6 min
Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)
18 min
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
18 min
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
2 uri
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 1
2 uri
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
3 ure
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
3 ure
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
3 ure
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
4 ure
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
4 ure
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
4 ure
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
4 ure
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
6 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
9 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
9 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
16 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
16 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
16 ur
Najbolj brani članki danes
17 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
18 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Magna jo je še poceni odnesla. Poglejte ELES!

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2712898] 21.05.18 07:31
Odgovori   +    4
Nekdo bo rekel, da tako potekajo zadeve v urejeni pravni državi, sicer iz opisanega je bolj razvidno kako potekajo zadeve v neumni državi, kje je široki javni interes podrejen ozkim ljudskim interesom, kajti nihče ne želi imeti ničesar nevarnega (?) v svoji bližini, po pravici tudi jaz bi nasprotoval stebru daljnovoda na mojem travniku ali debelim sevajočim kablom nad vikendom. Sicer, toliko časa kolikor se nategujejo s kabli bi že z delovnimi akcijami in z lopatami skopali kanale na kritičnih delih trase in postavili kable pod zemljo, tega pa očitno ne želijo razumeti v trmastem Elesu.
FIN223552 sporočil: 1.136
[#2712901] 21.05.18 07:39
Odgovori   +    8
Manj odpora bi bilo, če bi te grozote končno zakopali, denarja imate itak toliko, da ne veste, katero svetovalno pogodbo bi še podpisali..

Kdo pa bi imel to sranje na dvorišču, pa tudi če je čudovito družbeno koristno in še pozlačeno..
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2712902] 21.05.18 07:46 · odgovor na: anon-317028 (#2712898)
Odgovori   +    5
[FIN-311684]
Nekdo bo rekel, da tako potekajo zadeve v urejeni pravni državi, sicer iz opisanega je bolj razvidno kako potekajo zadeve v neumni državi, kje je široki javni interes podrejen ozkim ljudskim interesom, kajti nihče ne želi imeti ničesar nevarnega (?) v svoji bližini, po pravici tudi jaz bi nasprotoval stebru daljnovoda na mojem travniku ali debelim sevajočim kablom nad vikendom. Sicer, toliko časa kolikor se nategujejo s kabli bi že z delovnimi akcijami in z lopatami skopali kanale na kritičnih delih trase in postavili kable pod zemljo, tega pa očitno ne želijo razumeti v trmastem Elesu.
Si pripravljen plačevati večje omrežnine? Kabli so namreč draga stvar in ne nujno bolj zanesljiva od daljnovodov. Nekaj tednov nazaj je na prav tem forumu bila ostra debata o odiranju z davki na elektriko (beri omrežninami), ti pa milo rečeno posredno predlagaš njihovo povišanje... Jaz osebno bi tudi raje imel kable, ampak mi finančno ne znese. Sicer ko se tako radi zgledujemo po svetlem vzoru "demokracije" preko luže, tam so po večini naselij, razen najelitnejših, vsi vodi zračni z 2x večjimi tokovi kot pri nas, po domače sračje gnezdo. Očevidno se pač za malo denarja dobi malo muzike.
Da te pa malo popravim, nihče ti nad vikendom, vsaj takim z gradbenim dovoljenjem, ne bo potegnil daljnovoda, so določene omejitve glede lege daljnovodov različnih nazivnih napetosti.
Mrnjafko sporočil: 544
[#2712913] 21.05.18 08:32 · odgovor na: anon-317028 (#2712898)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: Mrnjafko 21.05.2018 08:34
[FIN-311684]
na kritičnih delih trase in postavili kable pod zemljo, tega pa očitno ne želijo razumeti v trmastem Elesu.
Tudi meni tile stebri in drati niso všeč, pa pri 400 kV cvčanje ionizacije ni prijetno. Sevanje je pa tako ali tako biiiistveno manjše, kakor v kuhinji pri delu z električnimi aparati.

