptope prodaja, ker Joza ceni svoj cas :-)

Zato se mi vcasih zdi, da so eni poslovni modeli preprosto neskladni s stanjem sveta in da denimo Big Bang nima sploh vec kaj vitkariti ali designati, ampak naj v halah zacne oddajat plac za mesnice in frizeraje, prodajo tehnike pa naj kompletno reinventa brez razstavnih hal. Saj morda bomo cez 20 let ugotovili, da pa stroj vseeno zelimo nekje videti in otipati (kurc, przgat ti ga pa vseeno ne pustijo...) - ampak do takrat naj minus dela nekdo drug, ti pa pobiraj najemnino od mesarjev in frizerk.

I have too much time today.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715143] 31.05.18 13:47 · odgovor na: (#2715140)
Odgovori   +    1
[rename]
Na, pa me je minilo, da bi šel brat :-)))

Če te prav razumem, gre za smiljanmorizacijo na engleskom jeziku? :-P
Ne, saj je boljse od smiljanmorizacije in pije vodo (10 minut branja), ampak koliko te poznam iz foruma (mucenec ki ga je diktatura izgnala na studij na svobodo se vrne, ker je znal domace analfabete blazno bolje poharati, na stara leta pa izdajalsko jaha traktor in uvozeno pivo) so tebi ti koncepti znani - ti si samo politicno trd in neprilagojen, poslovno pa "vun pesji", kot se rece vzhodno od mocvirja.

Mislim... cca 60 letnik ki spekulira z bitcoini ceprav dobro ve da niso vredni pol kurca... tebe bi drzava prepovedala, ce bi te znala definirati. bi morali bit hudo samovsecni da bi tebe podjetnistva ucili...
Gustl sporočil: 13.625
[#2715153] 31.05.18 14:13 · odgovor na: anon-207617 (#2715123)
Odgovori   +    1
Najbrž se lahko strinjava, da bova obadva z lahkoto shajala še naprej, tudi če ostaneš pri mnenju, da je to bolj larifari.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2715160] 31.05.18 14:28 · odgovor na: (#2715145)
Odgovori   +    2
[rename]
... potem bom raje vzel v roke Ayn R. ;-)
Dost si upas... mar bi se poboljsal in vzel v roke kaj od Marxa, ali pa za kratkocasje kak tekst od Hladnik Milharcica.
bc123a sporočil: 48.253
[#2715173] 31.05.18 15:08 · odgovor na: Gustl (#2715049)
Odgovori   +    2
[Gustl]
> [bc123a]
> Pa vi veste, da je lego fucked up - po moje ravno zaradi dizajna in pretirane diverzifikacije. Nategovanje strank s strogo namenskimi kompleti ki ne omogocajo nobene domisljije vec, itd.

Design thinking, o cemer je tu govora, nima kaj dosti z dizajnom. Gre zgolj za orodje, metodo razvoja produkta, storitve, ...

Meni je metoda zelo vsec, uporabljamo tudi na Financah, ta trenutek dva vzporedna design thinking procesa teceta.
No v glavnem se strinjava da clanek ne pomaga.

Do krilatic imam pa odpor recimo zato, ker smo v zivo dozivljali, kako se je Iskraemeco hvalil z "metodo 19 kljucev" recimo (finance veselo objavljale clanke), potem pa cez leto-dve propadel.

Sedaj ko v bistvu vem za kaj gre, lahko grem kaj pametnega prebrat recimo...
Gustl sporočil: 13.625
[#2715200] 31.05.18 16:48 · odgovor na: bc123a (#2715173)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Gustl 31.05.2018 16:48
[bc123a]

Sedaj ko v bistvu vem za kaj gre, lahko grem kaj pametnega prebrat recimo...
Vsekakor ti ne rabis vedeti detajlov tega.

Nam pa je in še bo prihranilo veliko časa in denarja.
Mi se ne moremo prav dolgo it trial and error, nimamo veliko poizkusov.

Zato je zelo pomembno, da so koraki majhni in da so čim bolj odstranjena posamezna mnenja brez podlage v podatkih.

In vse to se da povedati pac tudi s fensi besednjakom in uporabljati fensi zvenece metode.
Ampak to, da se nekomu to slisi fensijada, se ne pomeni, da je brezveze.
bc123a sporočil: 48.253
[#2715224] 31.05.18 18:03 · odgovor na: Gustl (#2715200)
Odgovori   +    1
[Gustl]
> [bc123a]
>
> Sedaj ko v bistvu vem za kaj gre, lahko grem kaj pametnega prebrat recimo...