Ampak, zapičil sem se v kable. Človek božji, 400 kV kabli so tehnologija na meji mogočega in še tudi pod razno niso zreli za uporabo. Vam lahko zrihtam o tem kako predavanje 1, 2, 3 ure, če hočete. Daljnovodi, mešane sorte pa so sploh zadeva posebne sorte, ekstremno drago in nezanesljivo in zahtevajo nestandardne rešitve. Da ne govorim o tem, da je kabelska trasa ca 10 x dražja in za naravo dejansko bistveno bolj moteča opcija. Se pa kablov ne vidi, ko enkrat nad traso zraste trava.

Da rezimiram, ne mi o 400 kV kablih, ker prvič to tehnično sploh ni OK, za naravo sploh ni OK in o tem res nimate pojma. Nihče ne pravi, da ga morate imeti, ampak če ga nimate raje bodite tiho, pa naj predvidevamo, da ne veste o tem nič, kakor da to dokazujete. Še za Dansko je bila zadeva predraga in neizvedljiva, čeprav so v parlamentu sprejeli, da gre EE omrežje pod zemljo. 400 kV ni šlo, ker je neizvedljivo za neke približno normalne stroške.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2712914] 21.05.18 08:34 · odgovor na: anon-178149 (#2712902)
Odgovori   +    0
[MarijanMacek]
> [FIN-311684]
> Nekdo bo rekel, da tako potekajo zadeve v urejeni pravni državi, sicer iz opisanega je bolj razvidno kako potekajo zadeve v neumni državi, kje je široki javni interes podrejen ozkim ljudskim interesom, kajti nihče ne želi imeti ničesar nevarnega (?) v svoji bližini...

Si pripravljen plačevati večje omrežnine? Kabli so namreč draga stvar in ne nujno bolj zanesljiva od daljnovodov. Nekaj tednov nazaj je na prav tem forumu bila ostra debata o odiranju z davki na elektriko (beri omrežninami), ti pa milo rečeno posredno predlagaš njihovo povišanje... Jaz osebno bi tudi raje imel kable, ampak mi finančno ne znese...
Kje vidiš rešitev? Sem malo poguglal in se zdi, da je kar nekaj nasprotovanj daljnovodom po modelu »Opozorilo Elektra. Ob trasi Kočevje–Črnomelj še vedno zahtevajo vkop. Ministrstvo: Za to ni razlogov«. So možne rešitve po modelu Magne s posebnimi zakoni, saj brez daljnovodov smo vsi energetsko ogroženi?
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2712921] 21.05.18 08:50 · odgovor na: Mrnjafko (#2712913)
Odgovori   +    1
[Mrnjafko]
> [FIN-311684]
> na kritičnih delih trase in postavili kable pod zemljo, tega pa očitno ne želijo razumeti v trmastem Elesu.

Tudi meni tile stebri in drati niso všeč, pa pri 400 kV cvčanje ionizacije ni prijetno. Sevanje je pa tako ali tako biiiistveno manjše, kakor v kuhinji pri delu z električnimi aparati.

Ampak, zapičil sem se v kable. Človek božji, 400 kV kabli so tehnologija na meji mogočega in še tudi pod razno niso zreli za uporabo. Vam lahko zrihtam o tem kako predavanje 1, 2, 3 ure, če hočete. Daljnovodi, mešane sorte pa so sploh zadeva posebne sorte, ekstremno drago in nezanesljivo in zahtevajo nestandardne rešitve. Da ne govorim o tem, da je kabelska trasa ca 10 x dražja in za naravo dejansko bistveno bolj moteča opcija. Se pa kablov ne vidi, ko enkrat nad traso zraste trava.

Da rezimiram, ne mi o 400 kV kablih, ker prvič to tehnično sploh ni OK, za naravo sploh ni OK in o tem res nimate pojma. Nihče ne pravi, da ga morate imeti, ampak če ga nimate raje bodite tiho, pa naj predvidevamo, da ne veste o tem nič, kakor da to dokazujete. Še za Dansko je bila zadeva predraga in neizvedljiva, čeprav so v parlamentu sprejeli, da gre EE omrežje pod zemljo. 400 kV ni šlo, ker je neizvedljivo za neke približno normalne stroške.
Strinjam se, o kablih vem malo več kot nič, torej nič pa tudi ne verjamem napisom o strašansko velikem sevanju iz kablov, oddajnikov ali baznih postaj, vse je eno veliko pretiravanje, kar ne spremeni dejstva, da krajani daljnovodom nasprotujejo in neumna neurejena država namesto, da bi s posebnimi zakoni uredila postavitev daljnovodov, projekte zavlačuje in ustvarja nezadovoljstvo, saj bodo krajani daljnovodom vedno nasprotovali.
Mrnjafko sporočil: 544
[#2712943] 21.05.18 11:05 · odgovor na: anon-317028 (#2712921)
Odgovori   +    9

Strinjam se, o kablih vem malo več kot nič, torej nič pa tudi ne verjamem napisom o strašansko velikem sevanju iz kablov, oddajnikov ali baznih postaj, vse je eno veliko pretiravanje, kar ne spremeni dejstva, da krajani daljnovodom nasprotujejo in neumna neurejena država namesto, da bi s posebnimi zakoni uredila postavitev daljnovodov, projekte zavlačuje in ustvarja nezadovoljstvo, saj bodo krajani daljnovodom vedno nasprotovali.
Ja, to je moj foh in verjamem, da sevanje ni noben zdravstveni problem. No, dobro nocebo efekt, če verjameš, da ti škodi, ti verjetno res začne. Se pa strinjam, da je daljnovod v bližini vikendice nagravžna stvar do amena. Problem nastane, ko je trasa rezervirana 20 let naprej, pa folk ne šljivi 5 % in si še po raznih vezah in poznanstvih na občini postavi bajte pa kurnike, potem enkrat pridejo buldužerji, pol je pa panika.

Kabli za visoko napetost so pa uiber haklig tehnologija. 110 kV še nekak gre 400 kV je pa štala. Ne sme biti debel, ker rata termično nestabilen in mora vzdržati napetost do okolice. Niti najmanjše (mikroskopske) nepravilnosti na kilometrih kabla je hudič zagotoviti, problem z zaščito daljnovoda, problem z napetostjo, problem z udarnimi valovi in odboji, ker se spremeni valovna impedanca itd, itd. Vse rešljivo, a božjastno drago. Razen tega rabiš vsaj 2 paralelni trasi (= razkop 20 m širine par m globoko, dostop 60-tonskih tovornjakov s špulami, spojna mesta itd itd), če naj bo približno tako zanesljiv, kot nadzemni vod. Če je kdo videl tak poseg v naravo, ga ne bo pozabil (zemljo za tistih 20 m širine treba nekam nasipati). Lahko tudi v tunele, ampak gradnja tunelov košta. Morajo imeti ventilacijo itd, sicer se skuhajo. Da o par stotonskih kompenzacijskih dušilkah, če so kabli dolgi, ne govorim.

Ja, folk ne ve, saj ne more, ampak 400 kV kabel nima veze s tistimi srednjenapetostnimi niti po tehnologiji izdelave niti po ceni niti po problemih.
0430ABAKU sporočil: 1.754
[#2713502] 23.05.18 15:44
Odgovori   +    0
Mah beda! Skoraj 30 let sem živel pod kabli (na sosednji parceli je štanga 220kV, kabli so šli tudi del čez našo). Potem sem se pač odselil od tastarih.
Oni živijo tam že 80 let, pa nikomur nič ne fali. Tudi nikogar ne moti. Celo prednost je. Tam je namreč nezazidljivo in imamo več prostora. Mulci smo pa imeli veliko igrišče.

Ko sem bil v srednji šoli, sem dobil idejo, da bi idukcijsko kradel elektriko. Okrog bajte sem hotel naviti tuljavo in izkoriščati, kar bi se "ujelo" (induciralo). Izračun je pokazal, da so polja tako šibka, da tudi 10.000 ovojev okrog bajte ne bi zadostovalo niti za žarnico od bicikla.

Strani: 1