Vsekakor ti ne rabis vedeti detajlov tega.

Nam pa je in še bo prihranilo veliko časa in denarja.
Mi se ne moremo prav dolgo it trial and error, nimamo veliko poizkusov.

Zato je zelo pomembno, da so koraki majhni in da so čim bolj odstranjena posamezna mnenja brez podlage v podatkih.

In vse to se da povedati pac tudi s fensi besednjakom in uporabljati fensi zvenece metode.
Ampak to, da se nekomu to slisi fensijada, se ne pomeni, da je brezveze.
Lej, generalno, jaz mislim da je veliko prevec poskusov formaliziranja "uspesnih" praks, s tem da bi jih presadili v druga okolja. Saj to si ze ti omenil, ampak jaz imam do tega ekstra odpor, morda tudi zato, ker sem preveckrat bil med poskusnimi zajcki.

To kar sem prebral na brzino okrog tega dizajnerskega razmisljanja je po eni strani zanimivo, po drugi trivialno, po tretji pa cist brezveze, ker to je naravni nacin, kako jaz razmisljam, pa nisem tega se nikoli formaliziral :)

Skratka, ni nakljucje da podjetja precej bolj iscejo in plenijo dobre kadre, kot pa metodologije ki bi naj prinesle uspeh.

Formalizacija teh metod in tehnik je problem, ker a) je razmerje signal-sum slabo, podatki o uspehu pa ne ravno statisticno mocni (evo ze slisim kako se statistiki krohotajo), po tretji strani pa je odvisno od ljudi. Zaposlis cloveka, ki je bil uspesen na podrocju, ki je zate pomembno, pa bo verjetno intuitivno veliko teh tehnik privlekel s sabo in jih razsiril po organizaciji.

No, glede one statisticne moci podatkov pa me vedno bolj zabava primer crnega laboda (black swan event) po imenu Nokia. Se se spomnimo casov, ko je bila Finska fucked up? Se. Potem je prisla Nokia in kar naenkrat so se finska vlaganja v razvoj, kajpavem, pomnozila za faktor X, vsi so se sprasevali, kaj finska prav dela v solstvu in izobrazevanju, da je tako tehnolosko uspesna, vsak salabajzer ki je imel sreco, da je bil finec je lahko razlagal okrog po celi evropi kako je treba delati da postanes druga finska.

In potem je nokia crkla. In finska je spet fucked up, kot nekdaj, skratka dolgorocno ravnovesno stanje.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2715229] 31.05.18 18:18 · odgovor na: bc123a (#2715224)
Odgovori   +    0
finska ni cistonic fucked up. od kod tebi da je finska samo
nokia. fnska ke recimo tudi rovio.pa se marsikdo...
Gustl sporočil: 13.625
[#2715231] 31.05.18 18:22 · odgovor na: bc123a (#2715224)
Odgovori   +    1
Razumem, da ti kot znanstvenik že funkcioniraš po elementih teh metod.

Ampak te igračke so bile narejene, da se raja lahko igra znanstvenike in celo še nekaj sestavi skupaj. Kot sem zapisal, na koncu pa je fora v izvedbi, resursih (sem spadajo tudi ljudje) in sreči.
bc123a sporočil: 48.253
[#2715234] 31.05.18 18:48 · odgovor na: shevchenko (#2715229)
Odgovori   +    1
[shevchenko]
finska ni cistonic fucked up. od kod tebi da je finska samo
nokia. fnska ke recimo tudi rovio.pa se marsikdo...
In koji faktor je rovio? Firme ki so naredile eno viralno igrico so isti black swan kot nokia.

Sicer pa se v obliki grafov:

www.google.com/publi...&ind=false
pirdih sporočil: 210
[#2715258] 31.05.18 21:28 · odgovor na: bc123a (#2715173)
Odgovori   +    3
[bc123a]
Do krilatic imam pa odpor recimo zato, ker...
Moja prva misel pri krilaticah je ta, da so namenjene zakrivanju praznine. Če ima vsebina težo, ne potrebuje krilatic (ki jih niti ne prevedejo v lepo slovenščino), ampak zadoščajo preproste besede.

Je pa res, da je moj pogled na svet naravoslovno/tehnično obarvan. Priznam.

Strani: 1